Elektrikli araba mı? Hibrit araba mı? Hangisini tercih ederdiniz? Neden?

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
işin kötüsü diğer çinliler de fiyatlarını togga göre artırdı 1600 olan skywell et5 LR 1880 oldu komedi gibi

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,448
32
yazılanları şöyle bir okudum ama,şu elektrikli araçların fiyatları "bugünkü değerlere" göre
300/400 kağıt olsa hiç kimse elektrikli araçların bu muhabbetlerini yapmaz be:hihi
yok menzilmiş yok anasının gözüymüş ve basar gider

araç fiyatları biz de bir kere oturup da ciddi tartışacak seviyede değilki neyin muhabbeti bu yaw?
rakamlar manyak halde olduğu için biz de oturup aracın orasını burasını konuşur olduk!
kafa sıyırtan oranlarda lanet vergiler var bizde arada kafası bozulan hükümet ek vergi de koyar üstüne!
korkarım bu sene de yapmazlar bunu!

"bütün dünya" derken,örneğin buna Afganistan veya Mali filan dahilmidir veya Muz Cumh.ülkeleri
yani neresi bu "dünya"? otomobil alemi?

bize gelirsek,biz zaten kategori dışıyız yaw,bir de bilen bilmeyen ahlam kesip yok orası yok burası muhabbetleri!

şu Çin liler sanırım bu sefer bu işin belini iyice kıracaklar!
komik rakamlara çok fiyakalı Elektrikli otomabil filan yapıp özellikle biz Türkleri sevindirmesi gerekiyor:haha1
yok Tog muş yok bilmem neymiş,yaw yemişim Togunu,yerli/milli gazına dayamışlar fiyatını:hayir
katılıyorum hocam, yani benzine hergün zam geliyorken arabam olsa da gezerken yaktığını düşünecektim şuan ki gibi olmasın daha iyi.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
işin tuhafı bizim Apt. yeni bir kiracı taşında ve adamda tam 3 tane elektrikli araba var yaw!
kendisi Tesla en üst modeli kullanıyor(ben modellerinden hiç çakmam kendisi öyle söyledi)
babasında Merso var! bu iki araba en üst modellermiş! hanımında ise Hyundai var:hihi

arada balkondan görüyorum,evden kablo çekiyor otoparka 24 saat de şarj oluyormuş!
1000Km yi biraz geçebiliyormuş menzil olarak,Tesla öyleymiş

yazın o Teslayla şöyle bir tur attık sahilde ülen ben bu kudar süper bir klima sistemi görmedim!
dışarısı %90 nem ısı da sanırım min.35 filan idi araba bildiğiniz buzhane yaw,her tarafı aynı
nasıl bir sistemse artık,kapı bir süre açık kaldı içerisi yine aynı gibiydi,inanılmaz bir homojen
dağılım var içeride
ülen ben klimamı açıyorum gürültüden başka şey yok be öne üflüyor sadece:haha1
araba Corsa
çoğu zaman zaten camı açıp gidiyorum,klima sesli diye! Antalya da bu cam işi de aslında aşırı nemli
sıcakta kurtarmıyor!

bu bizim kiracının babası Hal de "Kabzımal":hihi

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
Aranızda kendi otoparkında arabayı şarj etme imkanı olan var mı?
3. Katta oturduğum halde ben. Otopark eğer bina yanındaysa dış kamera tesisatı hattından veya varsa otomatik kapı hattından çok kolay şekilde 3 fazlı hat çekilebilir kendi elektrik saatimizden alarak.

Yoksa biraz kaldırım kaldırma işi ve toprak altı kablo maliyeti var ama göz korkutan rakamları bulmaz o da.

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
biraz zor maalesef aparmanda site yönetimlerinin 4/5 çoğunlukla karar almasını gerektiren bir durum var bu inanılmz sorun olacal ileride zaten şu anda bakanlıkta bir yönetmelik çalışması var belki deçıktı ticari firmalara sadece site yönetimleri ile anlaşıp şarj aparatı koyma hakkı tanıyor bireysel hat çekmeyi yasaklıyor yani dışarıda şarj eder gibi edeceksiniz bu paradan %20 site yönetimlerie kar payı verecek firmalar v.s. yani çok su kaldırır bu elektirkli araba işi

ayrıca trafoların altyapıları müsait mi diye soran yok sözleşmenize bakın maksimum 5-7 kw/h konutların çekeceği elektrik miktarı ac-dc çeviricler 11kw7h hatta togg 22kw/h hadi buyur belki 2-3 kişi alsa bu aletlerden idare eder ama sayı çoğalınca trafonun yanıp milyarlarca liralık hasar oluşturma riski var sadece site yönetimleri de değil mahalle trafoları ilçe trafoları il trafoları böyle böyle sürer gider bu işlere girişmeden önce altyapıyı hazırlamak lazım ama burası Türkiye buradan çıkış yok :sirit

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
biraz zor maalesef aparmanda site yönetimlerinin 4/5 çoğunlukla karar almasını gerektiren bir durum var bu inanılmz sorun olacal ileride zaten şu anda bakanlıkta bir yönetmelik çalışması var belki deçıktı ticari firmalara sadece site yönetimleri ile anlaşıp şarj aparatı koyma hakkı tanıyor bireysel hat çekmeyi yasaklıyor yani dışarıda şarj eder gibi edeceksiniz bu paradan %20 site yönetimlerie kar payı verecek firmalar v.s. yani çok su kaldırır bu elektirkli araba işi

ayrıca trafoların altyapıları müsait mi diye soran yok sözleşmenize bakın maksimum 5-7 kw/h konutların çekeceği elektrik miktarı ac-dc çeviricler 11kw7h hatta togg 22kw/h hadi buyur belki 2-3 kişi alsa bu aletlerden idare eder ama sayı çoğalınca trafonun yanıp milyarlarca liralık hasar oluşturma riski var sadece site yönetimleri de değil mahalle trafoları ilçe trafoları il trafoları böyle böyle sürer gider bu işlere girişmeden önce altyapıyı hazırlamak lazım ama burası Türkiye buradan çıkış yok :sirit
Yok direkt yanmaz, gerilim düşüşleri başlar. Trafo çıkışlarında bölgedeki şalt sahasına direkt bağlı modüller var. Kullananlar başladıkça trafo büyütülür ki zaten kullanım arttıkça kâr da artıyor dağıtım şirketi için 😂

7kW çok düşük bir değer çünkü şu an zaten daire başk 5.5kW enerji tüketimi hesaplanıyor. Ortalamadan 0'a doğru sapma olacağı gibi 3p40A için 18kW'a doğru sapma da olacaktır. Trafo ve güç konusu pek mesele değil.

Tek binalı sitelerde (artık ne denirse apartman vs) bu izin konusu sorun olmaz zaten. Kimse ya kardeşim sen ne yapıyorsun demez gidip en güzel park yerine şarj istasyonu kurmadıktan sonra 😂

Çok binalı sitelerde de gördüğüm kadarıyla yavaş yavaş ortak şarj istasyonları kurulmaya başladı ama bireysel kuranlar da var. Zaten oralarda park yeri tahsisli oluyor ve direkt kuruyorlar. Birinin mahkemeye gitmesi gerekiyor kaldırtmak için de hangi senaryoda biri gider orası muamma. Bu 4/5 çoğunluk durumu bireysel için geçerli zaten.

Ortak şarj istasyonları için çoğunluk yetiyor. Masrafa herkes katılıyor olduğundan bence bu ihtimal daha zor.

Japonya'daki gibi parkyeri kiralama hizmetleri yaygınlaşabilir bu bahaneyle ve çok güzel olur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ortaya bombayı atıp çıkacağım;

Alternatif olabilir mi? (Bu arada hidrojen yakıtı bazlı yakıt hücresi sistemi tek başına zaten benzer bir altyapı sunuyor. Sanıyorum sonunda o sisteme bir de akü eklemeyi akıl etmişler.)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
962
29
Ortaya bombayı atıp çıkacağım;

Alternatif olabilir mi? (Bu arada hidrojen yakıtı bazlı yakıt hücresi sistemi tek başına zaten benzer bir altyapı sunuyor. Sanıyorum sonunda o sisteme bir de akü eklemeyi akıl etmişler.)
Hidrojen temizlik ve elektrikle üretilebilirlik açısından süper ancak lpgye göre sanırım çok ciddi manada yüksek basınçla depolanabiliyor. Zorluğu oradan geliyor. Ama güvenli olursa elektrikten avantajlı yönleri çok.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
kimse bazı uzun vadeli hesapları düşünmeden yorum yapıyor
yaw petrol hala ciddi bir silah! bunun da kaymağını birileri yiyecek,ama o birileri içinde Türkiye yoktur
yani fazla heyecana kapılmayın,bizimkilerin yok orada gaz bulduk burada petrol çıkarıyoruz v.s
bunlar hikaye

bazı "çok büyük aktörler" raconu kesiyor bu işlerde! elektirkli araçları böyle düşünmek gerekiyor
yani hafif frene basılmış gidiyor bazı işler
ayrıca elekrtrik ucuz yakıt filan değil ki!

birileri trilyon dolarlık projeler yapıp pazara sunuyor,sonra "mallar beleşmi" yapacak sanıyorsunuz?
ayrıca ceplerini de çok fazla şişirecekler ve sonra insafa gelirlerse sana buyur ye diyecekler ki o da
bence çok çok zor!

biz bu "aktörler" içinde yokuz ne rezervler de bir şeyler var ne işin ana teknolojisi içinde yokuz
para desen nanay!
veriler v.s hikaye battık gidiyoruz misali
ama havamız hala süper onu yaptık bunu becerdik yürü koçum kim tutar seni deyip "dünya bizi kıskanıyor"
deyip hala havamızı acaip basıyoruz:haha1

Geri
Üst Alt