Elektrikli araba mı? Hibrit araba mı? Hangisini tercih ederdiniz? Neden?

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
S sadays menzili kaç km bilgin var mı?
iki pil var 77 ve 82 (Maksimum 86)

uzun menzil olanı getireceklerini sanmam fiyattan dolayı onun WLTP menzili 600km ama 77 kw/h olan ısı pompalı olursa togg veya skywell benzeri bir menzil sağlar WLTP'si 500 küsur kilometre

ama ilginç şekilde volkswagen grubunu wltp değerlerine yakın menziller sunmalar hatta taycanda bu değerlerin yüzde 20 daha fazlasını bile sunması en tutarlı wltp değer sunmaları cazip normalde wltp değerlerin yüzde 80ine ulaşan başarılıyım diyor :hihi

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Hafta sonu arkadaşlarla ankarada toplandık bursadan togg sahibi arkadaş geldi yolda şarj edememiş pek fazla kahvaltıdan sonra çukurambara geçelim kebapçılar v.s. var orada civarda şarj neler var diye baktık konya yolunda borusanın bahçesine eşarj görünüyordu 50kw/h iyi dedik oraya bırakalım şarj olurken biz de yemek yer sohbet ederiz gittik ki daha cihaz bile yok bırak devreye almayı hayda yakında bir yere daha gittik o da çalışmıyor derken en son caddenin yukarısında caminin otoparkına neva şarj kurmuş kurmuş ama ticari dcler gibi değil evdeki ac-dc çeviricler gibi 22kw/h hadi dedik zaten 3 saat otururuz nargile filan derken oraya taktık işin kötüsü devlet el atmamış ne bir ortak program var ne de ortak bir haritalama herşey ezbere yani tüm üreticilerin google playden ve appstoredan programını indirip oradan bakacaksın her birine araç ve kredi kartı bilgilerini tanıtacaksın

yeni hep deniyor ya bu araçlar şehir içinde mükemmel şehirler arasında sorun tam tersi eğer evden şarj etmiyorsan şehir içinde büyük problem ankara gibi bir kentin en lüks semtinde şarj edecek yer bulamadık araca

artık sen karar ver elektriklilere aşık değilsen ya da sunduğu maliyet avantajına çok takılıyorsan al ama bence erken daha

ben düşünüyorum seneye togg sedanı çıkınca sedan mı suv mu diye ama benim evde 2 tane içten yanmalı araç var yani keyfe keder alacağım

bir ailenin tek aracı olmaz şahsi kanaatim

Son düzenleme:
P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
109
43
elektrıklı arac sehır ıcınde kendı sarj ımkanınız var ıse bır nebze mantıklı ,menzıl sorunu hala devam edıyor bence suan benzınlı turbo almak daha mantıklı .

M Çevrimdışı

Manyank

Yeni Üye
15 Ağu 2020
2
32
çok aktif araba kullanıyorsan yakınında veya evinde özel şarj istasyonun yoksa elektrikli pişman edebilir. birde atlanan detaylardan birisi elektrikli arabaların menzili uzadıkça boyutu büyüyor. ufak kompakt araba ihtiyacın olduğunda hybrit benzinli arabaların menzil sorunu yok ve gayet performanslı ve ekonomik. yani tercihim ufak bir hybrit arabadan yana olurdu.

S Çevrimdışı

sorunadam 

Aktif Üye
1 May 2023
66
41
Hafta sonu arkadaşlarla ankarada toplandık bursadan togg sahibi arkadaş geldi yolda şarj edememiş pek fazla kahvaltıdan sonra çukranmbara geçelim kebapçılar v.s. var orada civarda şarj neler var diye baktık konya yolunda borusanın bahçesine eşarj görünüyordu 50kw/h iyi dedik oraya bırakalım şarj olurken biz de yemek yer sohbet ederiz gittik ki daha chaz bile yok bırak devreye almayı hayda yakında bir yere daha gittik o da çalışmıyor derken en son caddein yukarısında caminin otoparkına neva şarj kurmuş kurmuş ama ticari dvler gibi değil evdeki ac-dc çeviricler gibi 22kw/h hadi dedik zaten 3 saat otururuz nargile filan derken oraya taktık işin kötüsü devlet el atmamış ne bir ortak program var ne de ortak bir haritalama herşey ezbere yani tüm üreticilerin google playden ve appstoredan programını indirip oradan bakacaksın her birine araç ve kredi kartı bilgilerini tanıtacaksın

yeni hep deniyor ya bu araçlar şehir içinde mükemmel şehirler arasında sorun tam tersi eğer evden şarj etmiyorsan şehir içinde büyük problem ankara gibi bir kentin en lüks semtinde şarj edecek yer bulamadık araca

artık sen karar ver elektirklilere aşık değilsen ya da sunduğu maliyet avantajına çok takılıyorsan al ama bence erken daha

ben düşünüyorum seneye togg sedanı çıkınca sedan mı suv mu diye ama benim evde 2 tane içiten yanmalı araç var yani keyfe keder alacağım

bir ailenin tek aracı olmaz şahsi kanaatim
Katılıyorum. Eğer evde ikinci araç olacaksa ve sana özel şarj alanın varsa mantıklı. Ama diğer türlü pratik değil ve günlük rutine aykırı bir araç şimdilik.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
sanırım yazmıştım bizim Apt. da birisinde Tesla var bir de Hyundai var yani 2 tane elektrikli araba
Teslayı 23 saat de full şarj ediyor! arabayı çekiyor balkonun altına 1 gün duruyor yaw:hihi
o sırada Hyunda yi kullanıyor arada,Teslayı da 15 günde bir full şarj yapıyor sadece
Tesla 1000Km gidiyormuş! şehir içinde

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Abi o direkt prizden şarj ettiği için öyledir duvardan maximum kablolar 16 amper akıma dayanır 220 volt x 16 amper = 3.5 watt eder saatte araçların pilini 3.5'a böl kaç saatte dolacağını hesaplarsın misal Togg 88kw/h pile sahip (tesladan daha büyük ama ısı pompası ve termal yönetimi zayıf verimliliği teslaya göre iyi değil o yüzden tesla ile aynı menzilleri)

88/3.5=25 saat yapar tabi şehir içinde pilin full biteceği varsayımı ile böyle

Zaten hem tesla hem togg nikel mangan cobalt pil kullanır bu pilleri normal kullanımda şehirlerararası köklersin orası ayrı ama yüzde 20 yüzde 80 aralığında kullanmam gerekiyor ömrünü yememek için

Bu da her gün pili 40 50 kw/h doldurman demek ki 12 saat yeterli olur yani gözünüz yılmasın hemen böyle şarj en ucuzu 200 tlye doluyor öteki türlü şarj firmaları 700 tl alıyor gaza mazota yaklaşıyor anlamı kalmıyor elektriklinin kahrını çekmenin

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,727
sanırım yazmıştım bizim Apt. da birisinde Tesla var bir de Hyundai var yani 2 tane elektrikli araba
Teslayı 23 saat de full şarj ediyor! arabayı çekiyor balkonun altına 1 gün duruyor yaw:hihi
o sırada Hyunda yi kullanıyor arada,Teslayı da 15 günde bir full şarj yapıyor sadece
Tesla 1000Km gidiyormuş! şehir içinde
1000km mi.! Ne duydum nede gördüm :fiskos
Abi o direkt prizden şarj ettiği için öyledir duvardan maximum kablolar 16 amper akıma dayanır 220 volt x 16 amper = 3.5 watt eder saatte araçların pilini 3.5'a böl kaç saatte dolacağını hesaplarsın misal Togg 88kw/h pile sahip (tesladan daha büyük ama ısı pompası ve termal yönetimi zayıf verimliliği teslaya göre iyi değil o yüzden tesla ile aynı menzilleri)

88/3.5=25 saat yapar tabi şehir içinde pilin full biteceği varsayımı ile böyle

Zaten hem tesla hem togg nikel mangan cobalt pil kullanır bu pilleri normal kullanımda şehirlerararası köklersin orası ayrı ama yüzde 20 yüzde 80 aralığında kullanmam gerekiyor ömrünü yememek için

Bu da her gün pili 40 50 kw/h doldurman demek ki 12 saat yeterli olur yani gözünüz yılmasın hemen böyle şarj en ucuzu 200 tlye doluyor öteki türlü şarj firmaları 700 tl alıyor gaza mazota yaklaşıyor anlamı kalmıyor elektriklinin kahrını çekmenin
Elektrik araç şarj etmek monofaze tesasitla olacak iş değil. Trizafe (21kw) bir nebze olsun rahatlatır.
Yeni binaların tamamı Trifaze fakat bunu otopark yerine kadar nasıl taşırlar orası muamma.

Elektrik sayacında otopark alanına kadar kablo çekilip, pano içerisine sigorta priz konulması lazım fakat o kadar emek verirsin hıyarın birisi gelir. Senin tesisatın önüne park eder.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
bunun babasında da merso elektrrikli var o da yaklaşık 1000km gidiyor diyor:hmm

yok abi yaw elektrikli de yemedi şimdilik yani bize ucuz yollu yeni bir teknoloji lazım be:haha1

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
bunun babasında da merso elektrrikli var o da yaklaşık 1000km gidiyor diyor:hmm

yok abi yaw elektrikli de yemedi şimdilik yani bize ucuz yollu yeni bir teknoloji lazım be:haha1
kafadan hesaplıyordur şu anda imkansız karma tüketim değerleri ne mercedesin ne teslanın imkansız 500 gidiyorsa öpsün başına koysun şükür desin

1000km mi.! Ne duydum nede gördüm :fiskos

Elektrik araç şarj etmek monofaze tesasitla olacak iş değil. Trizafe (21kw) bir nebze olsun rahatlatır.
Yeni binaların tamamı Trifaze fakat bunu otopark yerine kadar nasıl taşırlar orası muamma.

Elektrik sayacında otopark alanına kadar kablo çekilip, pano içerisine sigorta priz konulması lazım fakat o kadar emek verirsin hıyarın birisi gelir. Senin tesisatın önüne park eder.
o konuyu konuştuk kat maliklerinin iznine tabi 4/5 ac-dc çevirici koyamazsınız sitenin hiçbir alanına ancak monofaze kablo çekebilirsiniz o da seyyar olacak işiniz bitince toplayacaksınız

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt