LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
sistemi kilitliyor... Firefox 1. monitörde 2. monitörde tor ile kullanırken sıkıntı yok... 1. monitörde kablotvweb firefox 2. monitörde tor 5~10 sekme açıkken kilitleniyor... modeli gördün... HDD 2224 bad sector var... ne yapar ki...
Sorun bad sector'den kaynaklı olmasın?
İşlemcin soketli, i5 veya i7 3. nesil ile değiştirmeyi dene?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
mikro SD kartta çalışan Peppermint 10 usb ile çalışırken Peppermint 10 ilede... HDD ile alakası yoktur...
Ben USB bellekten ubuntu çalıştırmıştım bir zamanlar.
Bence hafıza kartları ve usb bellekler bu iş için yavaş.
Bir de öldürür kartı bence.
Arkadaş hive os'da kaç tane usb stick öldürdü.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,339
64
Konu dışı;
Ben usb ye kurulu "my live cd" türü ,içinde şifrelerim olmak üzere olan pclinuxos sistemini yıllarca kullandım,öyle 5-6 ayda bir de değil,bir sıkıntı yaratmadı ,halen duruyor ama şifrelerimi değiştirdiğimden (mecburen) ,kullanmıyorum.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
2 gün önce Vatandan 240 GB Crucial SSD aldık; 1 tane bana 1 tane de forumdan ve reelden dostum olan Mehmet'e. Mehmet'in laptop 2014 model Dell marka. SSD'yi onun makineye sorunsuz bir şekilde taktım, windows kurulumu 15 dk sürdü. Şu an canavar gibi çalışıyor.

Bizim 2010 model LG R590 ise ne yaptıysam SSD'yi görmüyor, bios algılamıyor. SSD'yi bozuk olma ihtimaline karşı masaüstü bilgisayarıma taktım, sorunsuz çalıştı. Hatta disk yönetimin'e girip GBT'den MBR'ye çevirdim yine tanımadı. AHCI, IDE herşeyi denedim bir türlü görmüyor. Bağlantı soketinde bir arıza mı var diye soracak olursanız, HDD'yi taktığımda hiçbir sorun yok. Kaç kez tak çıkar yaptım olmuyor. Bu anakartın SSD'yi desteklememesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi ? Veya voltaj ayarları falan mı farklı ? Gördüğüm kadarıyla voltaj aynı duruyor ama...

Bios tarih ayarı yanlıştı düzelttim olmadı,
Optimal ayarlara resetledim olmadı,
Default ayarlara resetledim olmadı,

Zafer Peker'in dediği gibi; Sevdim olmadı, sevildim olmadı :sirit

Bios'a ait görseller;
Bios_1.jpg

Bios_2.jpg

Bios_3.jpg

HDD ve SSD karşılaştırma görselleri;
HDD_vs_SSD.jpg

HDD.jpg

HDD_2.jpg

SSD.jpg

Anakart sata bağlantı soketi;
Soket.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
2 gün önce Vatandan 240 GB Crucial SSD aldık; 1 tane bana 1 tane de forumdan ve reelden dostum olan Mehmet'e. Mehmet'in laptop 2014 model Dell marka. SSD'yi onun makineye sorunsuz bir şekilde taktım, windows kurulumu 15 dk sürdü. Şu an canavar gibi çalışıyor.

Bizim 2010 model LG R590 ise ne yaptıysam SSD'yi görmüyor, bios algılamıyor. SSD'yi bozuk olma ihtimaline karşı masaüstü bilgisayarıma taktım, sorunsuz çalıştı. Hatta disk yönetimin'e girip GBT'den MBR'ye çevirdim yine tanımadı. AHCI, IDE herşeyi denedim bir türlü görmüyor. Bağlantı soketinde bir arıza mı var diye soracak olursanız, HDD'yi taktığımda hiçbir sorun yok. Kaç kez tak çıkar yaptım olmuyor. Bu anakartın SSD'yi desteklememesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi ? Veya voltaj ayarları falan mı farklı ? Gördüğüm kadarıyla voltaj aynı duruyor ama...

Bios tarih ayarı yanlıştı düzelttim olmadı,
Optimal ayarlara resetledim olmadı,
Default ayarlara resetledim olmadı,

Zafer Peker'in dediği gibi; Sevdim olmadı, sevildim olmadı :sirit

Bios'a ait görseller;
Bios_1.jpg

Bios_2.jpg

Bios_3.jpg

HDD ve SSD karşılaştırma görselleri;
HDD_vs_SSD.jpg

HDD.jpg

HDD_2.jpg

SSD.jpg

Anakart sata bağlantı soketi;
Soket.jpg
İmkansız. O kablolu sokette sorun olabilir, yenisini temin edin.
HDD 0.5 Amper çekiyor, SSD 1.7 Amper.
Anakart o kadar akım mı veremiyor acaba diyeceğim ama saçma yani.
Siz o aradaki kablonun yenisini temin edin.
İnternette vardır.

Olmadı HDD Caddy alın, DVD sürücüyü çıkartıp oraya takın;

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
İmkansız. O kablolu sokette sorun olabilir, yenisini temin edin.
HDD 0.5 Amper çekiyor, SSD 1.7 Amper.
Anakart o kadar akım mı veremiyor acaba diyeceğim ama saçma yani.
Siz o aradaki kablonun yenisini temin edin.
İnternette vardır.

Olmadı HDD Caddy alın, DVD sürücüyü çıkartıp oraya takın;

Aslında dvd sürücüsü yerine takmak daha mantıklı çünkü eski hdd'yi de depolama olarak kullanabiliriz. Vatan'daki arkadaş HDD slotuna takarsan performans açısından daha iyi olur dedi. Böyle bir şey var mı ? SSD'yi HDD slotuna veya DVD-ROM slotuna takmak performans farkı yaratır mı ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında dvd sürücüsü yerine takmak daha mantıklı çünkü eski hdd'yi de depolama olarak kullanabiliriz. Vatan'daki arkadaş HDD slotuna takarsan performans açısından daha iyi olur dedi. Böyle bir şey var mı ? SSD'yi HDD slotuna veya DVD-ROM slotuna takmak performans farkı yaratır mı ?
Hayır. İkisi de aynı altyapı. HDD Caddy üzerinde bazı markalar için Jumper bulunur, senin markada da bir performans anormalliği hissedersen ona göre üzerindeki switch'in yönünü değiştiriyorsun hepsi bu. Alıp takabilirsin yani.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Hayır. İkisi de aynı altyapı. HDD Caddy üzerinde bazı markalar için Jumper bulunur, senin markada da bir performans anormalliği hissedersen ona göre üzerindeki switch'in yönünü değiştiriyorsun hepsi bu. Alıp takabilirsin yani.
O zaman Caddy almak daha mantıklı.

Daha önce laptop'un wifi adaptör kablosu bozulmuştu, kablosuz bağlantı kopuyordu sürekli. Ben de yedek kabloyu taktım. Kablolar içeride birbirlerine temas etmesin diye bant yapıştırdım resimdeki gibi. Bununla ilgili bir sorun olamaz değil mi ?
Wifi.jpg

Bu arada size zahmet verdim kusura bakmayın. DVD-ROM aparatları farklı ölçülerde oluyormuş, kalınlığa göre sanıyorum. Sizin verdiğiniz linkteki 12 mm, benimkine uyumlu görünüyor.
IMG_4368.jpg

IMG_4371.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O zaman Caddy almak daha mantıklı.

Daha önce laptop'un wifi adaptör kablosu bozulmuştu, kablosuz bağlantı kopuyordu sürekli. Ben de yedek kabloyu taktım. Kablolar içeride birbirlerine temas etmesin diye bant yapıştırdım resimdeki gibi. Bununla ilgili bir sorun olamaz değil mi ?
Wifi.jpg

Bu arada size zahmet verdim kusura bakmayın. DVD-ROM aparatları farklı ölçülerde oluyormuş, kalınlığa göre sanıyorum. Sizin verdiğiniz linkteki 12 mm, benimkine uyumlu görünüyor.
IMG_4368.jpg

IMG_4371.jpg
Bantın altında kablolar bir yere temas etmiyorsa sorun yok.
Sağdaki gri kablo eski kablo mu?

Ben de sizdeki cihaz kalındır diyerek 12.7 olanı tavsiye ettim zaten.
9 mm olanlar ultrabooklar için. Sizdeki 12.7 mm

Verdiğim linkten veya başka bir yerden temin edin ve takın.
Takarken bakın yalnız, yanında bir kağıt gelir, LG için özel jumper ayarı varsa onu yapın takın.
Yoksa da direkt takın kurcalamadan.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Umut Barış Umut Barış, Evet, sağdaki şeffaf ambalaj içinde olan kablo eski olan. Yedek kablo çıkartmış olduklarına şaşırmıştım ilk gördüğümde.

Bulunduğum yerde Reser Bilgisayar (bizdehesapli.com) var fakat orda bu çeviricilerden görmedim. Vatan'da 1 tane çevirici vardı ama fiyat baya yüksekti, 60 civarı sanırım. Şuydu galiba;

Marka farketmez diyorsanız sizin attığınız linkteki ürünü sipariş edeyim.

Geri
Üst Alt