VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 168 43.8%
  • IPS panel

Oy: 157 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.6%

• Kullanılan toplam oy
    384
yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
OLED ve QLED ne oluyor bunlar ayrı panel mi?

Bildiğim kadarıyla oyuncular VA panel tercih ediyor
oyuncular tn panel tercih eder akılları varsa. özellikle pubg ve cs de çatışma anında büyük faydasını görürler. sonra va panel gelir. ips istemezler. tabii lol tarzı oyunlar istiyorlarsa o zaman ips alırlar. yani biraz oyununa göre değişiyor.
he tepkimenin dibine vuracak olan panelle uğraşmaz. gider crt alır :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
OLED ve QLED ne oluyor bunlar ayrı panel mi?

Bildiğim kadarıyla oyuncular VA panel tercih ediyor

Ayrı paneller. OLED bildiğim kadarıyla LG teknolojisi. Her bir piksel organk LED'den oluşuyor.
Arka aydınlatma mevcut değildir. Siyahlar tamamen siyahtır.

QLED ise Samsung'a ait bir teknoloji diye biliyorum.
Alt yapısını tam anlayamasam da, panel yapısı farklı. LCD'den daha başarılı.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
he ya da gider ips alır dediğiniz gibi 8 ms panelle debelenir. o gecikme ile monitör ün desteklediği fps i 1 aşsa yırtılmadan oyun göremez :)

M Çevrimdışı

Memory42

Yeni Üye
16 Nis 2019
44
35
Va diyorum göremediğim karanlık sahneleri sevmiyorum. Ayrıntıyı görmek hiç görmemekten daha iyidir :)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Ayrı paneller. OLED bildiğim kadarıyla LG teknolojisi. Her bir piksel organk LED'den oluşuyor.
Arka aydınlatma mevcut değildir. Siyahlar tamamen siyahtır.

QLED ise Samsung'a ait bir teknoloji diye biliyorum.
Alt yapısını tam anlayamasam da, panel yapısı farklı. LCD'den daha başarılı.
qled gene backlight panel hocam. ama onda sıralı ledler aynı rgb klavye ya da fan gibi adreslenebilir. gereken yerdeki sıra ledler söndürülüyor. bu sayede siyah tam siyah oluyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

2 si de aşırı pahalı. ama samsung un panelleri direkt lcd olduğu için daha uzun ömürlü. ama adreslenebilir led aşırı bi maliyet demek. temelde lcd gene aynı lcd samsung qledde lg de ise lcd yok direkt ledli paneller. ve üstüne organik. yanıi uzun kullanım ve yüksek ısı paneli bozuyor. özellikle lg oled tv lerde kanal logosunda solukluk bundan kaynaklanıyor. lg de diyor tv kullanıcaksanız almayın. kendi filmlerinizi izleyin diye:)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sadece hareketli sahne performansı olsun, renk ve açık önemli değil diyorsanız TN panel.
Hareketli sahne performansı iyi olsun ama renkler de birazcık güzel olsun, açı zafiyeti önemli değil diyorsanız diyorsanız VA panel.
Renk cümbüşü istiyorum, hareketli sahnelere kafayı takmam ama oturduğum yerden de ödün vermem diyorsanız IPS panel.

Ben oyumu IPS panele verdim. Açı zafiyeti çekilebilir bir problem değil. Şu an mecburen TN panel kullanıyorum.
IPS oyuncu monitörleri var mesela ama pahalılar. Çünkü IPS panelde diğer panel türlerinde elde edilen performansı elde etmek zor.
Ki elde edilmiş hali bile VA ve TN kadar olamıyor sanırım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
qled gene backlight panel hocam

Ben de arka aydınlatma olduğunu anlamıştım ama emin olmadan konuşmak istemedim.
Panel yapısı farklı onu biliyorum. Ki görüntüdeki farkı da elde eden şey aslında bu.
Dün Samsung'un amiral gemi QLED TV'sini görme şansım oldu, siyahları gayet iyiydi. :hihi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado abi imzandaki ifadelerden sonra bu soru olmamış sanki ?

ben yine de cevap vereyim.. VA panelciyim.. IPS panelin renkleri nedense bana çok suni geliyor, ayrıca siyahlar ve koyu renkler çok yoğun karanlık. birde benim tv VA panel ama senin videodaki gibi soluk değil. belki de videodan kaynaklıdır. birde PS4 oynuyorum, sanırım VA panel oyun severler için daha uygun bir panel..

selamlar?

Sen yazınca dikkatimi çekti, Biz aslında VA panel olanın ışık ve renk ayarlarını düzenleyerek yeniden çekim yaptık ve hatta aradaki farkı gösterdik bilerek.

Bu videoyu yayınlamayı unuttum mu acaba ben?

Kontrol edeyim hemen :ok

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Sadece hareketli sahne performansı olsun, renk ve açık önemli değil diyorsanız TN panel.
Hareketli sahne performansı iyi olsun ama renkler de birazcık güzel olsun, açı zafiyeti önemli değil diyorsanız diyorsanız VA panel.
Renk cümbüşü istiyorum, hareketli sahnelere kafayı takmam ama oturduğum yerden de ödün vermem diyorsanız IPS panel.

Ben oyumu IPS panele verdim. Açı zafiyeti çekilebilir bir problem değil. Şu an mecburen TN panel kullanıyorum.
IPS oyuncu monitörleri var mesela ama pahalılar. Çünkü IPS panelde diğer panel türlerinde elde edilen performansı elde etmek zor.
Ki elde edilmiş hali bile VA ve TN kadar olamıyor sanırım.
benim tn panel. adam bana zorla ips satmaya çalıştı. teşhir sordum diye. ama bi kere satıcının oyunua kandım. yediğim kazığı bildğiim için dedim 3 5 ay kaldı ise reyonda belki alabilirim dedim.
adamla açtık. abi 3 ay ama 1 sene 3 aydır teşhirde imiş mal. bu sefer eleman kıvırtıyor. ya bu seri seridir. bu son kalan maldır öyle açılmıştır. he oldu anasını satım sen her önüne gelenin açık malı alıcak kadar salak buldun tüm elindeki ürünleri açarak sattın bu son kaldı. ben de yedim.
kim bilir daha o mağazaya gelmeden de ne mağazalarda ne 1 seneler gördü acaba :)
dedim abi sar bi tn panel. aldım. ama içime kurt düştü. banında bükük bile görmediğim bi tane aldım getirdim.
dediğin gibi sağdan soldan renk kayması o kadar az ki. ips tabii daha iyi idi ama 1 sene kullanılmış hele teşhir ürününü anca 300 e alırdım :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ben de arka aydınlatma olduğunu anlamıştım ama emin olmadan konuşmak istemedim.
Panel yapısı farklı onu biliyorum. Ki görüntüdeki farkı da elde eden şey aslında bu.
Dün Samsung'un amiral gemi QLED TV'sini görme şansım oldu, siyahları gayet iyiydi. :hihi
adreslenebilir ledle ve amiral gemisi olması nedeni ile göz alabilir. ama bi de mağaza. ışığın ideal olduğu ortam. o yüzden yanıltıyor. tavsiyem mağazaya bakıp bi şey almamanız. adamı fena yanıltıyor.
özellikle ses sistemini mağazaya bakıp alan arkadaşlar sonradan satıcıya çok küfrediyor.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Sağdaki ips soldaki va değil dimi?
Bu videoya göre ips derim...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
adreslenebilir ledle ve amiral gemisi olması nedeni ile göz alabilir. ama bi de mağaza. ışığın ideal olduğu ortam. o yüzden yanıltıyor. tavsiyem mağazaya bakıp bi şey almamanız. adamı fena yanıltıyor.

Mağazada değil zaten evde deneyimledim. Dün 5+1 aldığım adamın evinde Samsung QLED vardı. :hihi

Şimdi baktım da ürün muhtemelen Q8 değil Q6'ydı. Çünkü Q8'de bağlantı işi kutu aracılığı ile yapılıyor sanırım.
TV'yi eğip arkasına kablo taktık oradan hatırladım. :hihi

Konuyu dağıtmayalım bu arada.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Mağazada değil zaten evde deneyimledim. Dün 5+1 aldığım adamın evinde Samsung QLED vardı. :hihi

Şimdi baktım da ürün muhtemelen Q8 değil Q6'ydı. Çünkü Q8'de bağlantı işi kutu aracılığı ile yapılıyor sanırım.
TV'yi eğip arkasına kablo taktık oradan hatırladım. :hihi

Konuyu dağıtmayalım bu arada.
q mevzuunu anlamadım ama evde tatmin etti ise tamam derim.
evde mağaza ortamını sağlamak zor çünkü.
benim kıytırık ka2206 bile odamda fazla geliyor bass vermiyor misal. ışık desek olmuyor. ev ortamı çok zor bu tür deneyimler için.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri