Gebze dediler Almanyada çıktı...

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Aslında özde doğru yaklaşım, Togg 'un eşdeğerindeki araçların değiştirilmesi yerinde karar olacaktır. Hem fabrikanın ilk üretimdeki yüksek maliyetlerinin düşürülmesinde katkı sağlar hem de kamu kurumların da yakıt giderleri kısmında ciddi tasarruf sağlar. Devletin de böyle bir yatırımın zor döneminde olması gereken katkısı sağlanmış olur.

Güvenlik riskleri gözetilerek elde bulunan özel imalat araçların eşdeğeri olmayan araçlarla değiştirilmesi elbette ahmaklıktan başka bir şey değildir. Bu hürkuşumuz var hadi THY tüm uçaklarını değiştirsin demek gibi bir şey.

Nedense bir kesimimiz var olmak, yapılmamış olanlardan yapmak için gayret sarf ederken hatta başarırken bir kesimimiz bazı (öğretilmiş çaresizlik) komplekslerini hala aşmaya bile gayret etmemekte ısrarlanıp duruyor.

Böyle bir aracın fiyatını bizim belirlememiz pazardaki diğer markaların dizginlenmesi açısından, üstelik akıllı cihaz olarak yarınlarda en değerli ürün olarak araçlardaki kişilerden toplanacak verilerin bile bizde kalması işlenmesi açışından hayati öneme sahip olduğu, zamanla ortaya çıkacaktır.

Aslında geliştirilmesine katkı sağlayacak fikirler üretmek bir parça katkı sağlamak gerekir. Bir alışveriş sitesiyle yapılan anlaşmaya göre teslimatların istendiğinde Togg aracın bagajına yapılabilmesi hususun da işlem tamamlanmış bile muhtemelen diğerleri de sıraya girecektir...

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
A Alperentoy,

Dostum öğretilmiş çaresizlik diyorsun da bak hep kendi görmek istediğin açıdan bakıyorsun.
Şimdi söyle bana 1 Papua yeni gine lirası 5.3 Türk Lirası. Bunun gerçekle en ufak izahı var mı.
2 yıl içinde otomobil fiyatları 5 kat artmış vaziyette. Bunun dürüstçe anlamı ne.
Dolar 3.5 seviyesindeyken devlet büyüğümüz dış saldırılar var, devletimiz üzerine oyunlar var, bozun bu oyunları, bozun dövizleri, garantiniz benim dedi mi demedi mi.
Daha sonra yine başka bir devlet büyüğümüz dolar 18 seviyesine geldiğinde, düşük kur, değerli TL zararlıydı dedi mi demedi mi. İki zıt ifade doğru olabilir mi. İki zıt söz aynı anda doğru olamayacaksa kim, niye vatandaşı yanlış yönlendiriyor.

Dünyanın herhangi normal bir ülkesinde C Suv denilen en pahalı otomobilinin fiyatı, o ülkenin asgari ücret denilen ücret tarifesi ile kaç aylık ücret, bizde kaç aylık.
Onlarda asgari ücretlinin genel nüfusa oranı ne, bizde ne.

Var mısın bir anket açalım, fiyattan bağımsız Togg alır mıydınız diye soralım, sonuçlara bakalım. Bir de fiyat dahilinde alır mısınız diye soralım, ona da bakıp kıyaslayalım. İnsanlarda öğretilmiş çaresizlik mi var, gerizekalı yerine konulmaya tepki mi var, değerlendirelim.
Sakince, satır aralarında lafı sokuyorsun ama bunu anlamıyor, farketmiyorlar zannediyorsan aldanıyorsun. Maksat laf sokmaya dönerse herkes herkese çok rahat lafını döşenir. Amaç hak ve hakikati yüreklice söyleyebilmek. Yanlışa yanlış, doğruya doğru diyebilmek. Madem yerli oto yu eleştirenler sıkıntılı peki SEKA kapatılıp, kağıt ithal edilirken en ufak tepki gösterdin mi. Ben bir sürü yerli proje üretip Tübitak a başvuran ve bürokrasi duvarına toslayan Adam!!! biliyorum. Üretebilmek, hakkını alabilmek, ülkene, milletine katma değer sağlamak için bu ülkede illa babayiğit ? ya da üst kademelere damat mı olmak gerekiyor. Bu konudaki, bu konuyu buralara getirenler hakkındaki düşüncelerini de merak ediyorum.
Bak CB daha dün ne dedi, mart sonunda çıkacak bir ürün için bugünden fiyat söylemek mümkün değil dedi. Bu ne demek, kendi yönetiminde, kendi ürettiğin bir ürünün fiyatını 5 ay sonrası için öngörememek demek. Bunun fecaatinin farkında mısın.
Bugün Togg için elini bile süremeyeceği halde hurra çekenlerin, yarın üreticisi babayiğitlerin hükümete tavrı değiştiğinde nasıl yerden yere vuracağını hep birlikte ibretle izleyeceğiz.

Sevgili A Alperentoy,

Biz, hadi en azından ben bu ülkenin azılı düşmanı değiliz, değilim. Ben gördüğüm yanlışa bu yanlış aga derim. Kim olursa olsun derim. Herkesten önce hak ve hakikate sadığım. Padişahın kulu değilim. Sen bu sistemde yanlış, haksızlık, laf başka icraat başka görmüyorsan da ne diyeyim. O da senin dünya görüşündür.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Her şeyi geçtim, bu aracın menzili ne kadar abi ? Tesla kadar veya bir Mercedes, BMW'nin elektrikli aracı kadar gidiyor mu ?

Bugün ortalama bir dizel araç şehir içinde 700-800 km'den aşağı gitmiyor. Yakıt azaldığında her yer istasyon, 2 dk'da depoyu doldurabiliyorsun. Togg ne kadar gidiyor ? 300 km mi ? Sen zannediyor musun ki fabrika verisi kadar menzili olacak ? 200 km'de bir yakıt ihtiyacı olan bir aracı kim alır abi ?

Şimdi diyeceksiniz ki 500 km menzili olan modeli de var. Tamam, kaç para peki ? Akıl var, mantık var; aynı paraya 508, Passat vb. almak varken neden bir ton para verip kendimi maceraya atayım ?

Çok zengin olsam gerçekten elektrikli araç alırım, çünkü dünyanın buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum zaten otomobil markaları yavaş yavaş fosil yakıtlı araç üretimini sonlandırmaya başlıyor. Ama Tesla varken neden TOGG ile maceraya gireyim ki ?

Hadi onu da geçtim, senin bu araçları şarj edecek alt yapın var mı birader ? Bursa'da koca avm'ye süs olsun diye bir tane şarj istasyonu koymuşlar. Hangi benzinlikte kaç tane şarj istasyonu var vallahi hatırlamıyorum, belki bir kaç tanesinde vardır. İstasyon buldun diyelim, 1 saat şarj olmasını bekleyeceksin.

Bir de şu an dünyada ve özellikle Türkiye'de enerji sorunu var. Daha geçenlerde elektrik yetmiyor diye sanayide kesintiye gittin. Bu kadar elektrik enerjisinin kaynağını nasıl sağlayacaksın ?

Tamam yerli diye sahip çıkalım ama hepimiz biliyoruz ki bu aracın kallavi bir fiyatı olacak. Madem yerli otomobil yapıyorsun kaldır o zaman vergiyi, düşük tut fiyatını herkes alabilsin. Versene 250'ye herkes alsın bu aracı ?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Her şeyi geçtim, bu aracın menzili ne kadar abi ? Tesla kadar veya bir Mercedes, BMW'nin elektrikli aracı kadar gidiyor mu ?

Bugün ortalama bir dizel araç şehir içinde 700-800 km'den aşağı gitmiyor. Yakıt azaldığında her yer istasyon, 2 dk'da depoyu doldurabiliyorsun. Togg ne kadar gidiyor ? 300 km mi ? Sen zannediyor musun ki fabrika verisi kadar menzili olacak ? 200 km'de bir yakıt ihtiyacı olan bir aracı kim alır abi ?

Şimdi diyeceksiniz ki 500 km menzili olan modeli de var. Tamam, kaç para peki ? Akıl var, mantık var; aynı paraya 508, Passat vb. almak varken neden bir ton para verip kendimi maceraya atayım ?

Çok zengin olsam gerçekten elektrikli araç alırım, çünkü dünyanın buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum zaten otomobil markaları yavaş yavaş fosil yakıtlı araç üretimini sonlandırmaya başlıyor. Ama Tesla varken neden TOGG ile maceraya gireyim ki ?

Hadi onu da geçtim, senin bu araçları şarj edecek alt yapın var mı birader ? Bursa'da koca avm'ye süs olsun diye bir tane şarj istasyonu koymuşlar. Hangi benzinlikte kaç tane şarj istasyonu var vallahi hatırlamıyorum, belki bir kaç tanesinde vardır. İstasyon buldun diyelim, 1 saat şarj olmasını bekleyeceksin.

Bir de şu an dünyada ve özellikle Türkiye'de enerji sorunu var. Daha geçenlerde elektrik yetmiyor diye sanayide kesintiye gittin. Bu kadar elektrik enerjisinin kaynağını nasıl sağlayacaksın ?

Tamam yerli diye sahip çıkalım ama hepimiz biliyoruz ki bu aracın kallavi bir fiyatı olacak. Madem yerli otomobil yapıyorsun kaldır o zaman vergiyi, düşük tut fiyatını herkes alabilsin. Versene 250'ye herkes alsın bu aracı ?
Geçenlerde bir video izledim, eleman elektrikli Zoe ile fulld şarj yola çıktı. Yol boyunca tüm şarj süresi yaklaşık 6 saat tuttu. Yani 10 saatlik yol oldu 16 saat, perperişan oldular yollarda😄

Bu projeyi seçim yatırımı ve ölü doğacak bir proje olarak görüyorum. Banttan indirildi denilen aracın şu anda o fabrikadan çıkmış olduğuna inanmıyorum, hatta prototipler arasında bile ciddi farklar olduğunu görüyorum. Üretime geçilse bile inanılmaz eksiklerin olduğu apaçık ortada. Şarj istasyonları ve servis altyapısı sıfır. Fiyatı dahil hiçbir şey net değil.

Bunun yanında üretilen araç için tüm halkın alabileceği seviyede fiyatlar istemek bana mantıklı gelmiyor, tabii ki gönül ister herkes alsın bilebilsin ama yerli üretim diye de bunu beklemek doğru değil. Üretilen araç Dacia tarzı bir araç olsaydı belki tamam ama 100% elektrikli SUV bir araç bu.. Ülkeye katma değeri olsun da varsın biz binmeyiverelim. Sonuçta ABD'de otomobiller üretildiğinde herkesin Fordu yoktu altında..

Togg'dan bağımsız olarak; hızlı şarj imkanları, şarj istasyonu sayıları, menziller vs zamanla gelişecek ve artacaktır. Belki ilerde 15 dakikada full şarj imkanı sunan araçlar üretilecektir, yada full şarjla 1000 km giden araçlar olacaktır. Biraz zaman gerekiyor bunlar için.

Bunlara rağmen bu proje hayatta kalır ve ülkeye katma değer sağlarsa ayakta alkışlarım.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Samurai Unforgotten,

Togg a böyle bir fiyat söyleyebilmek için 2 yılda 5 kat arttı araç fiyatları. Bakan bile dedi, muadilleri ile aynı fiyat olacak diye. Bahanesi bu. Yine zenginlere vatandaş hibe ediliyor. Togg çıktı da C sedanların, B suvların fiyatı mı düştü de alamayan insana faydası oldu, sevinsin. Bak bunun şöyle de bir etkisi olacak; yaklaşık 5 sn de 100 km/h e çıkan bir aracı milletin eline verince seyret trafik kazalarındaki artışı. Neyse, zaman her şeyi gösterecek.

Geçenlerde bir video izledim, eleman elektrikli Zoe ile fulld şarj yola çıktı. Yol boyunca tüm şarj süresi yaklaşık 6 saat tuttu. Yani 10 saatlik yol oldu 16 saat, perperişan oldular yollarda😄

Bu projeyi seçim yatırımı ve ölü doğacak bir proje olarak görüyorum. Banttan indirildi denilen aracın şu anda o fabrikadan çıkmış olduğuna inanmıyorum, hatta prototipler arasında bile ciddi farklar olduğunu görüyorum. Üretime geçilse bile inanılmaz eksiklerin olduğu apaçık ortada. Şarj istasyonları ve servis altyapısı sıfır. Fiyatı dahil hiçbir şey net değil.

Bunun yanında üretilen araç için tüm halkın alabileceği seviyede fiyatlar istemek bana mantıklı gelmiyor, tabii ki gönül ister herkes alsın bilebilsin ama yerli üretim diye de bunu beklemek doğru değil. Üretilen araç Dacia tarzı bir araç olsaydı belki tamam ama 100% elektrikli SUV bir araç bu.. Ülkeye katma değeri olsun da varsın biz binmeyiverelim. Sonuçta ABD'de otomobiller üretildiğinde herkesin Fordu yoktu altında..

Togg'dan bağımsız olarak; hızlı şarj imkanları, şarj istasyonu sayıları, menziller vs zamanla gelişecek ve artacaktır. Belki ilerde 15 dakikada full şarj imkanı sunan araçlar üretilecektir, yada full şarjla 1000 km giden araçlar olacaktır. Biraz zaman gerekiyor bunlar için.

Bunlara rağmen bu proje hayatta kalır ve ülkeye katma değer sağlarsa ayakta alkışlarım.

Neden tüm halkın alabileceği seviyede fiyat istemek mantıklı değil. Dünyanın hangi normal ülkesinde böyle manyak bir fiyat politikası var. ÖTV nedir. Bir harcama, masraf kalemi mi. Bir yabancı araçta hadi muadili diyelim C Suv bir araçta ne kadar ötv ödüyoruz.

Fiyatlar için kimse kur demesin, kur bile isteye bu şekile getirildi. Yoksa kıçında yaprakla gezen adamların parası benim paramdan 5 kat daha değerli olamaz. Cari açık denilirse hadi ithal ettiğinde ötv alıyorsun ki bire karşı üç, peki ya yerli dediğin araçta ne oluyor da ithal ile aynı fiyatı çekiyorsun. Bizi dünya kıskanıyor madem bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Abd de dünyanın otomobil zirvesi olan Maybach Mercedes 185 bin lira. Bizde 185 bin liraya 90 model araç var. Böyle bir saçmalık olabilir mi. Bazı şeyleri normalleştirmek ülkenin insanca yaşama hakkını elinden alıyor. Öğretilmiş çaresizlik diye buna denir asıl. Benim ülkem uçup, kaçıyorsa, dünya bize imreniyorsa benim insanım ne hakla böylesi kepazeliklere maruz bırakılıyor. Ulaşım ve barınma lüks değil insanın en temel ihtiyacıdır. Ve sosyal olduğunu iddia eden devlet vatandaşına bunu sağlamak zorundadır. Bunun lami cimi yok. Beşikteki bebeği Devlet için diyerek ortadan kaldıran zihniyet hala devam ediyor ve menfaatler “Devlet için” zırhına büründürülerek çoşuyor. Bunu acilen ortadan kaldırmamız lazım. İnsanı yaşatacağız ki Devletimiz yaşayabilsin. İnsandan kasıt da bir takım kaymak azınlık değil tabi.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Yorum yok.. Yazın çizin tartışın :kiskis

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Hayal veya balon bir proje olduğuna inanmıyorum.
Gectigimiz zamanlarda yapamazsiniz edemezsiniz denmisti. Ne oldu yapilinca. Şimdi basks bahaneler.
Meseleler bu değil ki. Tamam gurur duyuyoruz çok güzel. Şahane bir arac. Peki bunu kim alabilecek? Şahsen ben zengin olsam ve altimda suandaki bilindik markalar var ise neden onların elektriklisini almayayım da togg alayım? Vestel in çıkarmış olduğu telefonlar gibi olmasından üzülüyorum. Çıktığı gibi sahneden inmesinden. Umarım böyle olmaz

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hayal veya balon bir proje olduğuna inanmıyorum.
Gectigimiz zamanlarda yapamazsiniz edemezsiniz denmisti. Ne oldu yapilinca. Şimdi basks bahaneler.
Meseleler bu değil ki. Tamam gurur duyuyoruz çok güzel. Şahane bir arac. Peki bunu kim alabilecek? Şahsen ben zengin olsam ve altimda suandaki bilindik markalar var ise neden onların elektriklisini almayayım da togg alayım? Vestel in çıkarmış olduğu telefonlar gibi olmasından üzülüyorum. Çıktığı gibi sahneden inmesinden. Umarım böyle olmaz

Vestelin telefonu gibi olmasına olmaz da bu fiyat ile hangi vatandaş alacak. Söylemlerde bile avrupa yollarında gezmeye başlayınca deniliyor. Bundan ne anlamamız gerek. Bu size değil avrupalılara mı demek. Bizde milyon liranın üstü avrupada 50 bin lira. Ne anladık bu işten o zaman. Muadili Tiguan ın en boş paketi 1 milyon. Giriş fiyatı 460 bin. Ki şişirme kur yüzünden bu böyle. Yap sende 500 bin. Ver faizsiz teşviği alsın vatandaş. Olur mu, yok. Kaldı ki Tiguan dediğin olgunlaşmış, bebeklik hastalıklarını aşmış, servisi, yedek parçası oturmuş. Diğerleri de böyle. Togg aslında vatandaş için üretilmiş bir ürün değil. Söylenmeyen bu.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Samurai Unforgotten,

Togg a böyle bir fiyat söyleyebilmek için 2 yılda 5 kat arttı araç fiyatları. Bakan bile dedi, muadilleri ile aynı fiyat olacak diye. Bahanesi bu. Yine zenginlere vatandaş hibe ediliyor. Togg çıktı da C sedanların, B suvların fiyatı mı düştü de alamayan insana faydası oldu, sevinsin. Bak bunun şöyle de bir etkisi olacak; yaklaşık 5 sn de 100 km/h e çıkan bir aracı milletin eline verince seyret trafik kazalarındaki artışı. Neyse, zaman her şeyi gösterecek.

Neden tüm halkın alabileceği seviyede fiyat istemek mantıklı değil. Dünyanın hangi normal ülkesinde böyle manyak bir fiyat politikası var. ÖTV nedir. Bir harcama, masraf kalemi mi. Bir yabancı araçta hadi muadili diyelim C Suv bir araçta ne kadar ötv ödüyoruz.

Fiyatlar için kimse kur demesin, kur bile isteye bu şekile getirildi. Yoksa kıçında yaprakla gezen adamların parası benim paramdan 5 kat daha değerli olamaz. Cari açık denilirse hadi ithal ettiğinde ötv alıyorsun ki bire karşı üç, peki ya yerli dediğin araçta ne oluyor da ithal ile aynı fiyatı çekiyorsun. Bizi dünya kıskanıyor madem bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Abd de dünyanın otomobil zirvesi olan Maybach Mercedes 185 bin lira. Bizde 185 bin liraya 90 model araç var. Böyle bir saçmalık olabilir mi. Bazı şeyleri normalleştirmek ülkenin insanca yaşama hakkını elinden alıyor. Öğretilmiş çaresizlik diye buna denir asıl. Benim ülkem uçup, kaçıyorsa, dünya bize imreniyorsa benim insanım ne hakla böylesi kepazeliklere maruz bırakılıyor. Ulaşım ve barınma lüks değil insanın en temel ihtiyacıdır. Ve sosyal olduğunu iddia eden devlet vatandaşına bunu sağlamak zorundadır. Bunun lami cimi yok. Beşikteki bebeği Devlet için diyerek ortadan kaldıran zihniyet hala devam ediyor ve menfaatler “Devlet için” zırhına büründürülerek çoşuyor. Bunu acilen ortadan kaldırmamız lazım. İnsanı yaşatacağız ki Devletimiz yaşayabilsin. İnsandan kasıt da bir takım kaymak azınlık değil tabi.
hocam bu söylediklerinin birçoğunun altına imzamı atarım, lakin bunlar şuanki ülke şartlarında temenniden öteye geçemiyor, olmayacak duaya amin demekte bana çok gerçekçi ve mantıklı gelmiyor... keşke herkesin ulaşabileceği bir fiyat olsa, paramız değerli olsa, alım gücümüz olsa, halkım insanca yaşasa, insanların hobileri olsa, gezse dolaşabilse, bahçeli evleri olsa, olsa da olsa.. gelir adaletsizliği bizim ülkemizde çok fazla, peki abd'de yokmu? orada herkes teslaya veya örnek verdiğin maybach'a mı biniyor mesela? alım güçleri bize göre çok fazla, bunu kabul ediyorum, bir şekilde araca ulaşmak bize göre çok kolay, ama orada da var adaletsizlikler.. kendin demişsin bak, dünyanın hangi normal ülkesinde diye:) Türkiye normal bir ülke değil maalesef, yoksulluk, yolsuzluk, adaletsizliğin olduğu bir ülke.

Yani demem o ki, iktidarın politikalarını eleştirmek, ağır vergileri sorgulamak, ekonomi politikalarını eleştirmek ayrı bir konu, olmayacak duaya (en azından kısa vadede) amin demek başka bir konu..

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
hocam bu söylediklerinin birçoğunun altına imzamı atarım, lakin bunlar şuanki ülke şartlarında temenniden öteye geçemiyor, olmayacak duaya amin demekte bana çok gerçekçi ve mantıklı gelmiyor... keşke herkesin ulaşabileceği bir fiyat olsa, paramız değerli olsa, alım gücümüz olsa, halkım insanca yaşasa, insanların hobileri olsa, gezse dolaşabilse, bahçeli evleri olsa, olsa da olsa.. gelir adaletsizliği bizim ülkemizde çok fazla, peki abd'de yokmu? orada herkes teslaya veya örnek verdiğin maybach'a mı biniyor mesela? alım güçleri bize göre çok fazla, bunu kabul ediyorum, bir şekilde araca ulaşmak bize göre çok kolay, ama orada da var adaletsizlikler.. kendin demişsin bak, dünyanın hangi normal ülkesinde diye:) Türkiye normal bir ülke değil maalesef, yoksulluk, yolsuzluk, adaletsizliğin olduğu bir ülke.

Yani demem o ki, iktidarın politikalarını eleştirmek, ağır vergileri sorgulamak, ekonomi politikalarını eleştirmek ayrı bir konu, olmayacak duaya (en azından kısa vadede) amin demek başka bir konu..
Hocam, 2013'e kadar ekonomi yine fena değildi aslında. Kur yüksek değildi, buna bağlı emtia fiyatları normal düzeylerdeydi. Hatta kişi başına düşen GSMH şu kadar oldu diye siyasi propaganda yapıyorlardı. En azından son 2-3 yılda olduğu kadar hayat pahalılığı yoktu. Pandemi falan diyorlar ama hikaye. Akaryakıt hep pahalıydı ama son 2 sene ile kıyaslanamayacak derecede daha ucuzdu.

Yoksulluk ve diğer saydığınız şeyler her yerde var ama bu kadar değil. İşin kötüsü, maalesef bizde yargı bağımsızlığı da yok.

TOGG projesini eleştiren insanlar da bunu kötü niyetli olarak yapmıyor. Öyle bir lanse ediliyor ki, sanki 1 ay sonra satışa başlanacak, herkesin alabileceği fiyatlarda olacak ve herkes TOGG alacak. Biz bunun iç siyasi malzeme yapılmasına kızıyoruz. Biz böyle bir proje yapıyoruz ama ilk etapta her kesime hitap etmeyebilir, ağırlıklı olarak biz bunu ihraç etmek istiyoruz deseler kimse eleştirmez. Asgari ücretle çalışan yakınım var, yerli milli araba diye seviniyor. Ya sen daha Şahin'e binemiyorsun.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235

Olmayacak dua diye de kafamızı kuma gömüp oturmayalım. Bizden geçti de bari gelecek nesillerimiz rahat etsin. Ses çıkararak da olsa bir yerden başlamak lazım. Olmayacak dua değil ki olmuş bir ton örneği mevcut. İşin gırgırı gibi ama gerçekten sustukça büyüyor bu garabet. 🙂

Geri
Üst Alt