Zeytinyağı'nızı Nereden Alıyorsunuz ?

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Benim n11 den irtibata geçtiğim satıcı 250ml lik numuneyi bana kargoladı , ücretini ödemek istedim ama ısrarla almak istemedi , sadece 6 tl kargo ücreti var onu ödeyeceğim. Baktım Manisa - Akhisar'dan kargolanmış numune , yarın öğleden sonra felan elimde olur büyük ihtimalle. Buradan gelişmeleri paylaşırım merak edenler olursa arkadaşlar , yada sizlerde satıcıyla irtibata geçip numune isteyebilirsiniz :ok

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Zeytinyağının kalite ölçüsü "asit"tir... Makbul olanı 0,5 ile 1 asit aralığıdır, yağım sıfır asit diyenlerden de şiddetle uzak durun, sıkma/sızma zeytin yağında sıfır asit mümkün değildir, var diyenler olursa da o yağ ya sızma zeytinyağı değildir ya da element uyduruluyordur... :hihi

Zeytin yağın bir yudumun yarısı kadar ağzınıza alın, tadı ve kokusu rahatsız etmiyorsa, yudumladığınızda "yağ gibi" boğazınızdan kayıp, sonunda genzimizde çok hafif bir yanma bırakıyorsa, tadı da acı gelmiyorsa o zeytinyağı iyidir diyebiliriz... Bir de şöyle bir durum var; kimi damak tadına 1 asit çok fazla gelir, kimine ise 4-5 asit ancak lezzetli olur... Burada önemli olan yağı yiyecek kişilerin damak tadıdır...

Ayrıca; zeytinin hasat süreci, bekletme şartları ve süresi, o sezon oluşan hava ve toprak şartları zeytin yağının tadına doğrudan etki eder...

Son zamanlarda zeytin yağının da hilesini sıkça yapanlar oluyor maalesef... Örneğin; köylüden kilosunu 5-6 liradan aldıkları 6-7 veya daha yüksek asitteki yağın içerisine kimyasal bir karışım damlatarak, asitini ve tadını mükemmel seviyeye getirebiliyorlar... Bu yağın kilosu da piyasada 20-30 liradan satılıyor... İçerisine katılan maddenin sağlığa zararı var mıdır? Varsa ne kadardır? Bilemiyorum... Ters mantık ile düşünürsek, böyle bir işlem ile çöpe gidecek veya sabun olacak tonlarca yağın ekonomiye geri dönüşü sağlandı da diyebiliriz... Takdir sizlerin...

oXyGeN Çevrimdışı

oXyGeN

Aktif Üye
25 May 2018
364
Yazmayı unutmuşum. Tespit edilen Hileli gıdaları Tarım ve Orman Bakanlığı belirli aralıklarla kamuoyuna ifşa etmektedir. Listeleri de mutlaka takip etmenizi tavsiye ederim

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Balıkesir / Edremit ilcesine bağlı ,Güre (eski ilçesi) var. Orda alitekin zeytinyağı imalatçısı var. Güzeldir. Alabilirsiniz .
Web sitesini buraya koyuyorum .
Tavsiyem telefon Edip , Azda olsa pazarlık yapın. İstanbul/ Kartal'da da şubeleri vardi.

Her zeytinyağı , zeytinyağı değildir. Asit oranları önemli . Sıkılma şekli önemli .

.Reklam amaçlı koymuyorum. Eğer forum kuralları ihlal ediyorsa . Yönetici arkadaslarimiz silebilir.

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Numune yağımız geldi arkadaşlar :ok

20190222_1318394b7b1547b44e8ff0.jpg

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
İmkan varsa tahlil yaptırın bakalım ne çıkacak??
Valla hiç anlamam ki hocam o işlerden , hem çöpe attım yağı. Gidip Migros'tan Komili Ege aldım 5 adet 2 Litreliklerden. Litresi 20 TL'ye geldi , bu zamanda bu kalitede bu fiyata zeytinyağı bulmak cidden zor. Tavsiyesi için newrophat newrophat hocama teşekkür ederim. Ayrıca n11 deki yağ için önce numune iste diyen Sota Sota hocamada teşekkür ederim , yoksa gidip bu neye benzediği belli olmayan yağdan 5 Litre alacaktım.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Valla hiç anlamam ki hocam o işlerden , hem çöpe attım yağı. Gidip Migros'tan Komili Ege aldım 5 adet 2 Litreliklerden. Litresi 20 TL'ye geldi , bu zamanda bu kalitede bu fiyata zeytinyağı bulmak cidden zor. Tavsiyesi için newrophat newrophat hocama teşekkür ederim. Ayrıca n11 deki yağ için önce numune iste diyen Sota Sota hocamada teşekkür ederim , yoksa gidip bu neye benzediği belli olmayan yağdan 5 Litre alacaktım.
Tarım Müdürlükleri yapıyor tahlilleri ama ücret karşılığında mı bilmiyorum... Tahlil ücretsiz ise; yerinde olsam yaptırır ve sonucunu yağın sahibine gönderirdim... Muhtemelen o yağ sızma zeytinyağı değil.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036

rica ederim, afiyet bal şeker olsun.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Tek tek alıntı yapmayayım,hepinizin yazılarını okudum,yağ önemli çünkü,bizde köydeki komşudan alıyoruz,yaklaşık 40 LT tamamlıyoruz,ayrıca belki biliyorsunuzdur ama ben yinede yazayım,bittiği sürece de mutlaka asiti yüksek 5 litre yağ da alıyoruz,bu yağ ile hanım ve ben taşı eriterek düşürmesine sebep olduğundan mutlaka alıyoruz ve böbrekte sıkıntı olduğunda her sabah yarım çay bardağı içiyoruz.

Zeytin ve zeytinyağı tek başına doktor :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt