VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 169 43.8%
  • IPS panel

Oy: 158 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.5%

• Kullanılan toplam oy
    386
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
q mevzuunu anlamadım ama evde tatmin etti ise tamam derim.
evde mağaza ortamını sağlamak zor çünkü.
benim kıytırık ka2206 bile odamda fazla geliyor bass vermiyor misal. ışık desek olmuyor. ev ortamı çok zor bu tür deneyimler için.

QLED serilerinden bahsettim. Ses sistemi değil.
Bence biraz yavaş okuyun yazıları. :hihi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Siyah ve hareketli sahne performansı nedeniyle Benim tercihim Va :ok
Açtığım anketlerde oy kullanmıyorum lakin kişisel kullanımım için biçilmiş kaftan IPS panel :)

Bir gün PS4 Pro sahibi olursam (ki bu vakitsizlikte ne işime yarayacaksa) O zaman VA da değil, Eskilerden VESTEL CA9550 arar bulurdum TN Curved Panel :kiskis

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Açtığım anketlerde oy kullanmıyorum lakin kişisel kullanımım için biçilmiş kaftan IPS panel :)

Bir gün PS4 Pro sahibi olursam (ki bu vakitsizlikte ne işime yarayacaksa) O zaman VA da değil, Eskilerden VESTEL CA9550 arar bulurdum TN Curved Panel :kiskis

abi ne diyoruz o zaman;

Mükemmel Panel Yoktur, İhtiyaca Uygun Panel vardır. :deli1

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Ben Va paneldeki tvnin renk ayarlarının doğru olmadığını düşünüyorum. Va Panelde karşıdan çekimlerde bile çok soluk görünüyor. Hayatımda hiçbir zaman ips panel bir tv almayacağımı söyleyerek nokta koyuyorum ?

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
bende VA panelciyim, özellikle renklerin daha gerçeğe yakın olması ve siyahın karartı olarak değilde renk olarak aktarılmaya çalışması yüzünden VA paneli tercih ediyorum. ayrıca videonun son bölümünde görüldüğü üzere doğru izleme mesafesi (inç/uzaklık) ile VA panelin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
tabiki daha önce lg tvde ips paneli, şimdi ise toshiba 50u5863dat tvde va paneli birebir tecrübe etmiş birisi olarak sadece videoya göre yorum yapmıyorum.

bu arada daha öncede başka konularda çok kez konuştuğumuz üzere ihtiyaca göre değilde direk fiyatına göre tv aldığımız zaman böyle memnuniyetsizlikler çıkabiliyor. şahsi görüşüm yakın mesafeden ve yan açılardan izleme yapacaklar için İPS panel bir tercih değil ihtiyaçtır ama büyük bir salonda maksimum 45 derecelik bir açıda izlenecekse VA panel almak (bence) daha mantıklıdır. elbette bunları TN paneli tecrübe etmemiş birisi olarak yazıyorum, belkide en muhteşem panel TN'dir kim bilir, keşke daha yaygın kullanılsada daha çok fikir sahibi olabilsek.

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Yani kişinin kullanım alanı ve seyretme açıları etken olduğu müddetçe, bu soru her daim kişisel olacaktır.

Bana göre VA derim. Çok az yandan seyretmeme rağmen.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yani kişinin kullanım alanı ve seyretme açıları etken olduğu müddetçe, bu soru her daim kişisel olacaktır.

Bana göre VA derim. Çok az yandan seyretmeme rağmen.
Gayet makul cevap, Aslında her ne kadar soruyu ankete dökmüş olsam da amacım, forumda VA ve IPS panel tepkimelerini çok işlesek de yan yana kıyas yaptığımız çok fazla veri olmamasıydı elimizde, bu nedenle bu videoyu özellikle ankete taşıdım.

Uzun videoda o kapak gibi olan şapkalı sahnede yani 3:21 den sonra göreceğiniz sahnede ince detayların IPS panelde kaybolduğu bariz belli oluyor.

Lakin nasıl ki sonradan VA panelde ayarları düzenleyerek görseli çok daha makul seviyeye taşıyabildiysek, IPS panelde de parlaklık seviyesi yükseltilebilerek bu sorun aşılabilir diye düşünüyorum.

Bu konuda gerekirse bu gün farklı bir 4K film üzerinden sadece IPS panelde ve sadece VA panelde tek tek ayarları değiştirdikçe nasıl tepkiler aldığımıza da bakabilirim :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bende VA panelciyim, özellikle renklerin daha gerçeğe yakın olması ve siyahın karartı olarak değilde renk olarak aktarılmaya çalışması yüzünden VA paneli tercih ediyorum. ayrıca videonun son bölümünde görüldüğü üzere doğru izleme mesafesi (inç/uzaklık) ile VA panelin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
tabiki daha önce lg tvde ips paneli, şimdi ise toshiba 50u5863dat tvde va paneli birebir tecrübe etmiş birisi olarak sadece videoya göre yorum yapmıyorum.

bu arada daha öncede başka konularda çok kez konuştuğumuz üzere ihtiyaca göre değilde direk fiyatına göre tv aldığımız zaman böyle memnuniyetsizlikler çıkabiliyor. şahsi görüşüm yakın mesafeden ve yan açılardan izleme yapacaklar için İPS panel bir tercih değil ihtiyaçtır ama büyük bir salonda maksimum 45 derecelik bir açıda izlenecekse VA panel almak (bence) daha mantıklıdır. elbette bunları TN paneli tecrübe etmemiş birisi olarak yazıyorum, belkide en muhteşem panel TN'dir kim bilir, keşke daha yaygın kullanılsada daha çok fikir sahibi olabilsek.

Abi şu videoda 1.50 den sonrasına bak, Al sana TN panel :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben Va paneldeki tvnin renk ayarlarının doğru olmadığını düşünüyorum. Va Panelde karşıdan çekimlerde bile çok soluk görünüyor. Hayatımda hiçbir zaman ips panel bir tv almayacağımı söyleyerek nokta koyuyorum ?

Kesinlikle doğru, bunu da belirttim ana videoda zaten. VA panel ayarlarını devam videolarında değiştirerek oluşan farkı da sunduk elimizden geldiğince :ok

turkaahmet Çevrimdışı

turkaahmet

Aktif Üye
24 Ocak 2019
108
44
ips lg yi iade edip va samsunga geçtim iyi ki de geçmişim. aradığım izleme kriterlei va panelde renklerin canlılığı siyah keskinliği falan esasen herşeyi olması gerektiği gibi görmek istiyorum. haddinden fazla renkli koyu yada açık olması tv yi izlenebilirlikten uzaklaştırıyor aslında.

Adem abi burda kıyas yapılan va panel bence yeteri kadar doyurulmuş değil solgun görünüyor. va panel için mu7000 koysak :)

E Çevrimdışı

em1r. 

Aktif Üye
25 May 2018
183
49
Va panel tv kullanıyıyorum.renk 45 te.cansız soluk diyenler carpılır.yanıma oturanada gereğini anlatırım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ips lg yi iade edip va samsunga geçtim iyi ki de geçmişim. aradığım izleme kriterlei va panelde renklerin canlılığı siyah keskinliği falan esasen herşeyi olması gerektiği gibi görmek istiyorum. haddinden fazla renkli koyu yada açık olması tv yi izlenebilirlikten uzaklaştırıyor aslında.

Adem abi burda kıyas yapılan va panel bence yeteri kadar doyurulmuş değil solgun görünüyor. va panel için mu7000 koysak :)

Abim aslında burada kendimde hata bulabilirim zira aslında Daha değerlendirilebilir bir video ile ve ayarları yayını kesmeden yeniden düzenleyerek yeni kayıt yapabiliriz bu gün diye düşünüyorum. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt