Motor sorunsalı, hamur yoğurma için nasıl bir motor.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Ulan tam 90a takacaktım, taca gitti auta da değil :slap

Dahlender bağlantılı, 2 ya da 3 hızlı motorlar varmış ama meretler 380V-380V çalışıyor.
Nereden bulayım ben 380 sanayi "ceyranını" köy evinde :rant1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Fiyat nasıl Alaattin abi? ?
Ek: Anam orda, derim ona, alır gelir valla.
Valla :kiskis :kiskis :kiskis
Hanım istemeyince değirmene gitmedim ,ama arkadaş ucuz demişti ,kepekli un da varmış ,bildiğim "piyasadan ucuz ,oradan al" denmesidir ,ama bir daha gittiğimde uğrarım bakalım,fiyat veririm o zaman :ok
Bir de Tire'de bir mandıra söyledi ,"ömür mandıra" ,oradan da kırık peynir alıyoruz ,normalde kilosu pahalı olan peyniri oradan kırık olarak 25 tlye aldık ,kırık denmesi de şu :
Mandırada peynir kutulanırken artanları bir yerde topluyorlar ,her çeşit var ,biz genelde İzmir tulum alıyoruz,peynir suyu da alıyoruz torbaya, böylece peynir daha uzun dayanıyor.Ömer yolun oralara düşerse kaçırma ,gerçi bir süredir gidemiyoruz virüs yüzünden,fiyatlar değiştimi bilmiyorum :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Yolum düşerse mutlaka uğrayacağım Alaattin abi. ?
Kesinlikle uğra :

foruma76.png

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Çamaşır makinesi motoru için neden Universal motorlar ixin hız kontrol devresi yapmiyorsunuz yada hazır yapıp satanlar var fiyatları da o kadar yüksek değil. Tda 1085 gibi bir entegre ve triyak ile kontrol sağlayabilirsiniz. Google de bir sürü bu konu hakkında çizim var. İsterseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Hem daha uygun olur. Bu şekilde hem geniş bir aralıkta devir kullanabilirsiniz hemde tork kaybı yaşamazsınız. Şunun gibi sizin motorunuzu uygun birşey alabilirsiniz.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Çamaşır makinesi motoru için neden Universal motorlar ixin hız kontrol devresi yapmiyorsunuz yada hazır yapıp satanlar var fiyatları da o kadar yüksek değil. Tda 1085 gibi bir entegre ve triyak ile kontrol sağlayabilirsiniz. Google de bir sürü bu konu hakkında çizim var. İsterseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Hem daha uygun olur. Bu şekilde hem geniş bir aralıkta devir kullanabilirsiniz hemde tork kaybı yaşamazsınız. Şunun gibi sizin motorunuzu uygun birşey alabilirsiniz.

Bi bakayım, tork sorunu çıkarmazsa neden olmasın. Zaten başından beri önceliğimde yüksek verimli üniversaller var. Tabi sanayi tipi motorların da başka avantajları olsa da mekanik tasarımı ben yapacağım için eksileri artıya çevirme şansım olabilir diye düşünüyorum.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Bi bakayım, tork sorunu çıkarmazsa neden olmasın. Zaten başından beri önceliğimde yüksek verimli üniversaller var. Tabi sanayi tipi motorların da başka avantajları olsa da mekanik tasarımı ben yapacağım için eksileri artıya çevirme şansım olabilir diye düşünüyorum.

Bir tanıdığım ağaç kesmek için hızar yaptı bu şekilde sanıyorum sizi rahat kurtarır. Dimmer devresi ile de yaparsınız ama tork kaybı sizi kurtarmaz. Motorun arka kısmındaki tako üzerinden kontrol ederseniz sizin işinizi fazlasıyla görür. Bu şekilde facabookta hızar yapanlara da vardı, fikir olsun diye aradım ama bulamadım.
Normalde istediğiniz ölçü büyük olmasaydı. Hamur yoğurma makinesi önerecektim. Ama sizin ölçüleriniz büyük olunca fiyatları son bir iki yılda devasa rakamlara ulaşmış hiç takip etmemiştim. Ayrıca insanın kendi yapması gibi bir zevk olmadığı için vazgeçtim. Zaten konuşmalara bakınca çok güzel bir beyin fırtınası olmuş.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Çamaşır makinesi motoru için neden Universal motorlar ixin hız kontrol devresi yapmiyorsunuz yada hazır yapıp satanlar var fiyatları da o kadar yüksek değil.
Eski çam.mak. üzerindeki devre de olur sanki, parçacılarda bulunur sanırım ,ama onlarda hız ayarı dirençle sabittir büyük ihtimalle ,o dirençler yerine pot takılmalı ,bunu yazdığın iyi oldu telefona kaydettim cevabını ki unutmayayım diye sevgili baran5454 :ok

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Pekiiiiii...

Potu arttıralım; şu klasik tip yani monofaze asenkron endüstriyel tip motorun rotor sargılar ile oynayıp (ya da sargılarla oynamadan sadece fırça ile oynayıp) o kardeşimizi seri yani üniversaş motor haline getirmek mümkün müdür.

Teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt