55SV685'in çalışmayan HDMI Girişleri.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Herkese Merhaba,
2009 yılından beri severek kullanmakta olduğum Toshiba 55SV685, nedenini bilmediğim bir şekilde HDMI girişleri bozuldu. CEC protokolü ile kendine bağlı olan cihazları görüp kontrol edebilmesine rağmen hiçbir şekilde görüntü vermiyor. İnternetten buldupum bir tamirciyle konuştuğumda entegre değişimi ile kurtarılma şansının oldupunu söyledi ancak ne kadar sağlıklı olacaktır. TV normal yayınları sorunsuz bir şekilde gösteriyor. Smart olmadığı için HDMI bağlantıları çalışmayınca koca TV tabiri caizse işe yaramaz hale gelmiş durumda. 100 Hz hızında S_PVA panele sahip full array + local dimming yapan bu canavarı hurdaya gitmesine gönlüm razı gelmiyor.
Gerçekten tamir edilebilir mi? Edilebilirse sağlıklı olur mu acaba?

@ A Adem Helvacı
albanez albanez

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Öyle olsa bile güvenilir bir tamircinin eline geçmesi iyi olur.
Çünkü adamın ne yapacağını bilemezsiniz.
Bu cihazda nasıldır bilmem ama HDMI için ayrı bir entegre veya chip bulunuyor cihazlarda sanırım.
Bahsettiği şekilde çözülebilir belki. Siz yine ustalarımızdan yanıt bekleyin öyle hareket edin derim.

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
SV685 de bu şekilde tamir bildiğim kadarıyla olmaz,sanırım biliyorsun bende bunu kullanıyorum
belki de benim tavsiyemle almıştın sen bunu TF veya DH den değilmi?

++

Toshiba/Japan 2013 de Dükkanı kapatmıştır!
Servisleri belki hala duruyor olsa bile(anlaşmaları TNB ile var sanırm)ancak yedek parça
olacağını hiç sanmıyorum!

Fabrika Polonya'da dır,yakın tarihlere kadar bazı parçalar buluyor diye okudum yabancı forumlarda
ama artık 7 seneyi de geçtiği için örneğin Main-PC assy parçasının olacağını hiç sanmam

Not;uğraşan servis(daha doğrusu TV tamircisi bile olur ama işten anlayan olacak)belki HDMI portları
tamir edebilir(ama zor)

arka kapağı açsa paneli görse yaw ben bunu beceremem diye korkabilir! bu panel çok çok özeldir
eşi benzeri de yoktur,hatta bana göre Philips 9705 ve Sony X4500 den daha iyi bir donanıma sahipdir!
ki bunlar bu konuda dünyanın en panelleridir şimdiki gibi oyuncak Çin işi TV ler gibi değildir!

HDMI port arızası direk MB üzerinde olduğu için örneğin bu eleman olsa direk sök at eskinini yenisi tak
bas gaza gider!

Bu arada 9/10 sene aslında uzun bir süredir zaten bir şekilde panel benden buraya kadar diyecektir!
örneğin benimki de 11 sene oldu,dua ediyorum gümlemesin diye yaw:hihi

"FALD" ın tek alemdeki Kralı işte bu paneldir,şimdikiler biraz ya da tam hikaye FALD paneller!

Samsung efsane sayılabilecek S_PVA panel vardır üzerinde!
Contrast oranları şimdiki panellere yakın veya daha da iyidir!

ve çıkış modeli 2008 dir(USA)!!

++

şimdi sana ilk tavsiyem şu olacaktır;

1-HDMI portlara bağlı cihazları çıkart!!!
2-paneli güçten kes gerekirse bir kaç saat bekle birkaç dakika değil!
3-ardından paneli "Resetle"!!

not;Picture menüsünden değil! Setup menüsünden gir en alt da RESET var
tek yapacağın ilk çözüm yolu budur!

sanırım bende de bu sıkıntı var gibi geliyor,örneğin bazı eskiden kullandığım veya
daha çok yeni bir cihaz bağlayacağım zaman o port taktığım cihazı görmüyor!
biz buna klasik "hand-shake" sorunu diyoruz ama SV de durum daha farklı geliyor bana

örneğin şimdi sattım o cihazı ama bir ara ben de Panasonic Bluray takılı idi sonra uzun zaman bunu diğer
panele takmıştım sonra yeniden SV ye takmak isteyince üstelik aynı porta takıyordum ama bu sefer
cihazı bir türlü tanıyamadı,sonra diğer panele herhangi bir portadan yine takıp denedim hepsinde çalıştı
ama SV ye döndüm yine çalışmadı(eski bağladığım port bir türlü görmedi cihazı) daha sonra yandaki
porta taktım şak diye görüntü gelmişti gibi acaip bir durum olmuştu!

Resetle yukarıda anlattığım şekilde ve bana da bildir merak ettim açıkçası,baktın ısrarla görmüyor
TNB yi bulabilirsen bence araştır herifler sanırım Toshiba PC işine devam ediyorlar,belki bilirler!

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
SV685 de bu şekilde tamir bildiğim kadarıyla olmaz,sanırım biliyorsun bende bunu kullanıyorum

++

Servisleri belki hala duruyor olsa bile(anlaşmaları TNB ile var sanırm)ancak yedek parça

Fabrika Polonya'da dır,yakın tarihlere kadar bazı parçalar buluyor diye okudum yabancı forumlarda
ama artık 7 seneyi de geçtiği için örneğin Main-PC assy parçasının olacağını hiç sanmam

Not;uğraşan servis(daha doğrusu TV tamircisi bile olur ama işten anlayan olacak)belki HDMI portları
tamir edebilir(ama zor)

arka kapağı açsa paneli görse yaw ben bunu beceremem diye korkabilir! bu panel çok çok özeldir
eşi benzeri de yoktur,hatta bana göre Philips 9705 ve Sony X4500 den daha iyi bir donanıma sahipdir!
ki bunlar bu konuda dünyanın en panelleridir şimdiki gibi oyuncak Çin işi TV ler gibi değildir!

HDMI port arızası direk MB üzerinde olduğu için örneğin bu eleman olsa direk sök at eskinini yenisi tak
bas gaza gider!

Bu arada 9/10 sene aslında uzun bir süredir zaten bir şekilde panel benden buraya kadar diyecektir!

"FALD" ın tek alemdeki Kralı işte bu paneldir,şimdikiler biraz ya da tam hikaye FALD paneller!

++

sanırım bende de bu sıkıntı var gibi geliyor,örneğin bazı eskiden kullandığım veya
biz buna klasik "hand-shake" sorunu diyoruz ama SV de durum daha farklı geliyor bana

örneğin şimdi sattım o cihazı ama bir ara ben de Panasonic Bluray takılı idi sonra uzun zaman bunu diğer
panele takmıştım sonra yeniden SV ye takmak isteyince üstelik aynı porta takıyordum ama bu sefer
cihazı bir türlü tanıyamadı,sonra diğer panele herhangi bir portadan yine takıp denedim hepsinde çalıştı
ama SV ye döndüm yine çalışmadı(eski bağladığım port bir türlü görmedi cihazı) daha sonra yandaki

Resetle yukarıda anlattığım şekilde ve bana da bildir merak ettim açıkçası,baktın ısrarla görmüyor
TNB yi bulabilirsen bence araştır herifler sanırım Toshiba PC işine devam ediyorlar,belki bilirler!
Doğru hatırlıyorsunuz. DH'de de aynı nicki kullanıyorum yıllardır. Ben bu arkadaşa Yamaha AV-Receiver takıyorum sadece. SV'nin sesi bile halen benim diyen TV'ninkinsden daha temiz geliyor bana. Zaten 10 cm kalınlığında tv'yi gören direkt olarak "LED değil bu" diyor. Gerek renklerdir gerekse de siyah detayları buna en yakın ve ucuz Samsung Q80T de görebildim desem yeridir. 11 yaşındaki alet de 100 Hz panel var. Daha ne olacak.

İşin kötü yanı hiçbir bağlantı değişikliği olmamasına rağmen AVR nin HDMI-Out da gitti ve şimdi serviste. Malum alrkadaş ağır olduğundan çalışırsa PC'yi VGA'dan bile bağlarım bu alete.

En kötü ihtimal yazlığa gider ve emekliliğinde orada rahat eder :(

Uzun süreli fişten çekme denemesi yapmadım ama deneyeyim onu da.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Değişir, işinin ehli kişi değiştirir ,mini uydu alıcısının işlemcisinin değiştirildiğini resmen biliyorum ,(kaç bacak var hatırlamıyorum işlemcide )
Ama acaba hdmi işlemciden mi yoksa farklı bir problmden mi yaptı bunu ,mesela besleme de yapabilir,"sadece hdmi girişi çalışmıyor" olarak bakmamalı,ama can abinin dediği gibi tv zaten eski,pert olma ihtimali de var ,ama besleme voltajlarını kontrol etmekte de fayda var :ok

H Çevrimdışı

haakan35 

Yeni Üye
30 Ocak 2018
46
49SV Bende de var Can abinin tavsiyesi üzerine almıştım hdm girişlerin de ara ara sıkıntı bende de oluyor yeni cihazı tanımama şeklin de

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
"RESET" atın yukarıda bahsettiğim şekilde,şimdilik servise gitmeden yapılacak bazı temel
özellikle SV ye ait ön işlemleri tamamlayın sonra bakarız gerisine

1-HDMI port çalışması da biraz farklı bu panel de!
2-2010 öncesi çoğu paneller de yine bir şekilde bu HDMI portların sıkıntılı olduğunu biliyorum
3-"Hand-shake" o yıllarda(2010 öncesi) TV/DVD/Bluray/AVR gibi cihazlarla bağlantıda hemen her markada sorun olurdu!

++
denemeye değer ve şimdi başka bir yol yazıyorum

>farklı bir HDMI kablo ile dene! (kalitesi önemli değil 1.1/1.4 olmasına dikkat et,daha üstü olmasın!)
>farklı bir HDMI çıkışı olan cihazla dene!

aklıma geldikçe yazarım:hmm
++

dün yazmıştım bendeki eski kullandığım Panasonic Bluray her ne olduysa bir daha SV de çalışmadı yaw
sonra götürüp diğer odadaki Tosh panele takıyordum hemen her port da çalışıyordu!

++

Bu paneli açan servis genel de şaşırıyor az biraz:deli1
kendi merkez servisi bile bocalıyordu yaw,neyseki servislik hemen hiç olmuyordu bu meret tıpkı Pio lar gibi
dolayısıyla adamların yap-boz v.s gibi bir tecrübeleri olamıyordu

çıkış yılı Japonya ve USA için 2008 dir,ama Avrupaya ya gelişi 2009 oldu,TR ye de aynı yılın sonlarına
doğru gelmiştir,ben de o zaman almıştım ama DH de başlığı bir kaç ay geç açmıştım! onca süre
kullanıp sonra "almayanı döverler" dedim ve patladı gitti sanırım 5000 adet gelmişti:haha1
herifler 6 ayda 400 adet satmışlardı ben 6 ayda 4500 adet aldırdırmıştım:hoba1

devamı olsaydı aynen devam ederdi! Pio lar gibi

++
yaw bir panel düşünün 10 senede herifler "1 adet" FW çıkarmışlar!!! sıfır sorun olunca FW nedir yaw???
şimdi aklıma geldi sanırım yıl 2011 veya 12 idi,buna bir tane FW çıkmıştı! önemli bir şey değildi
ve iki tane BUG için bu çıkmıştı ama önemsiz olduğu için ben o zaman ilgili başlıkta "yüklemeye gerek yok"
diye yazmıştım! çünkü bahse konu olan BUG her panel de yoktu ve ama o BUG lar neydi onuda unuttum gitti

ancak ben denemek için yükledim,bende o BUG lar olmadığı için de bir farkını göremedim açıkçası!
ayrıca bu merete upgrade etme işlemi de sıkıntılıdır! örneğin USB-Stick sadece "FAT" olacaktır!
FAT32 olmuyor! sonra memory si çok düşük olacaktır örneğin 2/4/8Gb lık gibi hatta 8 de olmuyordu
diye biliyorum,ben de gidip eski nesil sayılan bu düşük kapasiteli FAT/2Gb stick almıştım yaw
yüklemesi de ayrı bir dert di!
ya da eski FAT lar sanırım en fazla 4Gb oluyor diye aklımda kalmış?? ortak fikir ise 2Gb olmalı idi

H Çevrimdışı

haakan35 

Yeni Üye
30 Ocak 2018
46
yaw bir panel düşünün 10 senede herifler "1 adet" FW çıkarmışlar!!! sıfır sorun olunca FW nedir yaw???
şimdi aklıma geldi sanırım yıl 2011 veya 12 idi,buna bir tane FW çıkmıştı! önemli bir şey değildi
ve iki tane BUG için bu çıkmıştı ama önemsiz olduğu için ben o zaman ilgili başlıkta "yüklemeye gerek yok"
diye yazmıştım! çünkü bahse konu olan BUG her panel de yoktu ve ama o BUG lar neydi onuda unuttum gitti
Evet aynen bu şekil de demiştiniz bende yapmamıştım FW yi hdm giriş çok sıkıntı olmasa da ön koruyucu cam da bende bulutlanma hayalı bir gölgelik oldu :) Nasıl yaptıysam da bütün görüntü ayarlarını sıfırlanmış :)

IMG-20201005-WA0004.jpg

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
bir şekilde bunların teknik ömürlerinin sonlarına gelindi artık!
ancak şunu biliyorum ki hala 10 yıl gibi bir süreç için konuşursak
bu şekilde çok uzun ve son derece düşük oranda sorun çıkan panel
sadece Pio lardır! bir de bu bizim SV ler

yani burada süreç olarak her şeyi bir tarafa bıraksam bile sorun çıkma
oranı 10 yıl itibarıyla bu kadar düşük olması çok ciddi bir artı durumdur!

bakınız buna eş değer olan Philips 9705 ler çok erken düşmeye başlamıştı!
aynı şekilde Sony den X4500 ler de özellikle Panel sorunları sebebiyle daha çabuk
düşmeye başladılar ve SV ile bunları kesinlikle mukayese bile edemem!

Philips de Sharp panel vardı
Sony de Samsung S_PVA(farklı bir üst model olan RGB-LED vardı)

ancak gerek yazılım gereksede SV en iyisi çıktı

++

öndeki koruyucu katman,belki de zaman içinde tozlanmaya maruz kaldı ve kimyası da bozulduğu için
tepkimeyle oluşmuş olabilir!

ben bunu eski yıllarda şeffaf bantla her tarafını bir güzel bantladım yakından dikkatli bakmayınca da
kesinlikle anlaşılmıyor bile!
herifler "deep-lagoon" diye çok özel bir tasarım yapmışlar ve panel 46 lık bile olsa şimdiki 55 ler
büyüklüğünde görülüyor yaw:kiskis

ama sorun şu ki bizim memleket aşırı tozlu-kirli yaw,kenarlardan da bir şekilde zatne toz girebiliyor!
tek sıkıntı bu oldu bence fiziksel olarak
katman(ön) bilemiyorum kim icat etmiş,müthiş akıllıca ve ciddi pahalı bir eleman o!
şimdiki MARKA diye satılan panellere bakınca o zaman anlıyor insan SV yi,şimdikiler dandik Çin işi
oyuncaklar gibi yaw:kiskis
abi dünyanın parasına satıyorsunuz panelleri bir de MARKA olacak bunlar,utanın az biraz!

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

Orhan Demir 

Yeni Üye
26 Eki 2019
32
65

++

tamir edebilir(ama zor)

bas gaza gider!

++

TNB yi bulabilirsen benbalarce araştır herifler sanırım Toshiba PC işine devam ediyorlar,belki bilirler!
Can hocam merhabalar,değerli bilgilerinizle bizleri aydınlatıyorsunuz,konu arasına girmek istiyorum 42YL863 açılıp kapanma sorunu yaşıyordum, Balıkesir'de baktırdım olmadı,sorun anakarta doğru gidiyor , İstanbul'a götür dediler, İstanbul'da anakart bozuk,yenisini bulursan takarız dediler.bu Tv.nin görüntü kalitesini şimdi kullandığım oled TV.den alamıyorum.Kısaca bana bir anakart lazım, parası önemli değil ,derdime bir çare selamlar,saygılar

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Can hocam merhabalar,değerli bilgilerinizle bizleri aydınlatıyorsunuz,konu arasına girmek istiyorum 42YL863 açılıp kapanma sorunu yaşıyordum, Balıkesir'de baktırdım olmadı,sorun anakarta doğru gidiyor , İstanbul'a götür dediler, İstanbul'da anakart bozuk,yenisini bulursan takarız dediler.bu Tv.nin görüntü kalitesini şimdi kullandığım oled TV.den alamıyorum.Kısaca bana bir anakart lazım, parası önemli değil ,derdime bir çare selamlar,saygılar

A Adem Helvacı ile görüştünüz mü?

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Toshiba YL/WL serisinde(2011 model)
AUO/mVA olanların da(46/55) bu sorun hiç çıkmadı ama bizdeki LGD/IPS olanlarda ise bu sorun vardır!

gerçi bunun direk panelle alakası yok ama takip ettiğim kadarıyla hep bizdeki IPS olanlarda bazı kişilerde
bu sorun çıktı

MB-assy artık yoktur,hatta benim bir ara Yıldırım yemiştik panel o an da açıktı ve sadece
HDMI port yanmıştı!!(2 numaralı) düşünün Yıldırım yanımıza düştü dere vardır orada
Apt daki bütün Dairelerin bir şekilde dünya kadar cihazları ya yandı ya da tamir edilemez
hale bile geldiyken bizim panele bir bok olmadı yaw:haha sadec tek bir tane port yanmış
o da o anda PC ye bağlı olduğu için TV de açıktı üstelik,millet yanıyoruz derken
ben TV den bir şeyler izliyorum!

ben o zaman Dükkan kapanmadan bu olayı yaşadığım için bana yeni bir MB-assy gelmişti!
servis götürdü taktı getirdi ama 2 sene bir daha Yıldırım yedik bu da ciddi kuvvetliydi
yine herkesin bir leri yanmışken benimkinde bir şey yoktu yine 1 adet port yandı sadece(3 numaları olan)
neden yandı,yine PC ye bağlıydı,demekki bağlı olmasa hiç bir şey olmayacaktı,kısaca 2 defa
YILDIRIM yemiş panel bu meret:polis

senin olayın ise PWB ile alakalı diyorum her zaman,yani anlayan bir usta onu çözebilir

50/8505 aldım yeni olarak,Servis geldi o anda Tosh WL açıktı Kati916 bağlıydı Receiver olarak
adamlar sankim hiç hayatlarında panel görmemişler gibiydi! üstelik Astra dan FTA olan 720p
kanalları gördüler ciddi şaşırdılar hatta birisi PDP dedi panele(genç olanı):haha1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt