Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
S.a. arkadaşlar.. benim de nacizane bi sorum olacak.. hepsiburada.com' daki Vestel 50FD7300 ve A101 de satilacak olan Toshiba 43L2863DAT arasında kaldım. İlki 1784TL ikincisi de bildiginiz gibi 1650TL. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Yoksa ikisinden ziyade aynı fiyat civarında baska bi TV öneriniz var mıdır? Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler..

Kardeşim selamlar;

İkisi arasında oldukça ebat farkı var, bu durumda fiyat/özellik eşleşmesi pek doğru olmaz düşüncesindeyim. Ancak 43L2863TV de çok çok başarılı bir görüntü olduğunu da belritmek isterim :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado abicim; ben arkadaşa yine sen ve Can abiden edindiğim bilgiler ışığında 50UD8800 - HDR üretimini önersem ne dersin?

Bu arada 49UD8800'de HDR olan bir üretim yok mudur?

Güzel kardeşim ne demek, her zaman her türlü düşüncenizi ifade edebilirsiniz elbette :ok

Görünürde yok maalesef. Zaten anladığım kadarıyla insanların seçim olanaklarını arttırmaya yönelik bu şekilde hareket ediyorlar. Aynen SAMSUNG gibi bir markanın dahi IPS panel ile ürün üretmeye ihtiyaç duymuş olması gibi :ok

K Çevrimdışı

kralkarga

Aktif Üye
9 May 2018
75
39
Güzel kardeşim ne demek, her zaman her türlü düşüncenizi ifade edebilirsiniz elbette :ok

Görünürde yok maalesef. Zaten anladığım kadarıyla insanların seçim olanaklarını arttırmaya yönelik bu şekilde hareket ediyorlar. Aynen SAMSUNG gibi bir markanın dahi IPS panel ile ürün üretmeye ihtiyaç duymuş olması gibi :ok

Adem Helvacı Ado hocam kendime tv alamadan şimdi de kayınvalide bi tv istedi benden.Klasik bi ev kullanıcısı olarak IPS panelli, 49 ya da 55 inç, belki 4k bile gerekli olmayabilir ancak fhd ile arasında 100-200 lira olursa 4k olması daha mantıklı olabilir ancak ve ancak ydirekt ortadan tek ayaklı modellerden olmalı resimdeki gibi, panel büyüyeceği için ekstradan bir de ünite ya da sehpa parası vermesin istiyorum.standart kullanıcıyı maddi ve manevi olarak üzmeyecek bir tv tavsiye eder misiniz?

J Çevrimdışı

jamshot

Yeni Üye
25 Haz 2018
6
34
Adem Helvacı [IMG]https://tavsiyeforumu.com/data/avatars/s/0/363.jpg?1527372547[/IMG] Adem Helvacı Ado hocam merhabalar. 49 inç bir televizyon almak istiyorum 2 aydır araştırıyorum kafam karışmış vaziyette. Bütçe olarak 2000 i geçmek istemiyordum ama smart özellikli ve 5-6 yıl götürebilecek bir televizyon için mümkün olmadığını gördüm.

Sizden ricam aşağıdaki modellerden hangisini önerirsiniz?

LGUJ630V
Samsung MU7000
Sony (öneriniz var ise)
Vestel (öneriniz var ise)

ya da 1000 lira daha vermeye değer diyorsanız

LG SJ800V
Samsung MU8000
Sony (öneriniz var ise)

Benim buradaki diğer bir sorunum, ekstra parayı vericem fakat teknoloji gene lcd olsun istemiyorum, eski teknolojinin iyisini almak mantıklı gelmiyor. O yüzden emin olamadım. Bir de Vestel kötüdür algısı var kafamda ama kağıt üstünde her TV çok iyi, ondan hangisi iyi olur anlayamadım.

Kullanma amacım:
- PS4, Netflix, ara ara tv kanalları
- Açı çok önemli değil, ama oda aydınlık ışık alan bir oda (yansıma da pek sorun olmaz ama)
- Smart özelliği oldukça önemli
- Zaman sıkıntısı olan bir insan olduğumdan servisle uğraştırsın istemiyorum
- Gerçek siyahlar oldukça önemli, gerçekçi renkler çok taktığım bir konu. Mesela sony telefondan samsungun en iyi telefonuna geçtim ama renkler sony de çok daha iyiydi. Gözüm biraz seçici ne yazık ki :)

Bütçe olarak da 2800 ü geçmek istemiyorum ama 1000 liraya değer bence çıkar dediğin ürün varsa da duymak isterim.

Şimdiden teşekkürler

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado hocam kendime tv alamadan şimdi de kayınvalide bi tv istedi benden.Klasik bi ev kullanıcısı olarak IPS panelli, 49 ya da 55 inç, belki 4k bile gerekli olmayabilir ancak fhd ile arasında 100-200 lira olursa 4k olması daha mantıklı olabilir ancak ve ancak ydirekt ortadan tek ayaklı modellerden olmalı resimdeki gibi, panel büyüyeceği için ekstradan bir de ünite ya da sehpa parası vermesin istiyorum.standart kullanıcıyı maddi ve manevi olarak üzmeyecek bir tv tavsiye eder misiniz?
Aslında 49 demeseydin sana 43L2863 incelermisin derdim,

Ancak ''49-50 olmalı'' dersen öncelikle 10bit HDR LG IPS panel ve MB130 ile üretilmiş 49R7020 incelemeni önerirdim lakin o da maalesef yengeç ayak yani senin istediğin gibi değil.

Ayak yapısı biraz zorlayacak ama araştıracağım size uygun bir şeyler :ok

EDİT: Aradığım cihaz burnumun dibindeymiş zaten :kiskis

49L2863DAT :ok

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı [IMG]https://tavsiyeforumu.com/data/avatars/s/0/363.jpg?1527372547[/IMG] Adem Helvacı Ado hocam merhabalar. 49 inç bir televizyon almak istiyorum 2 aydır araştırıyorum kafam karışmış vaziyette. Bütçe olarak 2000 i geçmek istemiyordum ama smart özellikli ve 5-6 yıl götürebilecek bir televizyon için mümkün olmadığını gördüm.

Sizden ricam aşağıdaki modellerden hangisini önerirsiniz?

LGUJ630V
Samsung MU7000
Sony (öneriniz var ise)

ya da 1000 lira daha vermeye değer diyorsanız

LG SJ800V
Samsung MU8000
Sony (öneriniz var ise)

Benim buradaki diğer bir sorunum, ekstra parayı vericem fakat teknoloji gene lcd olsun istemiyorum, eski teknolojinin iyisini almak mantıklı gelmiyor. O yüzden emin olamadım. Bir de Vestel kötüdür algısı var kafamda ama kağıt üstünde her TV çok iyi, ondan hangisi iyi olur anlayamadım.

Kullanma amacım:
- PS4, Netflix, ara ara tv kanalları
- Açı çok önemli değil, ama oda aydınlık ışık alan bir oda (yansıma da pek sorun olmaz ama)
- Smart özelliği oldukça önemli
- Zaman sıkıntısı olan bir insan olduğumdan servisle uğraştırsın istemiyorum
- Gerçek siyahlar oldukça önemli, gerçekçi renkler çok taktığım bir konu. Mesela sony telefondan samsungun en iyi telefonuna geçtim ama renkler sony de çok daha iyiydi. Gözüm biraz seçici ne yazık ki :)

Bütçe olarak da 2800 ü geçmek istemiyorum ama 1000 liraya değer bence çıkar dediğin ürün varsa da duymak isterim.

Şimdiden teşekkürler

Sana hem bütçeni hem de bütün sistemini alt üst edecek bir model yazayım ancak kağıt üzeri verilerine bakma, git mağazada gözünle gör mutlaka, sonra gel yeniden tartışalım

49NU8000 :ok

Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53
Adem Helvacı Ado abicim; öncelikle hâlin, keyfin yerindedir inşallah.

Sana vereceğim bilgiler doğrultusunda bana bir tv önermeni rica ediyorum:

Marka takıntım yok.

Limitim 2300 Lira ama zorlayarak 2500'e çıkabilirim.

Ekran boyutu olarak 43 - 50 inç olabilir.

Bolca film ve maç izleyeceğim. Ekstra bir durum yok.

Örnek olarak bugün gezdiğim Vestel bayisindeki satıcı bana "Smart için ekstra 400-500 lira para vermeye gerek yok" diyerek, ısrarla UD6300 önerdi.

Adem Helvacı Ado abicim; uzun bir mesaj olacak yine ama derdimi net anlatayım istiyorum.

Bütçeyi 2000 Liraya düşürdüm; kendimi zorlamama lüzum yok diye düşünüyorum. 3 Temmuzda kesin olarak alacağım TV'yi kısmetse.

AWOX önermiştin ama hâlâ MH ve garanti süresi bakımından soğuk bakıyorum.

FHD ve 4K seçiciliği yapmıyorum artık. Ekran boyutu 43 de olabilir; 50 de olabilir.

IPS ve VA konusunda ise, geçtiğimiz günlerde Teknosa'da bir Vestel 40 UB6300 gördüm ve görüntüsü resmen beni cezbetti diğer TV'ler arasında. Paneli nedir, ne değildir bilemiyorum ama senin bilgin varsa, oradan yola çıkarak panel tercihi yapmam da kolaylaşır diye düşünüyorum.

Regal 6520, Toshiba 2863 ve Grundig 6565'i senin yorumlarından yola çıkarak belirledim.

Regal 48-49 inç; Toshiba ve Grundig 43 inç oluyor aynı fiyata.

Hangisini önerirsin? Veya yine ekstra ekleyebileceğin bir model var mıdır abicim?

A Çevrimdışı

akskon

Yeni Üye
28 Haz 2018
12
45
- -
Bi haftalık araştırmalarımda vestel odaklanmıştım. Ama bugün lg de listeye aldım. Lgler HDR desteği var, ips panel. Vestel hdr yok va panel. Samart özellikleri açısından değerlendirmeleri de içeren 2500-3000 aralığında hangilerini tavsiye edebilirsiniz? Samsunglar biraz pahalı gibi. Diğer markalarda öneri var mı?

A Çevrimdışı

ARKİN11

Yeni Üye
28 Haz 2018
13
41
Öncelikle herkese slmlar.
Terasda kllanılmak üzere 1000-2000 tl aralığında eğer olursa uydu alıcısı hızlı bir tv tavsiyesi alabilirmiyim. Adem Helvacı Ado

Teşekkürler

G Çevrimdışı

gimmeluck

Yeni Üye
28 Haz 2018
14
47
Günaydın Kardeşim ve Eski Meslektaşım diyeyim :ok

PVA ve/veya günümüz adı VA ile devam edelim zira forum üyelerinin bu teknik kısaltmalardan oldukça kafası karışık zaten, muhtemelen bu PVA ismini bir kaç kere daha yazarsak forumdaşlar bundan sonraki sorularına ''Ado hocam PVA diye yeni bir panel tipi çıkmış özellikleri nelerdir?'' diye ekleyeceklerdir haklı olarak :))

VA paneller üretimin en başından bu güne kadar olduğu üzere hızlı tepkimede üretim adeti bazında en tercih edileni zira aslında bu anlamda en başarılı olan panel TN olsa da, TV dünyasında çok fazla TV panel göremiyoruz o nedenle hep IPS ve VA olarak ilerliyoruz.

SAMSUNG ve 49 çelişkisinde ise biraz bilgi krililiği var diye de düşünüyorum zira SAMSUNG yetkilileri IPS panelin sadece 55/7400 de olduğunu iddia etseler de, 49/7400 ün IPS olduğu yönde de bilgiler geliyor ancak ben mağazada görmek istememe rağmen ürün olmaması nedeniyle teyit edemedim bu bilgiyi.

Kaldı ki aynı mağazalara da pek gitmek istemiyorum malum mağazacı kardeşlerimiz ile çok anlaşamıyoruz :))

Şunu anlamakta ben de zorlanıyroum. SAMSUNG yetkililerinin iddiası, IPS olmasına rağmen üretimin yine de kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar. Bu bana bir zamanlar SONY markasının BETAMAX video teknolojisinde inat edip, artık yıllar yıllar sonra video teknolojisi bitmeye yakınken VHS üretim yapmaya başklaması gibi bir durum olarak geliyor.

IPS i öcü olarak gösteren bazı yazılar da okudum ben lakin ilginçtir ben IPS panelleri oldukça severim. Elbette ki panel teknolojisi de zaten kullanım amacına özel seçilmesi gereken bir teknolojidir en başta bunda anlaşabilmek lazım.

Bu koşullarda diyorum ki, ''Madem ki SAMSUNG un elinde IPS dizilim yapacak bir teknoloji de var, o halde neden bunu pazara sunmuyor?''

Sunmuyor ise acaba her zaman bildiğimiz gibi kapalı kapılar arkasında LG ile bir anlaşma yapılıp LG den hücre yapısı alınıp üzerine SAMSUNG basılmış olabilir mi?

vs vs kafada deli sorular.

Neyse biz işimize dönelim.

49UD9400 ü daha pahalı yapacak olan unsur HDR10 ve WCG desteği sunuyor olmasıdır. SAMSUNG VA panel kullanılır ve MB120 ile MB130 anakartlı üretimi vardır. 49UD9400 alırken mutlaka kod kontrolü yapılması gerekir zira 3 ayrı koddan üretimi bulunmaktadır, 3 ü de SAMSUNG panellidir ancak anakart ve özellikleri değişkendir. bahsettiğim HDR10 ve WCG desteği olan ürünün kodu V10117192 dir

50UD8400 de benim panel kalite listemin en başında olan AUO ve ikinci sırada olan CMO panel kullanılmıştır ve doğal olarak yapı tipleri VA dır. Sorun şu ki bu modelde HDR WCG HB DV gibi ek özelliklerden hiç birisi bulunmamaktadır, nature tv dir.

Genelde tüm incelemelerimi sökerek yaptığım gibi MU7000 de sökerek incelediğim tv lerdendir. Mühendislik kalitelerine ve dizaynlarına lafım yok ancak kusursuz tv değildir.

Işık yansıma konusunda belirteyim ki günümüz üretimlerin bir çoğu maalesef glare panel. Yani bir şekilde ışık yansıması mutlaka oluyor.

Yıllar önce Fabrikadaki eğitimlerde (2005-2006) Plazma ve LCD arasındaki farkı anlatırken bu bile bir kıstas idi. Plazma tv ler bu anlamda dezavantaja sahipken, TFT LCD lerin dik gelen ışığı farklı açıya yansıtma özelliğinin avantajlarından bahsedilirdi lakin bu gün üretilen paneller o panellerden değil artık.

Bu nedenle sanırım en büyük güvenceniz gözleriniz olmalı. Mağaza ortamında tv ekranından, aıdınlatma spotlarının yansımasını kontrole tmek en başarılı test yöntemi olacaktır :ok

İyi kontrast ve hızlı tepki için VA
Geniş izleme açısı ve Daha iyi renk algoritması için IPS

Diyerek yazımı sonlandırayım :ok

1) hocam uzun açıklama için teşekkür ederim, şu kısımda bahsettiğiniz 50UD8400 , vestel mi?

--------
50UD8400 de benim panel kalite listemin en başında olan AUO ve ikinci sırada olan CMO panel kullanılmıştır ve doğal olarak yapı tipleri VA dır. Sorun şu ki bu modelde HDR WCG HB DV gibi ek özelliklerden hiç birisi bulunmamaktadır, nature tv dir.
----------------

2)) eskiden PVA paneller daha pahalıydı, şimdi fark kalmadı mı acaba?
yani vestel 50UD8400 , 49UD8400'den daha pahalı ve specler aynı.

3) PVA paneller parlaklık olarak daha iyiler mi hala? O konuda karşılaştırmamışsınız da. Gün ışığında avantaj veya normal kanal izlerken daha iyi oluyor (Film izlerken berbat olabiliyor tabi, Nicolas Cage tiyatrodaymış gibi görünüyor )))

4) hocam HDR nasıl birşey? Eğer şu eski dinamik contrast gibi birşeyse cinayet :)
contrast aralıgını toplamda genişletmek için koyu tonların oldugu ekranda aralığı siyaha dogru kaydırıyor , ışıklı ortamda beyaza çekiyor ve bu değişimleri ekranda görebiliyordunuz, yani berbattı.

5) WCG HB DV konusunda da bilgim yok, google yerine siz 1-2 konuşma cümlesi şeklinde söylerseniz kaparım ben hemen ))

6) Eskiden bilirsiniz VCD leri PC monitöründen izlerken düşük çöznüürlüğün etkisiyle monitör tüm hatalarını gösterirdi VCDdeki filmin.
şimdi aynı şekilde 4K tv alıp , uydudan HD yayın izliycez,, aynı mantık geçerli olur mu? öyleyse normal HD bir model almak lazım, yok ama 4K panelelr daha kaliteli ve upscale ları çok başarılı derseniz o ayrı.

Geri
Üst Alt