UPS'ler ve Akım Korumalı Prizler Hakkında

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
@unrelased hocam kısaca;
UPS lerin "ASIL" öncelikli görevleri Şebeke Elektriği gidince kendisine bağlı bulunan Server, bilgisayar, kamera, elektronik cihazları ve hayati önemi bulunan cihazları Jenaratör devreye girene kadar beslemek. Asıl nedeni dememin sebebi kurumsal olarak değerlendirmem. Ama fiyatlarının uygun konuma düşmesiyle artık evlerde de kullanılmaya başladı ve elektrik kesilince öncelikle bilgisayarlarda data kaybını önlemek için bilgisayarı kapatmak için bize zaman tanımakta. Gücü yüksek olursa uzun süre kullanmamızada izin verir. Diğer önemini "Online UPS" başlığında aşağıda yazdım.
Piyasada 2 Çeşit UPS bulunmaktadır. Line İnteraktif ve Online.
Line İnteraktif; üzerinden geçen Voltaj ne olursa olsun dükkan senin buyur içeri diyip izin vermesidir. Belli bir derecede regüle eder ama parazitleri temizlemez. Şebeke Voltajı düşsede, yükselsede Online UPS kadar müdahale etmez, ama elektrik kesintisinde hemen devreye girer.
Online UPS; UPS in diğer önemini teşkil eden regülasyon sağlaması, yani şebeke elektriği mevcut iken, şebeke Voltajının dalgalanmalarını minimuma indirip cihazlara regüleli elektrik vermesidir.

Akım korumalı prizler ise Yıldırım, yüksek voltaj durumlarında bağlı olduğu cihazları bunlardan koruma, ben kullanıyorum ama işin açıkcası pek güvenmiyorum bu prizlere. Piyasada birçok çeşiti mevcut. Eğer evinizin sayaç girişinde kaliteli Aşırı Akım Rölesi mevcut ise buna gerek olmadığını düşünmekteyim. Bende olmadığı için aldım bilgisayar ve TV ye bağladım ama yüksek akım geldiğinde korurmu şüpheliyim :kiskis
Detaya girmemeye çalıştım,
Saygılar..

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Akvaryumlarimda
surkulasyon pompalarini,Hava motoru
Kesintilere karsi korumak icin

Zamaninda Iyi arastirma yapmistim kafandaki tum sorulari yanitlayabilirim

Kendi kullandigim sistem

2kva tam sinus 24volt hybrit inverter
10 x 38amper kuru aku sistemim

20160904_144824.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Akım koruma prizleri ticari bir oyundur, Sayfalar dolusu detay yazmaya gerek olmayacak kadar da anlamsız bir aygıtttr.
Bu prizllrin ortaya çıkmasının arkasında yatan neden, Bir elektronik mühendisinin ticari zekasıdır.

Akım korumalı prizlerin içerisinde bir adet varistör dışında hiç bir şey yoktur. Aslında bir çok elektronik devrede varistör zaten vardır.

Normal bir ara kablo fiyatı 5 prizli 15TL iken, İçerisine 1,58TL değerinde varistör takıp ismini de AKIM KORUMALI PRİZ yapıp 3 lüsünü 40 TL ye satmanın adına da ticaret denir. :ok

Elinde akım korumalı priz olan var ise lütfen üşenmesin, 4-5 vida söküp açıp kapağını baksın, içerisinde aşağıya resmini eklediğim varistör dışında hiç bir ek donanım göremezsiniz :ok

varistor-jpg.jpg

Tam regülasyonlu UPS Can'dır :ok

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
"On-Line UPS" OK dir gerisi hikaye dir:ok

Tam regüle+direk Akü den beslemeli OnLine-UPS takın olay bitsin

Akım koruma osuruk!

Tepenize "yıldırım" yiyin de o zaman görün(bizim Apt. iki defa yedi birisi hemen yanımıza diğeri de 100metre ileriye indi!
ama tepeye inmiş gibi yedik yaw:polis Apt. değil açık olan cihazlar kapalı cihazlar v.s prizler de ne bağlıysa alayı yandı!

Benim de Davlumbaz motoru yandı:kiskis
PC nin Grafik kartı da yandı! o esnada Tosh TV açıktı! onun da sadece HDMI portu yanmıştı(PC den gelen kablonun takıldığı
port ama mecburen MB değişti,diğer TV lerin alayı bir şekilde kalıcı olarak yandılar hepsi pert oldu sayılır!
Benim Tosh banamısın demedi:mutlu o da PC ye bağlı olmasaydı açık olsada hiç bir şey olmayacaktı!

Akım korumalar "ticari" çok güzel para akımını götürüyor bunlar:haha

Daire girişleri Kaçak akım rölesi de genel de kalitesiz/hikaye!! biz de Çin malı vardı ilk gelince bu ne ülen deyip
Siemens ile değiştirdim ama bu daha da boktan çıktı iş görmüyor yaw:ara
Daha sonra işi bilen bir Elektrikçi buldum abi senin ki bozuk diğer 2 daire de olan Çin malları da bozuk demişti!

Varmı "tavsiye" şimdi neyi bulup takayım! yoksa yine Çin işimi takayım??

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Bir de bu işin en büyük sektörü USA/Canada pazarı dır,aşırı bir pazarı var oralar da bin çeşit de malzeme vardır!

Ben 2008 de Monster almıştım DH den tanıdığım bir arkadaş dan o dan USA getirtmişti ve bir sürü de para vermiştim
hatta bunun sanırım 5000 serisi vardı neredeyse panel fiyatınaydı bendeki 1000 olmalı,valla onu bile unuttum ama
sorunsuz çalışıyor bir de kocaman bir alet yahu:hoba1

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
"On-Line UPS" OK dir gerisi hikaye dir:ok

Tam regüle+direk Akü den beslemeli OnLine-UPS takın olay bitsin

Akım koruma osuruk!

Tepenize "yıldırım" yiyin de o zaman görün(bizim Apt. iki defa yedi birisi hemen yanımıza diğeri de 100metre ileriye indi!
ama tepeye inmiş gibi yedik yaw:polis Apt. değil açık olan cihazlar kapalı cihazlar v.s prizler de ne bağlıysa alayı yandı!

Benim de Davlumbaz motoru yandı:kiskis
PC nin Grafik kartı da yandı! o esnada Tosh TV açıktı! onun da sadece HDMI portu yanmıştı(PC den gelen kablonun takıldığı
port ama mecburen MB değişti,diğer TV lerin alayı bir şekilde kalıcı olarak yandılar hepsi pert oldu sayılır!
Benim Tosh banamısın demedi:mutlu o da PC ye bağlı olmasaydı açık olsada hiç bir şey olmayacaktı!

Akım korumalar "ticari" çok güzel para akımını götürüyor bunlar:haha

Daire girişleri Kaçak akım rölesi de genel de kalitesiz/hikaye!! biz de Çin malı vardı ilk gelince bu ne ülen deyip
Siemens ile değiştirdim ama bu daha da boktan çıktı iş görmüyor yaw:ara
Daha sonra işi bilen bir Elektrikçi buldum abi senin ki bozuk diğer 2 daire de olan Çin malları da bozuk demişti!

Varmı "tavsiye" şimdi neyi bulup takayım! yoksa yine Çin işimi takayım??

Abi kaçak akım rolesi dedin mi Legrand ve Schneider. Ben hep legrand kullanırım hiç sorun yaşamadım ve tolere ohms değeri de oldukça yazan değere gerçek yakınlıkta çalışıyor. Faz ve Nötr fark akımı arasındaki anma değerini iyi algılıyor Legrandlar :ok

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Beyler anlatımınız ve verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.:cak

Online UPS haricinde diğer ürünler yeteri kadar koruma sağlamıyorsa o zaman almaya gerek yok diyorsunuz değil mi? Ben de olması, hiç olmamasından iyidir diyerek önlemimi alayım da gerisi Allah'a emanet diye düşünmüştüm.:bilmiyom
Gerçi hoş ben bu cihazları kullanmıyor oluşuma rağmen şükür ki şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Tabii bu da ileride yaşamayacağım anlamına gelmez.:bilmiyom

Evdeki televizyonları ve kombiyi koruma amaçlı için düşünmüştüm lakin bunlara da online UPS almaya kalksam benim cüzdan kalkar gider valla.:kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Beyler anlatımınız ve verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.:cak

Online UPS haricinde diğer ürünler yeteri kadar koruma sağlamıyorsa o zaman almaya gerek yok diyorsunuz değil mi? Ben de olması, hiç olmamasından iyidir diyerek önlemimi alayım da gerisi Allah'a emanet diye düşünmüştüm.:bilmiyom
Gerçi hoş ben bu cihazları kullanmıyor oluşuma rağmen şükür ki şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Tabii bu da ileride yaşamayacağım anlamına gelmez.:bilmiyom

Evdeki televizyonları ve kombiyi koruma amaçlı için düşünmüştüm lakin bunlara da online UPS almaya kalksam benim cüzdan kalkar gider valla.:kiskis

1980 lerde malum o dönemler elektrik bir var bir yoktu, olduğunda da genelde 180 190 volt civarı olurdu, insanlar özellikle lambalı tv leri çalışabilsin diye regülatör alırdı. Hey gidi onlar ne sarmallardı öyle beee :))

İşte o dönemlerde bizim dükkanımızda bina içi regülatör vardı 3 kademeli. Manuel olan bu regülatör o zamanlar klima vs olmadığı için işe yarıyordu, Sanıyorum ki 60 x 70 x 60 boyutlarında ve yine sanıyorum ki 40kg civarıydı :kiskis

Diyeceğim o ki, Böyle bir şey isrtiyorsanız evinize özel düşünebilirsiniz, evin kısmi bir parası kadar masraf çıkar o ayrı konu :kop

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
1980 lerde malum o dönemler elektrik bir var bir yoktu, olduğunda da genelde 180 190 volt civarı olurdu, insanlar özellikle lambalı tv leri çalışabilsin diye regülatör alırdı. Hey gidi onlar ne sarmallardı öyle beee :))
Sesinden nefret ederdim , sesi azalsın diye tokatlardım :alsana

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422

İşte o dönemlerde bizim dükkanımızda bina içi regülatör vardı 3 kademeli. Manuel olan bu regülatör o zamanlar klima vs olmadığı için işe yarıyordu, Sanıyorum ki 60 x 70 x 60 boyutlarında ve yine sanıyorum ki 40kg civarıydı :kiskis

Diyeceğim o ki, Böyle bir şey isrtiyorsanız evinize özel düşünebilirsiniz, evin kısmi bir parası kadar masraf çıkar o ayrı konu :kop
Hmm, otur oturduğun yerde diyorsun yani.:kiskis

Bu Trimbox işi de mi yalan abi?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri