Manyetik Kireç Önleyici Musluk Aparatları gerçekten işe yarıyormu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yaklaşık 10 sene önce bizim ev sahibi o mantıkla birşey takmıştı evin su girişine. Adını bilmiyorum. Ama sizin bahsettiğiniz mantıkla kireç önlüyor diyerekten almıştı. Belki bilen vardır. Etrafı mavi plastik ile çevrilmiş kuvvetli mıknatıs içeriyordu. Tesisatın giriş borusuna kelepçe tarzında iki tane takmıştı dış kısımdan. İşe yardımı derseniz psikolojik olarak yaradığını söylüyordu o zaman iyi para vermişti sonuçta :) Hatta suyun tadının bile değiştiğini söyleyecek kadar etkili :) Ama karşılaştırma yapmadığım için bilmiyorum. Ama şuna eminim tadında bir fark yoktu :)

Bizim makineye de takmıştık zamanında manyetik kireç önleyici, hala duruyor.
Arada söküp akıtmanızı tavsiye ederim, içinden kum gibi bir şey dökülmüştü diye hatırlıyorum.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Bizim makineye de takmıştık zamanında manyetik kireç önleyici, hala duruyor.
Arada söküp akıtmanızı tavsiye ederim, içinden kum gibi bir şey dökülmüştü diye hatırlıyorum.

Umut hocam şuan zaten müdahale edebileceğim bir yerde değilim. Zaten duruyor mu onu da bilmiyorum. Ama sizin dediğinizden farklı sanki benimki. Şöyle bir şey düşünün kalın bir bilezik ortadan ikiye ayrılıyor. O bileziğin icinde dediğiniz gibi manyetik kireç önleyici yani kuvvetli bir miktanis var dış kısmı ise plastik. Bu aparatı ise şu tesisatindaki açık bir bölümde (sayaç yani olabilir) plastik borunun üzerine takıyorsunuz. Yani borunun içinden su geçiyor. Mıknatıs ile şu arasında ise hem boru hemde mıknatısın dış kısmındaki plastik var. Yani birşey tutuyorsa bile borunun içini temizlemek lazım. Faydalı mi gerçekten onuda bilmiyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut hocam şuan zaten müdahale edebileceğim bir yerde değilim. Zaten duruyor mu onu da bilmiyorum. Ama sizin dediğinizden farklı sanki benimki. Şöyle bir şey düşünün kalın bir bilezik ortadan ikiye ayrılıyor. O bileziğin icinde dediğiniz gibi manyetik kireç önleyici yani kuvvetli bir miktanis var dış kısmı ise plastik. Bu aparatı ise şu tesisatindaki açık bir bölümde (sayaç yani olabilir) plastik borunun üzerine takıyorsunuz. Yani borunun içinden su geçiyor. Mıknatıs ile şu arasında ise hem boru hemde mıknatısın dış kısmındaki plastik var. Yani birşey tutuyorsa bile borunun içini temizlemek lazım. Faydalı mi gerçekten onuda bilmiyorum.

Muhtemelen faydası olsa bile teoriktir diye düşünüyorum.
Sonuçta boruda bir yere kadar tutabilir bence.
Detaylı bir su temizliği isteniyorsa onun yolu su arıtma sistemi kurmaktan geçer herhalde. :bilmiyom

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Yaklaşık 10 sene önce bizim ev sahibi o mantıkla birşey takmıştı evin su girişine. Adını bilmiyorum. Ama sizin bahsettiğiniz mantıkla kireç önlüyor diyerekten almıştı. Belki bilen vardır. Etrafı mavi plastik ile çevrilmiş kuvvetli mıknatıs içeriyordu. Tesisatın giriş borusuna kelepçe tarzında iki tane takmıştı dış kısımdan. İşe yardımı derseniz psikolojik olarak yaradığını söylüyordu o zaman iyi para vermişti sonuçta :) Hatta suyun tadının bile değiştiğini söyleyecek kadar etkili :) Ama karşılaştırma yapmadığım için bilmiyorum. Ama şuna eminim tadında bir fark yoktu :)
bende de şu tv kabloları için var ferrit mıknatıs.Denemek için mutfağa taktım ilginçtir mutfak musluğu üzerinde kireç izi görünmezken banyo musluğunda gözüküyor.Aklıma geldi şimdi denemek için kalanları banyo musluğu flexlerine geçirecektim hazır aylağım geçireyim resmini de atayım.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
bende de şu tv kabloları için var ferrit mıknatıs.Denemek için mutfağa taktım ilginçtir mutfak musluğu üzerinde kireç izi görünmezken banyo musluğunda gözüküyor.Aklıma geldi şimdi denemek için kalanları banyo musluğu flexlerine geçirecektim hazır aylağım geçireyim resmini de atayım.

IMG_20200408_195217.jpg
IMG_20200408_194338.jpg
IMG_20200408_193809.jpg

bu arada böyle flexleri olan arkadaşlar lütfen dikkat etsinler , bizim müteahhit işi annanemin önce banyo patladı banyoyu su bastı dandik olduğuna uyanamadık 1 ay sonra gece mutfaktaki patlamış.Kadının evini 2 kez su bastı.Sonra araştırdım tema pex flex i buldum bunun içi kombi mobil sistem petek boruları gibi içinde sert plastik var.Dandiklerin içinde diyah şembrel gibi olanlardan var zamanla patlıyor.Birde montajında vanalar yukarı bakmalı, kıvrılıp bükülmemesi gerekiyor.Bizim aptal tesisatçılar hepsini aşağı bakacak şekilde takmışlar sonra düzelttim hepsini.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bakalım etki edecek mi musluk üzerindeki kireç izi görülüyordur .Mıkkatıslardan sonra bir gözlemleyeyim bakalım.

Y Çevrimdışı

yavuz43

Yeni Üye
6 Nis 2020
19
39
bu ferrit çekirdeklerden dairenin su girişine belli sayıda takarsak işe yarar mı acaba deneyen var mı?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
bu ferrit çekirdeklerden dairenin su girişine belli sayıda takarsak işe yarar mı acaba deneyen var mı?
aynı mantıkta hazır aparatlar var etkinliğide epey iddialı hatta endüstriyel ürünlerde varmış ama elinizdekiler ne kadar kuvvetli bilemem.Tabi birde suyun birebir temas etmesi gerekiyor mu bilmiyorum.

Y Çevrimdışı

yavuz43

Yeni Üye
6 Nis 2020
19
39
elimde yok, olurmu acaba diye merak ettim . Hazır aparat dediklerinden link atar mısın incelemek isterim.Suyun kirecinden gınaa geldi. Çaydanlık kaynarken kireç patlıyor, demliği yan getiriyor.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,066
elimde yok, olurmu acaba diye merak ettim . Hazır aparat dediklerinden link atar mısın incelemek isterim.Suyun kirecinden gınaa geldi. Çaydanlık kaynarken kireç patlıyor, demliği yan getiriyor.

ne kadar iş görür filitre ürün çeşitleri tartışılır
daire su sayaçı sonrası tesisata takın . tek tek takmaya gerek yok .

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

manyetik olanlar kireçi yok etmez yüzeylere tutunmasını engeller.Yani sözde kireç tabaları iğne uçluymuş mikroskobik ortamda manyetik ortamdan geçince bu iğneli yapı köreldiği için yüzeylere tutunmadan akıp gidiyormuş.

Arkadaşın attığı silifozlu filtrede aynı şekilde kireçi yok etmiyor kireçin yapısını bozuyor.Sağlık açısından tehlikesi yok deniliyor ama araştırmadım detayını.

en garanti çözüm ise rejineli sistemler ,aynı bulaşık makinelerinde olduğu gibi kireç reçine tarafından tutuluyor ama reçinenin işlevini yerine getirmesi için tuzla ile yıkanması gerekiyor.Bu manuel olarak yapılıyor haftada 2 haftada ayda 1 gibi.Otomatik yapan sistemler varmış fiyatları pahalı.

Ama temel amaç çay ,sebze ,meyve yıkama ve yemek için se tersozmoz su arıtma sistemi en kolay ve ekonomik çözüm.Hem su masrafından kurtulmuş olursunuz.

Arıtma düşünürseniz ayrı bir konu da açarak yardımcı olabilirim.

zaten çamaşır , bulaşık ,kombi şofben gibi cihazları koruyan belli aparatlar var malum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt