albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Vestelde uretilen tvler ortalama kac saat calistirilip piyasaya sunuluyor.mesela 2 saat falan.
Sundan soeuyorum tv alsigimizda kac saate kadar normal dicez calisma suresini cihazin?

Modül(panel dediğiniz eleman)ünitesi eskiden üretim den çıkınca belli saatler ona uygun çalıştırmayla denenir "di"!!
bunun saati de beli olmazdı 15dk. da olur,135dk.da olabilirdi.....

Bunlar geçmişte kaldı ve artık bant dan ne çıkarsa hooop kutuya gidiyor yaw!

Daha sonra bu panel; TV yi üreten birime gelince hiç kontrol edilmeden montaja geçilirdi!
Ama adam gibi üreticiler böyle yapmazdı tabiki("capon" lardan bahsediyorum tabiki veya "alaman"!!)
onlar Modülleri denerler ve sonra takarlar dı!

Sizin sorduğunuz daha çok veya sanırım sadece "TV" nin üretim den çıktıktan sonraki kontrol/test/aging testleri v.s
Bunlar da yapılmıyor artık,geçmişte de zaten adam gibi üreticiler bunu yaparlar dı!

Not;bu Test sırasında KM teli takılı değildir,kaç KM yaptığını göremezsiniz!!! siz bunlara hiç takılmayın zaten fazla bir
KM yapılma dan onların basit bir uygulama testiyle hooop kutuya girer TV ler

Adam gibi üreticiler de ise böyle olmaz tabiki!!!

Not;ben Samy(Kore) de çalışırken bir soru geldi kursiyerin birisinden,soru teknik olarak biraz uzun ama
size cevabı iletiyorum kısaca ......en iyi testi müşteri yapar! panel de bir sorun varsa o mutlaka görecektir
ve biz de o zaman devreye girip gerekeni yaparız..... demişti!!

yaw adam milyonlarca TV üretiyor ve bir o kadar da Modül ünitesi üretiyor;iyi de kim yapacak bu kadar testi
bunca süre de!!! salla gitsin müşteriye o gerekeni nasılsa görecektir,bizim bunlarla uğraşacak kadar zamanımız yoktur!

+++

Kendi şahsi fikrimi yazıyorum;benim açım dan panelin 2.el veya teşhir olması hiç farketmez! hatta daha da iyi dir
hele de çıplak gözle görürsem! veya satan adamı tanıyorsam görmeme de hiç gerek yoktur;eskiden Pio lar
ama onları görmeye de zaten hiç gerek yoktu!

> 2.el de panel zaten fazla KM yapamaz!

>Teşhir de ise fazla KM yapar hatta ciddi fazla KM de yapar/yapabilir; peki bunun bir ölçüsü varmı dır?
bana göre günümüz panelleri olarak teşhir de 1000Km veya duruma göre 2/3bin KM de olabilir!

Ama 1000KM altıysa bence hiç bir şey değil dir! bunlara takılmayın ltf hatta duruma göre teşhir bir panel almak çok daha iyidir!
üstelik çıplak gözle de göreceğiniz için,panel eve gelince sürpriz yaşatmaz çoğunlukla! öteki türlü ise neredeyse Zar atmaya
benziyor!!

>TR ye özel bir diğer bana göre en büyük sorun ise yine bir "çakallık" örneği olarak;özellikle bir panel nasıl
perakende de müşteriye satılır hala bilmiyoruz!

Herifler paneli teşhire açıyor aylarca hatta bir iki yıl bekletiyor yaw,ülen turşusunumu kuracaksın bunun!
Sonra müşteri geliyor panelin yanına satıcı kafadan ...abi bu paneli daha geçen hafta teşhire açtık... der
halbuki panel orada belki 6 ay belkide 1 senedir duruyor!

Yabancı bazı işi bilen ülkeler de ise şöyle yapılıyor;adam paneli açıyor en fazla 1 hafta veya 1 ay bekletiyor sonra
aynen gazlıyor ama fiyatını "düşürüyor" tabiki;hatta bazen ciddi düşürüyor! böylece teşhir paneli satamama durumu asla
söz konusu olmuyor! ve o da kurtuluyor teşhir den!

Peki bazı uyanık veya işi bilen müşteriler ne yapıyor; böyle teşhir panelleri kovalıyor özellikel daha önceden belirlediği
ve almak istediği paneli sonra gidiyor mağazaya ve "pazarlık" yapıyor(o teşhir için tabi ki)adam kafaya koymuşsa zaten bir şekilde
satıcıyı ikna ediyor öteki de zaten fazla kasmıyor ve teşhir den anında kurtuluyor!

Biz de ise şöyle oluyor;sen gidiyorsun örneğin bugün için bir 2017 model panele(2018 ler henüz gelmedi!)
şu teşhiri bana indirim yapın verin diyorsun,sana kafadan hayır diyorlar o "yeni modeldir" ve zaten sıfırı elimizde bolca
vardır diyorlar!

2018 Mart da bitiyor gibi ama piyasalar ağzına kadar 2017 paneler ile doludur! bunu geçtim hala epeyi bir 2016 model stoğu vardır
daha ileriye gideyim hala 2015 modeller de vardır! daha eskilerini de geçiyorum bu arada!

>Japonya da ise şöyledir;bir panelin yaklaşık 3/4 tane farklı fiyatı vardır(mağaza da)
Teşhir/Kapalı sıfır kutu/Teşhir olup süresi daha fazla olan*)Satıcı anlatımlı* gibi farklı fiyatlar oluşuyor
ve bu durum her mağaza da farklıdır!

*Teşhir süresi fazla olan panel;adamlar size KM sini şak diye tam doğru söylerler! bu süre de uzadıkça da fiyatı düşer!

*Satıcı anlatımlı;burada devreye bir eleman girer ve size paneli epeyi bir süre anlatır-tanıtır v.s bu durumda eleman
size fazla mesai harcadığı için extra bir ücreti oluyor ve bunuda sen ödüyorsun!

Ha bu arada caponlar,yabancıları ayakta "yerler" uyanık olun!
Ben ilk gittiğim de bir defasına "ayakta yenmiştim"! sonra manzarayı çaktım hiç bir şey almamaya başladım Japonya dan!
çünkü aynı malı Hong-Kong veya Singapur dan çok daha ucuza alıyordum!!! üstelik ciddi pazarlık yaparak!

Not;caponlar özellikle kendi elektronik markalarını hep buralardan alıyor! eskiden harbi "Made in Japan" vardı! sonra bu iş
bitti "Made in China" oldu ama capon hala dışarıdan alıyor bunları! özellikel Camera/VideoCam./Telefon v.s

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
184
Menüye 4725 yazmayacaksınız azizim :)

MENU tuşuna basıp arkasından seri şekilde 4725 kodlamalısınız :)
Hocam aynen öyle yaptım ama olmadı:) kumandada ara ara tuşlar basmıyordu beli denk gelmiştir
Bu arada yarın bayiye gidip alıyorum vesteli.;) Vatanda indirim başlamış %10 indirimle 2049 tl olmuş. Buradaki mağazada da var görünüyor. Bayide 2099 tl. Bir pazarlık yapayım diyecem ama pek beceremem. Büyük ihtimal bunların fiyatı zaten standart firma bu şekilde veriyor bize liste fiyatı bu filan der herhalde.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Hocam aynen öyle yaptım ama olmadı:) kumandada ara ara tuşlar basmıyordu beli denk gelmiştir
Bu arada yarın bayiye gidip alıyorum vesteli.;) Vatanda indirim başlamış %10 indirimle 2049 tl olmuş. Buradaki mağazada da var görünüyor. Bayide 2099 tl. Bir pazarlık yapayım diyecem ama pek beceremem. Büyük ihtimal bunların fiyatı zaten standart firma bu şekilde veriyor bize liste fiyatı bu filan der herhalde.

Para alışverişi, pazarlık ve ticaret benim işim değil azizim hatta nefret ederim para işlerinden o nedenle bizim evin patronu eşimdir.

Hayatım boyunca kimseyle pazarlık edemeyen, ''el emeğidir yazıktır'' diyerek istenenden daha fazla ödeme yapan bir karakterim var o nedenle cebime 50 100 harçlık alır tüm idareyi eşime bırakırım ben.

Bu anlamda size TAVSİYE verebilecek son kişi ben olurum sanırım :) :) :)

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
>AVR süper,umarım absürt rakamlar bayılmadın buna! biliyorsun USA da $ -800-1000 iken burada $ 2000/2500 oluveriyor!
ama cihaz gerçekten süper,şimdi panel 9705 olduğu için elbette bir Pio kesinlikle değildir! dolayısıyla AVR de boş cihaz
hiç olmadığı için pre-set tüm çıkışları da elbette çok çok iyi dir,netice de bunun devamı olarak da elbette bir de kullanıcının
kendi "göz zevki" vardır ve bunda saygı göstermek gerekiyor,kaldı ki AVR kullanan adam da haybeci hiç değildir ve işi de bilir

>Evet rakamlar bahsettiğin paneller için yüksek ama bana göre absürt yüksek yaw! bende bu sebebten hala inat edip
yeni ve daha büyük bir ebat panel almıyorum;zaten çok iyi biliyorum ki gelen gideni aratacaktır!

>Sen o zaman madem ebat da büyüyor 8602 yi tatlı rakamlara bulabilirsin aynı şekilde

Not; senin 9705>>"FILM" için daha iyi netice verecektir! yeni paneller sature-vivid+yüksek bright v.s olarak geldiği için
belki sana(gözünü de aldatıyor olabilir) daha canlı v.s gelir/gelebilir ama "harbi filimci adam" bu dediğim olayı da şak
diye anlar! ya dert etmeyeceksin ya da gözün zaten bir süre sonra alışacaktır,olmadı AVR yi devreye sokarak kafana
göre set edebilirsin çıkışını!

Not;bence ilk etap da direk RAW kullanan! panelinin karakterini öğrenmeye bak+gözler de bir şekilde zatne sana
bir şeyleri gösterecektir(aldanma/algılama hisleri olarak!) AVR nin Movie mode v.s hiç bir ayarını kullanma!

Sonra kafana göre bi şeyler yaparsın

Not;"FILM" için kesinlikle panelin "Movie"(Cinema) modunu kullan!!! genel de/çoğunlukla bu mod paneller de
doğru geliyor!(alacağın panele göre bu değişir ama bana o zaman yeniden sorarsın)
Örneğin KS serisinde doğru gelmiyor,93x de ise daha doğru geliyor,8602 de orta karar geliyor gibi...

++

o sorduğun "100Hz" neydi onu anlamadım???

++

Zidoo;o cihazı biliyorum,daha doğrusu hepsini biliyorum,zaten bugüne kadar da bir alay TVBox/M.Player kullandım
alıyorum satıyorum kırıyorum! v.s

Bahsettiğin Player ayarı ise; "Display Refresh-rate" ayarı dır,ben onu OFF da tutuyorum,o baştaki bir kaç saniyelik
gecikmeyi önlemek ve özellikle filmi fast-rewind yaparken de o gecikme olmuyor aksi hal de her seferin de
tazeleme hızını ayarlıyor! sarma işlemi de gecikiyor,ama bu da bir kullanıcı tercihi tabi ki

Bence Player dan "Processing" ayarlarını da OFF yap!
Teşekkür ederim üstad. Avr yi Amazon Almanya'dan aldım, burada gerçekten adamı öpüyorlar.
Arkadaşlar ile görüştüm bugün onlar ısrarla en az 65 inch al diyorlar. Hanım da 65 e daha sıcak bakıyor, böyle olunca işler değişti. Bende şimdi hangi modellere bakacağımı bilmiyorum. Tavsiyeleriniz olursa sevinirim,
100 hz konusunu biryerden okumuştum ama bende tam olarak anlamdım ne olduğunu acaba pc vb bağlayınca o zaman mı 100 hz veremiyor dediler emin değilim.
9705 ten vazgeçmek onu geri plana almak ne zormuş arkadaş. Üstad ilginize ve cevaplarınıza gerçekten çok teşekkür ederim. Umarım bu forumda herşey yolunda gider.

E Çevrimdışı

ertemli

Yeni Üye
16 Şub 2018
43
2500 TL
PHILIPS 50PUS6272 50'' 126 CM 4K UHD SMART TV, 3 TARAFLI AMBILIGHT
http l
İyidir diyen varmıdır?
almak üzereyim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

~mustafa~

Aktif Üye
12 Mar 2018
53
Adem Helvacı Ado hocam kusura bakmayin yine rahatsiz ediyorum ama ips panele bir turlu isinamadim ve 49r6520f tvyi iade etmeye karar verdim diger yonleriyle cok hosuma gitti televizyon (ses haric ) pazartesi tvyi paketleyip kargoyla yollayacagim aklima takilan kolisinin yaninda seri nosunu yazan yapisik kagitin bir bolumunu servis almis o kagit gerekli olurmu

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado hocam kusura bakmayin yine rahatsiz ediyorum ama ips panele bir turlu isinamadim ve 49r6520f tvyi iade etmeye karar verdim diger yonleriyle cok hosuma gitti televizyon (ses haric ) pazartesi tvyi paketleyip kargoyla yollayacagim aklima takilan kolisinin yaninda seri nosunu yazan yapisik kagitin bir bolumunu servis almis o kagit gerekli olurmu
Orijinal kolisi eksiksiz ekipmanı ve evrakları olsun gerisi sorun değil azizim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Teşekkür ederim üstad. Avr yi Amazon Almanya'dan aldım, burada gerçekten adamı öpüyorlar.
Arkadaşlar ile görüştüm bugün onlar ısrarla en az 65 inch al diyorlar. Hanım da 65 e daha sıcak bakıyor, böyle olunca işler değişti. Bende şimdi hangi modellere bakacağımı bilmiyorum. Tavsiyeleriniz olursa sevinirim,
100 hz konusunu biryerden okumuştum ama bende tam olarak anlamdım ne olduğunu acaba pc vb bağlayınca o zaman mı 100 hz veremiyor dediler emin değilim.
9705 ten vazgeçmek onu geri plana almak ne zormuş arkadaş. Üstad ilginize ve cevaplarınıza gerçekten çok teşekkür ederim. Umarım bu forumda herşey yolunda gider.

>65" için yine bahsettiğim serilerin panellerine bakabilirsin,ama fiyat iyice yükseliyor!

yaw 65" diye ısrar eden kimler veya ne ye göre illa 65"?
veya neden 75 veya 85 olmasın o zaman??

Takılma bunlara;ama faturayı onlar ödeyecekse o zaman sana 75 alsınlar!

Ve senin bu işe ayırdığun bütçe nedir! ebat işi kolay da rakam; ebat büyüdükçe şişiyor yaw

>100Hz konusuna da takılma,bilenler de değil de bilmeyenler sallıyor böyle şeyleri!
Ayrıca bunlar "TV" dir yaw;ama kimileri bunun pekala "Monitör" gibi de olduğunu savunuyor ki külliyen YANLIŞ dır!
Buna da takılma ve geç

U Çevrimdışı

Ulubilge

Yeni Üye
25 Mar 2018
2
Samsung 39 inch televizyonum kendini emekli etmeye karar verince Oturma odası için televizyon ihtiyacı doğdu. Samsung almayacağım kesinlikle derken piyasada çokta alternatif olmadığını gördüm.
Samsung 40j5270 i gözüme kestirmiştim ki fhd yerine almışken uhd mi alsam derken yorumları okudukça kafam karıştı gitti.
Sonuç olarak; SONY KD-43XE7005 , samsung 43mu7000 arasında kaldım.
En iyisi bir bilene sorayım dedim ve buradayım. 40-43 inch ebatında oturma odasında çoğunlukla film, dizi ve maç izlemek için kullanılacak direkt pencereyle karşı karşıya bir konum için yukarıdaki televizyonlardan hangisini tavsiye edersiniz ya da boşver şu daha iyidir dermisiniz?

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
273
Samsung 39 inch televizyonum kendini emekli etmeye karar verince Oturma odası için televizyon ihtiyacı doğdu. Samsung almayacağım kesinlikle derken piyasada çokta alternatif olmadığını gördüm.
Samsung 40j5270 i gözüme kestirmiştim ki fhd yerine almışken uhd mi alsam derken yorumları okudukça kafam karıştı gitti.
Sonuç olarak; SONY KD-43XE7005 , samsung 43mu7000 arasında kaldım.
En iyisi bir bilene sorayım dedim ve buradayım. 40-43 inch ebatında oturma odasında çoğunlukla film, dizi ve maç izlemek için kullanılacak direkt pencereyle karşı karşıya bir konum için yukarıdaki televizyonlardan hangisini tavsiye edersiniz ya da boşver şu daha iyidir dermisiniz?

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
184
Arkadaşlar yeterse yeter deyip bugün 50fd7300 aldım. Aslında 48fd7300 almak istedim ama o daha pahalı idi. Bayiden aldım yarın servis getirecek. Tecrübeli arkadaşlar ilk kurulumda nelere dikkat etmeliyim, servise kontrol ettirmem gereken birşey yada yapılmasıni istemem gereken bir ayar varmıdır?

Geri
Üst Alt