LG R590 i5 520M Sistem Yükseltme Onerisi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benim niyetimde M2 SSD almak yoktu. Yeni SSD laptopa olmayınca, eskisini ona takıp kendime M2 alayım dedim. Masaüstü sistemimi de geçici olarak 2013'de kurduğum sistemin üzerine daha birkaç ay önce güncelledim. Ryzen 5 ve msi b450m-a pro max'tan önce FX-8350 işlemci vardı bende. Hep DDR 5'i bekledim, çıkmayınca ben de şu anki sisteme güncelledim.

Şimdi PCIE 3 SSD alırsam sistemimi güncellemek istediğimde demode kalacak. PCIE 4 SSD alırsam şu an ki sistemim için fazla gelecek. Burada da bir karar vermem gerekli.
Sana şunu diyeyim, PCI-E 4.0 SSD'de çok işine yaramaz ki?
Yani o bant genişliğine ihtiyaç duyacak uygulama kullanacak mısın ki?
Ekran kartından bahsediyor olsak neyse, PCI-E geriye dönük uyumlu.
O konuda endişen olmasın.
4.0 anakarta 3.0 SSD takabilirsin.
Samsung SSD'yi PCI-E 4.0'ı bahane edip mi önerdiler size? :kiskis

Bir zamanlar bu fiyata 1 tb 970 Evo Plus alınabiliyordu ne güzel.
Sonra chia coin ve pandemi sağolsun disk fiyatlarını da fırlattı.
Bence kapasiteye oynayın derim.
1 tb diske 10 tane yüksek kalite oyun anca sığıyor.
İnsan bazen birden fazla oyun yüklemek istiyor, sonra bir bakıyorsunuz benim gibi depolamanızda yer yok.:hihi

Ben de KC2000 500 GB mevcut. Arkadaştan ikinci el uygun fiyata almıştım zamanında.
İşimi görüyor, giriş seviye bir ürün değil zaten. Tek eksiği kapasitesi. Bir de hor kullanıma gelmeyebiliyor.
KC2000 serisini revize ederek 2500'ü çıkarttı Kingston.
Fark ne derseniz firmware farkı.
Kontrolcü 2500 modelince tüm bantgenişliğini kullanır oldu.
2000 modelinde kontrolcü, bellekler ile tam bant genişliği kullanmıyordu.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Umut Barış Umut Barış, Öyle bir şey yok, kimse önermedi :) Bendeki durum kağıt üstündeki verilere göre çıkarım yapmak, başka bir şey değil :)

Yıllar önce 970 Evo Plus'ı 750-800 TL civarına sık kullanılanlarıma eklemiştim, bilgisayarımı güncellersem bunu alayım diye. Hatta o zaman en uygun HB'de satılıyordu. Sonra aradan birkaç yıl geçti bir bakayım dedim fiyatlar Göttingen (Almanya'da bir şehir) olmuş :)

Bilgisayarda steam üzerinden oyun oynuyordum ama artık pek fırsat bulamıyorum, hatta 2 haftadır hiç oynamadım nerdeyse. Bilgisayarda grafik programları kullanıyorum ama çok üst düzey değil. Yani kısacası bahsettiğin bant genişliğine ihtiyaç duyacak düzeyde bir kullanımım olmayacak.

Şimdi gelelim önemli kısıma; eski ssd'yi Laptop'a takacağım. Laptop'un içindeki kendi hdd'yi de depolama olarak kullanmaya devam edeyim istiyorum.

SSD'yi hdd yuvasına takıp, eski hdd'yi dvd-rom slotuna mı takayım ? Yoksa hdd aynı yerinde kalsın, dvd-rom slotuna ssd'mi takayım ?Windows ssd'ye kurulacak elbette.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış, Öyle bir şey yok, kimse önermedi :) Bendeki durum kağıt üstündeki verilere göre çıkarım yapmak, başka bir şey değil :)

Yıllar önce 970 Evo Plus'ı 750-800 TL civarına sık kullanılanlarıma eklemiştim, bilgisayarımı güncellersem bunu alayım diye. Hatta o zaman en uygun HB'de satılıyordu. Sonra aradan birkaç yıl geçti bir bakayım dedim fiyatlar Göttingen (Almanya'da bir şehir) olmuş :)

Bilgisayarda steam üzerinden oyun oynuyordum ama artık pek fırsat bulamıyorum, hatta 2 haftadır hiç oynamadım nerdeyse. Bilgisayarda grafik programları kullanıyorum ama çok üst düzey değil. Yani kısacası bahsettiğin bant genişliğine ihtiyaç duyacak düzeyde bir kullanımım olmayacak.

Şimdi gelelim önemli kısıma; eski ssd'yi Laptop'a takacağım. Laptop'un içindeki kendi hdd'yi de depolama olarak kullanmaya devam edeyim istiyorum.

SSD'yi hdd yuvasına takıp, eski hdd'yi dvd-rom slotuna mı takayım ? Yoksa hdd aynı yerinde kalsın, dvd-rom slotuna ssd'mi takayım ?Windows ssd'ye kurulacak elbette.
SSD'yi HDD'nin yerine tak.
HDD'yi de DVD'nin oraya tak aparat ile.
Baktın sistemde bir yavaşlık var, HDD Caddy'nin jumper ayarını değiştirirsin.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
SSD'yi HDD'nin yerine tak.
HDD'yi de DVD'nin oraya tak aparat ile.
Baktın sistemde bir yavaşlık var, HDD Caddy'nin jumper ayarını değiştirirsin.
Teşekkür ederim, aynen dediğin gibi yaptım. Müsait olunca da imzandaki ince ayarlara bakıcam.
Bir sonraki hedefim de laptop'un fanlarını temizleyip macunu yenilemek olacak eğer becerebilirsem.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teşekkür ederim, aynen dediğin gibi yaptım. Müsait olunca da imzandaki ince ayarlara bakıcam.
Bir sonraki hedefim de laptop'un fanlarını temizleyip macunu yenilemek olacak eğer becerebilirsem.
Hayırlısı olsun. Bu arada termal pad için link atmıştım, o yanlış ürün olabilir.
Siz macun yenilemeye bakın. :hihi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Kaçırmayın derim;

Dün gece mağazaya gidip apar topar aşağıdaki ürünü aldım;

Niyetine girdiğim şeyi hemen almak gibi kötü bir huyum var :) Bana verdiğin linkten Windows 10 20H2'yi indirip bilgisayarıma format attım, çok güzel oldu mis :)
Yalnız sağ alt köşede haber akışı vardı, oradan güncel döviz kuruna ve hava durumuna bakıyordum. O gitti sanırım windows'u güncelleyince geri gelecek. Aynen, güncelledim ve geldi.

Şimdi boş bir anımda aynı model laptop'un fan temizliği ve işlemci macunu değişimini gösteren bir video olursa onu izlemek istiyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Niyetine girdiğim şeyi hemen almak gibi kötü bir huyum var :) Bana verdiğin linkten Windows 10 20H2'yi indirip bilgisayarıma format attım, çok güzel oldu mis :)
Yalnız sağ alt köşede haber akışı vardı, oradan güncel döviz
Bunun 980 PRO ile aynı aileden olmadığını biliyor muydunuz?
Mağazadan ürün almam pek.
Hele ki mavi ve kırmızı olan, pahalılıkta yarışıyorlar. :hihi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Bunun 980 PRO ile aynı aileden olmadığını biliyor muydunuz?
Mağazadan ürün almam pek.
Hele ki mavi ve kırmızı olan, pahalılıkta yarışıyorlar. :hihi
Bir an önce takıp işimi bitirmek istedim :) Bir de internetten alınca sorunlu ürün çıkarsa kargo ile uğraşmak istemedim, kolaya kaçtım bu sefer :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bir an önce takıp işimi bitirmek istedim :) Bir de internetten alınca sorunlu ürün çıkarsa kargo ile uğraşmak istemedim, kolaya kaçtım bu sefer :)
Hocam bu mağazalara para kazandırmayı bıraktım.
Size de tavsiye ederim. Sütten çıkma ak kaşık değiller.
Oyun piyasasını manipule ettikleri için ciddi cezalar yediler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Umut Barış Umut Barış, Hem bilgisayar hem de hdd eski olunca (bir de 5400 RPM) gerçekten hiç çekilmiyor, dosya kopyalama, aktarma vb. işler çok uzun sürüyor. Şimdi bu laptopa çevirici ile m2.ssd taksam değmez sanırım. Fakat ucuz yollu bir SSD taksam bile yetecek gibi.

Amper olayı biraz engel oluyor. Kendi HDD'si 0,55 amper, taktığım eski SSD 0,86 amper. Maksimum kaç amperlik SSD çalıştırır bilmiyorum. Benim SSD'nin aynısından 2. el olarak bir tane daha alayım diyorum. 120 GB biraz düşük geliyor fakat 240 olanlar da 1.20 amper civarı.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Bunlar olabilir;

Ekran-goruntusu-2021-10-03-142720.png
Bu arada aşağıdaki videoda, bizim laptop ile neredeyse tamamen aynı modele (R590 vs R580) termal macun ve pad değişimi yapılıyor. Senin işaretlediğin gibi 7 tane vida mevcut. Bizimkinin iç kısmı da aynı bu şekilde.

Yalnız bu arkadaş termal pad'leri 0,5 mm değil de 1 mm kullanmış. Resimdeki işaretli olan yerlerin termal pad ölçüsü kaçtır acaba ? İşlemciyi sökmüşken pad'leri de değiştireyim.
Termal_Pad_Noktalari.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu arada aşağıdaki videoda, bizim laptop ile neredeyse tamamen aynı modele (R590 vs R580) termal macun ve pad değişimi yapılıyor. Senin işaretlediğin gibi 7 tane vida mevcut. Bizimkinin iç kısmı da aynı bu şekilde.

Yalnız bu arkadaş termal pad'leri 0,5 mm değil de 1 mm kullanmış. Resimdeki işaretli olan yerlerin termal pad ölçüsü kaçtır acaba ? İşlemciyi sökmüşken pad'leri de değiştireyim.
Termal_Pad_Noktalari.jpg

Kumpas veya mikrometre ile ölçün işte.
1 mm kalın gelebilir diye 0.5 tavsiye ettim.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Kumpas veya mikrometre ile ölçün işte.
1 mm kalın gelebilir diye 0.5 tavsiye ettim.
Soğutucu bloğu söktüm, işlemcileri kolonya ile bir güzel temizleyip kuruladım. Fanın içini açıp onu da temizledim, yağlamayı düşünüyorum.
Image_1.jpg

Bloğun arka tarafındaki macun kalıntılarını da temizleyeceğim. Fakat pad'ler bana sağlam gibi geldi, değiştirmeye gerek var mı bilmiyorum. Bir tek, resimde sağ üstteki açık turkuaz rengindeki pad biraz yıpranmış duruyor.
Image_2.jpg

Evimde geçen yıldan Rampage TM-130 termal macun kalmış fakat iletkenlik değeri çok kötü :) Bu nedenle senin tavsiye ettiğin Arctic MX-4'ü alacağım, herkes onu tavsiye ediyor.

Ram takviyesi de yapmak istiyorum. Sahibinden'de 2. el baktım ama henüz denk gelmedi, genellikle 1600 ve 1333 mhz ramler var. 1066 mhz, 4 GB, CL7 ve 1,5 volt bulmak zor oluyor. Kingston marka sıfır buldum, eğer bulamazsam en azından 1 tane alabilirim.

Şöyle bir ram var fakat 1.5 değil 1.35 volt yazıyor;

Bu arada orjinal ram şu şekilde;
Ram.jpg

İşlemci fanı dışında ön altta da 2 tane fan gözüküyor. Aslında onları da temizlemek isterim ama arka kapağı komple sökmem gerekecek sanırım.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt