LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,289
39
Merhabalar;

Kız biraderin 11 yıllık eski bir dizüstü bilgisayarı var. Çok fazla kullanılmıyor, sadece uzaktan öğretim dönemlerinde EBA programları kullanıyoruz. Onun dışında arada bir internette takılıyorum. Bu makineye SSD ve ram takviyesi yapılır mı ya da yapmaya değer mi ? 2 ram slotu var ve bildiğim kadarıyla maksimum 8 gb destekliyor.

Aşağıdaki sitede bununla ilgili bir tartışma yapılmış;

CPU-Z Ekran Görüntüleri
İşlemci
6tr73la.jpg

Babakart
8nkq7pv.jpg

Bellek
21fn0gi.jpg

Ekran kartı
7zzp7e7.jpg

SPD

kvbk61j.jpg

Bileşenlerin Resimleri
Anakart Dizilimi
cdhgund.jpg

HDD Resmi
giquf9j.jpg

HDD Resmi 2
8kyiv1q.jpg

HDD Slotu
68xhsez.jpg

RAM Görselleri
iuc3n6v.jpg

RAM Görselleri 2
ct9tbjx.jpg

Arka Panel
kk7km4a.jpg

Etiket Bilgisi
4rzwt93.jpg

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,289
39
sadece internet için 4gb ram ve ssd yeterli

core2 duo ( 2x2.4ghz) makinayı hala kullaniyorum.
500gb samsung evo takili.
Biraz ağır çalışıyor, windows 10 kurulu. Windows 7'de daha hızlı çalışıyordu fakat EBA programları sorun yaratabiliyor diye Win10 kurmuştum.
İşlemciyi macunlamayı düşünüyorum. Onun dışında SSD performansı gözle görülür şekilde yükseltir diye düşünmüştüm. SSD takmaya değer mi onu bilemedim. Bir de ne tip SSD takılabilir ondan emin değilim.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,289
39
Ssd tak dostum. 7 yıllık pc de dediğin gözle görülebilir artışı bizzat gördük. Bir değil iki değil 3 pc de de böyle. Bu cihazlarda dwg viewer hiç sıkıntı çıkmadan harıl harıl çalışıyor.
Acaba nasıl bir SSD takmak gerek ? Resimdeki yere çevirici ile mi yoksa hdd'yi söküp onun yerine mi ? Ya da CD-Rom'u çıkarıp oraya mı takmak lazım, en iyisi nasıl olur bilemedim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
2.5 inç sata SSD ve bellek yükseltmesi yapılabilir.
İşlemciniz en fazla 8 GB bellek destekliyor.
4+4 veya 4+2 ya da 6+2 gibi çift kanal bellek takabilirsiniz. (Yani 2 adet RAM)

İşlemci lehimli değilse eğer aynı sokete uyan İ5 veya i7 birinci nesil işlemci takmayı da deneyebilirsiniz.
Tabi kesin olacak diye bir kural yok. BIOS desteği ve VRM desteği önemli.
(VRM = Anakart Üzerinde Bulunan İşlemci Besleme Katı)

Bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama SSD olarak fazla kapasiteye ihtiyacınız yoksa bu işinizi görebilir;

MSATA fazla kullanılmadığı için çeşit az, fiyatlar saçma.
240 GB MSATA SSD'ye o paraları vermek saçma olur. O paraya 500 GB SATA SSD alırsınız direkt.
Bu SSD'yi de HDD'nin yerine direkt takacaksınız. Bu kadar.

Öncesinde tabi Windows 10 kurulum USB'si hazırlayın, SSD'yi taktıktan sonra içine Windows 10 kurun.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bellekler sıfır bulunmaz, ikinci el bakmanız lazım.
İşlemciniz maksimum 1066 MHz RAM destekliyor;

Elinizdeki 2 GB RAM'lerden birinin yanına 4 GB ekleyerek 6 GB'a yükseltebilirsiniz.
Eğer böyle yaparsanız alacağınız bellek 4 GB DDR3 1066 MHz CL7 1.5 Volt olmalı.
CL ve Voltaj uyuşmazsa beraber çalışmaz.

Veya elinizdekileri takas ya da satarak, 2 tane 4 GB bellek ile 8 GB'a da yükseltebilirsiniz.

Windows 10'un HDD'lerle arası iyi değil, yavaşlaması o yüzden normal.
SSD takmak epey fark edecektir.
Cihaz eski, ömrünü doldurmuş diyebiliriz.
Yapılan yükseltmeler, özellikle SSD, fark hissettirecektir.
Ama 11 yaşında bir işlemcisi olduğu için yine yetersiz kalacaktır bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Foruma fotoğraf yüklenmiyor mu :alala

Bu arada benim lenovada cdrom yok,yerine ssd disk var ,1tb de harddisk var ,işletim sistemi linux tabii.Laptop i5 g50-70 ,mesajı bilgi amaçlı yazdım :)
O dediğin de olur emmi, arkadaşın laptopta gördüğümüz üzere ssd için ayrı msata slotu konulmuş.
Oraya da SSD takılır ama seçenek az, fiyatlar saçma geldi.
Mevcut HDD yerine takılsa daha iyi.
Üzerindeki DVD sürücü sokülüp yerine HDD Caddy denilen aparat takılırsa onunla da yapılabilir tabi.
O aparatın üzerine 2.5 inç SSD takacak yine. :hihi

Burada ben yapmıştım mesela;

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
O dediğin de olur emmi, arkadaşın laptopta gördüğümüz üzere ssd için ayrı msata slotu konulmuş.
Oraya da SSD takılır ama seçenek az, fiyatlar saçma geldi.
Mevcut HDD yerine takılsa daha iyi.
Üzerindeki DVD sürücü sokülüp yerine HDD Caddy denilen aparat takılırsa onunla da yapılabilir tabi.
O aparatın üzerine 2.5 inç SSD takacak yine. :hihi

Burada ben yapmıştım mesela;

Benimki böyle işte ,sıkıntısız kullanıyorum ,açılışı ssd yaptım biostan,zınk diye açılıyor ,eski hardidski de servere koydum :) ,msata-nsta gerek yok,cdrom mu kaldı :haha1
Haaa, bu arada ssd yi 1tb ye kopyalıyorum ,neme lazım diyerek :hihi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Benimki böyle işte ,sıkıntısız kullanıyorum ,açılışı ssd yaptım biostan,zınk diye açılıyor ,eski hardidski de servere koydum :) ,msata-nsta gerek yok,cdrom mu kaldı :haha1
Haaa, bu arada ssd yi 1tb ye kopyalıyorum ,neme lazım diyerek :hihi
Müzik dinleyen için kaldı maalesef.
Bir de bazen CD ile yapılması gereken işler oluyor, kenarda neme lazım diyerek bir CD sürücü bulundurmak lazım.

70 liraya Pioneer blu-ray vardı onu almadığıma hala pişmanım.
2 sene önceydi. :hihi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Müzik dinleyen için kaldı maalesef.
Bir de bazen CD ile yapılması gereken işler oluyor, kenarda neme lazım diyerek bir CD sürücü bulundurmak lazım.

70 liraya Pioneer blu-ray vardı onu almadığıma hala pişmanım.
2 sene önceydi. :hihi
70 tl BrDisk ,kaçırmışın doğrusu mübarek.
Ben çok teknolojiden çok anlamam biliyorsun ,bana yetiyor 1 tb disk+240gb ssd,veri indirip kopyalıyorum ,cd ile yapılacak yüklemeleri de 64 gb lik usb belleğe aktardım ,boot edilebilir yaptım,lazım olduğunda oradan açıp kopyalıyorum işte ,ne bileyim :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
70 tl BrDisk ,kaçırmışın doğrusu mübarek.
Ben çok teknolojiden çok anlamam biliyorsun ,bana yetiyor 1 tb disk+240gb ssd,veri indirip kopyalıyorum ,cd ile yapılacak yüklemeleri de 64 gb lik usb belleğe aktardım ,boot edilebilir yaptım,lazım olduğunda oradan açıp kopyalıyorum işte ,ne bileyim :)
Kimi geliyor şu MRI görüntülerini mail atsana diyor, öteki geliyor başka bir şey için lazım oluyor vs. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri