Motor sorunsalı, hamur yoğurma için nasıl bir motor.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Birde şunu merak ediyorum ürünü güzel bir şekile getirdiniz ve uygun bir fiyata mal ettiniz stabil bir şekilde de çalıştığını varsayarsak acaba üzerine işçilik ekleyerek satmayı düşünürmüsünüz R rabitelli

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Birde şunu merak ediyorum ürünü güzel bir şekile getirdiniz ve uygun bir fiyata mal ettiniz stabil bir şekilde de çalıştığını varsayarsak acaba üzerine işçilik ekleyerek satmayı düşünürmüsünüz R rabitelli

Olmaması için bir neden yok.

Ancak bu tür şeyleri eşe dosta dediğiniz minvalde vermenin dışında, üretip satmak için ciddi bürokratik masraflara katlanmak gerekiyor. TSE'ye elini ver kolunu kaptır hesabı...

Bu sebeple malzeme listesini ve projeleri herkesin erişebileceği bir yere yüklemek tercihimdir (mikser üreticileri bunu sevmedi:kas)

Neyse, hele bir ayaklandırıp ilk hamuru karalım :cak
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bu gün vlt51 videoları izlemekten beynim çemcük oldu mesela. farklı fantazilerim var, sürücünün arduino ile kontrol edilebilirliği varsa bak sen eğlenceye.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Bir sonraki proje de kıyma makinesi olsun o çok daha kolay olacaktır profesyonel bir ürünü uygun fiyata mal edebilirsiniz ama şimdilik beklemedeyiz iyi bir şey çıkarsa tse ye falan gerek duymadan 2 yıl garantisi sizi görerek :) satın alabilirim ?

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Guc gerektirdigi icin size invertor degil reduktorlu tip motor gerekir 0.75 motora uygun reduktor takip yapabilirsiniz fakat yinede ucuz olmuyacaktir redüktör

0.55 kw 2. El bir sürücü 400 ile 500 tl arası. Niyetiniz varsa alıp deneye bilirsiniz olmadı aldığınız fiyata yine satılır diye düşünüyorum

Monofaze motor ve basit voltaj düşüren sürücüler ile istediğiniz olmaz gibime geliyor
Reduktorsuz direk sürücü ile surerseniz ekranda overclok arizasi alirsiniz

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Guc gerektirdigi icin size invertor degil reduktorlu tip motor gerekir 0.75 motora uygun reduktor takip yapabilirsiniz fakat yinede ucuz olmuyacaktir redüktör

Reduktorsuz direk sürücü ile surerseniz ekranda overclok arizasi alirsiniz

Redüktörsüz imkan yok. 200 rpm kolun maksimum devri. 200/100 olacak. Motor 750 rpm (640 nominal) Redüktör yerine kayış kasnak olacak aslında. Sürücü kullanmamın sebebi kolda hem 200 hem de 100 devir istemem. Çift devir motorlarda iş iyice çorba oluyor.

Domestos Domestos Çok teşekkürler. Sağlık herşeyin başı.
S serhan hele bi ayaklansın :)
Umut Barış Umut Barış adaşım, amerikayı yeniden keşfetmiyoruz, hepsi aynı nane. Sadece çok devir, çift motorluların fiyatları uçuk olduğu için kendim yapmaya kalktım. Yoksa bursa firmasının biri set üstü makina yapmış, 0,37kw güzel görünüyor ama üstünde kıyıcı var, tek motor ve zincirli sistem. Bana uymaz. Amatörüm ama yıllarca endüstriyel mutfakçılık yaptım. hi-level meyva sıkacağı ile santos ya da zumex (rolls royce) farkını bilirim. Eh, rolls royce alamadığıma göre kendi rolls'ümü yapmaya heves ettim ;)

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Redüktörsüz imkan yok. 200 rpm kolun maksimum devri. 200/100 olacak. Motor 750 rpm (640 nominal) Redüktör yerine kayış kasnak olacak aslında. Sürücü kullanmamın sebebi kolda hem 200 hem de 100 devir istemem. Çift devir motorlarda iş iyice çorba oluyor.

Domestos Domestos Çok teşekkürler. Sağlık herşeyin başı.
S serhan hele bi ayaklansın :)
Umut Barış Umut Barış adaşım, amerikayı yeniden keşfetmiyoruz, hepsi aynı nane. Sadece çok devir, çift motorluların fiyatları uçuk olduğu için kendim yapmaya kalktım. Yoksa bursa firmasının biri set üstü makina yapmış, 0,37kw güzel görünüyor ama üstünde kıyıcı var, tek motor ve zincirli sistem. Bana uymaz. Amatörüm ama yıllarca endüstriyel mutfakçılık yaptım. hi-level meyva sıkacağı ile santos ya da zumex (rolls royce) farkını bilirim. Eh, rolls royce alamadığıma göre kendi rolls'ümü yapmaya heves ettim ;)
Biraz sacma olucak fakat devalt sarjli vidalamalar satiliyor 150 200tl civarinda aslinda makineler cok basarili cokta saglamlar fakat iclerindeki 18650 piller okadar dandik ki voltaji yetse kalem pil takarim neyse bataryadaki 18650 leri degistirirseniz cok saglam bir makine oluyor ben iste kullaniyorum sahsen gayette memnunum

Neyse konuya gelelim bendeki cakmasinin iclerindeki reduktor dislileri tamamen metal disliler tork modunda yani reduktor kisminda 3 4 kg agirligigi kaldirabiliyor demek istedigim reduktor ve motor kismini bir sekilde uydurabilirseniz maharet ister ucuz ve istediginiz sekilde bir makine cikarabilirsiniz

Teknik olarak yapabilirseniz icinde rs 540 motor var piyasada 20 40 lira arasi digerleri gibi masrafli bir is olmaz ben isnizi gorur diye dusunuyorum fakat matkaba catal takip hamur kagsesinde calistirmak olmaz tabi bundan bahsetmiyorum? uzerindeki motor 12v 30a bir guc kaynagi alip direk baglanti yapilabiliryor

Sağdece bir dusunce ucuz maliyetli

İnverter tip birsey yaparsaniz size asiri pahaliya gelir sanayi tipi makine almak size daha ucuza mal olur

İnverter 110$ altinda yok zaten varsa banada soyleyin markasini?
Motor 300 400 arasi
Reduktor zaten motordan biraz pahali

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
E Ertanpel
S serhan

değerli yorumlar için çok teşekkür.

Şimdi olayı biraz açalım. İlk önce kitchenaid miksere özendim. Şu nane:
Fakat biraz araştırınca ve bu arada ben de hamur yoğurma işinin cıcığını çıkarınca, bu tenekenin tezgah üstünde boş boş yer kaplayan ve konu komşuya hava atmaktan başka işe yaramayan, buldumcuk olmuş ev kadını ablalara hitap eden bir zımbırtı olduğunu gördüm. Zira 1kg sert ekmek/simit hamuru ile dahi başedemiyor. Hamur kancaya dolanıyor ve saçma sapan bir hale geliyor. Tamam kabul güzel kek hamuru yapıp yumurta çırpıyor, ama onlarla işim yok.

Piyasada ben bu işe soyunduğumda çok kaliteli ve fiyatı 1000-1500TL arasında dolanan 5-10 kg'lık çatal kollu makinalar vardı. Şu anda da 10'luğu 1750 olur 2000TL olmaz. Ama çatal kollular kapasitelerinin yarısının altında hamuru çeviremiyor. 5'lik spiral mikser 300 gram, 10 luk 750gram 15-20likler ise 1-1,5kg arasında hamuru dahi çevirebiliyor. Yani 20kg kapasitesine sahip spiral makina 1 bilemedin 1,5 kilo undan hamur yapabilirken 5kg'lık çatal kollu 2,5kg'dan aşağı iş yapamıyor. Bir de hamuru işleme kalitesi var tabi.

Yerli üretimlerde potlu (sanırım kıyıcı koymuşlar) set üstü 5'lik spiral makineler 7-8bin TL civarı. Tek devir tek motor olanlar 4-5bin.

Ancak iyi bir hamur için 10-15dk (una ve diğer bir sürü değişkene göre) 90-110 devir arasında, sonraki 10-15dk'da 200-210 devir ile yoğurma yapmak gerekiyor. Potlu olan makinaya güvenmedim. Tek motorlu, yani kol devrini bızıklayınca aynı oranda kazan devri de değişiyor ama kazan devri 10rpm sabit olmak zorunda. Ayrıca pot demek (kıyıcı devre var kesin) tork/güç kaybı demek.

10bin civarına (belki daha ucuza) istediğim makinalar var. Hatta cillop gibi makinalar var 3-5bine 2. elde. Pırıl pırıl. Ama elimi kolumu bağlayan 2. bir nokta var. Benim ihtiyacımı karşılayan, yani kol çift devir, kazan sabit 10rpm çalışanların tümü trifaze. Çünkü çift devir motorlar sadece trifazede var bizim köyde. (gamak/volt) Ben ise monofaze 220V enerji ile bunu çalıştırmak zorundayım. Burada 2 yol çıkıyor önüme:

1. Trifaze motora kondansatör bağlayıp kallavi bir güç kaybını sineye çekeceğim.
2. 220 mono girişli, 3ph x 220 çıkışlı bir inverter kullanacağım, tork kaybım olmayacak. (Benim yaptığım)

220'lik bir motorun potla (kıyıcı) devrinin düşürülmesine sıcak bakmıyorum, sonuçta yine güç/tork kaybı.

Ben 2. yolu seçtim. Hatta bu sayede 8 farklı hız alma şansım olacak. (VLT51'in nimetlerindenmiş, yeni öğrendim, öğreniyorum) 3 farklı anahtarı kullanıp 2üssü3=8 farklı hız... Hatta arduino ile 3 farklı röleyi farklı farklı sürerek farklı farklı programları bile hazırlayabilirim, bu da işin fantazi kısmı.

Peki neden bahsettiğiniz motorları ya da diğer üniversal motorları kullanamıyorum, hatta bu motorların içinden geçip 100 kez cebinden çıkarabilme yetisine sahip olan ç.mak. motoru bile burda çuvallıyor. Çünkü s1 sınıfı bir motor şart bana. yarım saat boyunca yük altında çalışıp of demeyecek bir motor. Bunlarda asenkron motorlar. Ç.mak motoru bile sürekli olarak 5-6dk üstü çalıştırılmıyor. Tabi bir de tork ihtiyacı var. 700W'lık aslanlar gibi bosch hilti motorunu alsam ve yük altında yarım saat çalıştırsam, tez zamanda ruhunu teslim eder. Benim aldığım 550W lık gamakın ömrü, kullanımda bir hata olmadığı sürece rulman ömrüyle sınırlı. Onda da rulmanlar değişir biter gider.

Özetle: 0,37kw bir motor alıp kıyıcı koyup (düşük devir için şart) ucuz yollu tek motor bir makina yapabilirdim elbette. Hatta kıyıcı ile de uğraşmaz, tek devir yapardım. Ama madem kendim yapıyorum, neden istediğim gibi bir şey yapmayayım? Biraz da o yüzden vurdukça tozuttu.

Şincük sistem söyle olacak: 750rpm (nominal 640) motor karıştırma kolunu döndüren gücü üretek. Motor 0,75kw VLT51 sürücü ile kontrol edilecek. Hızlı devir için 640 devirde döndürülecek ve kayış kasnak yardımıyla yaklaşık 3 bilemedin 3,1 kat devri düşüp (torku da artıp) 200 küsürle kolu döndürecek. Yavaş devir için de bunun yarısı hızla dönecek. Zaten tüm numara bu motorda. Gerisi zamanlamalar falan filan.

Kazanı ise dakikada 10 devirle döndürecek ayrı bir motor olacak. yoğurma süresince kazan dolap beygiri gibi sabit 10 devir dönecek.
Esas burayı çözemedim. 3000 ya da 1500 devir motoru 10 devire nasıl düşürmeli, hesaplı ve basit şekilde.
Burada da 0,37 gamak kullanacağım zira bu kazanı döndürecek başka bir şey bulamadım.
Sakın bana mikser ya da harç karıştırıcı motoru demeyin, yeri gelecek 30 dk falan dönecek bu kazan. En basit/standart ekmek hamuru 10 dk düşük devir 10 dk hızlı devir yoğurma ile 20 dk'da olur. Türe göre uzar da uzar...

Yazdıklarımda teknik bir sorun varsa eleştirmekten çekinmeyin, önemli zira, sonuçta uzman değilim ben de.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Universal motorlar torksuz motorlar gerekli reduktoru bulmaniz imkansiz gibi birsey

Madem bu isi bukadar buyuk dusunuyorsunuz

Dc ac motorlara gore daha fazla tork uretir tabi endüstriyel motorlardan bahsediyorum ve tabi herseyiyle daha pahali bir sistem cunku artik pek kullanilmiyolar harmonigi fazla oldugu icin

Kondansatör kullanmak yerine invertor daha mantikli dijital pot ile istediginiz devirde saglikli calistirabilirsiniz danfoss un parametreleri biraz karisik hatta kitapcigina koyulmayan parametreleri bile var iste karsilastigim bir durum

Dk 10 devir sabit cevirebilmen icin disli hesabini bilmen gerekir ben bilmiyorum sahsen

Simdi anlattiklarina gore sana 2 motor 2 invertor 2 reduktor gerekli

Cunku trifaze hattin yok ve birni sabit devir digerini minimum 2 devir istiyorsun kondansatör ile baglarsan istedigin devirlerde 10 20 kglarda zorlanir

Redüktör sart cunku motorun hizli donmesi gerek pervane motoru sogutsun cunku motorun yuke gore zayif kalicak tork ayar parametresi olan suruculeri kullanmalisin ki cihaz motoruda kendinide korusun

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
E Ertanpel
Çok teşekkürler, sohbetledikçe varıyoruz bir yerlere :)

Benim gözümde üst katın işi tamam.

MAkinanın Üst katında çalışacak motor, en yavaşı 1/2 hızda olmak üzere 320 ve 640 devirler arası çalışacak, bunun da soğutma ile ilgili sıkıntı çıkarmayacağını öğrendim. Redüksiyon işini de 1/3,1 oranlı kayış kasnakla halletmeyi düşünüyorum. Böylece redüktörü zorladık, sonsuz dişliyi sıyırdık, salmastrayı patlattık da yağ sızdı derdi olmayacak. Yoksa kayışdı, kasnakdı, yatak idi, gerdirme idi kim uğraşmak ister. Gerçi motor bu devirde devri redükte ettikten sonra kolda 20küsür Nm veriyor. Bu torka dayanabilecek 2. el bir redüktör düşürürsem, o tarafa yürürüm. Zira sıfırları motordan pahalı. O yüzden peşin peşin almadım kasnak takımı falan.

Şu anda yayıntı odamda hamur kolu, 0,55lik motor, inverter hazır. Hatta gamakla konuşmamı kulak arkası edip motor altında ekstra fanla soğutma sağlarım ki bunları için malzeme eski yayıntıların arasından kesin ve fazlası ile çıkar. 3 adet röleyi arduino ile sürüp 8 farklı hızı programlamayı falan düşünüyorum. Tabi en yavaşı motorun yarı hızı olacak. Hatta kasnak çapları ile oynayarak bunu biraz yükseltebilirim bile.

Alt kat için (kazan) kurtuluşum yok gibi. 220V motorlar 380'lerden pahalı. Ayrıca en düşük hızlar 1500 devirde. Bu sebeple

1. %40-45 verimi sineye çekip bu oranda gücü arttırıp 0,75kw 1000 devir 380V + kondansatör + 1/100 redüktör
2. 0,37 ya da 0,22kw 1500 devir 220V + 1/100 redüktör. (13 bilemedin 14 devir döner burada kazan)

Ben 2'ye daha yakınım gibi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt