Yerli Otomobil Görücüye Çıktı ( Anket İçerir )

Yerli Otomobili Beğendiniz Mi ?

• Evet Beğendim

• Hayır Beğenmedim

• Kararsızım

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,644
Yazılanların bir çoğunu detaylı bir çoğunu da yüzeysel okudum. Ben de fikrimi sizlerle paylaşmak istedim. 2010 Yılında aşırı lüx ve üst seğmen olmayan Chevrolet Aveo marka aracımı sıfır olarak bayiden satın aldım. Faturada aracın yurda giriş fiyatı 11000 TL idi. ÖTV + KDV Anahtar teslimi fiyat 22000 TL tam iki katı
2016 Yılında sıfır olarak bayiden satın aldığım arabanın faturadaki yurda giriş fiyatı 45000 TL ÖTV + KDV süslemesi sonrası anahtar teslimi fiyat 88000TL Neredeyse iki kat aradaki fark devletin
Burada anlatmak istediğim işçi derdi yok ssk prim derdi yok fabrika kurma derdi yok kısacası bacasız fabrika denilen bu olsa gerek hiç yorulmadan alınan vergi varken altın yumurtlayan tavuk kesilir mi ? Yine ithal arabalar gelir. Ben de isterim tamamen yerli üretim ve ucuz araba inşallah olur.

M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
44
Ne gerek var yerli otomobile simdi.bize cok buyuk luks.Alman Amerikan Fransiz japon varken ve bunlar parcalarini dunyanin dort bir yqnindan toplarken bunlari hic bir vatandaşı dışlamazkenve bizim milletimiz elin malini agzinin suyu aka aka anlatirken gerek yok .iste bu millet yuzunden boyle dusunen millet yuzunden gerek yok gerek yok vallahi ziyan bu millete billahi ziyan...

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
Araba aşşağı, araba yukarı...

Asgari ücret neden konuşulmuyor bu ülkede ?!??

Çoğu insan kendisine hak görülen rakamın uygun ya da uygunsuzluğunu konuşacağına büyük ihtimalle alamayacağı bu arabaları konuşuyor.

Gerçi asgari ücretten bir gün sonra bu tarz bişii lansmanı tabi ki göğsümüzü kabarttı, milli duygularımızı depreştirdi !!!

Tabi ki de denk geldi, sorsan şimdi planlı yapıldı, asgari ücrete çemkirilmesin istendi denilir.

M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
44
Araba aşşağı, araba yukarı...

Asgari ücret neden konuşulmuyor bu ülkede ?!??

Çoğu insan kendisine hak görülen rakamın uygun ya da uygunsuzluğunu konuşacağına büyük ihtimalle alamayacağı bu arabaları konuşuyor.

Gerçi asgari ücretten bir gün sonra bu tarz bişii lansmanı tabi ki göğsümüzü kabarttı, milli duygularımızı depreştirdi !!!

Tabi ki de denk geldi, sorsan şimdi planlı yapıldı, asgari ücrete çemkirilmesin istendi denilir.
Asgari ucret in aciklamasina denk getirildi derseniz onaylamam ama şunu diyebilirsiniz bogazda kiyiya vuran geminin kaptani da Rizeli imiş dersenis alkışlarım...

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Ne gerek var yerli otomobile simdi.bize cok buyuk luks.Alman Amerikan Fransiz japon varken ve bunlar parcalarini dunyanin dort bir yqnindan toplarken bunlari hic bir vatandaşı dışlamazkenve bizim milletimiz elin malini agzinin suyu aka aka anlatirken gerek yok .iste bu millet yuzunden boyle dusunen millet yuzunden gerek yok gerek yok vallahi ziyan bu millete billahi ziyan...
Vala hocam ben sizin sözlerinize katılmıyorum madem yerli ve milli bir araba yapılacak orta düzey bir ailenin alabilecegi fiyatlarA yapılmalı yani milli ve yerli tek aracımız zaten zengin kesime yapılırsa bir anlamı yok

200bin tl ye satılacagı söylenti seri üretime gecince dengeler değişir ve orta seviye insanlar bunu alamayacagı için bizde yerli ve milli deyip alamadan övünürüz

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Alın size taze bilgiler. Otomobillere olan merakıyla bildiğim Fatih Altayli'nin, seversiniz yada sevmezsiniz bilemem ama bu olayla ilgili objektif bir yaklaşım sergilediği yazısından alıntı yapıyorum.

"Bu arada yerli ve milli otomobilimizin en önemli parçası olacak olan bataryalarının nerede üretileceğini henüz öğrenmedik.

Keza içinde bol bol bulunan led ekranların da üretim yeri neresi olacak söylenmedi.

Keza 200 beygir ya da 149 Kw güç üretecek elektrikli motorların nerede yapılacağını da bilmiyoruz.

Bunların tamamı Bursa’da kurulacak fabrikada mı olacak yoksa bunlar ayrı tedarikçilerden mi gelecek bilmiyoruz.

Ve bir de şahsi hayal kırıklığımı söyleyeyim.

Daha önce edindiğim bilgilerde aracın çizimlerinin tamamlandığını çamur modelinin yapılmakta olduğunu öğrenmiştim.

Hatalı bir bilgi vermişim okurlarıma.

Bunların hiçbiri meğer yapılmamış.

Pininfarina’nın yapıp hazırladığı bir model alınmış.

Buradaki dizayn ofisi en azından gösterilen prototiplere bir katkı sağlamamış."

Yazının bu kadarını aldım. Aşağıdakiler şahsi fikirlerimdir.

O kadar yıl bekletin halkı sonunda izlettirilen bol bol lazer gösterisi ve parasıyla alınıp made in turkey yazılıp sunulan bir otomobil."

Şimdi bu gururla yerli, öyle mi?

Kasım-2017'den bugüne kadar geçen 750 günde 1 adet prototip yapamayıp prinfarinadan hazır alanları destekleyen kişiler 127 günde zor şartlar altında 2 devrim otomobili çıkaran zamana gönderme yapıyor bir de. Bir de toplasmislar duyar kasıyorlar. Neymis biz yerli otoyu neden desteklemiyormuşuz? Hadi oradan!! Ne yapıldı ki, ne yapılmış ki. Senin haberin yoktur kesin, bir Önder Yol vardı bilmezsin. Adam %92 yerlilikte otomobili yapabilecek gucteyiz dedi. Destek cikan olmadi. Adam Çinli firmayla ortak oldu. Simdi benzinli toyotalari elektrikliye çeviriyor. Milli olayların partizanligi olmaz arkadaş. Yanlışlık varsa edebinle sonuna kadar eleştir ki ders cikarilsin. Hangimiz memnunuz posası kalmış kuş grubuna 15-20000TL vermeye. Yada sıfır alamadığı icin 150000kmyi aşmış vw vb. arabalara 40-50000TL vermekten. Okuyalım, araştıralım, sorgulayalım be arkadaş. Allah aşkına..

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
44
Vala hocam ben sizin sözlerinize katılmıyorum madem yerli ve milli bir araba yapılacak orta düzey bir ailenin alabilecegi fiyatlarA yapılmalı yani milli ve yerli tek aracımız zaten zengin kesime yapılırsa bir anlamı yok

200bin tl ye satılacagı söylenti seri üretime gecince dengeler değişir ve orta seviye insanlar bunu alamayacagı için bizde yerli ve milli deyip alamadan övünürüz
Fiyat konusunda çok haklisiniz...

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
En pahalı rakam 200 bin civarı olcak denilmiş sanırım. Eğer öyle birşey olursa güzel olur çünkü şimdi baktığımız da reno zoe küçücük araba 224 bin TL full elektrikli. Yane dedikleri rakamlara parça kalitesi de dandik arabalar olmazsa bence gayet güzel.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
y.jpg
Ne Derece Gerçek bilmiyorum.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
selamun aleyküm.
kısaca şunu belirteyim, tasarımcı, grafikçi,üretici vs hiç fark etmez patent, fikir bize ait. mercedes in mühendisi türk şimdi mercedes türk malı mı oluyor ?
geç kalınmış birşeydi yapıldı, inşallah daha iyileri gelir.
aracı tasarlayan firma bütün markalara portatip olarak sunuyor bu durumda bütün markalar onlara mı ait oluyor ?
yada peugeot bipper ile fiat fiorinoo aynı kasa bu ürün kime ait ? fiat mı pego mu?
artık tasarımcı olarak özel firmalar var fiyatları düşürmek için gidip hazır alıyorsun. Yine konulardan aşinasınız vestel paneli yurt dışından alıyor, phlips kartlarını vestelden alıyor, samsung atmaca elektoniğe toplattırıyor. artık maliyet maliyet maliyet.

biz siha iha gibi ürünlerde de geriden geldik ama şu an dünyada ilk 5 teyiz. üreten değil ihraç eden olduk, inşallah bu şekilde bütün ürünleri geliştiririz.
birileri elini taşın altına koyup ortaya çıkıp biz destekleriz demişse sene 2020 olmuş ilk defa bu işe girilmişse helal olsun başarıların devamını dilerim.

diğer siyasi görüşler bu konu üzerinden konuşulmamalı. asgari ücret konusunu asgari ücrette, kanal istanbulu kanal istanbul konusunda görüşlerimizi paylaştık, konu yu doğru tartaışalım
inş fiyatta uygun olur

Son düzenleme:
D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
selamun aleyküm.
kısaca şunu belirteyim, tasarımcı, grafikçi,üretici vs hiç fark etmez patent, fikir bize ait. mercedes in mühendisi türk şimdi mercedes türk malı mı oluyor ?
geç kalınmış birşeydi yapıldı, inşallah daha iyileri gelir.
aracı tasarlayan firma bütün markalara portatip olarak sunuyor bu durumda bütün markalar onlara mı ait oluyor ?
yada peugeot bipper ile fiat fiorinoo aynı kasa bu ürün kime ait ? fiat mı pego mu?
artık tasarımcı olarak özel firmalar var fiyatları düşürmek için gidip hazır alıyorsun. Yine konulardan aşinasınız vestel paneli yurt dışından alıyor, phlips kartlarını vestelden alıyor, samsung atmaca elektoniğe toplattırıyor. artık maliyet maliyet maliyet.

biz siha iha gibi ürünlerde de geriden geldik ama şu an dünyada ilk 5 teyiz. üreten değil ihraç eden olduk, inşallah bu şekilde bütün ürünleri geliştiririz.
birileri elini taşın altına koyup ortaya çıkıp biz destekleriz demişse sene 2020 olmuş ilk defa bu işe girilmişse helal olsun başarıların devamını dilerim.

diğer siyasi görüşler bu konu üzerinden konuşulmamalı. asgari ücret konusunu asgari ücrette, kanal istanbulu kanal istanbul konusunda görüşlerimizi paylaştık, konu yu doğru tartaışalım
inş fiyatta uygun olur
Kardeşim benim tabi ki onur ve gurur verici sonuç olarak patent bizim fakat bizde istiyoruz gözle görünür bişeyler göğsümüz kabara kabara bak burası tamamen bizim elimizden çıktı diyebilmek ama patent dışında bizim diyebileceğimiz hiç bir şey açıklanmadı. Ben hiç siyasi olarak bakmadım benim beklentim sadece şu kısmı Türk mühendisler tarafından yapıldı denilmesiydi yine de bekliyorum ümit ile illa bişeyler yapacağız diye bekliyorum. Siyasi kısmına gelecek olursak 2021 de erken seçim olmaz ise 2023 de olacak seçime hazırlık gibi duruyor yine milli ve dini sömürge kampanyası ile birlikte 2022 yılında satılacak bu araçlara devlet bankaları yüzde 0 faiz ile destek olursa siyaset o zaman yüzünü gösterir. Velhasıl Temelsiz bina dikilmez temel atmadan bina dikmeye kalktık inşallah hiç bir sorun olmadan yine bir enkazın altında kalmaz Milletimiz.

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
yazmim yazmim diyomda yıllarımı verdim otomotive okadar yurt dışında bulundum deli olmamak elde değil İtalyan-Amerikan ortaklığı FCA ((Fiat Chrysler Automobiles) Fiat Chrysler ile Peugeot'nun sahibi Fransız PSA ((Peugeot Societe Anonyme) Grubu bile isimleri üretildikleri yer ve parçalarının % kaçı nereden geliyor incelenirse hatta adamlar maliyeti en aza indirmek için biraraya geliyor ortak oluyorlar da ee milli ye yüklenen anlamdayız daha bu isterse mini cooper, land rover, mercedes isterse BMW olsun otomotiv sanayisinde çok uzun yıllar bulunduğumdan aynı araç kalıbı Chrysler, Peugeot, citroën de aynı araç 3 - 4 marka çıkartıyor sadece marka farklı aynı problem maliyetler iken türkiyede ford transit ticarinin aynısını fransada renault ta da herşeyiyle tasarım birebir aynı üretiyor .. Renault , Fas, tunus,cezayir, iran, romanya,türkiye, ispanya, fransa, ve rusyada ürettiriyor modelleri ve millilikten bahsediliyor nede olsa avrupa yok amerika yok bilmem hangi yabancı millet yaparsa onlar doğru dörtdörtlük süperler bir türkiye yaparsa suçlu :)) bu aslında olay türkiye değil yükselişte olan ve gerçekten İslam devleti içinde uyanan bir millet olan bir ülke olmamızdan rahatsızlık... neymiş tasarımcısı bile yabancı nasıl milli :)))) diye feryadı figan... hatalı insana hatasını göster, sana teşekkür eder. Cahil kişiye hatasını göster, sana küfür ve hakaret eden bir toplumuz malesef asla her şeyi bildiğini sanma demişler ya gerçekten çok bilgili olsan da, kendi kendine “ben cahilim’’ diyebilecek cesaretin daima olmalı ya neçok biliyoz toplum olarak :)))))) cehaletle deha arasındaki gerçek fark varya dehanın sınırları var, cehaletinse hiçbir sınırı yok :))) Cehalet öyle bir binektir ki, üzerine binen zelil olur, arkadaşlık yapan yolunu kaybeder demiş Hz. Osman ondan bu ister devlet, Cumhuriyet ,laiklik yok din dil ırk siyaset, özgürlük vs. ne derseniz deyin hatta o çok meşhurrr dilden düşmeyen ADALET vurgusunda bile kendimize has milli yiz sıkıntı yok saygılar:)))

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Neden eleştiri var diyenlere gelsin... Gerçi bunun için de mazeret ve savunmaları hazırdır ya neyse... :kas

Geri
Üst Alt