Tüketici Sorunları ve Tüketici Hakem Heyeti Konuları İle İlgili Merak Edilenler.

limonlusoda Çevrimdışı

limonlusoda 

Aktif Üye
16 Haz 2019
61
49
Tüketici dilekçesinde özel olarak belirtmedi ise sadece fatura bedeli ödenir.
En yüksek ticari avans faizi talep edilmeli doğru fakat ne yazık ki enflasyon ve dolar kuru karşısında ettiğimiz zararın 10 da 1 ini dahi karşılamıyor bahsi geçen faiz oranı.

Bas bas bağırıyoruz bu yasa ve yönetmelikler kesinlikle revize edilmeli.

Ayrıca, talebiniz ne ise ona odaklanılır yani siz ücret iadesi talep ettiyseniz heyet ürün değişimi demez. Veya siz değişim talep ettiyseniz heyet ücret iade demez, sizin talebinize odaklanırlar.

Aslolan tamamen sizin seçimlik haklarınızdan hangisini kullanmak istediğinizdir ve firma bunu yerine getirmekle mükelleftir tartışmaya dahi kapalı bu konu.

Ayıpsız misli ile değişimi model yokluğu bahanesi ile kasıtlı geciktiriliyor ise icra yolu ile üst model yoluna gitme hakkınız mahfuzdur.

Buradaki temel sıkıntı, bürokrasi ile sizin uğraşmak zorunda kalacağınız hususu ve yanlış hatırlamıyorsam dosya masrafı sizin cebinizden çıkıyordu diye biliyorum.

Hakem heyeti kararları İlam niteliğinde olduğu için İlamlı İcra Takibi başlatırsınız. Burada yetki sorunu yoktur yani dilediğiniz bir icra müdürlüğüne gitmeniz yeterli.

Yalnız karşı tarafın itiraz hakkı olduğunu unutmayın zira heyet kararları itiraza açık şekilde alınır hep.

Siz 15 günlük itiraz süresinin dolmasını bekleyin, karşı taraf ne harekete geçiyor ne de itiraz ediyor gibi bir durumda ise o zaman işlem başlatın.

Yasal olarak süre dolmadan icra takibi başlatabilirsiniz aslında, hatta karşı taraf Tüketici Mahkemesine dava açsa dahi icra takibi durmaz fakat vekilleri talep ederse Hakim bunu isterse durdurabilir bu da sürecin uzamasına neden olur vs vs o nedenle itiraz süresini beklemeniz faydalı olur.

İcra İflas Kanunu 58 inci madde gereği siz takip talebinde bulunursunuz. Yazılı sözlü veya elektronik ortamda olur. Alacaklı borçlu bilgileri, heyet kararındaki sonuç bilgisi (Tutar veya ürün marka model belirtilmiş ise vs) Talep edilmiş ise işlemiş olan faiz vs hesaplanır, döküm haline getirilir, heyet kararının kopyası da eklenir. Sonra icra memuru talebi onaylar, Borçlunun adresine İcra emri gönderilir, İlamlı takip olduğu için 7 gün süre verilir, bu süre içerisinde karşı taraf yükümlülüğünü yerine getirirse tamam, getirmez ise cebri icra yapılacağı bilgisi bu belge aracılığı ile tebliğ edilmiş olur.

Yedi gün içerisinde gelişme yok ise artık fiili harekete geçilir.

Bu aşamada talep ederseniz eğer, Borçlunun araba ev vs gibi mal varlıklarına haciz şerhi sistem üzerinden iki dakikada işleniverir.

Meblağ itibari ile olay oralara gitmez de, karşı tarafa çok ciddi baskı oluşturur bu durum malum.

Bu arada yine İcra İflas Kanunu bu sefer 89 uncu madde uyarınca Banka hesaplarına da haciz işlemi uygulatabiliyorsunuz.

Bir tv parası için koca hesaba bloke koyulur, malum o blokaj koca şirketi maymuna çevirir.

Dostlar biliyorsunuz, Her ne kadar uzaktan eğitim ile Tüketici Hukuku üzerine Mevzuat eğitimi ve sertifikası almış olsam da ben Avukat değilim.

Bu tarz durumlarda gerek heyetimizin Baro ve Ticaret Odası Temsilcisi Avukat Arkadaşlarımdan, Gerekse halen İnternette kendi merakım üzerine yaptığım araştırmalar neticesi olayları size halk dili ile aktarmaya çalışıyorum.

Şimdi bir Avukat dostumuz gelse bunları bu şekilde yazamaz zira bir Değerli Avukatın gelip de burada bir firma veya şirket için ''maymuna Dönerler'' vs gibi ifadelerde bulunabilmesi mümkün değil lakin bizim bu büyük ailemizde biz birbirimizi bildiğimiz için mümkün olan en naif halimizle ancak halk diliyle anlatmaya çalışıyorum bazı konuları.

Bu vesile ile çalışmalarından faydalandığım Kayacı Hukuk Danışmanlık firmasına teşekkürlerimi iletiyorum.

Onlar beni tanımaz ben de onları tanımam fakat geçmişte çok faydalı bir yazılarını okumuştum bu icra konularını araştırırken.

Dostlar Avukatlar dünyasında şunu anladım.

Bir gerçekten bilgi verenler var, Bir de Bilgi veriyormuş gibi yapanlar var :)

Yani Avukat dostumuz anlatıyor ama, yahu altı üstü 3000tl alacağımızın peşindeyiz, Abi bir anlatıyor ki dersin Yüce Divanda adam ipin ucunda oradan almaya çalışıyor :)

Yani diyor ki; ''Gardaş sen hiç uğraşma, gel ben hallederim'' :kas (En doğal hakkıdır, samimi şekilde yazıyorum kesinlikle sataşma yok)

İşte bahsettiğim Kayacı Hukuk Danışmanlık firması konuyu bizim Hilale anlatır gibi tane tane anlatmış zamanında. Ben de sanki bu başarı benimmiş gibi çakma kahramanlık yapmayayım sizlere, kimden öğrendim ise onun adını vereyim istedim :)

Yahu bu yazı güzel oldu, ben bunu ayrı bir başlık ile Tüketici Hakları Başlığımız altına yazayım ki icra işlemleri nasıl ilerliyor vatandaşımız bizim dilimizden de bilgilensin :ok
A Adem Helvacı çok teşekkür ederim benim açımdan çok faydalı oldu. Lakin tam olarak anlamaya çalıştığım ince bir detay var. Ben bu iki başvuruyu da yaparken ayıpsız misliyle değişim talebinde bulundum. Diyelim ki heyetten lehime karar çıktı. Firma da 15 gün içinde itiraz da etmedi kulağının üzerine yatıp işi sürümcemede bırakıyor. Bende bana aynı ürün yada üst modelini vermeli diyerek mi yoksa parasal olarak mı icra işlemini başlatıyorum. Yani bana ürün yok fatura bedelini öderim diyebiliyor mu firma ? İnşallah anlatabilmişimdir.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
A Adem Helvacı çok teşekkür ederim benim açımdan çok faydalı oldu. Lakin tam olarak anlamaya çalıştığım ince bir detay var. Ben bu iki başvuruyu da yaparken ayıpsız misliyle değişim talebinde bulundum. Diyelim ki heyetten lehime karar çıktı. Firma da 15 gün içinde itiraz da etmedi kulağının üzerine yatıp işi sürümcemede bırakıyor. Bende bana aynı ürün yada üst modelini vermeli diyerek mi yoksa parasal olarak mı icra işlemini başlatıyorum. Yani bana ürün yok fatura bedelini öderim diyebiliyor mu firma ? İnşallah anlatabilmişimdir.
Şuan bende bu konuyla alakalıyım. Banada başvuru geçmişinde karara bağlandı yazıyor ama şuan elime geçen bir tebligat yok. Süreci bende merak ediyorum. Devamı nasıl olacak diye?
Bir de insan olayın içine girerek yaşayarak öğreniyor. Haklı olsamda itiraz temyiz hakkı saçma olmuş bence. Tamam işte karar çıktı. Yokuşa sürmeye ne gerek var (thh). Uğraş dur...

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Tüketici dilekçesinde özel olarak belirtmedi ise sadece fatura bedeli ödenir.
Dilekçede belirtilmemiş karar metninde geçmemiş olsa bile faiz işletilebiliyor sanırım. Bana faiz isteyip istemediğimi sormuştu icra müdürü. Dilekçe veya karar metninde geçmediği halde. Zira ortada ödenmeyen bir borç söz konusu. İstemedim. Zaten ürünün fiyatı düşmüştü ve bilirkişi masraflarını da ödeyecekleri için içime sinmedi istemiyorum dedim.
Ama arada şöyle bir fark olabilir. Dilekçe ve kararda faiz geçiyorsa ürünün iade talep tarihi esas alınabilir aksi halde karar tarihinden itibaren ödemediği güne göre faiz işletilebilir. Kesin bilgi değil sadece mantık yürütüyorum.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yani bana ürün yok fatura bedelini öderim diyebiliyor mu firma ? İnşallah anlatabilmişimdir.
Kesinlikle anlatabildin.
Kesinlikle diyemez.

İcra işleminin amacı tazyiktir. Zaten Tazyik de işe yaramıyorsa elinizden, Malınızın güncel değeri tutarında mal hacezetmek dışında bir şey gelmez.

Şöyle ki;

Xyz123 model tv arızalı ve ''Bu modelin üretimi yok'' diye sizin işinizi yokuşa sürüyorlar, siz de bedel iadesi talep etmiyorsunuz yoksa zarar edeceksiniz zira siz satın aldığınızda 3000 olan tv şimdi 4000tl.

Bu durumda yasada geçtiği şekilde AYIPSIZ MİSLİ kapsamında benim malımın tüm özeliklerini içeren ona en yakın olan model ne? XYZ123+

Tamam o halde haciz işlemini mağazadaki xyz123+ üzerine uyguluyorsunuz. (Uygulatıyorsunuz)

Tekrar ediyorum ki olaylar bu boyutlara kesinlikle gelmez. Hiç bir mağaza bu rezilliği yaşamak istemez.

Sarı taksiler, pembe icra dosyaları, takım elbiseli avukatlar icra memurları ve bunların masrafları.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dilekçede belirtilmemiş karar metninde geçmemiş olsa bile faiz işletilebiliyor sanırım. Bana faiz isteyip istemediğimi sormuştu icra müdürü. Dilekçe veya karar metninde geçmediği halde. Zira ortada ödenmeyen bir borç söz konusu. İstemedim. Zaten ürünün fiyatı düşmüştü ve bilirkişi masraflarını da ödeyecekleri için içime sinmedi istemiyorum dedim.
Ama arada şöyle bir fark olabilir. Dilekçe ve kararda faiz geçiyorsa ürünün iade talep tarihi esas alınabilir aksi halde karar tarihinden itibaren ödemediği güne göre faiz işletilebilir. Kesin bilgi değil sadece mantık yürütüyorum.
Yani ben yazdığımız kararlar üzerinden bilgi verdiğim için ben de çok emin değilim lakin kesin olarak bildiğim şey, tüketici dilekçesinde belirtmemiş ise heyet sadece uyuşmazlık bedeli için karar veriyor. Özel olarak bir faiz işletilmiyor ve karşı taraf da bu kararda belirtilen rakam üzerinden sorumlu oluyor sadece.

İş icra kısmına gittiğinde faiz konusu değişiyor ise bilemiyorum onu yine bilene danışmam lazım.

limonlusoda Çevrimdışı

limonlusoda 

Aktif Üye
16 Haz 2019
61
49
Merhabalar bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Awox U5600STR tv için Tükedici Hakem Heyetine başvurmuştum. Biraz önce Kütahya servisi aradı fabrikanın tv gönderdiğini söyledi. Telefox 55TFT5510 Modeli bu model ile ilgili bilgisi olan var mı muadil bir model midir paneli nedir ? özelliklerinde HDR görünmüyor. U5600STR de HDR hoşuma gitmişti kullanıyordum. Bu özelliği aramalı mıyım ? Sanırım şuan piyasa da olan bir model değil satışını göremedim. İkinci el olma durumu olur mu nasıl anlarım. Servis arabam arızalı gel al diyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor nelere dikkat etmeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

WhatsApp-Image-2021-07-02-at-16.13.50-1.jpg
WhatsApp-Image-2021-07-02-at-16.13.50.jpg
WhatsApp-Image-2021-07-02-at-16.13.51-1.jpg
WhatsApp-Image-2021-07-02-at-16.13.51-2.jpg
WhatsApp-Image-2021-07-02-at-16.13.51.jpg

A Adem Helvacı
teraspy teraspy
F fikoloji

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Benim heyetten daha karar çıkmadı. Bu modeli göndermişler ama ben sıfır bir ürün olduğunu sanmıyorum. Heyet kararını beklemek mi lazım Fatura istemeli miyim ? Nasıl hareket edeceğim hiçbir bilgim de yok A Adem Helvacı hocam müsaitse belki bir şeyler karalar.
Karar çıkmadan nasıl göndermişler peki ? Enteresan...Sıfırlılık konusu bencede muamma İ Bilmiyorum belki de sıfırdır....Eskiyi aldılar bunu getirdiler öyle mi ?

limonlusoda Çevrimdışı

limonlusoda 

Aktif Üye
16 Haz 2019
61
49
Karar çıkmadan nasıl göndermişler peki ? Enteresan...Sıfırlılık konusu bencede muamma İ Bilmiyorum belki de sıfırdır....Eskiyi aldılar bunu getirdiler öyle mi ?
LED bar değişimi sırasında panel çatlamıştı. TV yi servise vermiştim 20 iş günü geçmiş fakat ne servis nede genel merkez ilgilenmişti. Bende hakem heyetine gitmiştim. Şikayet vara da yazmıştım. Hakem heyetinden savunma gittikten sonra genel merkez WhatsApp aracılığı ile benden resim belge vs istedi bende hakem heyetiyle iletişime geçin benim herhangi bir şey göndermem uygun olmaz dedim. Sonra TV yi değiştireceğiz gönderiyoruz dediler model sordum sadece telefon 55 inç aynısı dediler ama model bilgisi vermediler. Servis aradı TV geldi diye resim istedim ama piyasada olan bir model değil. Kullanılmış olabileceği ihtimali ağır basıyor. Bu durumda bana fatura kesmek zorundalar mı ? Muadil bir model mi ? Kabul edeyim mi açıkçası kararsızım biraz.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
LED bar değişimi sırasında panel çatlamıştı. TV yi servise vermiştim 20 iş günü geçmiş fakat ne servis nede genel merkez ilgilenmişti. Bende hakem heyetine gitmiştim. Şikayet vara da yazmıştım. Hakem heyetinden savunma gittikten sonra genel merkez WhatsApp aracılığı ile benden resim belge vs istedi bende hakem heyetiyle iletişime geçin benim herhangi bir şey göndermem uygun olmaz dedim. Sonra TV yi değiştireceğiz gönderiyoruz dediler model sordum sadece telefon 55 inç aynısı dediler ama model bilgisi vermediler. Servis aradı TV geldi diye resim istedim ama piyasada olan bir model değil. Kullanılmış olabileceği ihtimali ağır basıyor. Bu durumda bana fatura kesmek zorundalar mı ? Muadil bir model mi ? Kabul edeyim mi açıkçası kararsızım biraz.
Nasıl değişim yapmışlar hayret doğrusu.. Bana böyle bir değişim yapsalardı. Ok derdim. Koli açılıp kurulum yapıldı değil mi? Sıfır mı TV? Belki mahkemeden dolayı değişim yaptılar. İlginç ?Telefox 2019 awox 2018 üretimi. Tek fark bunu gördüm. Ama panel markası yapısı nedir bilmiyorum.

Özellikleri buradan ?karşılaştırabilirsiniz..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Benim heyetten daha karar çıkmadı. Bu modeli göndermişler ama ben sıfır bir ürün olduğunu sanmıyorum. Heyet kararını beklemek mi lazım Fatura istemeli miyim ? Nasıl hareket edeceğim hiçbir bilgim de yok A Adem Helvacı hocam müsaitse belki bir şeyler karalar.
Öncelikle biraz kaba oluyor bu durum farkındayım lakin arka planda dönen dolapları bildiğim için böyle kaba yazacağım, ''Eğer tv yi kabul edecekseniz o tv yi o servis EŞŞEK gibi getirecek'' yok öyle yağma. Firma üç kuruşta olsa fark etmez neticede para ödüyor servise. Arabası bozuksa gitsin yaptırsın ya da servisliği bıraksın.

İşlerine gelmedimi hemen araba bozuk.

Diğer hususa gelince. Bu modelin üretimi artık yok. Yani belli ki Alaşehir tımarı yapıp yollamışlar sahadan dönen tv lerden bir tanesini.
Öte yandan Awox da U5600 gibi bir model veya ona yakın başka bir model üretilmedi ve bu ekonomik koşullarda üretilemez de.
Her şeyi geçtim gelen tv de LG panel var mı? Yok.
Haaa
2 si de 140 ekran
2 si de Android
2 si de 16 watt

vs vs

Kpaıt üstü veri olarak yani yasaya uygun değişim mi? Kaıt üstüne göre bu işten hiç anlamayan bir heyet için evet.

Bize göre? Kesinlikle hayır.

Peki heyetin sonucunu bekleyelim ne yapalım para iadesi mi alalım? Yok o zaman daha çok zarar edersiniz.

Yani 2 ucu ..oklu değnek de değil siz komple Awox ..okuna bulaşmışsınız şu durumda ne yazık ki.

Yarın fırsat bulursam TCL için bir video hazırlayacağım, Dostlar bu firmalar büyüklü küçüklü nasıl böyle iyice ar damarları çatlamış ve yüzsüzleşmişler inanamazsınız.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Öncelikle biraz kaba oluyor bu durum farkındayım lakin arka planda dönen dolapları bildiğim için böyle kaba yazacağım, ''Eğer tv yi kabul edecekseniz o tv yi o servis EŞŞEK gibi getirecek'' yok öyle yağma. Firma üç kuruşta olsa fark etmez neticede para ödüyor servise. Arabası bozuksa gitsin yaptırsın ya da servisliği bıraksın.

İşlerine gelmedimi hemen araba bozuk.

Diğer hususa gelince. Bu modelin üretimi artık yok. Yani belli ki Alaşehir tımarı yapıp yollamışlar sahadan dönen tv lerden bir tanesini.
Öte yandan Awox da U5600 gibi bir model veya ona yakın başka bir model üretilmedi ve bu ekonomik koşullarda üretilemez de.
Her şeyi geçtim gelen tv de LG panel var mı? Yok.
Haaa
2 si de 140 ekran
2 si de Android
2 si de 16 watt

vs vs

Kpaıt üstü veri olarak yani yasaya uygun değişim mi? Kaıt üstüne göre bu işten hiç anlamayan bir heyet için evet.

Bize göre? Kesinlikle hayır.

Peki heyetin sonucunu bekleyelim ne yapalım para iadesi mi alalım? Yok o zaman daha çok zarar edersiniz.

Yani 2 ucu ..oklu değnek de değil siz komple Awox ..okuna bulaşmışsınız şu durumda ne yazık ki.

Yarın fırsat bulursam TCL için bir video hazırlayacağım, Dostlar bu firmalar büyüklü küçüklü nasıl böyle iyice ar damarları çatlamış ve yüzsüzleşmişler inanamazsınız.
Evet çok doğru.. maalesef iki ucu b... klu değnek..
Awox mağdurları diye bir dernek kurmak lazım ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Evet çok doğru.. maalesef iki ucu b... klu değnek..
Awox mağdurları diye bir dernek kurmak lazım ?
Bir dernek nasıl kurulur yol gösterebilirim :)

Onun yerine sosyal mecrada bu tip firmalarla mücadele etmek daha kolay biliyor musunuz?

Dernekler iyi hoş etkili fakat iş finale gidiyor mu deseniz tartışılır.

Ben Phılıps'in sahtekarlığını DERNEK olarak Devletimize ispat ettim de ne oldu sanki?

İşin içine ticaret girince ve bazı konular sosyal mecrada patlamayınca ülkemizdeki hukuk sisteminde hiç bir şey olmuyor maalesef.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt