55SV685'in çalışmayan HDMI Girişleri.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
OLED'ler gerçekten güzel aletler ancak onlara da plazmalardaki gibi yanma probleminden dolayı bir türlü ısınamıyorum şu aşamada.
Swtich Port entegresinden şüphelenme nedenim, CEC destekli bir cihaz taktığımda input menüsünde ilgili portta o cihazın adını gösterebiliyor ve kontrol edebiliyor. Laptop bağladığımda laptop kendisine bir monitör bağlandığını algılayabiliyor ama çözünürlük bilgilerini felan alamıyor.
TNB'de dükkanı kapattığı için kimin elinde parça var bilinmezlik durumu sözkonusu. En kötü Toshiba Japonyaya sormak geçiyor aklımdan.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
OLED'ler gerçekten güzel aletler ancak onlara da plazmalardaki gibi yanma probleminden dolayı bir türlü ısınamıyorum şu aşamada.
Swtich Port entegresinden şüphelenme nedenim, CEC destekli bir cihaz taktığımda input menüsünde ilgili portta o cihazın adını gösterebiliyor ve kontrol edebiliyor. Laptop bağladığımda laptop kendisine bir monitör bağlandığını algılayabiliyor ama çözünürlük bilgilerini felan alamıyor.
TNB'de dükkanı kapattığı için kimin elinde parça var bilinmezlik durumu sözkonusu. En kötü Toshiba Japonyaya sormak geçiyor aklımdan.
OLED paneller de zaman geçtikçe gelişiyor, eskisi gibi değil durum gördüğüm kadarıyla.
Tabi ileride süpriz yapmayacağı kesin değil o ayrı.

Laptop aynı kabloyla bilgiyi alamıyorsa farklı laptop deneyin derim.
Sorun laptoptaki entegrede de olabilir.

Benim eski notebook'un HDMI bozulmuştu öyle. Muhtemelen kısa devreden gitti.
HDMI yokmuş gibi davranıyordu cihaz, yaptırmamıştım.

Bence siz de notebook'u bir gözden geçirin derim. Başka TV'de deneyin aynı kabloyla.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Japonya/Tosh ilgilenmez,zaten 2013 de Dükkan kapandı 6/7 senelik süre de bitti
yedek parçalar elde yok veya bir şekilde devrettiler,fabrika(montaj üssü)Polonya
ama buradan parça çıkmıyor diye biliyorum,ana fabrika ise U.K de idi ama bu zaten
çok uzun zamandır kapalı ya da devrettiler(eski Tosh lar UK den çıkardı)

en fazla TNB ye müraccat edin derler!

TNB kısaca iyi bir Distribütör olamadı benim için! özellikle Laptop işinde
patron Aytaç bey işlere pek bakmaz:kiskis
adam TR Drag şampiyonu yaw:haha
bu konuda ciddi prof.birisi ve çok fazla Kupaları almış bir adam!
Saffet Üçüncü bile bununla program yapmıştı geçmişte!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Japonya/Tosh ilgilenmez,zaten 2013 de Dükkan kapandı 6/7 senelik süre de bitti
yedek parçalar elde yok veya bir şekilde devrettiler,fabrika(montaj üssü)Polonya
ama buradan parça çıkmıyor diye biliyorum,ana fabrika ise U.K de idi ama bu zaten
çok uzun zamandır kapalı ya da devrettiler(eski Tosh lar UK den çıkardı)

en fazla TNB ye müraccat edin derler!

TNB kısaca iyi bir Distribütör olamadı benim için! özellikle Laptop işinde
patron Aytaç bey işlere pek bakmaz:kiskis
adam TR Drag şampiyonu yaw:haha
bu konuda ciddi prof.birisi ve çok fazla Kupaları almış bir adam!
Saffet Üçüncü bile bununla program yapmıştı geçmişte!
Parça nerde, fiyuvvv. :hihi

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Umut Barış Umut Barış
Laptop ve HTPC gerek farklı gerekse de aynı kablo ile farklı panellerde sıkıntısız görüntü veriyor. Onlardan bir şüphem yok bu konuda.

albanez albanez
Bende öyle düşünüyordum ancak Toshiba Japonya sitesine girdiğimde REGZA ürünleri için support sekmesini görünce şaşırdım. Formu doldurup yolladım. Bakalım cevap verirler mi vermezler mi göreceğiz. Kaybedecek birşey yok sonuçta. Daha önce de başka bir Japon üreticiyle bu tarz bir diyaloğa girmiştim ve adamlar her ne kadar resmi destek süresi dolmuşsa da ellerinden gelen her türlü yardımı yapmışlardı. Adamlardaki iş etiği kesinlikle biz ve Avrupadaki gibi değil.

HDMI yapılmazsa aklıma son seçenek PC'yi DVI-VGA kablo ile TV'ye, HDMI kablo ile AVR'reye bağlamak geliyor. Alet duvara bağlı olduğundan ve malum 46 hg olunca ha deyince indirip kaldırmak pek mümkün olmuyor. SOnuçta Native çözünürlükte kullanıldığında HDMI ve VGA arasında bir kalite farkı olacağını düşünmüyorum 1080P için.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Umut Barış Umut Barış
Laptop ve HTPC gerek farklı gerekse de aynı kablo ile farklı panellerde sıkıntısız görüntü veriyor. Onlardan bir şüphem yok bu konuda.

albanez albanez
Bende öyle düşünüyordum ancak Toshiba Japonya sitesine girdiğimde REGZA ürünleri için support sekmesini görünce şaşırdım. Formu doldurup yolladım. Bakalım cevap verirler mi vermezler mi göreceğiz. Kaybedecek birşey yok sonuçta. Daha önce de başka bir Japon üreticiyle bu tarz bir diyaloğa girmiştim ve adamlar her ne kadar resmi destek süresi dolmuşsa da ellerinden gelen her türlü yardımı yapmışlardı. Adamlardaki iş etiği kesinlikle biz ve Avrupadaki gibi değil.

HDMI yapılmazsa aklıma son seçenek PC'yi DVI-VGA kablo ile TV'ye, HDMI kablo ile AVR'reye bağlamak geliyor. Alet duvara bağlı olduğundan ve malum 46 hg olunca ha deyince indirip kaldırmak pek mümkün olmuyor. SOnuçta Native çözünürlükte kullanıldığında HDMI ve VGA arasında bir kalite farkı olacağını düşünmüyorum 1080P için.

AVR bağlanabiliyorsa bilgisayarı AVR'ye takın?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
AVR bağlanabiliyorsa bilgisayarı AVR'ye takın?
Zaten normal kullanımımı ideal bağlantı şeklindeydi. HTPC AVR'ye bağlı. AVR'de HDMI-OUT'dan TV'ye bağlı idi. İşte TV'nin girişler giderken beraberinde AVR'nin HDMI-OUT'unu da götürdü. AVR tamir oldu geldi. Şimdi sıra TV'de.
Alternatif bağlantı yöntemi olarak düşündüm ama aynı switch entegresini kullanıyorsa sıkıntı. VGA'dan görüntü alabilirsem o zaman HDMI SWITCH entegresinden emin olabileceğim diyebilirim. Yok o da görüntü vermez ise o zaman Controller çipinden (büyük ihtimal MCU'dur o da) şüphe etmeye başlayacağım ki o da içinde software girdiği için ve entegreyi bulsam da yazılımını bulamayacağım için havlu atacağım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Umut Barış Umut Barış

albanez albanez

normal de caponlar da iki ana üretici vardı özellikle "TV" konusun da biris tartışmasız Pio idi
diğeri de kesinlikle Tosh idi:ok

-Pio da 2009 Dükkan kapattı ve açıkça ilan etti ki 2019 yılına kadar tam 10 yıllık yedek parça+birebir
değişimler içinde stok tuttular,Amerika kıtası için Meksika daki fabrikada ve Avrupa içinde UK de ki fabrikada

ama bu meretler ne değişim isterler nede parça filan,yani kafadan 12 yıl devirirler hatta fazlasını bile devirirler
ve şimdiler de ise çok büyük ihtimalle UK de ki yedek parçalar hala bulunuyor olabilir ama bunların parçaları+
işçilik filan da ciddi pahalıdır;ancak bence değer!

Pio Dükkanı şöyle kapattı;önce fazlasıyla yedek parçaları son defa ürettiler+sonra TV leri de belli bir sayıda
üretip kepenkleri indirdiler,işçilere tazminatları da fazlasıyla ödendi! zaten bu adamları diğer TV ciler kapıştı
adamlar bir gün bile açıkta kalmadılar+"Pio Brain Team" denen adamları da 2010 da komple Sharp Transfer etti!
yine 2010 da Panasonic sahadaki ve her alandaki komple "Engineer Team" i de Transfer etti,hiç kimse açıkta kalmadı

Bugün Pany nin OLED de bir numara olması da işte bu Pio dan transfer edilen takım tarafından sağlandı:ok

Not;2010 da yine Sharp USA/China için bir seferlik efsane ve gelmiş geçmiş en iyi LCD paneli üretti
bunu da Pio dan transfer ettikleri Brain Team tarafından başarıldı!

hatta o zaman caponlar şaka yapıp,kabaca şöyle demişlerdi ....Panasonic ameleleri transfer etti,Sharp ise asıl
önemli olan Beyin takımını transfer etti....

Pio Beyin Takımı hala iş görüyor,ama işleri bu konuda teknoloji+teknik buluşlar yapıp bunları Koreli ve Çin lilere satıp
(Lisans kiralama yoluyla) köşeyi yine dönüyorlar!

-Toshiba da sanırım yedek parça da 6 yıl stokladı(normalde bunlar 6 yıldır,bizde yalnış biliniyor 10 yıl v.s diye
böyle bir şey yoktur 6yıl dır bu süre en fazla 7 dir ama 6 fikstir!

Sorun şu ki TNB işi TV konusunda biraz da boşladı,Aytaç beyi zaten o işi hiç sevmedi,TNB için varsa yoksa "Laptop"
zira TNB nin total cirosunun 3/4 kadarı Laptop dan geliyor!!
Aytaç bey için ya DRAG ya Laptop vardır,TV filan hikayedir!

Not;Toshiba süper ana üretici dir+bu işler de teknoloji bulucusudur;Sony ve Samsung gibi biz bulduk deyip
Taiwan/Çin/Rus işlerini Made in Korea/Japan diye kakalamaz!

Ama bir o kadar da çok kötü "pazarlamacıdır",Pio da öyle idi!
Samsung bu konuda süperdir!
Sony ise daha da süperdir!

Bir seriden,bölüp bölüp 5/10 tane seri çıkarmak işininin mucidi Sony dir örneğin! bu işi de taaa 70 ler den CRT den beri yapıyor
onun ikizi gibi olan Samsun g da aynı numarayı yapıyor ama şimdiler de herkes bunu yapıyor!

yapmayan bir tek Pio ve Tosh idi ve eskiden Pany de yapmazdı zaten ilk bunlar battı yaw:haha

++
valla ben artık SV ye HDMI dan bir şey bağlamaya korkar oldum çünkü büyük ihtimalle tanımayacaktır!

ama hiç takılmıyorum zaten şu anda ona bir tek S.Online nın TV+ cihazı takılı onunla süper ikili oldular
resim kalitesi tabiki SV faktörüne göre çok çok iyi ama Kati leri de doğrusu hiç aratmıyor!

Bluray ve Reciever v.s takmıyorum artık zaten tanımamaya başladı

ama gözüm hala 2013 model bunların ilk veya ikinci UHD serileri vardı(TR ye ithal edilmeyen,Almanya/UK de filan satıldı)
bulsam birisin de KM sine de takılmadan kapmak istiyorum doğrusu!
L ve sanırım M serileri idi,TR ye M geldi,L gelmedi,bunun en üst serisi de sadece USA da çıktı! o daha da süperdi

harbi FALD paneldi,SD&HD süperdi! hele sıkı bir Receiver la daha da süperdi,şimdiki UHD paneller gibi osuruk SD&HD
üretmiyorlardı

yaw bunlar gerçek efsane serilerdi,adamların "çakallık" yapmamaları sebebiyle meydan diğer çakallara kaldı yaw

Sony FALD yaptım diyor testlere bakıyorum,ülen 2010 dan beri geri gitmişsiniz yaw diyorum ve gülüyorum!
güyya piyasanın en baba panelleri bunlar imiş!

sen Cüneyt Balkır beyi tanırmısın DH den?? ona sor XF9005 paneli hesap da FALD:haha1

yaw başlar ayak olmuş-ayaklar baş,yani tam bu söz gibi meydan çakal alemine dönmüş!

manyak paralara bir dolu falsosu olan paneller satılıyor!

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
normal de caponlar da iki ana üretici vardı özellikle "TV" konusun da biris tartışmasız Pio idi
diğeri de kesinlikle Tosh idi:ok

-Pio da 2009 Dükkan kapattı ve açıkça ilan etti ki 2019 yılına kadar tam 10 yıllık yedek parça+birebir
değişimler içinde stok tuttular,Amerika kıtası için Meksika daki fabrikada ve Avrupa içinde UK de ki fabrikada

ama bu meretler ne değişim isterler nede parça filan,yani kafadan 12 yıl devirirler hatta fazlasını bile devirirler
ve şimdiler de ise çok büyük ihtimalle UK de ki yedek parçalar hala bulunuyor olabilir ama bunların parçaları+
işçilik filan da ciddi pahalıdır;ancak bence değer!

Pio Dükkanı şöyle kapattı;önce fazlasıyla yedek parçaları son defa ürettiler+sonra TV leri de belli bir sayıda
üretip kepenkleri indirdiler,işçilere tazminatları da fazlasıyla ödendi! zaten bu adamları diğer TV ciler kapıştı
adamlar bir gün bile açıkta kalmadılar+"Pio Brain Team" denen adamları da 2010 da komple Sharp Transfer etti!
yine 2010 da Panasonic sahadaki ve her alandaki komple "Engineer Team" i de Transfer etti,hiç kimse açıkta kalmadı

Bugün Pany nin OLED de bir numara olması da işte bu Pio dan transfer edilen takım tarafından sağlandı:ok

Not;2010 da yine Sharp USA/China için bir seferlik efsane ve gelmiş geçmiş en iyi LCD paneli üretti
bunu da Pio dan transfer ettikleri Brain Team tarafından başarıldı!

hatta o zaman caponlar şaka yapıp,kabaca şöyle demişlerdi ....Panasonic ameleleri transfer etti,Sharp ise asıl
önemli olan Beyin takımını transfer etti....

Pio Beyin Takımı hala iş görüyor,ama işleri bu konuda teknoloji+teknik buluşlar yapıp bunları Koreli ve Çin lilere satıp
(Lisans kiralama yoluyla) köşeyi yine dönüyorlar!

-Toshiba da sanırım yedek parça da 6 yıl stokladı(normalde bunlar 6 yıldır,bizde yalnış biliniyor 10 yıl v.s diye
böyle bir şey yoktur 6yıl dır bu süre en fazla 7 dir ama 6 fikstir!

Sorun şu ki TNB işi TV konusunda biraz da boşladı,Aytaç beyi zaten o işi hiç sevmedi,TNB için varsa yoksa "Laptop"
zira TNB nin total cirosunun 3/4 kadarı Laptop dan geliyor!!
Aytaç bey için ya DRAG ya Laptop vardır,TV filan hikayedir!

Not;Toshiba süper ana üretici dir+bu işler de teknoloji bulucusudur;Sony ve Samsung gibi biz bulduk deyip
Taiwan/Çin/Rus işlerini Made in Korea/Japan diye kakalamaz!

Ama bir o kadar da çok kötü "pazarlamacıdır",Pio da öyle idi!
Samsung bu konuda süperdir!
Sony ise daha da süperdir!

Bir seriden,bölüp bölüp 5/10 tane seri çıkarmak işininin mucidi Sony dir örneğin! bu işi de taaa 70 ler den CRT den beri yapıyor
onun ikizi gibi olan Samsun g da aynı numarayı yapıyor ama şimdiler de herkes bunu yapıyor!

yapmayan bir tek Pio ve Tosh idi ve eskiden Pany de yapmazdı zaten ilk bunlar battı yaw:haha

++
valla ben artık SV ye HDMI dan bir şey bağlamaya korkar oldum çünkü büyük ihtimalle tanımayacaktır!

ama hiç takılmıyorum zaten şu anda ona bir tek S.Online nın TV+ cihazı takılı onunla süper ikili oldular
resim kalitesi tabiki SV faktörüne göre çok çok iyi ama Kati leri de doğrusu hiç aratmıyor!

Bluray ve Reciever v.s takmıyorum artık zaten tanımamaya başladı

ama gözüm hala 2013 model bunların ilk veya ikinci UHD serileri vardı(TR ye ithal edilmeyen,Almanya/UK de filan satıldı)
bulsam birisin de KM sine de takılmadan kapmak istiyorum doğrusu!
L ve sanırım M serileri idi,TR ye M geldi,L gelmedi,bunun en üst serisi de sadece USA da çıktı! o daha da süperdi

harbi FALD paneldi,SD&HD süperdi! hele sıkı bir Receiver la daha da süperdi,şimdiki UHD paneller gibi osuruk SD&HD
üretmiyorlardı

yaw bunlar gerçek efsane serilerdi,adamların "çakallık" yapmamaları sebebiyle meydan diğer çakallara kaldı yaw

Sony FALD yaptım diyor testlere bakıyorum,ülen 2010 dan beri geri gitmişsiniz yaw diyorum ve gülüyorum!
güyya piyasanın en baba panelleri bunlar imiş!

sen Cüneyt Balkır beyi tanırmısın DH den?? ona sor XF9005 paneli hesap da FALD:haha1

yaw başlar ayak olmuş-ayaklar baş,yani tam bu söz gibi meydan çakal alemine dönmüş!

manyak paralara bir dolu falsosu olan paneller satılıyor!
Peki albanez hocam,
Çok farklı kulvarlarda olacak ama Samsung 55Q80T fiyatına, Arçelik A65 OLED A 950 B alınabiliyor. Şahsen parlak renkler yerine doğal renkleri ve düzgün siyah detaylarını tercih ederim ben. Filmleri de zaten genelde akşamları izliyorum. Kağıt üstünde hem 10 inç büyük hem de OLED olması kafamı karıştırmadı diyemem.
Senin fikrin nedir?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
benim tercihim kesinlikle OLED olur!
yemişim riskini miskini yaw,LCD alsam çok mu risksiz de şimdi OLED in riskini düşüneyim??

böyle bir tercih de ben OLED derim tabiki!

ancak LCD olarak Samy Q8T serisi de çok güzel,benim ki sadece bir tercih meselesi illa
git OLED diyemem,dolayısıyla OLED seni düşündürüyorsa Q8 de olur

ancak sen de bir noktadan olayı yakalamışsın,örneğin 10" büyük olması+OLED olması

not;Arçelik grubu sanırım hatta kesin eminim desem yanlış da pek olmaz;bu OLED leri
satamadılar(Arçelik/Grundig/OLED markaları olarak)elde kalınca çaktırmadan hesap da
indirim mindirim filan deyip bitirmeye bakıyorlar hem de son 2 yıldır!

Ben çözemedim Arçeliğin TV işini hala!!
herifler Beyaz Eşyada iyiler veya bütün ağırlık burada ama TV işinde neredeyse hiç yoklar
daha da tuhafı Philips leri de mağazalarında satıyorlar Bayi olarak

TV leri de bence iyi değil çok iyi! yani mal güzel ama satış politikası çok yalnış

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Toshiba SV kullanan adamın eli artık OLED alır:clap2
ama bir de cebe sormalı bunu???
cepte sağlamsa hiç düşünmeyin yaw

geçmişte bir Pio efsanesi vardı,ama o bitti
SV de efsane gibi panel sayılır,özellikle bugün son model denilen absürt rakamlara satılan "FALD"
panellere çok fena tokat atar yaw:haha

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44

SV de efsane gibi panel sayılır,özellikle bugün son model denilen absürt rakamlara satılan "FALD"
Sorma hocam ya :)
55SV'yi Bimeksten 46SV fiyatının günümüz fiyatıyla 200 TL gibi bir rakam kadar fazlasına almıştım kutusunun köşesi ezik diye. Arkadaşlar senin DH zamanında ince eleyip sık dokumuşlardı. Satır satır okumuştuk SV'leri. Arkadaş İzmir'den gelirken indirimden alıp atmıştı 46sını Clio'ya. Ben de 46sını almaya gidip 55'i o fiyata görünce üstüne atlamıştım :)
Bu arada entegreyi 90 TL'ye buldum TR'de sıfır olarak. Aybaşı gelsin de SV'yi yollayayım bir tamire. Adamları ne kadar takdir etsem yeridir. Sizde de var mı bilmiyorum ama devre şemalarının olduğu ayrı bir kitapçık daha var. İnceleme yapmak için birebir :)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
umarım o IC ile olay halledilir,güzel bir gelişme olmuş senin adına

service-manual gibi bir kitapçık vardı ama attım galiba,önemli değil
nasılsa panel şimdilik sorunsuz gidiyor,yürüyorsa hiç elleme gittiği yere kadar gider

HDMI port olayı ben de çok dramatik hale de gelmedi sayılır zaten bir tek TV+ bağlı olan
arada diğer TV-Box ı da bağlayabiliyorum,Receiver artık bağlamıyorum,zaten panel Salonda
duruyor hala evde bir tek Hanım izliyor onu yaw,Dizi mizi takılıyor kafasına göre
arada FILM oldumu arada takılıyorum,yaw bu dur işte diyorum,UHD imiş yok anasının bilmem nesiymiş
hepsi hikaye kardeşim,Pio PDP nin bit tık altı bu panel,ben buna bakınca ülen resim işte budur diyorum

ülen millet renk kötü oldu bu UHD ve diğer panellere bakmakdan :haha

Philips servis geldi eve kuruluma(50/8505 için)ama onu bırakıp 42lik Toshiba ya baktılar oturup onu izlediler yaw
abi bu plazmamı dediler sonra:kiskis

bu adamlar aynı zamanda Antalya Sony yetkili servisi elemanlarıdır!

Samsung Q9x piyasanın en babası deniliyor buna!
rezalet bir "localdimming" var panel de yaw,parasıda bir çuval gelde al şimdi!

özellikle altyazılı film izlendiği zaman film de cinematic-video dediğimiz
alt-üst barlar(siyah boşluk olan bölge)altyazılar da kötü blooming var

SV de bunun gramı bile yok:ok

"teknoloji çok ilerlemiş"

bazı forum kazmaları var Samsung ve Sony yalakalarıdır bunlar daha çok TF/FT/SD/DH gibi forumlarda
iş tutarlar sürekli teknoloji şöyle böyle deyip malı gazlarlar:haha1

C Çevrimdışı

ceritli

Yeni Üye
10 Haz 2018
77
50

Abi yaw sen Toshiba SV'den Pio'dan bahsedince içim cız ediyor ya ikisinide kullandım ama sonra sattım. Ama şu an tek tesellim sony'nin Efsane serisi 46X4500 var elimde SV'nin yokluğunu onunla doldurdum. geçenlerde 65XE9305 aldım eğer almamış olsam Antalya'da LX6090 var görmüşünüzdür. o Pio'yu ciddi ciddi almayı düşünürdüm. Pİo ve SV başka gerisi hikaye.

Geri
Üst Alt