LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Umut Barış Umut Barış, Evet, sağdaki şeffaf ambalaj içinde olan kablo eski olan. Yedek kablo çıkartmış olduklarına şaşırmıştım ilk gördüğümde.

Bulunduğum yerde Reser Bilgisayar (bizdehesapli.com) var fakat orda bu çeviricilerden görmedim. Vatan'da 1 tane çevirici vardı ama fiyat baya yüksekti, 60 civarı sanırım. Şuydu galiba;

Marka farketmez diyorsanız sizin attığınız linkteki ürünü sipariş edeyim.
Bizde Hesaplı iyi firmadır, ben memnun kalmıştım, isterseniz oradan alın.
Ya da aşağıdaki linkten alın;

Aparatların hepsi Çin'de aynı üreticiden çıkıyor muhtemelen. :hihi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Ben server olarak kullandığım dell 1525 'e taktım ssd'yi görmüştü.Direk yuvasına takmıştım.Lenovoda cdrom yerine takılı.Ama merak ettiğim şey ,neden i5 labtobun tanımadığıdır , dell tanıdı ,hatta alayım bir tane ucuzlarından dedim ama sonra vazgeçtim ,çünkü kişisel serverim var ,bazen dosya paylaşıyorum onunla.
Ben de umutun dediği gibi kablodan şüpheleniyorum ama diğer hddyi çalıştıran kablo(çalıştırıyorsa) ,ssd de neden sıkıntı çıkartsın aklım almıyor doğrusu :)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
Ben server olarak kullandığım dell 1525 'e taktım ssd'yi görmüştü.Direk yuvasına takmıştım.Lenovoda cdrom yerine takılı.Ama merak ettiğim şey ,neden i5 labtobun tanımadığıdır , dell tanıdı ,hatta alayım bir tane ucuzlarından dedim ama sonra vazgeçtim ,çünkü kişisel serverim var ,bazen dosya paylaşıyorum onunla.
Ben de umutun dediği gibi kablodan şüpheleniyorum ama diğer hddyi çalıştıran kablo(çalıştırıyorsa) ,ssd de neden sıkıntı çıkartsın aklım almıyor doğrusu :)
Valla böyle şeyler de nedense beni buluyor :sirit Neyse ki her şeyde bir hayır vardır diyorum. DVD-ROM neredeyse hiç kullanılmıyor. Oraya SSD takarsam, HDD'yi de depolama olarak kullanmaya devam edebiliriz.

Marka kültürü denen bir şey var gerçekten. Dell laptop'ta hiç sıkıntı yaşamadım, yazılımı falan da hoşuma gitti. Kendi yazılımından otomatik sürücü güncellemesi yapıyor. MSI'da da var mesela ama Dell bana daha başarılı geldi. Bios güncellemesi ve sürücü güncellemelerini çok basit şekilde yaptım.

Diğer taraftan bendeki LG laptop'a bakıyorum, Dell'deki o profesyonellik yok. Cihazın arkasındaki kapaklar falan biraz değişik, vidaları sıkmadan yerine oturmuyor. Az da olsa Dell ve LG arasındaki tecrübe farkını hissediyorsun. (Dell Inspiron 3542)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Valla böyle şeyler de nedense beni buluyor :sirit Neyse ki her şeyde bir hayır vardır diyorum. DVD-ROM neredeyse hiç kullanılmıyor. Oraya SSD takarsam, HDD'yi de depolama olarak kullanmaya devam edebiliriz.

Marka kültürü denen bir şey var gerçekten. Dell laptop'ta hiç sıkıntı yaşamadım, yazılımı falan da hoşuma gitti. Kendi yazılımından otomatik sürücü güncellemesi yapıyor. MSI'da da var mesela ama Dell bana daha başarılı geldi. Bios güncellemesi ve sürücü güncellemelerini çok basit şekilde yaptım.

Diğer taraftan bendeki LG laptop'a bakıyorum, Dell'deki o profesyonellik yok. Cihazın arkasındaki kapaklar falan biraz değişik, vidaları sıkmadan yerine oturmuyor. Az da olsa Dell ve LG arasındaki tecrübe farkını hissediyorsun. (Dell Inspiron 3542)
Şans herhalde sendeki :)
Ben dell'i atmıştım önce ,ekran ve klavye kırık ,sonra geri dönerken çöpten aldım tekrar ,forumda yazmıştım :) ,şimdi server olarak kullanıyorum.
Lenovoda tel taktım ssd için ,arada sırada çıkartıp cdrom takıyorum - lazım olursa- ,gerçi usb boot var elimde ama neme lazım diyorum işte :)

lenovo.jpg

ssdalo.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

O eski Dell yok maalesef. Yazılımları da ağır ve kusurlu bence. (Diğer markalar da çok iyi değil bu konuda.)
Sürücü işini hep üretici sitesinden indirir de yaparım.
Öyle zart center, zurt center'a ihtiyacım olmaz.
Zaten oyun oynayan biri değilseni, o çıkan her güncelleme sizin için olmaz.
Nadiren işletim sistemi uyumsuzluğu vs yaşanırsa onun için yapılır.
Sürüm notlarını okumak faydalı o yüzden.
Atıyorum sürücü 4. nesil için güncellenmiştir ama sizdeki 1. nesildir, boşuna yüklemenize gerek yoktur vs.

Benim hoşuma Lenovo gitmişti biraz, tanılama yazılımına kadar bir çok şeyi sunuyorlardı müşteriye.
Tabi o yazılımlar da performanslı değil o kadar.

LG ve Samsung bu işten çekildiler zaten, ciddi bir numaralarını göremedim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
O eski Dell yok maalesef. Yazılımları da ağır ve kusurlu bence. (Diğer markalar da çok iyi değil bu konuda.)
Sürücü işini hep üretici sitesinden indirir de yaparım.
Öyle zart center, zurt center'a ihtiyacım olmaz.
Zaten oyun oynayan biri değilseni, o çıkan her güncelleme sizin için olmaz.
Nadiren işletim sistemi uyumsuzluğu vs yaşanırsa onun için yapılır.
Sürüm notlarını okumak faydalı o yüzden.
Atıyorum sürücü 4. nesil için güncellenmiştir ama sizdeki 1. nesildir, boşuna yüklemenize gerek yoktur vs.

Benim hoşuma Lenovo gitmişti biraz, tanılama yazılımına kadar bir çok şeyi sunuyorlardı müşteriye.
Tabi o yazılımlar da performanslı değil o kadar.

LG ve Samsung bu işten çekildiler zaten, ciddi bir numaralarını göremedim.
Ben zaten linux kullanıyorum ,genelde 2.ci el laptop da aldığımdan içindeki yazılım çok önemli değil benim için.Ama eve geldiğimde mutalaka kurcalarım windowsu ,ve yine mutlaka düğmesinden kapatmak zorunda da kalırım :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ben zaten linux kullanıyorum ,genelde 2.ci el laptop da aldığımdan içindeki yazılım çok önemli değil benim için.Ama eve geldiğimde mutalaka kurcalarım windowsu ,ve yine mutlaka düğmesinden kapatmak zorunda da kalırım :)
Benim için de önemli değil, ben manuel vites misali kendim hallediyorum işleri.
Açılışı yavaşlatacak şeylere gerek yok. :hihi
Oyun laptoplarında önem arz ediyor ama mesela, pil ve fan kontrolü için.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
Bugün SSD için kızak alıp bilgisayara taktım. Fakat yine olmadı :)

Şöyle bir durum var; Bios'ta gözükmüyor,
bios_edt.jpg

Fakat Boot Manager'a girdiğim zaman gözüküyor,
bios_edt_2.jpg

Bu noktadan sonra ne yapacağımı bilemedim.

Bir de bu SSD kızakları için ucuz olanları işlemcinin sürekli %100 çalışmasına neden oluyor demişler. Böyle bir durum var mı ?
Frisby alırsanız üzerinde anahtarı var, anahtarı açtığınızda işlemci sürekli maksimum yükte çalışmıyor denilmiş. 1. dakikadan itibaren anlatıyor;

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64

bios_edt.jpg

bios_edt_2.jpg

Bir de bu SSD kızakları için ucuz olanları işlemcinin sürekli %100 çalışmasına neden oluyor demişler. Böyle bir durum var mı ?
Frisby alırsanız üzerinde anahtarı var, anahtarı açtığınızda işlemci sürekli maksimum yükte çalışmıyor denilmiş. 1. dakikadan itibaren anlatıyor;
Mini linux kurup dene bence,boot menüde varsa ki var ,açılış yapacaktır büyük ihtimalle ,açılış olursa o zaman win kurarsın ,veya direk win kurup dene.
%100 meselesine gelince ,hiç dikkat etmedim,denemek lazım :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

bios_edt.jpg

bios_edt_2.jpg

Temiz kurulum yap üstüne işte USB bellek ile?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
teraspy teraspy, Usb'den win kurmaya kalktığımda kurulum ekranı gelmiyor. .Bios'ta aygıt listesinde görünmüyor, sadece boot manager'da görünüyor. Çıkarıp dvd-rom'u geri takınca hemen görüyor. Linux'tan hiç anlamam ?

Umut Barış Umut Barış, Temiz kurulum yapmak istiyorum fakat aygıt listesinde 1. sırada usb olmasına rağmen kurulum ekranına gelmeden direkt disk yok hatası veriyor.

Bu akşam benim SSD'yi bir tanıdığıma verdim ve 2012 model Acer 5750G makinaya sorunsuz bir şekilde kurdum. Özetle şu ana kadar 2 tane dizüstü bilgisayara aynı ssd'yi sorunsuz şekilde takıp win kurulumu yaptım, bizim makina reddediyor :) Büyük ihtimalle vazgeçeceğim, evren bana bu işe girme diye mesaj veriyor galiba ?

100% cpu kullanımına ilişkin daha önce burada bir konu açılmış;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
teraspy teraspy, Usb'den win kurmaya kalktığımda kurulum ekranı gelmiyor. .Bios'ta aygıt listesinde görünmüyor, sadece boot manager'da görünüyor. Çıkarıp dvd-rom'u geri takınca hemen görüyor. Linux'tan hiç anlamam ?

Umut Barış Umut Barış, Temiz kurulum yapmak istiyorum fakat aygıt listesinde 1. sırada usb olmasına rağmen kurulum ekranına gelmeden direkt disk yok hatası veriyor.

Bu akşam benim SSD'yi bir tanıdığıma verdim ve 2012 model Acer 5750G makinaya sorunsuz bir şekilde kurdum. Özetle şu ana kadar 2 tane dizüstü bilgisayara aynı ssd'yi sorunsuz şekilde takıp win kurulumu yaptım, bizim makina reddediyor :) Büyük ihtimalle vazgeçeceğim, evren bana bu işe girme diye mesaj veriyor galiba ?

100% cpu kullanımına ilişkin daha önce burada bir konu açılmış;
BIOS güncellemesi varsa onu yap. LG'nin sitesinden indir tabi, hatalı veya virüslü bios atma sakın. :hihi
Ben bir yavaşlık sezmiştim ama caddy ile, uygun jumper ayarı ile çözülmesi lazım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Maalesef bios güncellemesi bulamadım. Yatırım yapmaya gerek yok bu makinaya :)
Hocam çok ilginç cidden.
Hani çekilen akımla ilgisi olsa hiç görememeniz lazım.
Diskteki partitionları vs komple silip baktınız mı?
Cihaz zaten UEFI desteklemiyor, MBR olarak partition yapılması lazım.
Bir bug veya başka bir sorun var.

Buraya tam modeli girip arattınız mı?

Geri
Üst Alt