Elektrikli araba mı? Hibrit araba mı? Hangisini tercih ederdiniz? Neden?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,352
39
Ben ikisini de tercih etmezdim. Her ikisini de şu an teknolojik olarak yetersiz görüyorum.

Hibrit teknolojisi kayda değer bir fayda getirmiyor bence. Diğer yandan elektrikli araçlar da teknolojik olarak istenen seviyede değil. Artı bizim alt yapımız da henüz buna hazır değil.

Atıyorum 1.500 km'lik uzun bir yola çıkacağım diyelim, Bursa'dan Urfa'ya gideceğim mesela. Her 300-400 km'de bir durup bataryayı şarj etmek gerekecek. Uzun yolda giderken sabit 90 km/saatte seyretmek hem sıkıcı olur hem de yol bitmez. Kendi aracımdaki gibi basmaya kalkarsam da atıyorum kağıt üzerinde 400 km olan menzil kesinlikle 150-200 km'ye düşecektir. Şarj için kaybedeceğim süre nedeniyle Urfa'ya varmak 1 hafta sürer nerdeyse.

Tesla'nın en üst modellerini alabilecek durumda olsaydım o zaman durum farklı olabilirdi ama.

Toparlayacak olursam, bu teknolojiler olgunluk seviyesine ulaşmadan almayı mantıklı bulmuyorum. Turbo benzinli araç alıp keyfini sürmek daha mantıklı bence.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bende her ikisini,de almazdım yeterli olduklarını düşünmüyorum ve hem alt yapısı hemde şarj sorunu olduğunu bir çok video,da izledim
bence en iyisi dizel bir araç almak. :ok
Yukarıda "motor alcağım " dedim ya, şaka değildi ,dün hanıma söyledim otobüs ile gelirken "bir tane bundan almak lazım" dedim, trafik derdi yok aradan sıyrıl git :haha1

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,673
59
Yukarıda "motor alcağım " dedim ya, şaka değildi ,dün hanıma söyledim otobüs ile gelirken "bir tane bundan almak lazım" dedim, trafik derdi yok aradan sıyrıl git :haha1
Aman dostum ben tavsiye etmem işte senin gibi aradan sıyrıl git oldumu allah muhafaza etsin çok kaza oluyor şahit oldum ben sana bişey tavsiye edeyim istersen sana kalmış şimdi yeni çıkarttılar bunları şehir içi kullanım için 4 kişilik olanı,da var 2 kişilik olanıda hem hesaplı hem kapalı aynen bildiğin araç ama motorları hem elektirikli hem,de motosiklet motoru var ve hesaplı bi düşün derim youtube,de videoları var :bilmiyom :bilmiyom:ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Aman dostum ben tavsiye etmem işte senin gibi aradan sıyrıl git oldumu allah muhafaza etsin çok kaza oluyor şahit oldum ben sana bişey tavsiye edeyim istersen sana kalmış şimdi yeni çıkarttılar bunları şehir içi kullanım için 4 kişilik olanı,da var 2 kişilik olanıda hem hesaplı hem kapalı aynen bildiğin araç ama motorları hem elektirikli hem,de motosiklet motoru var ve hesaplı bi düşün derim youtube,de videoları var :bilmiyom :bilmiyom:ok
Biliyorum onları komşuda var , aradan sıyrılıp gidemem onunla ama hanım kendine alacakmış :haha1 Dedim ki " vasiyetini yaz, öyle al neme lazım sonra beni suçlamasın sülalen" :haha1

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,727
Şuan için karma tüketimde en iyi seçenek Benzin+LPG araçlar.
Çok soğuk bölgelerde yaşıyorsanız kesinlikle %100 elektrikliden uzun durun (Soguğun batarya üzerine olumsuz etkisi)

Sehiriçi yoğun kullanıyorsanız hibrit alternatif olabilir.

Geri
Üst Alt