Motor sorunsalı, hamur yoğurma için nasıl bir motor.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Herkese merhaba.

Derdimi anlatabilmek ve biraz da bu konuda ağır cahil olduğum için biraz uzun yazacağım, şimdiden özür; peşin peşin :sirit

Uzun bir süredir 5 ya da 10'luk bir hamur makinası arayışındayım, ev tipi yani. Piyasada da 1500TL civarlarına, ve hatta daha ucuza bulunabiliyorlar. Ancak handikapları kapasitenin %30'unun altında hamuru yoğuramamaları. Yani 5 lik makinaya en az 1kg un (1,6kg hamur eder) koymak zorundasınız. Bunlar çatal kollu olanlar.

Bir de spiral yoğurucular var. 300gram unu bile halledebiliyorlar ama fiyatlarını görünce OOO-HAAAA dedim direk. Elle tutulur 5lik cücük kadar makinayı en ucuz 6500'e bulabildim.

Tepem attı, ben de kendim yaparım dedim ama daha işe başlamadan çortladım, tıkandım. Zira karoseri sorun değil; bilgisayarda cizer, lazerde kestirir, tükanda toplarım. Tig makinam bile var ki zaten bir kaç nokta dışında karoserleri de vidalı bu zımbırtıların. Kazan ve karıştırıcı spiral zaten hazır, yazmaya bile gerek yok aslında. Mekanik aksam da zor değil, planet mikser yapmayacağım için tüm kasnak, dişli, mil, kayış vesair zımbırtıyı sanayideki tek dükkandan edinebiliyorum. Tüm iş doğru düzgün bir projede bitiyor.

Ancaaaak; o doğru düzgün poroceyi çizebilmek için ilk önce motor seçmem gerekiyor ve burada tıkanıyorum. 220V monofaze elektrik motoru dediğimde hep gamak, volt ya da elk marka motorlar çıkıyor karşıma. Ne yazık ki bu zımbırtıları da sürmek için motor parasının 5 katı sürücü parası vermem gerekiyor zira monofaze asenkron motorların devri şu piyasada satılan 5-10 TL lik sürücülerle ayarlanamıyor(muş)

Bu noktada çamaşır makinası motoru gibi sürülebilen ve güçlü bir motor arıyorum ama ne yazık ki konu hakkında ağır cahil olduğumu görmüş oldum işin içine dalınca. Üniversal motor diye aratıyorum ama onda da 3-5 çeşit motor satan bir kaç firmanın spesifik ürünleri var.

Şunu da belirteyim, yüksek torka ihtiyacım olduğu için motorla karıştırıcı kol arasında bir şekilde büyük oranlı bir redüktör illa ki olacak, hamur bu sonuçta, affetmez. Ancak benim de devri başlangıçta düşük tutup sonra yavaş yavaş arttırabilmem gerek sürücü ile. Karıştırıcı üzerinde ihtiyacım olan devir başlangıçta 30rpm (hatta tozutmaması için daha düşük belki) maksimum da 150rpm gibi birşey.

Çamaşır makina motoru çok yüksek devri nedeni ile (bu devir redüktör ile belli oranda düşerse tork olarak geri döner diye düşünüyorum) ve basit sürülme avantajı ile ilgimi çekiyor ama şekil şemal açısından ofsayt. Çamaşır makinasına monte edilmek için tasarlanmış. Gövdesi ona göre, mili ona göre falan filan.

Bunun gibi redüktörü üzerinde motorlar var otomasyoncularda ama kardeşim yani ben en kazıkçı servisten 200-250TL ye sıfır çamaşır makinası motoru alabiliyorken otomasyonculardaki motorlar bunun 5-10 katı. Sürücüleri de öyle.

Fazla uzattım, derdimi ben anlatamadıysam da siz kesin anladınız.:ok
Önerileriniz?????

Çok çok teşekkür.

not: lütfen hazır al demeyin, elde bile yoğurdum mu 2,5-3kg hamur yoğuruyorum. Benim elimin altında ev tipi zıttirik mutfak şeflerinin %60 sert hamur ile ömrü 5 ya da 10 dakika:kiskis

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Konuya teknik olarak vakıf değilim ama teraspy teraspy emmi müdahil olabilir diye düşünüyorum.
Hayırlısı.

Biraz açayım:
Çatal kollu makina
477020514z.jpg

Bu da spiral, benim yapmak istediğim.
hamur-yogurma-makinesi-mini-chef-spiral--c3d4.jpg

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Çamaşır Makinesi motorlarında devir kontrolü gerilimle sağlanmıyor mu? (Inverter olmayanlar için konuşuyorum.)

tamam işte, şunun gibi bir zımbırtı ile kolayca sürülebiliyor diye biliyorum.
ac-motor-hiz-kontrol-devresi-50-220v.jpg

hatta triyak ve diğer devre elemanları ile oynanarak işe özel güçte de yapılabilir(miş).

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
tamam işte, şunun gibi bir zımbırtı ile kolayca sürülebiliyor diye biliyorum.
ac-motor-hiz-kontrol-devresi-50-220v.jpg

hatta triyak ve diğer devre elemanları ile oynanarak işe özel güçte de yapılabilir(miş).

Özelliklerini bildiğiniz bir motoru alın, gerilimle kontrol etmeyi deneyin.
Ama 30 devir gibi çok düşük devirlere inebilir misiniz bilmiyorum.
Tabi bir de işin içine tork girdiğinde o motor ısınmadan kalabilecek mi o da önemli. :alala:hmm

Motorun ısınmasının haricinde sürücü devrenin de zorlanmaması lazım.

Düzenli olarak hamur karan biri misiniz? Evde ekmek yapmayı ilerlettiniz sanırım? :kiskis

A Adem Helvacı veya Sota Sota size yardımcı olur bence.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Özelliklerini bildiğiniz bir motoru alın, gerilimle kontrol etmeyi deneyin.
Ama 30 devir gibi çok düşük devirlere inebilir misiniz bilmiyorum.
Tabi bir de işin içine tork girdiğinde o motor ısınmadan kalabilecek mi o da önemli. :alala:hmm

Motorun ısınmasının haricinde sürücü devrenin de zorlanmaması lazım.

Düzenli olarak hamur karan biri misiniz? Evde ekmek yapmayı ilerlettiniz sanırım? :kiskis

A Adem Helvacı veya Sota Sota size yardımcı olur bence.

40'ından sonrası ve teneşir olayını bilirsiniz.

Ben 45'inden sonra aşçılık diploması aldım. Bu korona zımbırtısı çıktı da millet ekmekçi oldu başımıza, ben 2-3 yıldır ekmekten sucuğa evde takılıyorum ne yalan söyleyeyim. Hobi aslında. 70lerde gezerken 80'i gördüm son günlerde, tek kötü yönü bu kilo oldu bana. Hanım 1-2 senedir pek bi memnun, işgal ettim mutfağı :sirit :kiskis

aslında itiraf etmek gerekirse bu makinayı da kayın ve maun valdeceğzime yapacağım. Tamam ben tek seferde 2-3 kilo hamura takla attırıyorum herif halimle ama ufacık kadın ekmek yapmaya kalkınca, 6-7 kilo hamurla kavga ediyor köyde (10 kiloyu gördüğümü bilirim)

Tabi becerebilirsem makinanın bi süre sefasını sürerim, o da ayrı mesele:sirit
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ekleme: motoru yüklememek için motor ve çıkış noktası arasında yüksek oranlı bi redüktör olacak. Yani motor atıyorum 15000 devir çeviriyorsa bu 150ye düşecek. e normalde koca kazanı çeviren motor 5-10 kilo hamuru da tam güçte 150 devir çevirir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ekleme: motoru yüklememek için motor ve çıkış noktası arasında yüksek oranlı bi redüktör olacak. Yani motor atıyorum 15000 devir çeviriyorsa bu 150ye düşecek. e normalde koca kazanı çeviren motor 5-10 kilo hamuru da tam güçte 150 devir çevirir.

Redüktör olsa da motorun mümkün mertebe rahat dönebilmesi lazım.
Bunu da en kolay motorun ısısından anlayabiliriz diye düşünüyorum.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Redüktör olsa da motorun mümkün mertebe rahat dönebilmesi lazım.
Bunu da en kolay motorun ısısından anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Ne bileyim sevgili Umut...

Çamaşır makinasında şappidi şuppidi o yükle kabaca 1/15 ya da 1/20 redüksiyon oranında sürekli çalışan motor, sıkıntı yaratmıyorsa 1/100 ya da 150 oranında hiç sıkıntı olmaz diye düşündüm.

Normalde yüksüz halde tam güç verilise 30000 devirleri görebilen (ve o durumda çalışmaya devam ederse ruhunu teslim eden) bir motor değil mi ki bu, 15 dakika boyunca yük altında 15000 devir çevirir heral...????
Zira 1200devir çamaşır makinam 12-13 dakika sıkma yapıyor. Bunun son 4-5 dakikası 1200 devir. rotor ve tambur kasnağı oranına bakarsak kabaca 25000 devirlerde dönüyor motor.

Neyse, bilen yorum yapan çıkar elbet.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
Normal tip A.C motor ile istediğin gibi düşük devir yüksek tork çok zor. Tork için ABB nin kare motor dediğimiz motorları var. Ama bence servo motordan sonra en iyi tork alınacak motorlar D.C motorlar lakin bunların hepsi maliyet olarak yüksek gelebilir. 1400 d/d A.C motordan verim alabilmen için 500 d/d altına ve 2000 d/d üstüne çıkmaman lazım (sürücü kullanarak)

Sanırım çamaşır makinesi motoru işini görmez çünkü çamaşır yoğunluğu ile hamur yoğunluğu aynı olmadığını düşünüyorum.
Tabi net olarak bilgim yok

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Normal tip A.C motor ile istediğin gibi düşük devir yüksek tork çok zor. Tork için ABB nin kare motor dediğimiz motorları var. Ama bence servo motordan sonra en iyi tork alınacak motorlar D.C motorlar lakin bunların hepsi maliyet olarak yüksek gelebilir. 1400 d/d A.C motordan verim alabilmen için 500 d/d altına ve 2000 d/d üstüne çıkmaman lazım (sürücü kullanarak)

Sanırım çamaşır makinesi motoru işini görmez çünkü çamaşır yoğunluğu ile hamur yoğunluğu aynı olmadığını düşünüyorum.
Tabi net olarak bilgim yok

İlginiz için teşekkürler.
Ben devri mekanik olarak düşürüp tork arttıracağım.
Yani atıyorum, Klasik bir monofaze asenkron 3000 devir motoru 1/20 redüktörle 150 devire düşüreceğim, bu da teoride torku 20kat arttıracak. (redüktördeki sürtünmeyi es geçersek)
Ya da 15000 devir çalışan çamaşır makinası motorunu 1/100 redüktörle 150 devire düşüreceğim
Ancak iş başında 150 devir unun tozutmasına neden olacağı için devri düşürmem gerek. Bildiğimiz, piyasada bol bol bulunan monofaze asenkron motorlar ise dimmer kullanılarak sürülemiyor.

Dediğiniz motorların fiyatı ise baya kallavi. Param olsa bile böyle uyduruk bir projede yazık olur. O tip motorlar daha hassas işler için kullanılmakta. Sürücüleri de ona göre hassas iş yapmakta, bir o kadar da fiyatlı.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
0.55 kw 2. El bir sürücü 400 ile 500 tl arası. Niyetiniz varsa alıp deneye bilirsiniz olmadı aldığınız fiyata yine satılır diye düşünüyorum

Monofaze motor ve basit voltaj düşüren sürücüler ile istediğiniz olmaz gibime geliyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt