UPS'ler ve Akım Korumalı Prizler Hakkında

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Oturduğun yerdeki şirketin sevilen abonesisindir abi.
Evde bir cihazdan kaç tane var maşallah. :kiskis
Muğla yerine Manisa yazmışım yanlışlıkla. :kop

Heeee o yüzden anlayamamışım pardon.

Aslında haklısın plaket vs vermeleri lazım zira 2 kişi olmamıza rağmen eşim her gün 2 kere 9 kiloluk çamaşır makinesini de Bulaşık makinesini de nasıl çalıştırıyor anlamış değilim :kop

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
Akım korumalı prizlerin bir işe yaramayacağı ve arkadaşlarında dediği gibi tamamen ticari bir zekayla insanların parasını cukkalamak için yapıldığını düşünüyorum.
5 yıl önce bir teknoloji marketten aldığım markasını şuan hatırlamadığım görüntü ve kullanılan plastik malzemesi ile kaliteyi hissettiren akım korumalı prizi sizler için söküp içinde neler var hep birlikte görelim.

Herkesin evinde şüphesizki kıymetli elektronik cihazlar var. Kendi evim için söyleyeyim evimde maddi değeri toplam 20 bin civarı olan elektronik eşyam var ve hepside yeni alındı. Bu ürünlere bizden kaynaklı olmayan elektirik hatalarından kaynaklı cihazların kılına bile zarar gelmesini istemem :) hatta bu elektrik hataları yangına bile sebeb verip yangın çıkartarak can ve mal kaybına bile sebeb olmaktadır. Başıma geldiği için mümkün olan en iyi tedbirleri almak için araştırma içerisindeyim. (Çok şükür bende sadece mal kaybı oldu.)

Şuan fazla detaya giremeyeceğim ama yakında tartışma, eleştirme ve tavsiyelere açık bir şekilde en ekonomik tüm cihazları birden koruma sağlayabileceğini düşündüğüm bir sanayi tipi cihazı size anlatmaya çalışacam. En azından akım koruma prizinden 10 kat daha iyi olduğunu düşünüyorum. Zamanım olmadığından yarıda bırakıyorum. Kusruma bakmayın.

Bu arada ben elektirikçi yada bu işlerle ilgim yok tamamen araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgileri paylaşıcam.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Akım korumalı prizlerin bir işe yaramayacağı ve arkadaşlarında dediği gibi tamamen ticari bir zekayla insanların parasını cukkalamak için yapıldığını düşünüyorum.
5 yıl önce bir teknoloji marketten aldığım markasını şuan hatırlamadığım görüntü ve kullanılan plastik malzemesi ile kaliteyi hissettiren akım korumalı prizi sizler için söküp içinde neler var hep birlikte görelim.

Herkesin evinde şüphesizki kıymetli elektronik cihazlar var. Kendi evim için söyleyeyim evimde maddi değeri toplam 20 bin civarı olan elektronik eşyam var ve hepside yeni alındı. Bu ürünlere bizden kaynaklı olmayan elektirik hatalarından kaynaklı cihazların kılına bile zarar gelmesini istemem :) hatta bu elektrik hataları yangına bile sebeb verip yangın çıkartarak can ve mal kaybına bile sebeb olmaktadır. Başıma geldiği için mümkün olan en iyi tedbirleri almak için araştırma içerisindeyim. (Çok şükür bende sadece mal kaybı oldu.)

Şuan fazla detaya giremeyeceğim ama yakında tartışma, eleştirme ve tavsiyelere açık bir şekilde en ekonomik tüm cihazları birden koruma sağlayabileceğini düşündüğüm bir sanayi tipi cihazı size anlatmaya çalışacam. En azından akım koruma prizinden 10 kat daha iyi olduğunu düşünüyorum. Zamanım olmadığından yarıda bırakıyorum. Kusruma bakmayın.

Bu arada ben elektirikçi yada bu işlerle ilgim yok tamamen araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgileri paylaşıcam.

Elinize sağlık, Çalışmanızı içeren videoyu bu konu başlığı altına da eklerseniz çok sevinirim :ok

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
Hocam burdada cihaza zarar verebilecek durumlardan en az bir tanesinin ortaya çıkması durumunda elektriği otomatik olarak kesen, sonrasında elektiriğin normale stabil hale gelmesi durumunda yine otomatik olarak sisteme elektriği veren kael marka Ke-dp02 100A model bir cihazdan bahsetmeye çalıştım. Bir regilasyon yada ups gibi olamaz ama en azından cihazları koruyacağını düşünüyorum.

https://tavsiyeforumu.com/konu/can-...mayi-dusunenlerde-bir-baksin.1985/#post-40593

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Teknik ve meslek olarak anladığım konular değil. Bir tüketici olarak çıkardığım en ekonomik sonuç:

100-150 ₺ civarında bir voltaj regülatörü ve 200-250 ₺civarına da kesintisiz güç kaynağı almak.
Panel içinde 250-300 ₺ aralığında ekran koruma paneli.

TV + ortalama 625₺ koruma önlemleri.

Kendime bu kadar yatırım yapmış değilim :deli1

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Akım koruyucu prizlere GÜVENMEYİN lütfen

Buradaki sorun üretim hatasıymış da ürünün iş yerinde kullanılmasını fırsat bilerek garanti kapsamı dışında hizmet vermişler gibi geldi bana.:hmm ya da alışageldiğimiz "satana kadar hizmet" anlayışının sonucu.:sopa

Her halükarda sonuç senin dediğine çıkıyor abi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
IMG_20180914_161205.jpg

IMG_20180914_161211.jpg

IMG_20180914_161216.jpg

IMG_20180914_161552.jpg

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
120w TV
750W pc kasa
500w ses sistemi
25w monitor

bu türketimlere göre kaç wat ups almam gerekiyor.bu ups hesabı nasıl yapılıyor
--

Sanırım bir de bu upsler elektrik dalgalanmalarında cihazı korumak için bir işe yaramıyor. Bunun için voltaj regülatörü gerekli diyorlar. Mesela bununduğun yerde kışın çok elekrik gidip geliyor ups ani voltaj değişimlerinde cihazı korumuyormuş Bu donanımhaber albami arkadaşın yazısından okudum

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
120w TV
750W pc kasa
500w ses sistemi
25w monitor

bu türketimlere göre kaç wat ups almam gerekiyor.bu ups hesabı nasıl yapılıyor
--

Sanırım bir de bu upsler elektrik dalgalanmalarında cihazı korumak için bir işe yaramıyor. Bunun için voltaj regülatörü gerekli diyorlar. Mesela bununduğun yerde kışın çok elekrik gidip geliyor ups ani voltaj değişimlerinde cihazı korumuyormuş Bu donanımhaber albami arkadaşın yazısından okudum
Günaydın;

Can abi neyi baz alarak koruma yapmayacağını söyledi bilemiyorum lakin Can abi söylediyse yanında belli başlı gerekçeler sunup ''Şöyle olursa korumaz'' demiştir diye düşünüyorum zira UPS lerin içerisinde çok eskilerin bileceği redresör - Regülatör - invertör - doğrultma - Sinuzoidal sistem dahil bir çok karmaşık devre içerir. Tüm bunlar ile UPS in koruyamayacağını, oldukça geç tepkimeye sahip olan regültörün korumasını ben mümkün görmem. Hatta hem regülatör hem de ups üreten bu üreticilerden birisinin kendi resmi sitesindeki açıklama dahi şu şekildedir.

Beslediğiniz cihaz pahallı, şebeke gerilim değişimlerine karşı duyarlı, yerine getirdiği görev kritik, çalışmaması veya istenmeyen şekilde çalışması durumunda neden olacağı mali kayıp ve üretim kaybı büyük ise sürekli ve iyi regüle edilmiş bir sinüzoidal AC gerilim kaynağından beslenmesi zorunludur. Bu tip durumlar için önerilebilecek en uygun güç koruma çözümü on-line çalışan UPS'lerin kullanılmasıdır. Online UPS'ler sadece gerilim düşümü veya yükselmesi şeklindeki şebeke sorunlarına karşı değil, şebekede ortaya çıkabilecek diğer sorunlara (frekans değişimleri, harmonikler, transientler vs.) karşı da kritik yükünüzü korur. UPS çalışması, şebeke geriliminin çok hızlı ve gün içinde çok fazla değişmesinden etkilenmez.

Tabi şunu da belirtmek gerekir. UPS ler akü içeren sistemlerdri ve maalesef ki bakım gerektirirler. Regülatörlerde böyle bir durum yoktur, takarsınız ve yıllarca kullanırsınız.

Bizim forumumuzun özelliğidir bilirsiniz, hiç bir teknolojiye kesin itaatkar değiliz, hangisi hangi koşullarda hangi işe yarayacak ise o donanımı tercih ederiz.

Kesin özüm mü? İçiniz rahat mı etsin?

E peki madem, şebeke gerilimini regülatöre verin, regülatörden çıkan enerjiyyi UPS e verin, UPS den çıkan enerjiyle (Örnek) Televizyonunuzu besleyin :kiskis

hesaplama yöntemleri ile ilgili de kısa bir ipucu vereyim.

Yazdıklarınızın tamamı 1275 watt tutuyor ise siz 1500watt bir ürün alayım yeter diyemezsiniz.
Yukarıda da belirttiğim üzere kullanılacak cihazların özellikleri, anma akımları, tepe gerilimleri vs herp etkendir ürün tercihinizde.

Örnek olarak siz bir asenkron motorlu bir sistemi besleyecekseniz ve motorun gücü 1500 watt ise, ''Ooo bu da zaten 1500 watt mış alayım ben bunu'' diyemezsiniz zira o aseknron motorun ilk kalkışında asıldığı demeraj akımı, sürekli çalışma gücü olan 15000watt değerin iki katına çıkar yani çok kısa süreli de olsa 2500-3000watt değerlerini görürsünüz.

Ancak kullanacaklarınız basit ev aygıtları ise (Modem - telsiz telefon - Televizyon vs) o zaman bu kadar yüksek değerlere çıkmanıza gerek bulunmamaktadır.

Buna paralel ürünlerin satışlarında kullanılan ifade olan VA ile watt cinsini lütfen karıtırmayın. Onlar 600va diyorsa siz bunu 0,6 ile çarpın, ortaya çıkan sonuç watt cinsinden gücünü gösterir size.

Bunun tam formülünü şu an hatırlamıyorum, bilen arkadaşlar varsa yazsın lütfen ancak dediğim gibi VA ile W yi birbirine karıştırmayın lütfen ürün seçerken :ok

Son düzenleme:
L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Geçenlerde yüksek voltajdan dolayı ses sistemim yandı o sebeble ups yada regölatör arayışındayım . benim içim önemli olan elektrikler gittikten sonra sistemin uzun süre açık kalması değil , sistemi kapatacak zamanı bana vermesi yada en önemlisi voltaj dalgalanmalarını önlemesi. hem ups hem regülatör almam mümkün değil o yüzden bu işten anlayan arkadaşların yorumları lazım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri