B Çevrimdışı

barbaros34

Yeni Üye
26 Haz 2018
2
31
Orta segment 4K Tv tavsiyesi lütfen
Merhaba arkadaşlar , abiler.
Acil yardımınız lazım 4K tv alicam ama çok kararsız kaldım malumunuz çok çeşit var baktıkça kafa karıştırıyor. Aman aman bilgi sahibi değilim pek anlamam ama birkaç model seçtim kendime göre. artılarını eksilerini yazarsanız çok memnun kalırım. baktığım fiyat aralığı : 2000-2400 TL
LG 43UJ630V
VESTEL 49UD8800
VESTEL 49UD8400

Moderatör tarafında düzenlendi:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Orta segment 4K Tv tavsiyesi lütfen
Merhaba arkadaşlar , abiler.
Acil yardımınız lazım 4K tv alicam ama çok kararsız kaldım malumunuz çok çeşit var baktıkça kafa karıştırıyor. Aman aman bilgi sahibi değilim pek anlamam ama birkaç model seçtim kendime göre. artılarını eksilerini yazarsanız çok memnun kalırım. baktığım fiyat aralığı : 2000-2400 TL
LG 43UJ630V
VESTEL 49UD8800
VESTEL 49UD8400

49UD8800 üründe LG ve SAMSUNG karma panel ile MB13 anakart

49UD8400 üründe LG panel ve MB130 anakart mevcuttur.

UJ630 modeli benim sevdiğim ve standart değerlerin biraz üzerinde olan kullanıcılar için önerdiğim bir modeldir ancak rakamsal olarak yüksek, garanti olarak kısa bulurum, bu nedenle LG IPS panelli UJ630 yerine bu listede LG IPS panelli UD8400 en ideal seçenek gibi geliyor bana :ok

Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53

UJ630 modeli benim sevdiğim ve standart değerlerin biraz üzerinde olan kullanıcılar için önerdiğim bir modeldir ancak rakamsal olarak yüksek, garanti olarak kısa bulurum, bu nedenle LG IPS panelli UJ630 yerine bu listede LG IPS panelli UD8400 en ideal seçenek gibi geliyor bana :ok

Adem Helvacı Ado abicim; ben arkadaşa yine sen ve Can abiden edindiğim bilgiler ışığında 50UD8800 - HDR üretimini önersem ne dersin?

Bu arada 49UD8800'de HDR olan bir üretim yok mudur?
Selamlar azizim;

50UD8800 de karma panel olmasının yanısıra (Bu bir sorun değil) iki panel tipinin de VA olması (CMO ve AUO)

49R7020U da ise %100 LG IPS panel kullanılması nedeniyle ikisinin arasındaki açı duyarlılığı asııl temel sorun.

Yani buna sorun da demeyebiliriz. Eğer sizin izleyici profiliniz açı konusunda hassas ise 8800 e temkinli yaklaşmalısınız.

Eğer Yüksek kontrast ve Hızlı tepkime istiyorsanız o zaman 7020 ye temkinli yaklaşmalısınız.

8400 ile 8800 arasında ise HDR farkı var.

8800 ü en avantajlı kılan (Sizin adınıza) konuların başında ise Can abinin bu paneli bizzat inceleyip OK vermesidir diye düşünüyorum :ok

Şöyle özetleyelim,

8400 CMO AUO panel MB130 1000hz HDR yok
8800 CMO AUO panel MB130 1000hz HDR var
7020 LG IPS panel MB130 1000hz HDR var

(8800 de MB120 li eski üretimleri de var, satıcıdan teyit ediniz)

B Çevrimdışı

barbaros34

Yeni Üye
26 Haz 2018
2
31

Peki 8400 2250
8800 2300 tl hangisini secmeliyim ? Cok bir fark yok aralarinda ? 8800 daha üst bir sürüm falan mi o kafami kurcaladi

F Çevrimdışı

freedom1259

Yeni Üye
29 May 2018
44
39
Screenshot_2018-06-24-18-58-

Eyvallah ustam aldım bitane gelince burdada paylaşırım inşallah
Screenshot_2018-06-24-18-58-55-079_com.android.chrome.png
Hocam bende aynı tv yi düşünüyorum. Geldimi acaba tv niz. Bende aynı tv yi düşünüyorum şu anda tv bana 1950 tl ye geliyor. Kupon ve word puanla. Sizden haber bekliyorum rica edicem

S Çevrimdışı

seknhsgl

Yeni Üye
26 Haz 2018
4
38
S.a. arkadaşlar.. benim de nacizane bi sorum olacak.. hepsiburada.com' daki Vestel 50FD7300 ve A101 de satilacak olan Toshiba 43L2863DAT arasında kaldım. İlki 1784TL ikincisi de bildiginiz gibi 1650TL. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Yoksa ikisinden ziyade aynı fiyat civarında baska bi TV öneriniz var mıdır? Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler..

S Çevrimdışı

sanks

Yeni Üye
27 Haz 2018
2
45
merhabalar sayın Adem Helvacı Ado forumda yeniyim dün yerelde bir satıcıda lg nin bir modelini izledim diğerlerine göre renk kalitesi en iyi olandı diyebilirim fakat internette baktığımda ürün modeli 43lw340c lg sayfasında profesyonel ürünler kurumsal monitörler başlığı altında satılıyor tüketici ürünlerine göre bu ürünlerin avantaj ve dezavantajlarını nedir ne dersiniz duvarda awox regal modellleri ile kıyasladım tabi bunlara göre görüntü kalitesi en iyi olanıydı

B Çevrimdışı

baykalbilgin

Yeni Üye
27 Haz 2018
1
34
Merhabalar, foruma yeni katıldım. Kısmetse 9 ay kadar sonra evleneceğim. Haliyle alışveriş başlıyor. Bu tür işleri az çok bilirsiniz, kalabalık bir aile ortamında gidip çevrenizdekilerin "işte bu iyiymiş, bunun tasarımı daha hoş, bu daha ince, şu daha uygun" gibi konuşmalar eşliğinde alışveriş yapılabiliyor. Beyaz eşya veya evin diğer eşyaları gibi şeylerde bu konular daha hızlı ve kısmen sağlıklı akıp gitse de Tv - Klima gibi elektronik ürünlerde biraz daha kişisel zevk ve beklentiler devreye giriyor. 2-3 aylık zaman içerisinde biraz Tv araştırması yapayım diyerek gittiğim mağazalarda bazı modelleri inceledim. Biraz liste geniş ama zaman içerisinde sağlıklı kararı veririz diye umut ediyorum.

Tv nin bulunacağı oda ise, 5,2x4,3 metre ölçülerinde 22,5 metrekare civarındadır. Ortalama izleme mesafesi ise 4 metre civarıdır. Tv de anten bağlantısı yapar mıyım bilmiyorum, Smart ve USB anlamında daha çok kullanırım diye düşünüyorum. Fiyat açısından ise maksimum 3750tl civarı bakıyorum.

Listenin başındaki iki ürün aynı fabrika ve aynı banttan çıkıyor. Servisleri, satış noktaları, donanımları ve tasarımları aynıdır.

1 - Grundig İmmensa 49VLX9600
2 - Arçelik Ultima A49L 9785 5S

3 - Vestel 49UD9300

4 - Samsung 50MU7000

5 - Panasonic TX - 49DS503E

6 - Sony KD - 49XE7077

Şöyle bir etrafında döndüğüm, aa bu iyiymiş dediğim ürünler bu şekilde, elbette daha iyi ve farklı ürünler vardır. Listedeki sıralandırma beğeni sırası değildir. Bu kadar ürün içinde hiç mi yakın hissettiğin olmadı sorusuna ise; 1-6-5 şeklinde bir cevap verebilirim.

Yorumlarınızı ve olursa farklı cihaz tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

G Çevrimdışı

gimmeluck

Yeni Üye
28 Haz 2018
14
47
İzleme mesafe ve açınız ne olacak? Futbol merakınız var mı?
merhaba,
DH forumun eskilerindenim, kendimi burda bulmam ilginç.
vestelde lcdtvde de çalıştım 10 yıl önce, ama uzun zamandır ilgilenmiyorum. o yüzden alttali yazdığım bilgilerim eski;

Adem beye bikaç sorum vardı zamanı olursa;
- PVA ( artık VA panel diyorlar nedense) panel ile IPSe göre marmariste bol pencere ve güneş alan bir salonda daha rahat ederim değil mi? PVa ların hala ekran parlaklığı daha yüksek mi?
- ama bol güneş ve pencere olduğu için yansıma problemi minimum olmalı TVde.
- sadece normal tv kanalları izlenecek, daha canlı görüntü için PVa panel daha iyi değil mi?
ailem için TV, kendime alacak olsam daha doğal pastel renkler veren IPS düşünürdüm, filmleri film modu izliyorum çünkü normal kanalları değil.,
- benim hatırladıgım PVA renk çeşitliliği ve doğrulunda daha başarılı idi?

bu bağlamda samsung 49MU7400 modeline baktım PVA sanırım?
50MU7000 bu modele göre neden daha ucuzdur? (GG'de ikisi de var)

ilginçtir vestelde de 50UD8400 modeli, 49UD8400 modelinden daha ucuz.

nedir bu 49 inchleri daha pahalı yapan? diğer specler aynı sanırım.

bu arada şaşırdım samsungun bazı modellerinde IPS panel de kullandıgını öğrenince..

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
merhaba,
DH forumun eskilerindenim, kendimi burda bulmam ilginç.
vestelde lcdtvde de çalıştım 10 yıl önce, ama uzun zamandır ilgilenmiyorum. o yüzden alttali yazdığım bilgilerim eski;

Adem beye bikaç sorum vardı zamanı olursa;
- PVA ( artık VA panel diyorlar nedense) panel ile IPSe göre marmariste bol pencere ve güneş alan bir salonda daha rahat ederim değil mi? PVa ların hala ekran parlaklığı daha yüksek mi?
- ama bol güneş ve pencere olduğu için yansıma problemi minimum olmalı TVde.
- sadece normal tv kanalları izlenecek, daha canlı görüntü için PVa panel daha iyi değil mi?
ailem için TV, kendime alacak olsam daha doğal pastel renkler veren IPS düşünürdüm, filmleri film modu izliyorum çünkü normal kanalları değil.,
- benim hatırladıgım PVA renk çeşitliliği ve doğrulunda daha başarılı idi?

bu bağlamda samsung 49MU7400 modeline baktım PVA sanırım?
50MU7000 bu modele göre neden daha ucuzdur? (GG'de ikisi de var)

ilginçtir vestelde de 50UD8400 modeli, 49UD8400 modelinden daha ucuz.

nedir bu 49 inchleri daha pahalı yapan? diğer specler aynı sanırım.

bu arada şaşırdım samsungun bazı modellerinde IPS panel de kullandıgını öğrenince..

Günaydın Kardeşim ve Eski Meslektaşım diyeyim :ok

PVA ve/veya günümüz adı VA ile devam edelim zira forum üyelerinin bu teknik kısaltmalardan oldukça kafası karışık zaten, muhtemelen bu PVA ismini bir kaç kere daha yazarsak forumdaşlar bundan sonraki sorularına ''Ado hocam PVA diye yeni bir panel tipi çıkmış özellikleri nelerdir?'' diye ekleyeceklerdir haklı olarak :))

VA paneller üretimin en başından bu güne kadar olduğu üzere hızlı tepkimede üretim adeti bazında en tercih edileni zira aslında bu anlamda en başarılı olan panel TN olsa da, TV dünyasında çok fazla TV panel göremiyoruz o nedenle hep IPS ve VA olarak ilerliyoruz.

SAMSUNG ve 49 çelişkisinde ise biraz bilgi krililiği var diye de düşünüyorum zira SAMSUNG yetkilileri IPS panelin sadece 55/7400 de olduğunu iddia etseler de, 49/7400 ün IPS olduğu yönde de bilgiler geliyor ancak ben mağazada görmek istememe rağmen ürün olmaması nedeniyle teyit edemedim bu bilgiyi.

Kaldı ki aynı mağazalara da pek gitmek istemiyorum malum mağazacı kardeşlerimiz ile çok anlaşamıyoruz :))

Şunu anlamakta ben de zorlanıyroum. SAMSUNG yetkililerinin iddiası, IPS olmasına rağmen üretimin yine de kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar. Bu bana bir zamanlar SONY markasının BETAMAX video teknolojisinde inat edip, artık yıllar yıllar sonra video teknolojisi bitmeye yakınken VHS üretim yapmaya başklaması gibi bir durum olarak geliyor.

IPS i öcü olarak gösteren bazı yazılar da okudum ben lakin ilginçtir ben IPS panelleri oldukça severim. Elbette ki panel teknolojisi de zaten kullanım amacına özel seçilmesi gereken bir teknolojidir en başta bunda anlaşabilmek lazım.

Bu koşullarda diyorum ki, ''Madem ki SAMSUNG un elinde IPS dizilim yapacak bir teknoloji de var, o halde neden bunu pazara sunmuyor?''

Sunmuyor ise acaba her zaman bildiğimiz gibi kapalı kapılar arkasında LG ile bir anlaşma yapılıp LG den hücre yapısı alınıp üzerine SAMSUNG basılmış olabilir mi?

vs vs kafada deli sorular.

Neyse biz işimize dönelim.

49UD9400 ü daha pahalı yapacak olan unsur HDR10 ve WCG desteği sunuyor olmasıdır. SAMSUNG VA panel kullanılır ve MB120 ile MB130 anakartlı üretimi vardır. 49UD9400 alırken mutlaka kod kontrolü yapılması gerekir zira 3 ayrı koddan üretimi bulunmaktadır, 3 ü de SAMSUNG panellidir ancak anakart ve özellikleri değişkendir. bahsettiğim HDR10 ve WCG desteği olan ürünün kodu V10117192 dir

50UD8400 de benim panel kalite listemin en başında olan AUO ve ikinci sırada olan CMO panel kullanılmıştır ve doğal olarak yapı tipleri VA dır. Sorun şu ki bu modelde HDR WCG HB DV gibi ek özelliklerden hiç birisi bulunmamaktadır, nature tv dir.

Genelde tüm incelemelerimi sökerek yaptığım gibi MU7000 de sökerek incelediğim tv lerdendir. Mühendislik kalitelerine ve dizaynlarına lafım yok ancak kusursuz tv değildir.

Işık yansıma konusunda belirteyim ki günümüz üretimlerin bir çoğu maalesef glare panel. Yani bir şekilde ışık yansıması mutlaka oluyor.

Yıllar önce Fabrikadaki eğitimlerde (2005-2006) Plazma ve LCD arasındaki farkı anlatırken bu bile bir kıstas idi. Plazma tv ler bu anlamda dezavantaja sahipken, TFT LCD lerin dik gelen ışığı farklı açıya yansıtma özelliğinin avantajlarından bahsedilirdi lakin bu gün üretilen paneller o panellerden değil artık.

Bu nedenle sanırım en büyük güvenceniz gözleriniz olmalı. Mağaza ortamında tv ekranından, aıdınlatma spotlarının yansımasını kontrole tmek en başarılı test yöntemi olacaktır :ok

İyi kontrast ve hızlı tepki için VA
Geniş izleme açısı ve Daha iyi renk algoritması için IPS

Diyerek yazımı sonlandırayım :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhabalar, foruma yeni katıldım. Kısmetse 9 ay kadar sonra evleneceğim. Haliyle alışveriş başlıyor. Bu tür işleri az çok bilirsiniz, kalabalık bir aile ortamında gidip çevrenizdekilerin "işte bu iyiymiş, bunun tasarımı daha hoş, bu daha ince, şu daha uygun" gibi konuşmalar eşliğinde alışveriş yapılabiliyor. Beyaz eşya veya evin diğer eşyaları gibi şeylerde bu konular daha hızlı ve kısmen sağlıklı akıp gitse de Tv - Klima gibi elektronik ürünlerde biraz daha kişisel zevk ve beklentiler devreye giriyor. 2-3 aylık zaman içerisinde biraz Tv araştırması yapayım diyerek gittiğim mağazalarda bazı modelleri inceledim. Biraz liste geniş ama zaman içerisinde sağlıklı kararı veririz diye umut ediyorum.

Tv nin bulunacağı oda ise, 5,2x4,3 metre ölçülerinde 22,5 metrekare civarındadır. Ortalama izleme mesafesi ise 4 metre civarıdır. Tv de anten bağlantısı yapar mıyım bilmiyorum, Smart ve USB anlamında daha çok kullanırım diye düşünüyorum. Fiyat açısından ise maksimum 3750tl civarı bakıyorum.

Listenin başındaki iki ürün aynı fabrika ve aynı banttan çıkıyor. Servisleri, satış noktaları, donanımları ve tasarımları aynıdır.

1 - Grundig İmmensa 49VLX9600
2 - Arçelik Ultima A49L 9785 5S

3 - Vestel 49UD9300

4 - Samsung 50MU7000

5 - Panasonic TX - 49DS503E

6 - Sony KD - 49XE7077

Şöyle bir etrafında döndüğüm, aa bu iyiymiş dediğim ürünler bu şekilde, elbette daha iyi ve farklı ürünler vardır. Listedeki sıralandırma beğeni sırası değildir. Bu kadar ürün içinde hiç mi yakın hissettiğin olmadı sorusuna ise; 1-6-5 şeklinde bir cevap verebilirim.

Yorumlarınızı ve olursa farklı cihaz tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Selamlar;

VESTEL bu listedeki ultima hariç hiç bir ürün ile baş edemez o nedenle direkt olarak listeden çıkartabilirsiniz.

İmmensa nın olduğu listede ultima (bence) alınma zo nedenle ARÇELİK de listeden çıkartılabilir.

PANASONİC model anlamında bu listedeki ürünler ile aynı klasmanda değil o nedenle yorum yazmaya gerek görmedim.

50MU7000
49XE7077
49VLX9600

Bu ürünleri inceleyerek düşüncelerinizi belirtirseniz yeniden bir değerlendirme yapabiliriz :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
merhabalar sayın Adem Helvacı Ado forumda yeniyim dün yerelde bir satıcıda lg nin bir modelini izledim diğerlerine göre renk kalitesi en iyi olandı diyebilirim fakat internette baktığımda ürün modeli 43lw340c lg sayfasında profesyonel ürünler kurumsal monitörler başlığı altında satılıyor tüketici ürünlerine göre bu ürünlerin avantaj ve dezavantajlarını nedir ne dersiniz duvarda awox regal modellleri ile kıyasladım tabi bunlara göre görüntü kalitesi en iyi olanıydı

Beni yanlış anlamayın lakin, bu fiyatlara ürün satıp da 2usd lik dahili wifi kitini ürüne takmayan markadan ürün almayı makul göremiyorum ben. Burada konu wifi konusu da değil yaklaşım konusu aslında. Aynı fiyat bantlarında aynı özelliklerde aynı kalitede ürün bulunabilir diye düşünüyorum. biraz daha araştırıp alternatif modeller ile gelebilirmisiniz rica etsem, ona göre daha detaylı bir değerlendirme yapabilriiz :ok

Geri
Üst Alt