LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Hocam çok ilginç cidden.
Hani çekilen akımla ilgisi olsa hiç görememeniz lazım.
Diskteki partitionları vs komple silip baktınız mı?
Cihaz zaten UEFI desteklemiyor, MBR olarak partition yapılması lazım.
Bir bug veya başka bir sorun var.

Buraya tam modeli girip arattınız mı?
Evet, çok detaylı aramadım ama oraya bakmıştım. Bios güncellemeye kalkarsam makina tamamen uçabilir, o yüzden yanaşmak istemiyorum.
SSD'yi daha önce masaüstü bilgisayarıma takıp GPT'den MBR'ye çevirdim. Ona rağmen tanımıyor.

Son 1 haftada 2 tane makinaya sorunsuz bios güncellemesi yaptım, ama bu çok riskli :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Evet, çok detaylı aramadım ama oraya bakmıştım. Bios güncellemeye kalkarsam makina tamamen uçabilir, o yüzden yanaşmak istemiyorum.
SSD'yi daha önce masaüstü bilgisayarıma takıp GPT'den MBR'ye çevirdim. Ona rağmen tanımıyor.

Son 1 haftada 2 tane makinaya sorunsuz bios güncellemesi yaptım, ama bu çok riskli :)
Batarya sağlamsa korkma yada ups bağlayıp öyle güncelle.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Batarya sağlamsa korkma yada ups bağlayıp öyle güncelle.
Laptop bozulursa kız birader sonra yenisini ister, bir de macbook istiyor :hihi Zaten karın ağrısı başladı yavaştan macbook alma yolunda :)

İyice araştırayım, bios bulursam onu da denerim. Güncelleme yaparkan birşeyler ters gidip bios çökerse kurtarmak mümkün mü ? Yeni makinalarda bios piline kısa devre falan yaptırıp biosu fabrika ayarlarına alıyorlar ama bizim cihaz biraz eski.

Önceden Vatan Bilgisayar'da çok sağlam teknik personeller çalışıyordu. Ama şimdi alışveriş yapmaya gidip oradaki çocuklarla konuştuğumda sanki o kadar bilgili değiller gibi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

Makinede pil varsa endişelenmeyin. Pil doluysa tabi. Hemen bitmiyorsa vs.
Model cihazın altındaki etikette yazar, ona göre bir bios sürümü bulmanız lazım.
Olmadı siz etiketi atın, bir bakayım sizin için ideal bios'a.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Laptop bozulursa kız birader sonra yenisini ister, bir de macbook istiyor :hihi Zaten karın ağrısı başladı yavaştan macbook alma yolunda :)

İyice araştırayım, bios bulursam onu da denerim. Güncelleme yaparkan birşeyler ters gidip bios çökerse kurtarmak mümkün mü ? Yeni makinalarda bios piline kısa devre falan yaptırıp biosu fabrika ayarlarına alıyorlar ama bizim cihaz biraz eski.

Önceden Vatan Bilgisayar'da çok sağlam teknik personeller çalışıyordu. Ama şimdi alışveriş yapmaya gidip oradaki çocuklarla konuştuğumda sanki o kadar bilgili değiller gibi.
BIOS çökerse anakarttaki eeprom sökülüp yeniden flashlanması gerekir.
Evde yapmanız için bilmeniz ve maliyeti gözden çıkartmanız gerek.
İşi bilen bilgisayarcıda 5 dk sürmez ama eeprom'a ait dump dosyası bulunabilir mi, veya mevcut bios güncellemeleri dump'a dönüştürülebilir mi onu bilmiyorum. Muhtemelen kurtarılabilir.

O kısa devre dediğiniz "clear cmos" dediğimiz işlem. Sisteme ait kaydedilen bios ayarlarını tamamen sıfırlamak için.
Sizin bios update ile ilgisi yok.

Macbook epey para. Düşük depolamalı olanı da almayın derim.
Online ders için mac almak anlamsız.
Aynı fiyata şu cihazlar fazlası ile daha iyi iş görür;

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Makinede pil varsa endişelenmeyin. Pil doluysa tabi. Hemen bitmiyorsa vs.
Model cihazın altındaki etikette yazar, ona göre bir bios sürümü bulmanız lazım.
Olmadı siz etiketi atın, bir bakayım sizin için ideal bios'a.
Bizimki İ5 işlemcili olan, aynı model adı altında farklı işlemciler var bildiğim kadarıyla.
MEZ62016903 yazıyor.
etiketeccfc15b757002ff.jpg

BIOS çökerse anakarttaki eeprom sökülüp yeniden flashlanması gerekir.
Evde yapmanız için bilmeniz ve maliyeti gözden çıkartmanız gerek.
İşi bilen bilgisayarcıda 5 dk sürmez ama eeprom'a ait dump dosyası bulunabilir mi, veya mevcut bios güncellemeleri dump'a dönüştürülebilir mi onu bilmiyorum. Muhtemelen kurtarılabilir.

O kısa devre dediğiniz "clear cmos" dediğimiz işlem. Sisteme ait kaydedilen bios ayarlarını tamamen sıfırlamak için.
Sizin bios update ile ilgisi yok.

Macbook epey para. Düşük depolamalı olanı da almayın derim.
Online ders için mac almak anlamsız.
Aynı fiyata şu cihazlar fazlası ile daha iyi iş görür;

Yani bios güncellemesi yaparken çökme durumunda 100% kurtarılma şansı yok anladığım kadarıyla.

Hatun kısmını biliyorsunuz işte, marka ve tasarım daha önde geliyor. Yoksa bana kalsa çok ekstrem bir ihtiyaç olmadığı sürece macbook yerine başka alternatiflere bakarım. Örneğin kolunda Apple Watch 6 var. Onu hergün şarj etmeye üşenmiyor musun diye soruyorum. Normal saat olarak kullanıyorum, şarjı 3 gün gidiyor, sadece adımlarıma falan bakıyorum diyor. Aynı işi eski Fitbit bilekliğinde yapıyordu diyorum, saatin tipi güzel o yüzden takıyorum diyor :sirit
Benim eski Fenix 6'nın şarjı 1 ay gidiyordu üstelik kolumdan çıkarmıyordum :)

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bizimki İ5 işlemcili olan, aynı model adı altında farklı işlemciler var bildiğim kadarıyla.
MEZ62016903 yazıyor.
etiketeccfc15b757002ff.jpg

Yani bios güncellemesi yaparken çökme durumunda 100% kurtarılma şansı yok anladığım kadarıyla.

Hatun kısmını biliyorsunuz işte, marka ve tasarım daha önde geliyor. Yoksa bana kalsa çok ekstrem bir ihtiyaç olmadığı sürece macbook yerine başka alternatiflere bakarım. Örneğin kolunda Apple Watch 6 var. Onu hergün şarj etmeye üşenmiyor musun diye soruyorum. Normal saat olarak kullanıyorum, şarjı 3 gün gidiyor, sadece adımlarıma falan bakıyorum diyor. Aynı işi eski Fitbit bilekliğinde yapıyordu diyorum, saatin tipi güzel o yüzden takıyorum diyor :sirit
Benim eski Fenix 6'nın şarjı 1 ay gidiyordu üstelik kolumdan çıkarmıyordum :)
İşlemci farklı olsa da mesele değil. Yani Intel 1. nesil olduktan sonra aynı BIOS olur. İşlemci ve chipset ailesi aynı çünkü.
Asıl fark anakart üzerindeki diğer bileşenlerden kaynaklanır.
Aynı modelin ülkeye göre bile farklı konfirgürasyonları olabiliyor.
O yüzden modeli nokta atışı bulmak önemli.
LG siteyi kanser yapmış, bulmak zaman alacak.
BIOS'u açtığınızda, ilk sayfada seri numarası vs yazar, orayı da bir atar mısınız?

Hatalı BIOS zaten yüklenmez, desteklenmiyor der yüksek ihtimal ama diyelim ki yüklendi.
Ya hiç açamazsınız ya eksik çalışır ya da yüklenmez.
Yanlış BIOS'un geri dönüşü ev imkanlarında olmaz.
Olması için programlayıcı karta ihtiyacınız olacak. :kiskis

Marka ve tasarım diğer markalarda da var.
Apple'da bellek ve depolama lehimli uzun zamandır.
Öyle 8 ram'i 16 yapayım, 128 ssd'yi 256 yapayım yok artık.
Başta ne aldıysanız o kalır. Konnektör deseniz az zaten.
HDMI bile takamazsınız direkt, Displayport to HDMI adaptör almanız gerekir.
Birden fazla USB cihazı takayım derseniz de dönüştürücüler epey para.
Ucuz dönüştürücü takması da riskli.
AC Adaptörleri bile pahalı.

PC'de öyle değil, sök tak.
Attığım Huawei'de, ASUS ROG Zephyrus'da gayet taşınabilir ve kaliteli cihazlardır.
Özellikle o ASUS modeli. 90 Wh saat batarya, alaşım kasa ile oldukça kalitelidir.
Markanın yüz akı serisi zaten, tüm hünerlerini sergiler yani.

Apple'a bütçe yoksa, PC tarafında da alternatifleri mevcut. :hihi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Samurai Unforgotten,

Bence fazla kurcalama, oynarken çulunu yırtacak gibisin. :hihi

Ya da şimdiden macbook u al kurtul, kaçınılmaz son belli ki. Ne kadar erken o kadar ucuz. ?
Macbook hiç ucuz değil. 128'lik macbook almak da saçma geliyor.
Bir de 8 GB RAM ile.
İkinci el deseniz, temizini bulmadan alınmamalı.
Çünkü çoğu macbook modeli, özellikle pro olanlar, bga lehim sorunu yaşatıyor mutlaka.
Beceriksiz tamircilerin elinde heba olabiliyor.

Yükseltme zaten imkansız, bir de konnektör fakiri kendisi.
Ayrıca henüz geldi mi bilmiyorum ama MAC'lerde Windows gibi tek tıkla sürüm yükseltme henüz mevcut değil.
Sıfırdan kurulumla yükseliyordu bu zamana kadar. :hihi

Bir de M serisi işlemcinin yenisi gelecek, eskisine para saçmak risk bence.
Apple erkenci davrandı o işlemciyi çıkartmakla, yetmediğini kendisi de gördü.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Kontrol ettim, sizdeki BIOS son sürümmüş.
R590-U modeliymiş sizinki.
Update gerekmiyor yani.
BIOS'un Exit sayfasından "Load Fail-Safe Defaults" veya "Load Defaults" kısmını dener misiniz?
Sadece SSD takılı olsun.
SSD'yi de HDD yuvasına takın.
Bu işin olması olması lazım ama engel olan bir şey var.
BIOS ayarlarında bir şey buna sebep oluyor da olabilir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
İşlemci farklı olsa da mesele değil. Yani Intel 1. nesil olduktan sonra aynı BIOS olur. İşlemci ve chipset ailesi aynı çünkü.
Asıl fark anakart üzerindeki diğer bileşenlerden kaynaklanır.
Aynı modelin ülkeye göre bile farklı konfirgürasyonları olabiliyor.
O yüzden modeli nokta atışı bulmak önemli.
LG siteyi kanser yapmış, bulmak zaman alacak.
BIOS'u açtığınızda, ilk sayfada seri numarası vs yazar, orayı da bir atar mısınız?

Hatalı BIOS zaten yüklenmez, desteklenmiyor der yüksek ihtimal ama diyelim ki yüklendi.
Ya hiç açamazsınız ya eksik çalışır ya da yüklenmez.
Yanlış BIOS'un geri dönüşü ev imkanlarında olmaz.
Olması için programlayıcı karta ihtiyacınız olacak. :kiskis

Marka ve tasarım diğer markalarda da var.
Apple'da bellek ve depolama lehimli uzun zamandır.
Öyle 8 ram'i 16 yapayım, 128 ssd'yi 256 yapayım yok artık.
Başta ne aldıysanız o kalır. Konnektör deseniz az zaten.
HDMI bile takamazsınız direkt, Displayport to HDMI adaptör almanız gerekir.
Birden fazla USB cihazı takayım derseniz de dönüştürücüler epey para.
Ucuz dönüştürücü takması da riskli.
AC Adaptörleri bile pahalı.

PC'de öyle değil, sök tak.
Attığım Huawei'de, ASUS ROG Zephyrus'da gayet taşınabilir ve kaliteli cihazlardır.
Özellikle o ASUS modeli. 90 Wh saat batarya, alaşım kasa ile oldukça kalitelidir.
Markanın yüz akı serisi zaten, tüm hünerlerini sergiler yani.

Apple'a bütçe yoksa, PC tarafında da alternatifleri mevcut. :hihi
Yani zaten 2 gün sonra başı sıkıştığında gelir, abi eba programları çalışmıyor, okulda usb belleğe virüs bulaşmış temizleyiver, ödevlerimi, resimlerimi nasıl aktarırım, laptopu tv'ye nasıl bağlarım gibi şeyler karşıma çıkar :) Halbuki windows makine her türlü şeye gelir. Ameriga Huawei laptoplara ambargo koymadı mı :sirit
Samurai Unforgotten,

Bence fazla kurcalama, oynarken çulunu yırtacak gibisin. :hihi

Ya da şimdiden macbook u al kurtul, kaçınılmaz son belli ki. Ne kadar erken o kadar ucuz. ?
Valla son çırpınışları yapıyoruz :hoba1
Kontrol ettim, sizdeki BIOS son sürümmüş.
R590-U modeliymiş sizinki.
Update gerekmiyor yani.
BIOS'un Exit sayfasından "Load Fail-Safe Defaults" veya "Load Defaults" kısmını dener misiniz?
Sadece SSD takılı olsun.
SSD'yi de HDD yuvasına takın.
Bu işin olması olması lazım ama engel olan bir şey var.
BIOS ayarlarında bir şey buna sebep oluyor da olabilir.
Load defaults ve load optimum defaults ikisini de denedim, yemiyor üç kağıtçı.

Bios Seri No: 006QTJG013788
Bios_13389ae0943c954a4.jpg

Bendeki SSD'yi bir yakınıma verdim, dolayısıyla takacak bir SSD kalmadı. Şimdi risk alıp bir tane daha SSD satın alırsam muhtemelen ihtiyacı olan başka birini bulamam ve elimde kalır :)

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Yani zaten 2 gün sonra başı sıkıştığında gelir, abi eba programları çalışmıyor, okulda usb belleğe virüs bulaşmış temizleyiver, ödevlerimi, resimlerimi nasıl aktarırım, laptopu tv'ye nasıl bağlarım gibi şeyler karşıma çıkar :) Halbuki windows makine her türlü şeye gelir. Ameriga Huawei laptoplara ambargo koymadı mı
İçindeki çip ABD malı. :hihi

Bendeki SSD'yi bir yakınıma verdim, dolayısıyla takacak bir SSD kalmadı. Şimdi risk alıp bir tane daha SSD satın alırsam muhtemelen ihtiyacı olan başka birini bulamam ve elimde kalır :)
O zaman taksitle yeni bir cihaz alma vakti gelmiş, tavsiye verebiliriz. :kas

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Umut Barış Umut Barış, ve diğer katkıda bulunan arkadaşlar; öncelikle teşekkür ederim hepinize. Yeni konu açıp daha fazla kalabalık yapmak istemedim. O yüzden bu konu altında birkaç şey daha sormak istiyorum.

Dün akşam bir yakınımın bilgisayarına format attım. Bu bilgisayarda google chrome ile ilgili bazı problemlerimiz var. Chrome'u varsayılan tarayıcı yapıyoruz fakat pc her yeniden başlatıldığında otomatik olarak Edge tarayıcısını varsayılan yapıyor. Sadece C'ye format attım, sorun halen devam ediyor. Komut sistemi ile Edge'yi kaldıracağım ama zorlamak yerine varsa önce başka yolu öğrenmek istedim.

Asıl sorunumuz ise daha önce oluşturulan chrome kısayolları ile ilgili. Bu adam bir gazeteci, genellikle tıp ve tarih hakkında yazılar yazıyor. Taa 3-4 yıl önce internette araştırma yaparken hoşuna giden yazıları kısayol olarak bilgisayarına kaydetmiş, yaklaşık 300 civarı. Bunlardan çoğu her ne sebepten ise bozulmuş durumda. Yani kısa yolu çift tıkladığınızda google chrome sayfası açılıyor ama adres satırı boş şekilde.

Kısayol bozulunca aşağıdaki gibi bir görüntü oluşur ya, onun kaydettiği kısayollardan bozuk olanlarda da simge aşağıdaki gibi olmuş,
bozuk_kisayol.jpg

Ne yapıp ettiysem tamir edemedim, başımın etini yiyor valla :) Google forumda benzer bir sorunu okudum. Orada bir google çalışanı bunu düzeltmenin bir yolu olmadığını, hepsini tek tek girip yeniden kaydetmesi gerektiğini söylemiş.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Böyle bir şey okudum bu gün :
Onemli bir konuda bilgi vermek istiyorum, eğer bu cihazla bir HDD monte ederseniz sisteminize , USB üzerinden vs başka bir HDD takarsanız, sertifika hatası almanız olası, taktığınız ikinci HDD ışığı yanıp söner çalışır diskten ses de gelir ama bilgisayarımda görülmez bu durumda. Bu normal bir hata. Bu cihaza has değil, 2 harici HDD bağlanan her sistem bu hatayı verir. Çözümü ise şöyle; bilgisayarima sağ tıklayın yonet diyin, disk yönetimine gelin, bilgisayarımda gorunmeyen HDD üzerinde soru yanda ünlem işareti vb. Bir uyarı olacak, ve üzerinde çevrimdışı yazacak, yazıya sağ tıklayıp çevrimiçi yap diyin, sorun çözüldü. Artık iki diski de sisteminiz görüp kullanabilecek.
Dvd rom gibi takılan aparatın disk ayarı :
ayar2.jpg

ayar3.jpg

Geri
Üst Alt