55SV685'in çalışmayan HDMI Girişleri.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hummalı çalışmalar sonucunda 46SV685'ten çıkma sağlam bir anakart buldum. Ancak merak ettiğim bir konu var. Televizyon duvara asılı olduğundan ve de 46 kg olmasından dolayı indir-kaldır yapamıyorum. Bu nedenle öncelikle danışmakta fayda var dedim. Aynı marka model TV'lerde anakart olarak farklı anakart kullanılır mı diye sormak isterim bu işlerin tamiratı ile uğraşan arkadaşlara ve de özellikle Adem Hocama.

Adem Helvacı Adem Helvacı albanez albanez
Bu olasılık özellikle yerli tv lerde var. Ancak sizin üründe kodların aynı olması yeterli. Asıl önemli olanı ise anakart kodu aynı olsa dahi, panel kodu ne? ;)
Yerlilerin yanısıra ithal ürünlerde de karma panel kullanıldığı durumlar olduğunu gördük. Bizdeki kadar yoğun değil elbette o nedenle yapmanız gereken şu;

Anakart ile Tcon arasındaki LVDS bağlantısının olduğu soketin jumper kontrolleri her iki kart üzerinde de yapılması ve tüm jumperların senkronize olduğu teyit edilmelidir :ok

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bu olasılık özellikle yerli tv lerde var. Ancak sizin üründe kodların aynı olması yeterli. Asıl önemli olanı ise anakart kodu aynı olsa dahi, panel kodu ne? ;)
Yerlilerin yanısıra ithal ürünlerde de karma panel kullanıldığı durumlar olduğunu gördük. Bizdeki kadar yoğun değil elbette o nedenle yapmanız gereken şu;

Anakart ile Tcon arasındaki LVDS bağlantısının olduğu soketin jumper kontrolleri her iki kart üzerinde de yapılması ve tüm jumperların senkronize olduğu teyit edilmelidir :ok
İnternette yaptığım araştırmada aynı kodlu anakartın hem 46 hem de 55 inç versiyonlarda kullanıldığını öğrendim. Ama yine de garanti olsun diye iki günlük sokağa çıkma yasağı sırasında televizyonu duvardan indirip arka kapağı bir açacağım. Aynı model anakart ise çıkma olanı sipariş edeceğim. takar bakarım. Çalışırsa iyidir. Çalışmazsa gelen anakartı donör olarak kullanırım diye düşünüyorum.
Dikkat etmemi önereceğiniz bir konu var mı acaba?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Eveeet. Tamirci bulduğumu sanıp kendimi eylemem sonucu yaşadığım zaman kaybımdan sonra yine karşınızdayım. Anladım ki bu paneli tamir edersem ben edeceğim, tamir edemezsem de en azından ben elimden geleni yaptım diyeceğim.

TV en son anlık bir bembeyaz ekran olup kapandı ve daha sorasında hiç açılmadı. Kapalıyken kırmızı, açıkken yeşil yanan LED söndü ve hiçbir şekilde açılmamaya başladı.
Öncelikle çözebildiğim kadarıyla yerleşim planını koyayım.

Yerlesim.jpg

20201216_194947.jpg

HDMI'lardan dolayı anakartta bir problem olduğunu zaten biliyorum. Bu nedenle onu ikinci el çıkma alacağım bir tane kart ile değiştireceğim. İnternette bulduğum anakart ile bendeki kart aynı gözüküyor.

T-CON ile anakart arasındaki kartın ne olduğunu anlayamadım. Kitapçığında GALAXY yazmışlar. Anakarttan çıkan 2 adet LVDS kablosu (TV ile verilen devre kitapçığından baktım) bu karta bağlanıyor. Bu karttan çıkan iki kablo da T-CON olduğunu düşündüğüm karta gidiyor.

Bir insanlık edip 10 yıldır kapalı kutu olan TV'nin tozlarını temizlerken ve de genel kontrol yaparken herhangi bir devre elemanında kararma, patmala veya yanma tespit etmedim. Ancak PSU'dan anakarta giden besleme kablosunun soketinin hemen yanından erimiş olduğunu gördüm. PSU üstündeki iki adet cam sigorta ve mekanik açma/kapama düğmesinin oradaki cam sigortayı avometre ile kontrol ettim sağlam gözüküyor.

Erimiş kablo ve bağlı olduğu soketin pin isimleri:

Power-Socket.jpg

Benim şu ana kadar çıkarımlarım şunlar oldu;
1. Anakartta bir nedenden dolayı HDMI kontrol çipi (Sil 9287CNU) yandı. Buna bağlı olan AVR'nin de HDMI çıkışını da yaktı. AVR'nin HDMI girişlerinde ve AVR'ye bağlı olan PC'de bir sıkıntı yok.
2. Arıza daha da ilerleyerek bir şekilde anakartın fazla akım çekmesine neden oldu ve bundan dolayı kabloların ısınması sonucu resimdeki erime oluştu.

Çözüm:
İlk olarak anakartı değiştireceğim. PSU'nun çıkışlarını kontrol edip düzgün gerilim var mı diye kontrol ettikten sonra Soketi düzeltip kabloyu bağlayacağım.

Adem Hocamızın ve varsa tamir işleri ile uğraşan arkadaşların desteğini rica ederim.
Adem Helvacı Adem Helvacı

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,623
Çözüm:
İlk olarak anakartı değiştireceğim. PSU'nun çıkışlarını kontrol edip düzgün gerilim var mı diye kontrol ettikten sonra Soketi düzeltip kabloyu bağlayacağım.
Bence anakart değişmeden önce o eriyen soketi yenileyin, tabi karıştırmayın sıralamayı dikkatli olun.
Bahsettiğiniz LVDS kabloların girdiği kart sanırım ctrl board dedikleri şey sanırım.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bence anakart değişmeden önce o eriyen soketi yenileyin, tabi karıştırmayın sıralamayı dikkatli olun.
Bahsettiğiniz LVDS kabloların girdiği kart sanırım ctrl board dedikleri şey sanırım.
Kesinlikle haklısınız. Zaten soket değişimi ve anakart değişimi aynı anda olacak. Soketi garanti altına almadan elektrik vermem cihaza. Bu tip kabloları kağıt bant ile her ucu isimlendirip ve numaralandırıp o şekilde söküyorum. Soketin pin uçlarından bulabilsem direkt biraz kısaltıp yeni uç bağlarım ancak bu 2mm'lik pin headerların uçlarını bulmak da dert.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Kesinlikle haklısınız. Zaten soket değişimi ve anakart değişimi aynı anda olacak. Soketi garanti altına almadan elektrik vermem cihaza. Bu tip kabloları kağıt bant ile her ucu isimlendirip ve numaralandırıp o şekilde söküyorum. Soketin pin uçlarından bulabilsem direkt biraz kısaltıp yeni uç bağlarım ancak bu 2mm'lik pin headerların uçlarını bulmak da dert.
hdmı 1 direk işlemciye bağlıdır hdmı siviç entegresine girmez hmdı 1 den işlemci darbe aldıysa . genelde cihaz açıkken hdmı kablo sökülüp takılıyor haliyle statik elektrik işlemcinin arızalanıp kısadevre olmasına sebebiyet veriyor.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,623
hdmı 1 direk işlemciye bağlıdır hdmı siviç entegresine girmez hmdı 1 den işlemci darbe aldıysa . genelde cihaz açıkken hdmı kablo sökülüp takılıyor haliyle statik elektrik işlemcinin arızalanıp kısadevre olmasına sebebiyet veriyor.
Bu HDMI takıp çıkarırken statik elektrik hep aklıma geliyor.
Hem bu kadar yüksek teknoloji bir arayüz tasarlayıp hem de havadan nem kapmasına müsaade etmek tam kapitalist işi.
Board'u boz ki yenisini verelim.
Sonra niye handshake oluyor. :hihi

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Şemaya göre HDMI'ların hepsi Sil9287CNU'ya bağlı.
Port 0 IN: 1-8
Port 1 IN: 11-18
Port 2 IN: 19-26
Port 3 IN: 62-75
OUT: 56-63 numaralı bacaklarıymış.

Anfi ve hoperlör ve de hobi olarak elektro gitar çaldığım için hiçbir zaman aletler açıkken bağlantı kurmuyorum. Hatta bu HDMI'ların uçması kaç aydır yerlerinden milim dahi oynamamışken oldu :(

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Anfi ve hoperlör ve de hobi olarak elektro gitar çaldığım için hiçbir zaman aletler açıkken bağlantı kurmuyorum. Hatta bu HDMI'ların uçması kaç aydır yerlerinden milim dahi oynamamışken oldu :(
Oooo,aramızda bir çalgıcı daha varmış :kiskis
Şaka bir yana ,o kabloların nasıl o hale geldiğini merak ettim doğrusu,sanki çok yüksek akım geçip,ısınmış gibi bir halleri var doğrusu.Çok anlamam ama boşta iken o uçların voltlarını ölç bakalım,çıkış var mı?

F Çevrimdışı

femre

Yeni Üye
6 Ağu 2020
4
43
Şemaya göre HDMI'ların hepsi Sil9287CNU'ya bağlı.
Port 0 IN: 1-8
Port 1 IN: 11-18
Port 2 IN: 19-26
Port 3 IN: 62-75
OUT: 56-63 numaralı bacaklarıymış.

Hocam son durum ne oldu? Arıza düzeldi mi?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Eveeeeet. Uzun bir aradan sonra konuyu hortlatayım.
Hummalı çalışmalar sonucunda aslan parçası tekrar çalışmaya başladı. Yurtdışından aldığım Amazon Fire Stick ile de akıllanınca canavar oldu.

albanez albanez hocam buralarda olsa da yıllar önce verdiği görüntü ayarlarını verse ne güzel olurdu 😢

Geri
Üst Alt