LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış, ve diğer katkıda bulunan arkadaşlar; öncelikle teşekkür ederim hepinize. Yeni konu açıp daha fazla kalabalık yapmak istemedim. O yüzden bu konu altında birkaç şey daha sormak istiyorum.

Dün akşam bir yakınımın bilgisayarına format attım. Bu bilgisayarda google chrome ile ilgili bazı problemlerimiz var. Chrome'u varsayılan tarayıcı yapıyoruz fakat pc her yeniden başlatıldığında otomatik olarak Edge tarayıcısını varsayılan yapıyor. Sadece C'ye format attım, sorun halen devam ediyor. Komut sistemi ile Edge'yi kaldıracağım ama zorlamak yerine varsa önce başka yolu öğrenmek istedim.

Asıl sorunumuz ise daha önce oluşturulan chrome kısayolları ile ilgili. Bu adam bir gazeteci, genellikle tıp ve tarih hakkında yazılar yazıyor. Taa 3-4 yıl önce internette araştırma yaparken hoşuna giden yazıları kısayol olarak bilgisayarına kaydetmiş, yaklaşık 300 civarı. Bunlardan çoğu her ne sebepten ise bozulmuş durumda. Yani kısa yolu çift tıkladığınızda google chrome sayfası açılıyor ama adres satırı boş şekilde.

Kısayol bozulunca aşağıdaki gibi bir görüntü oluşur ya, onun kaydettiği kısayollardan bozuk olanlarda da simge aşağıdaki gibi olmuş,
bozuk_kisayol.jpg

Ne yapıp ettiysem tamir edemedim, başımın etini yiyor valla :) Google forumda benzer bir sorunu okudum. Orada bir google çalışanı bunu düzeltmenin bir yolu olmadığını, hepsini tek tek girip yeniden kaydetmesi gerektiğini söylemiş.
Sizdeki kurulum build'i sorunlu olabilir.
20H2 kullanıyorum, tavsiye ederim.
Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tekrar SSD alıp deneme riskine girersem bu sürümü de denerim. Bendeki sürümü 2 masaüstü ve 2 laptopa kurdum, bir problem yaşamadım.
O zaman o sistemde bir sorun var. Bir disk daha bağlıysa o diski bir virüs taramasından geçirin.
Bir de programları kendi sitelerinden indirin.
Gidip de Chrome tarayıcıyı falanca yerden katılımsız indirmeyin, içine zararlı katabilirler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,331
39
Şimdi SSD'yi laptop'ta çalıştıramadım diye kafayı taktığım için tırmalamaya devam ediyorum. Yabancı forumlarda konu açtım, bakalım bir fikir çıkacakmı. Bugün Vatan bilgisayara gidip konuştum. Yeni SSD'lere uyumlu olmayabilir, eski SSD çalışabilir dedi. Bilgisayarımda 7-8 yıllık Samsung 840 EVO var, bir de onu takıp deneyeceğim.

Bingo ! Masaüstü bilgisayarımda takılı olan yaklaşık 8 yaşındaki SSD'yi laptopa taktım ve çalıştı. Acaba voltaj farkı nedeniyle mi yeni SSD'ler çalışmıyor ? Crucial 1.7 amper, Samsung ise 0.86 amper gözüküyor.
840_EVO_SSD.jpg

SSD7ef80828ed55e832.jpg

Bios_Samsung_EVO.jpg

Bios_Samsung_EVO_2.jpg

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Şimdi SSD'yi laptop'ta çalıştıramadım diye kafayı taktığım için tırmalamaya devam ediyorum. Yabancı forumlarda konu açtım, bakalım bir fikir çıkacakmı. Bugün Vatan bilgisayara gidip konuştum. Yeni SSD'lere uyumlu olmayabilir, eski SSD çalışabilir dedi. Bilgisayarımda 7-8 yıllık Samsung 840 EVO var, bir de onu takıp deneyeceğim.

Bingo ! Masaüstü bilgisayarımda takılı olan yaklaşık 8 yaşındaki SSD'yi laptopa taktım ve çalıştı. Acaba voltaj farkı nedeniyle mi yeni SSD'ler çalışmıyor ? Crucial 1.7 amper, Samsung ise 0.86 amper gözüküyor.
840_EVO_SSD.jpg

SSD7ef80828ed55e832.jpg

Bios_Samsung_EVO.jpg

Bios_Samsung_EVO_2.jpg
Aaa,bunu öğrendiğim iyi oldu ,arkadaşım kendine ssd alacaktı ,kontrol etmeden almasın bari ,bu arada senin adına çok sevindim :ok

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,331
39
Aaa,bunu öğrendiğim iyi oldu ,arkadaşım kendine ssd alacaktı ,kontrol etmeden almasın bari ,bu arada senin adına çok sevindim :ok
Çok teşekkür ederim. Ben aradaki farkı voltaj olarak gözlemledim ama sizler bu konuda benden daha bilgilisiniz, başka bir sebebi olur mu bilmiyorum.

Samsung 8 yıllık SSD olmasına rağmen çok sağlam çıktı. En son SSD Life Pro ile sağlığına baktığımda neredeyse hiç yıpranmamış gözüküyordu. Şimdi bu SSD'yi laptopa takıp kendime M.2 SSD alayım diyorum. Sanıyorum bu sektörde en iyisi Samsung. Okuma - yazma hızı üst düzey bi şey düşünüyorum. Aşağıdaki nasıl, farklı bir öneriniz olur mu ? Anakartım PCIe 3.0 olduğu için aşağıdaki ürün çok mu fantazi olur sizce ?

Şu an kullandığım sistem;
Ryzen 5 1600 3.650 Mhz CPU
8x2 Dual Channel DDR 4 Ram
Msi b450m-a pro max Anakart
Sapphire RX 570 4 GB Ekran Kartı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Çok teşekkür ederim. Ben aradaki farkı voltaj olarak gözlemledim ama sizler bu konuda benden daha bilgilisiniz, başka bir sebebi olur mu bilmiyorum.

Samsung 8 yıllık SSD olmasına rağmen çok sağlam çıktı. En son SSD Life Pro ile sağlığına baktığımda neredeyse hiç yıpranmamış gözüküyordu. Şimdi bu SSD'yi laptopa takıp kendime M.2 SSD alayım diyorum. Sanıyorum bu sektörde en iyisi Samsung. Okuma - yazma hızı üst düzey bi şey düşünüyorum. Aşağıdaki nasıl, farklı bir öneriniz olur mu ?

Sevgili Samurai Unforgotten ,inan pek bilgim yok o konuda ,sevgili Umut Barış Umut Barış anlar o işlerden ,sen yukarıdaki yazıyı yazınca laptoptan çıkan hdd baktım kaç A diye,055 A çıktı ,vardır mutlaka akım sorunu ,ki benim ssd de 1A mış.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,331
39
Sevgili Samurai Unforgotten ,inan pek bilgim yok o konuda ,sevgili Umut Barış Umut Barış anlar o işlerden ,sen yukarıdaki yazıyı yazınca laptoptan çıkan hdd baktım kaç A diye,055 A çıktı ,vardır mutlaka akım sorunu ,ki benim ssd de 1A mış.
Teşekkür ederim, Umut'un yorumlarını bekleyelim bakalım :)

Sanıyorum pcie 3.0 anakarta yine aynı versiyon ssd almak lazım aksi durumda israf olacak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Samsung 8 yıllık SSD olmasına rağmen çok sağlam çıktı. En son SSD Life Pro ile sağlığına baktığımda neredeyse hiç yıpranmamış gözüküyordu. Şimdi bu SSD'yi laptopa takıp kendime M.2 SSD alayım diyorum. Sanıyorum bu sektörde en iyisi Samsung. Okuma - yazma hızı üst düzey bi şey düşünüyorum. Aşağıdaki nasıl, farklı bir öneriniz olur mu ? Anakartım PCIe 3.0 olduğu için aşağıdaki ürün çok mu fantazi olur sizce ?

O SSD yerine bunu alın;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış, 1 TB bana fazla gelir, 500 yeterli. Samsung yerine Kingston önermenin bir sebebi var mı ?
Kapasite sadece.
Kapasite iyidir bence, kenarda dursun.
Samsung kalitesi yok tabi o üründe.
Samsung istiyorsan Samsung al.
980 PRO'nun olayı büyük boyutlu dosyalarla çalışmak ve render almak için.
Yük altında ısınabilir, ısıyı kafaya takarsan bir tane m2 ssd soğutucu bloğu alır takarsın.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,331
39
Kapasite sadece.
Kapasite iyidir bence, kenarda dursun.
Samsung kalitesi yok tabi o üründe.
Samsung istiyorsan Samsung al.
980 PRO'nun olayı büyük boyutlu dosyalarla çalışmak ve render almak için.
Yük altında ısınabilir, ısıyı kafaya takarsan bir tane m2 ssd soğutucu bloğu alır takarsın.
Benim niyetimde M2 SSD almak yoktu. Yeni SSD laptopa olmayınca, eskisini ona takıp kendime M2 alayım dedim. Masaüstü sistemimi de geçici olarak 2013'de kurduğum sistemin üzerine daha birkaç ay önce güncelledim. Ryzen 5 ve msi b450m-a pro max'tan önce FX-8350 işlemci vardı bende. Hep DDR 5'i bekledim, çıkmayınca ben de şu anki sisteme güncelledim.

Şimdi PCIE 3 SSD alırsam sistemimi güncellemek istediğimde demode kalacak. PCIE 4 SSD alırsam şu an ki sistemim için fazla gelecek. Burada da bir karar vermem gerekli.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt