VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 169 43.8%
  • IPS panel

Oy: 158 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.5%

• Kullanılan toplam oy
    386
yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
nedeni basit. çünkü ips panel de tıpkı amoled gibi pastel renk sunuyor. bi süre sonra ips paneli göz istemiyor. ciddiyim böyle bi durum var. çok kişide bu şikayet olur.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Adem abi bir şey dikkatimi çekti, gerek bu videoda gerekse awox karşılaştırma videosunda sağdaki tv'lerin renkler soluk olarak gözükmekte, acaba ortam aydınlatma, açı yada başka bir nedenden kaynaklı olabilir mi?
Evet benimde dikkatimi çekmişti sanki tam tersi gibi ki zaten bu videoya göre ips oyu verdim. Fakat normalde va panel görüntü kalitesi olarak daha etkin..

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
100hz 72 ekran Flat ZETA tv de, Kurtlar Vadisi İzlediğim Günleri Hatırladım Birden :kiskis
eskiden böyle panel kalitesi yada iceriklerin görüntü kalitesi kötüydü ama biz izlerken zihnimizde 256k cözünürlükde izliyormus gibi düzeltirdik simdi tvler ve iceriklerin görüntü kalitesi yükseldi ama izledigim seylerin kalitesi düstü :cay

F Çevrimdışı

fottili 

Aktif Üye
27 Şub 2018
76
3-5 yıldır bu işlere kafa yoran biri olarak üstadın dediği gibi ihtiyaca göre en iyi seçeneği bulmak gerektiğini düşünüyorum. Tecrübelerim ve izlenimlerimden yola çıkarak elde ettiğim izlenimler ise şöyle.
Düşük spek li panel tercihinde bence IPS panel tercih edilmelidir. Çünkü düşük spek VA paneller gerçekten çok fazla açı hassasiyetine sahipler , sahip oldukları yüksek kontrastın o yüzden pek bir önemi kalmıyor. Kim ne derse desin paneli sadece gündelik tv seyretmek için alan büyük çoğunluğa hitap eden panel tipi IPS paneldir. Hem ekonomik , hemde yapısal olarak sahip olduğu avantajlarla gündelik kullanıma daha uygun. Buradaki tek soru işareti ise koreli bilindik IPS panele sahip tv üreten firmanın gerçekten kalitesiz ve dayanıksız paneller üretmesidir. Kendimde dahil çevremde malüm markayı alıp panelde sorun yaşamayan görmedim ,illaki bir yerde panel arıza veriyor.
Bu işlere daha fazla para harcayacak imkanı olanlar içinse VA panel tercih edilmelidir. Yüksek spekli VA lar da açı hassasiyeti az oluyor dolayısıyla yüksek kontrast ve detay siyah gibi konularda daha iyi bir tatmin sunuyor. Bu tercihte bulunanların ise kafasını karıştıran genelde IPS panel değil Oled panellerdir. Oled panel tartışmasız Led'lerin önündedir. Hem açı hassasiyeti olmaz hemde çok yüksek kontrastın keyfini çıkartırsınız .Tabi onunda handikapı malüm koreli firmanın üretim tekelinde bulunmasıdır. Maalesef pixel aydınlatmalı bir panel tipinde bile homojen panele üretemeyen ve çok fazla ekran yanığına maruz kalan bir panele tipidir:
Özetle sorunsuz ve dezavantajı olmayan panel tipi henüz üretilmedi.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
3-5 yıldır bu işlere kafa yoran biri olarak üstadın dediği gibi ihtiyaca göre en iyi seçeneği bulmak gerektiğini düşünüyorum. Tecrübelerim ve izlenimlerimden yola çıkarak elde ettiğim izlenimler ise şöyle.
Düşük spek li panel tercihinde bence IPS panel tercih edilmelidir. Çünkü düşük spek VA paneller gerçekten çok fazla açı hassasiyetine sahipler , sahip oldukları yüksek kontrastın o yüzden pek bir önemi kalmıyor. Kim ne derse desin paneli sadece gündelik tv seyretmek için alan büyük çoğunluğa hitap eden panel tipi IPS paneldir. Hem ekonomik , hemde yapısal olarak sahip olduğu avantajlarla gündelik kullanıma daha uygun. Buradaki tek soru işareti ise koreli bilindik IPS panele sahip tv üreten firmanın gerçekten kalitesiz ve dayanıksız paneller üretmesidir. Kendimde dahil çevremde malüm markayı alıp panelde sorun yaşamayan görmedim ,illaki bir yerde panel arıza veriyor.
Bu işlere daha fazla para harcayacak imkanı olanlar içinse VA panel tercih edilmelidir. Yüksek spekli VA lar da açı hassasiyeti az oluyor dolayısıyla yüksek kontrast ve detay siyah gibi konularda daha iyi bir tatmin sunuyor. Bu tercihte bulunanların ise kafasını karıştıran genelde IPS panel değil Oled panellerdir. Oled panel tartışmasız Led'lerin önündedir. Hem açı hassasiyeti olmaz hemde çok yüksek kontrastın keyfini çıkartırsınız .Tabi onunda handikapı malüm koreli firmanın üretim tekelinde bulunmasıdır. Maalesef pixel aydınlatmalı bir panel tipinde bile homojen panele üretemeyen ve çok fazla ekran yanığına maruz kalan bir panele tipidir

Oldukça yerinde ve doğru tespitler. Klavyenize sağlık.

Umuyorum ki bu başlık altında panel tiplerine dair daha geni bilgi sunabilecek içerikleri sunabileceğiz bundan sonraki süreçte de. :ok

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bu işlere daha fazla para harcayacak imkanı olanlar içinse VA panel tercih edilmelidir. Yüksek spekli VA lar da açı hassasiyeti az oluyor dolayısıyla yüksek kontrast ve detay siyah gibi konularda daha iyi bir tatmin sunuyor. Bu tercihte bulunanların ise kafasını karıştıran genelde IPS panel değil Oled panellerdir. Oled panel tartışmasız Led'lerin önündedir. Hem açı hassasiyeti olmaz hemde çok yüksek kontrastın keyfini çıkartırsınız .Tabi onunda handikapı malüm koreli firmanın üretim tekelinde bulunmasıdır. Maalesef pixel aydınlatmalı bir panel tipinde bile homojen panele üretemeyen ve çok fazla ekran yanığına maruz kalan bir panele tipidir:
Özetle sorunsuz ve dezavantajı olmayan panel tipi henüz üretilmedi.
hangi malum marka o? bi sürü marka uyanıklık yapıyor da :)
üstüne bildiğim kadarı ile ips daha pahalı ya da en azından bize satışı daha pahalı yapılıyor. ama enerji sarfiyatı zaten va>ips>tn panel.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bizim aile için panel çok da önemli değil,ister va olsun ister pa,çünkü uzun zamandır tv kanalı değil de iptv den film izliyoruz,Türksat kanal sayımız da topu topu 47 adettir,diyeceksiniz ki " yav ,arkadaş iptv den film izliyorsunuz işte,yinemi önemli değil" evet,yinede önemli değil,en fazla 3 saat film izleyip,sonra tvyi kapatıyoruz :)
Yani "kendi var,görüntüsü yok" gibi birşey :ok

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
[SUP]Uzun zaman sonra selamlar, ankete Va panel dedim ama karanlık bir film izleyeceksem hemen yan odadaki plazmama geçiyorum keşke devam edebilseydi plazmalar [/SUP]

A Çevrimiçi

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Adem abi yeni videolar geldiğine göre anket geçersiz, :hihi oyların yeniden sayılması, hatta anketin tekrarı gerekir.:haha1 Ne diyorum yaw hatlar karıştı pardon.:bilmiyom

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt