LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
2.5 inç sata SSD ve bellek yükseltmesi yapılabilir.
İşlemciniz en fazla 8 GB bellek destekliyor.
4+4 veya 4+2 ya da 6+2 gibi çift kanal bellek takabilirsiniz. (Yani 2 adet RAM)

İşlemci lehimli değilse eğer aynı sokete uyan İ5 veya i7 birinci nesil işlemci takmayı da deneyebilirsiniz.
Tabi kesin olacak diye bir kural yok. BIOS desteği ve VRM desteği önemli.
(VRM = Anakart Üzerinde Bulunan İşlemci Besleme Katı)

Bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama SSD olarak fazla kapasiteye ihtiyacınız yoksa bu işinizi görebilir;

MSATA fazla kullanılmadığı için çeşit az, fiyatlar saçma.
240 GB MSATA SSD'ye o paraları vermek saçma olur. O paraya 500 GB SATA SSD alırsınız direkt.
Bu SSD'yi de HDD'nin yerine direkt takacaksınız. Bu kadar.

Öncesinde tabi Windows 10 kurulum USB'si hazırlayın, SSD'yi taktıktan sonra içine Windows 10 kurun.
Bellekler sıfır bulunmaz, ikinci el bakmanız lazım.
İşlemciniz maksimum 1066 MHz RAM destekliyor;

Elinizdeki 2 GB RAM'lerden birinin yanına 4 GB ekleyerek 6 GB'a yükseltebilirsiniz.
Eğer böyle yaparsanız alacağınız bellek 4 GB DDR3 1066 MHz CL7 1.5 Volt olmalı.
CL ve Voltaj uyuşmazsa beraber çalışmaz.

Veya elinizdekileri takas ya da satarak, 2 tane 4 GB bellek ile 8 GB'a da yükseltebilirsiniz.

Windows 10'un HDD'lerle arası iyi değil, yavaşlaması o yüzden normal.
SSD takmak epey fark edecektir.
Cihaz eski, ömrünü doldurmuş diyebiliriz.
Yapılan yükseltmeler, özellikle SSD, fark hissettirecektir.
Ama 11 yaşında bir işlemcisi olduğu için yine yetersiz kalacaktır bilginiz olsun.
Teşekkür ederim. Yeni nesil işlemci denemek biraz fantezi olur gibi geldi :)

İşlemci değişimi değil de, 11 yıllık bir cihaz olduğu için macunu yenilesem iyi olur. İnternetten video araştırıp nasıl yapıldığına bir bakmam lazım. Kendi masaüstü bilgisayarımın işlemcisini söküp her türlü işlemi yapabiliyorum fakat dizüstü bilgisayar işlemcisini hiç sökmedim.

SSD 280 TL iyi fiyat geldi, çok faza fark olmayacaksa kapasitesi bir tık daha fazla olan bir model de bakabilirim.

Windows 10 eski sistemlerde nedense çok fazla ram yiyor, veya amd'de durum böyle. Benim eski sistemimde FX-8350 işlemci ve 12 gb ram vardı, ona rağmen %50 ram kullanımı oluyordu. Fiyata göre ya 1 tane 4 GB ya da 2 tande 4 GB ram alıcam. Belleklerin teknik özelliklerini belirtmeniz iyi oldu, sağolun.

Cihaz oldukça eski, evet. Zaten oyun falan oynanmayacak. Basit işleri takılmadan yapsa bize yetecek. Şu an biraz ağır çalışıyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teşekkür ederim. Yeni nesil işlemci denemek biraz fantezi olur gibi geldi :)

İşlemci değişimi değil de, 11 yıllık bir cihaz olduğu için macunu yenilesem iyi olur. İnternetten video araştırıp nasıl yapıldığına bir bakmam lazım. Kendi masaüstü bilgisayarımın işlemcisini söküp her türlü işlemi yapabiliyorum fakat dizüstü bilgisayar işlemcisini hiç sökmedim.

SSD 280 TL iyi fiyat geldi, çok faza fark olmayacaksa kapasitesi bir tık daha fazla olan bir model de bakabilirim.

Windows 10 eski sistemlerde nedense çok fazla ram yiyor, veya amd'de durum böyle. Benim eski sistemimde FX-8350 işlemci ve 12 gb ram vardı, ona rağmen %50 ram kullanımı oluyordu. Fiyata göre ya 1 tane 4 GB ya da 2 tande 4 GB ram alıcam. Belleklerin teknik özelliklerini belirtmeniz iyi oldu, sağolun.

Cihaz oldukça eski, evet. Zaten oyun falan oynanmayacak. Basit işleri takılmadan yapsa bize yetecek. Şu an biraz ağır çalışıyor.
RAM kullanımı bilmiyorum eski sistemde Windows 10 denemedim maalesef.
Buna sebep olan bir yazılım veya ayar mevcut olabilir. Gözden geçirmenizde yarar var.

İşlemci yine birinci nesil olur hocam, değişim derken 11. nesil takacaksınız demedim. :kiskis
Aynı sokete sahip ikinci el çıkma bir i7 işlemci takmak, aynı modelin i5 olanı var çünkü.
İ5 takılabilir en azından birinci nesil o belli.

İşlemciyi sökmenize gerek yok, resimdeki soğutucuyu vidalarını söküp çıkartacaksınız.

Ekran-goruntusu-2021-10-03-142720.png

7 tane çıkartılması gereken vida görünüyor.
Yine de dikkatli olun, fanı tutan vidalar da olabilir, ben gördüğümü söylüyorum.
Fanın etrafında kasaya bağlayan vidalar varsa onları da sökmeden soğutucu gelmeyebilir.
Muhtemelen işaretlediğim vidaları sökmeniz yeterli olacak.

Yalnız macun kuruduğu için, bir de vakum etkisi yaptığı için hemen gelmeyebilir soğutucu.
Önce bir cihazı açın, biraz çalışsın, sonra hemen kapatın, sıcakken sökün.
Macun yumuşayacağı için daha kolay çıkacaktır.
Önce macunu ıslak mendille dikkatlice silin, ardından temiz yüzeyi de kuru bez ile silip ıslak mendil ve yağ kalıntısını alın.
Sonra yeni macunu uygulayabilirsiniz.

Ayrıca resimde sağ kısımdaki yerde muhtemelen termal pad'ler de mevcut.
Uygun bir termal pad ile onları da değişmenizi tavsiye ederim.

Macun olarak Arctic MX-4 işinizi görür.
Peçeteye 80 derece kolonya dökerek de temizleyebilirsiniz ama kolonyayı cihaza kaçırmamanız lazım.
İçerdiği su nedeniyle paslanmaya sebebiyet verebilir bilginiz olsun.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Umut Barış Umut Barış,
Bizim işlemcimiz İ5 zaten :) Dizüstü bilgisayarlar da masaüstü gibiyse, anakart soketi aynı olan daha yeni nesil bir işlemci takabiliriz demektir.
Muhtemelen ben bu parçaları internetten sipariş veririm. Baktım zor geliyor, alır malzemeleri götürürüm bir tamirciye :)

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Umut Barış Umut Barış,
Bizim işlemcimiz İ5 zaten :) Dizüstü bilgisayarlar da masaüstü gibiyse, anakart soketi aynı olan daha yeni nesil bir işlemci takabiliriz demektir.
Muhtemelen ben bu parçaları internetten sipariş veririm. Baktım zor geliyor, alır malzemeleri götürürüm bir tamirciye :)

Önce ssd ram takviyesi ile bak nasıl. Yeterli gelirse fazla para harcamaya gerek yok. 10 yıllık cihaz üç gün sonra başka yerinden patlarsa ssd yi başka yerde kullanırsın da işlemci elinde kalır. Yazık. ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış,
Hocam önce şuna açıklık getirelim, yeni nesil demek daha yeni üretim demek.
Aynı sokete sahip işlemciyi takabilirsiinz.
Konudaki cihaz birinci nesil core işlemci.
Soketli veya lehimli, konu sahibi açıp görecek onu.
2 türü var.
Şimdiki cihazların çoğunda işlemciler lehimli, başka model ile değiştirilemez.
Lehim sayısı ve pinoutlar aynı değil çünkü.

Aynı sokete sahip daha güçlü işlemcileri takmanız için de BIOS'un desteklemesi ve VRM'in besleyebilmesi gerek.
Bence 100-200 liraya veya varsa bedavaya birinci nesil i5 veya i7 işlemci takılıp denenebilir.

Üyeler karıştı sanırım. :alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Önce ssd ram takviyesi ile bak nasıl. Yeterli gelirse fazla para harcamaya gerek yok. 10 yıllık cihaz üç gün sonra başka yerinden patlarsa ssd yi başka yerde kullanırsın da işlemci elinde kalır. Yazık. ?
100 liraya en fazla 10 kilo pirinç alınıyor hocam, imkan varsa denenebilir diyorum ben de zaten.
Bedavaya belki bulunur ya da 100-150 de ona verilebilir.
İşlemci bozulmadıysa elde kalmaz, satılır her türlü.
Ben 3. nesil Intel i5 sattım arızalı cihazdan söküp.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
100 liraya en fazla 10 kilo pirinç alınıyor hocam, imkan varsa denenebilir diyorum ben de zaten.
Bedavaya belki bulunur ya da 100-150 de ona verilebilir.
İşlemci bozulmadıysa elde kalmaz, satılır her türlü.
Ben 3. nesil Intel i5 sattım arızalı cihazdan söküp.

Bilemiyorum ben de mi sorun var ama kaç tane notebook aldıysam 5 yıl içinde hepsinin menteşeleri gitti. Tamir olacak gibi de değil. O yüzden 50 lira bile vermek gelmiyor içimden ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bilemiyorum ben de mi sorun var ama kaç tane notebook aldıysam 5 yıl içinde hepsinin menteşeleri gitti. Tamir olacak gibi de değil. O yüzden 50 lira bile vermek gelmiyor içimden ?
Nasıl kullandığınıza bağlı. Bir de malzeme kalitesi ve mühendislik de önemli tabi.
Kaç liralık oyuncu dizüstü modellerinde bile yaşanabiliyor, hatalı tasarım nedeniyle.
ASUS'lar bu konuda sabıkalı sanırım geçmişten.

Geri
Üst Alt