Tüketici Sorunları ve Tüketici Hakem Heyeti Konuları İle İlgili Merak Edilenler.

OKANTÜRK Çevrimdışı

OKANTÜRK

Aktif Üye
21 Mar 2020
151
48
İyi günler, benim de bir konuda yardımınıza, görüşlerinize ihtiyacım var: Prizlerde patlamalar oldu. Bütün adaptörler, akım korumalı prizler bozuldu. Klimadan dumanlar çıktı. Priz ve adaptörleri bir şekilde hallettim. Çoğu garanti kapsamında değişti. Bazılarını satın aldım vs.. Klima için servis çağırdım... 2 adet parçası yanmış. Onları değiştirdiler. 944 tl tuttu. Sebebini sorduğumda elektrik voltajından kaynaklandığını söylediler ve raporlarına da yazdılar. TEDAŞ ' a tazmin için dilekçe yazdım. Doğal olarak ödeme yapmayı reddettiler. Grekçelerinde patlama olayının olduğu günlerin voltaj değerlerinin normal olduğunu başka dairelerden şikayet gelmediğini belirtmişler. Şimdi ben Tüketici Hakem Heyetine başvursam şansım nedir ? Kaybedersem masrafım ne kadar olur...Teşekkür ederim...

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
İyi günler, benim de bir konuda yardımınıza, görüşlerinize ihtiyacım var: Prizlerde patlamalar oldu. Bütün adaptörler, akım korumalı prizler bozuldu. Klimadan dumanlar çıktı. Priz ve adaptörleri bir şekilde hallettim. Çoğu garanti kapsamında değişti. Bazılarını satın aldım vs.. Klima için servis çağırdım... 2 adet parçası yanmış. Onları değiştirdiler. 944 tl tuttu. Sebebini sorduğumda elektrik voltajından kaynaklandığını söylediler ve raporlarına da yazdılar. TEDAŞ ' a tazmin için dilekçe yazdım. Doğal olarak ödeme yapmayı reddettiler. Grekçelerinde patlama olayının olduğu günlerin voltaj değerlerinin normal olduğunu başka dairelerden şikayet gelmediğini belirtmişler. Şimdi ben Tüketici Hakem Heyetine başvursam şansım nedir ? Kaybedersem masrafım ne kadar olur...Teşekkür ederim...
Yani thh verin birşey kaybetmez siniz.
Sizde onları uğraştırmak için o günlerdeki değeri isteyin ne malum yalan söylüyorlar ? ?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
kaybetme durumunda ücret ödenmiyor ama THH,ye sizin lehinize karar verdi karşı taraf itiraz etti karar bozuldu
o zaman karşı avukatlık ücreti dava konusu 944 TL ücretin %12 sini ödersin bozulan cihazlar adaptörler vs elinde servis raporu var bilirkişi seni haklı bulacaktır %99 kazanırsın THH,ye gideceksen kendini sağlama almak için başvuru öncesi elektrikçi çağır evin elektrik tesisatına baktır tesisatta kablo kesidi sigorta vs sorun varsa bunları elektrikçi elden geçirsin ihale elektrik şirketine kalsın konu büyük ihtimal bilirkişiye gidecek bilirkişi önce elektrik tesisatını kontrol edecek tesisatta sorun tespit etmezse eldeki servis raporlarını dikkate alarak ona göre işlem yapacak sizi haklı bulup elektrik şirketinin hatalı olduğuna dair rapor düzenleyecektir ondan sonra karşı taraf istediği kadar itiraz etsin karar bozulmaz kaybetme ihtimaliniz yok kazanırsınız hakkınızı arayın

A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43
merhaba, televizyonum garanti kapsamında led bar değişimi için tam 25 iş günü sonunda geldi bana. Evraklarım hazır hakem heyetine başvuracağım demenin ertesi günü tv yi getirdiler. Şimdi ilgili kanunlar gereği ücretsiz onarım isteme durumunda azami tamir süresini aşan durumlarda tüketiciye seçimlilik hakları tanınıyor. Tv yi alalı 1.5 seneyi geçti o yüzden ücret iadesi mantıksız geliyor bana muadilleri pahalı. Geriye malın ayıp oranında bedel indirimi isteme ve ayıpsız misli ile değişim talebi kalıyor. Ben tv yi teslim aldım 30 gündür tv siz idare ettim. Şimdi tv yi teslim almam benim hakem heyetine belirttiğim talepler için başvurmamı engeller mi? Ben ayıp oranında bedel indirimi veya imkan var ise aynısı ile değişim talep etmek istiyorum.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
A Adem Helvacı Hocam benim bir sepet paslanma durumu vardı. Konu şurada 7 mayısda servis gelip sepetleri değiştirmişti ama makineye uyumsuzdu, aradan geçen bayramdan sonra eski paslı sepetleri geriye takmıştı. Büyük ihtimal 20 iş günü olan süre dolması yakın olduğundan böyle bir şey yaptılar diye dusunuyorum. Paslı sepetleri geriye taktığında açıklamayada kullanıcı iptal etti şeklinde yazmışlardı ve benim bundan haberimde yok. E devlet üzerinden THH ye başvuru yapıcam ancak şuan üretici kayıtlarında ben iptal ettim şeklinde gozukuyor benim nasıl bir yol izlemem lazım? Elimde kanıt vs yok bilirkişi kontrolü nasıl yapıyor eve mi geliyor ben makineyi mi götüreceğim? Beni aydınlatabilirseniz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı Hocam benim bir sepet paslanma durumu vardı. Konu şurada 7 mayısda servis gelip sepetleri değiştirmişti ama makineye uyumsuzdu, aradan geçen bayramdan sonra eski paslı sepetleri geriye takmıştı. Büyük ihtimal 20 iş günü olan süre dolması yakın olduğundan böyle bir şey yaptılar diye dusunuyorum. Paslı sepetleri geriye taktığında açıklamayada kullanıcı iptal etti şeklinde yazmışlardı ve benim bundan haberimde yok. E devlet üzerinden THH ye başvuru yapıcam ancak şuan üretici kayıtlarında ben iptal ettim şeklinde gozukuyor benim nasıl bir yol izlemem lazım? Elimde kanıt vs yok bilirkişi kontrolü nasıl yapıyor eve mi geliyor ben makineyi mi götüreceğim? Beni aydınlatabilirseniz.
Bilirkişi eve geliyor, masrafını eğer siz haksız bulunursanız devlet karşılıyor, üretici haksız bulunursa üreticiye fatura ediliyor, hakem heyeti kararını mahkemeye taşırsanız ve kaybederseniz bilirkişi masrafını da siz ödüyorsunuz.

Sizin iptal ettiğinize dair sizin imzanız olan belge yok ise iptal bilgisinin geçerliliği de olmaz zira sistem karşı tarafın elinde sizin değil :)

Siz iptal ettiniz ise ispat etsinler ;)

Müddei isnadını ispatla mükelleftir.

Çok seviyorum bu sözü :)

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241

Aynı zamanda söz altında bir hayat felsefesi barındırıyor. İnsan özünde temizdir, suçla bu özü kirlettiğini düşünüyorsan bunu ispat etmen gerekir. "Kişinin suçsuzluğu asıldır" yani. Yanılmıyorsam ellili yıllara kadar hukuk fakültelerimizde okutulan mecellenin maddelerinden bunlar.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Bilirkişi eve geliyor, masrafını eğer siz haksız bulunursanız devlet karşılıyor, üretici haksız bulunursa üreticiye fatura ediliyor, hakem heyeti kararını mahkemeye taşırsanız ve kaybederseniz bilirkişi masrafını da siz ödüyorsunuz.

Sizin iptal ettiğinize dair sizin imzanız olan belge yok ise iptal bilgisinin geçerliliği de olmaz zira sistem karşı tarafın elinde sizin değil :)

Siz iptal ettiniz ise ispat etsinler ;)

Hocam şimdi ben altusu mu şikayet ediyorum arçeliği mi? Altusun ne adresi var ne bir şeyi. İlgili yerlere ne yazacağım?

Screenshot_20210609-160824.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hocam şimdi ben altusu mu şikayet ediyorum arçeliği mi? Altusun ne adresi var ne bir şeyi. İlgili yerlere ne yazacağım?

arçelik şikayet et arçelik üretimi x markası diye devam et sorununu atlatan kısa ve öz şikayetini talebini yaz
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

k.kılavuzu Arçelik yazıyor :kiskis

Ekran-Alintisif8186c28c338dc8e.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt