Motor sorunsalı, hamur yoğurma için nasıl bir motor.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
12v 24v motorları hiç araştırdınız mı?

örneğin otomobil silecek motoru ve şarjlı matkap motoru. bu motorlar yük altında uzun süre çalışmaya uygunlar.
O dediğiniz motorlarla ev tipimutfak şefi denen tıfıllar yapılabilir belki ama 10kg hamurdan bahsediyoruz burda.

Denemek için mikser kolunu taktığım 500 wattlık matkap 1,5kg lık hamurda az daha yanıyordu. 10 kilo demek, baya bi tork lazım demek
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İzmir'de olsanız motoru getirin deneyelim derdim. Bende bir adet var diyecektim ama vazgeçtim. Çünkü bu motorlar büyük ihtimalle sincap kafesli motordur ve olmaz. Yardımcı sargılı ve daimi kondansatorlulerde gerilim ayarı varyakla yapılabilirdi. Ama asıl unuttuğumuz şey sizin düşük hızda da tork ihtiyacınız. Motorun momenti de gerilimin karesiyle doğru orantılı olduğundan devir düşecek belki ama torkta düşecek ve o 10kgluk karışımı motor donduremeyecek.

Yani en efektif yöntem v-f kontrolü yani invertor.
Sonuçta illaki bir redüktör olacak. Ama kayışlı, ama dişli. Bununla devri 150civarına düşürünce, tork da tahvil oranı kadar artacak.

Örneğin 3000 devir motorda ben devri mekanik olarak 150ye düşürdüğümde motor yine 3000 d/d dönecek, ben mikserin 50 devire düşmesini istediğimde motor 1000 devire düşecek, o devri de redüktör 50 yapacak.

Sonuçta Bu makinelerde öyle ya da böyle motorla kol arasında devirle oynayan mekanik bir aksam olmak zorundadır.

Son düzenleme:
omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Çamaşır makinesi motorunu yine bir deneseniz. Hem o seri motordur. Triyakla kontrole müsaittir. 650w 1000w arası secenekler mevcut. Uygun bir reduktorle de desteklenebilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Çamaşır makinesi motorunu yine bir deneseniz. Hem o seri motordur. Triyakla kontrole müsaittir. 650w 1000w arası secenekler mevcut. Uygun bir reduktorle de desteklenebilir.
Ömer bu motorlar üniversal ,dc ile de çalışıyor ,peki kaç volt aralığında çalıştığını hiç denedinmi acaba ,ben arabanın eski aküsü ile denemiştim ,ama üst voltaja çıkmadım yanmasın diye :)

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Yapıları DC seri motorla ayni denilebilir. 220 Volt DC yada AC Alaattin abi. DC'de daha performanslı çalışıyorlar. Devir sayıları AC'ye göre daha yüksek oluyor.

Bu arada aklıma koşu bandı motoru geldi. Sonuçta üzerine 120kg'lik insanlar da çıkıyor ve bu motorlar daimi redüktorlü diye aklımda kalmış. Daha iyi bir seçim olabilir. Ne dersiniz?

Ben 100kg'yum. İlk kalkışı yavaş bunların ve insanlar direk bandın üzerinde oluyorlar. Mis gibi de tork kaybı olmadan hareket ettiriyor bandı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Sevgili R rabitelli ,neler çıkıyor neler :)
omrdml omrdml ,yani 12v-220v dc aralığında çalışır ,o tip motor var elimde ,köyde tak-çıkart olarak farklı alanlarda kullanmak istedim ,hatta ilk başta 12v ile ağaç ilaçlama makinası yapayım dedim ,gerçi ıslak-kuru süpürgenin elektrik motorundan yaptım bir tane ama çok yükseğe atamıyor artık ,ağaçlarım baya büyüdü :)
Hadi sevgili rabitellinin konuyu dağıtmayayım :)

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Aynen Alaattin abi. 220V DC'ye kadar yolu var. Ama devirleri yüksek abi. Arcelik'in 650W'lik motoru 14500d/d'ydi sanırım.

R rabitelli size bence bant motoru biçilmiş kaftan ama o motor DC motor oluyor. AC Dimmerle değil baya pwmle DC kıyıcı mantığıyla bir ayarlı sürücü lazım. Genel olarak 180V DC 5.2A 1000W'lik bir motor.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Şimdi üşenmedim bant motorunun parçalanma videosunu izledim. Mil çıkışında redüktör yok maalesef. Yine bir kasnakla oran ayarlamasi yapılmış gibi görünüyor. Ama çok da yüksek değil. Çamaşır makinesi motoru yine gündemde kalabilir..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Şimdi üşenmedim bant motorunun parçalanma videosunu izledim. Mil çıkışında redüktör yok maalesef. Yine bir kasnakla oran ayarlamasi yapılmış gibi görünüyor. Ama çok da yüksek değil. Çamaşır makinesi motoru yine gündemde kalabilir..
Zaten hız çok önemli değil sevgili ömer ,çünkü hamur karışacak ,kuvvet önemli değil mi bunun için,gerçi tabii en iyi rabitelli bilir :)

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Aynen Alaattin abi. Ben az maliyetle istediğinden 150 deviri çamaşır makinesi motoru ile redüktorsüz 2.5 Volt vererek elde edebilir gözüküyor ? Eder etmesine de 10kg hamuru döndürür mü bilemem.
Muhtemelen her türlü devir yüksek tutulup redüktörle düşürülecek. Ama yine ucuzluk ön planda olacaksa sürücüsü en ucuz yine çamaşır makinesi motoru.

He millet koşu bandı motorunu da AC dimmer çıkışına 35A köprü diyot bağlayıp ayar yapmış. Biraz amatörce ama denenebilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Aynen Alaattin abi. Ben az maliyetle istediğinden 150 deviri çamaşır makinesi motoru ile redüktorsüz 2.5 Volt vererek elde edebilir gözüküyor ? Eder etmesine de 10kg hamuru döndürür mü bilemem.
Muhtemelen her türlü devir yüksek tutulup redüktörle düşürülecek. Ama yine ucuzluk ön planda olacaksa sürücüsü en ucuz yine çamaşır makinesi motoru.

He millet koşu bandı motorunu da AC dimmer çıkışına 35A köprü diyot bağlayıp ayar yapmış. Biraz amatörce ama denenebilir.
Aslında evet ,sürücüyü yedek parça satan yerden de bulunabilir ,tabii hız ayarı yapılır mı bilemem ,sanırım şimdikilerde hız ayarı yazılımla yapılıyor ,bendeki motoru sökünce öyle olduğunu anladım ,ama eski tip motorda bildiğimiz devre var (ilk çıkan vestel çamaşır mak.motoru) ,aslında ikisi de var elimde köyde ,ama şunu da yazayım ,ben yeni tip motoru (üniversal) tornacıya götürdüm ,ne istediğimi anlattım ,bana "abi bu motor çok hızlı döner ,kontrol edemezsin, Allah korusun" dedi ve yapmadı istediğimi ( testere yapacaktım) ,ama aynı tornacı çin malı hidrofor motorunu hiç tereddütsüz ayarladı verdi ,halen kullanıyorum köyde.
Bir de eva tipi çam.mak motoru var elimde ,onu zincirli calaskara monte edip kiremit çıkartmıştım çatıya,banamısın dememişti ama calaskar çeviriyordu aslında.
Bu arada konuyu hanıma anlattım ,"bana da yap böyle bir hamur motoru" dedi iyimi ,sanırsın ekmek yapıp satacak :hihi

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Sevgili R rabitelli ,neler çıkıyor neler :)
omrdml omrdml ,yani 12v-220v dc aralığında çalışır ,o tip motor var elimde ,köyde tak-çıkart olarak farklı alanlarda kullanmak istedim ,hatta ilk başta 12v ile ağaç ilaçlama makinası yapayım dedim ,gerçi ıslak-kuru süpürgenin elektrik motorundan yaptım bir tane ama çok yükseğe atamıyor artık ,ağaçlarım baya büyüdü :)
Hadi sevgili rabitellinin konuyu dağıtmayayım :)
Aslında konu ne kadar dağılırsa o kadar fikir çıkar. :ok
Bu dönemde ben bile ekmek yaptım abi. Ufak bir model olsa fena da olmaz hani. ☺
Pazularım ağrıyo. Bu gün 2 kilodan yoğurdum, 3-4 güne temize havale, bim'e sökenin turkuazı gelmiş, profesyonel ekmeklik. Alacam o undan :sirit
Bu arada sanırım ç.mak. motoru daha bi mantıklı kaldı, zira paraya kıysam bile frekans inverterlerinin kullanımı da çok kolay değil.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Aslında konu ne kadar dağılırsa o kadar fikir çıkar. :ok
Pazularım ağrıyo. Bu gün 2 kilodan yoğurdum, 3-4 güne temize havale, bim'e sökenin turkuazı gelmiş, profesyonel ekmeklik. Alacam o undan :sirit
Bu arada sanırım ç.mak. motoru daha bi mantıklı kaldı, zira paraya kıysam bile frekans inverterlerinin kullanımı da çok kolay değil.
Aha,rabitelli geldi uyku tutmamış :hihi

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bu zımbırtıyı yapmayı başarabilirsem, bir süre sefasını sürüp köye, kaynanacuğuma götürecem. Kadıncağaz ayarlar karışırsa bi de PWM mi programlasın, o yüzden Çamaşır şeysi, triyaklı dimmer ikilisi sıcak geliyor şimdilik ama bilemem yine. Bük kulağını yavaşlasın, bük kulağını hızlansın gibi basit bir kontrol mekanizmasını endüstriyel motora uygulayabilirsem direk gamak 0,55kw motora yürürüm ;)

Geri
Üst Alt