VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 169 43.8%
  • IPS panel

Oy: 158 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.5%

• Kullanılan toplam oy
    386
yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
bende VA panelciyim, özellikle renklerin daha gerçeğe yakın olması ve siyahın karartı olarak değilde renk olarak aktarılmaya çalışması yüzünden VA paneli tercih ediyorum. ayrıca videonun son bölümünde görüldüğü üzere doğru izleme mesafesi (inç/uzaklık) ile VA panelin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
tabiki daha önce lg tvde ips paneli, şimdi ise toshiba 50u5863dat tvde va paneli birebir tecrübe etmiş birisi olarak sadece videoya göre yorum yapmıyorum.

bu arada daha öncede başka konularda çok kez konuştuğumuz üzere ihtiyaca göre değilde direk fiyatına göre tv aldığımız zaman böyle memnuniyetsizlikler çıkabiliyor. şahsi görüşüm yakın mesafeden ve yan açılardan izleme yapacaklar için İPS panel bir tercih değil ihtiyaçtır ama büyük bir salonda maksimum 45 derecelik bir açıda izlenecekse VA panel almak (bence) daha mantıklıdır. elbette bunları TN paneli tecrübe etmemiş birisi olarak yazıyorum, belkide en muhteşem panel TN'dir kim bilir, keşke daha yaygın kullanılsada daha çok fikir sahibi olabilsek.
tn panel en ucuzu ama en iyi tepkimesi olan paneldir. ancak renk doygunluğu aşırı mattır ve eğer çok çok eski bi panel ise 110 derece anca açı sunar insana. bu da çok dar bi açı dır.
ve aslında bilinmez beyler ama ips de tft sınıfındadır tn de tft sınıfındadır :) oled ya da qled ayrı sınıftır :) daha doğrusu qled de tft dir. sadece ledleri farklı şekilde yanar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

A Ado şimdi gene ters bi cevap vermenden tırsıyom ama söyliyim.
eğer tutup da lol için alıcaksan ips den şaşma. lol wow. bunlar seri oyunlar değildir. ve ekran çok değişmez.
tn panel pubg ye bile mat kalabiliyor. crysis ya da battle field gibi oyunlar için bile gelişmiş tn lazım. anca ve anca çok hızlı oyuncu isen tn panel lazım.

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Adem abi bir şey dikkatimi çekti, gerek bu videoda gerekse awox karşılaştırma videosunda sağdaki tv'lerin renkler soluk olarak gözükmekte, acaba ortam aydınlatma, açı yada başka bir nedenden kaynaklı olabilir mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem abi bir şey dikkatimi çekti, gerek bu videoda gerekse awox karşılaştırma videosunda sağdaki tv'lerin renkler soluk olarak gözükmekte, acaba ortam aydınlatma, açı yada başka bir nedenden kaynaklı olabilir mi?
Az önce forumda bir konu açtım kardeşim, Telif konusu.

Videodaki Diriliş Ertüğrul kaynaklı TRT maalesef telif atmış o nedenle başka yayın ile yeniden çekeceğim videoları.

Tam da fırsat bu fırsat, yapmamı istediğin ne deneme var ise o konu başlığında yaz zira ben de oraya aynı şeyleri yazmıştım, Denememi istediklerinizi yazın demiştim kalplerimiz birmiş :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
VA panel kullanan biri olarak IPS diyorum. Açı mevzusu ve renk canlılığından dolayı tercihim şuan bu yönde olurdu.
Bu gün videolara TRT den telif gelince yeni video çektik SAMSUNG demo videoları ile.

Bu hassasiyetlerinizi göz önünde bulundurarak tam dik açıdan, 30 dereceden ve 45 dereceden her iki tv yi de ayarlarını düzenleyerek yeniden test ettik.

Yarın akşam ancak derleyip yükleyebilirim, o videoları da bu başlığa eklerim mutlaka. Fark çok daha net anlaşılır.

İlginç bir şekilde VA ve IPS renkten renge göre dahi değişik tepki ve performans sunuyorlar.

Bu başlık altında ilerleyen dönemde farklı markalı üretimleri de kıyaslayacağım. Mesela şunu istiyorum, LG IPS panelli bir AWOX ile, LG IPS panelli bir LG tv kıyaslaması ilginç olur bence :))

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
arkadaşlar bi yanlışım varmış. ips ekranlar tn tft lere göre daha yüsek güç tüketiyormuş.

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,331
64
Videodaki Diriliş Ertüğrul kaynaklı TRT maalesef telif atmış o nedenle başka yayın ile yeniden çekeceğim videoları.
Sevgili A.Bozoğlu ,ben mail attım, bu duruma biran önce el atın dedim,onlar el değil telif atmışlar :haha1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt