TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
45
Cvp: Televizyon Tavsiyesi Ana Konu

Selamlar Azizim;

Yazılarımı ne kadar okursunuz bilmiyorum, sorma nedenim ise size aynı cümleleri tekrar ediyor olmak istemem lakin öncesinde elbette bazı detaylar geçmem gerekecek.

Yazılarımın genel içeriği, marka takıntılısı olmama yönünde nasihat içerir kabul edenlere.
Sebebi ise 45 yaşımın 35 inden fazlasını bu sektörde geçirip, Klima - Beyaz Eşya - Elektronik ürün guruplarında tüketiciye oynanan senaryoları gayet yakından biliyor olmamdır.

Burada amaç üreticileri töhmet altında bırakıp '''Vay sahtekarlar'' demek değil zira üstlendiğim görevlerin gereği biliyorum ki tüketiciler olarak bizler itiyoruz aslında üreticileri bu yollara.

BOSCH dünyanın bilinen en iyi beyaz eşyaları arasındadır. Elbette bir MİELE değildir olamaz, kaldı ki ülkemizde satılan BOSCH lar kesinlikle yanından dahi geçemez zaten.

Konumuz TV iken ne alaka Çamaşır makinezi Buzdolabı demeyin, konu bitiminde her şeyi anlamış olacaksınız.

BOSCH marka çamaşır makinesi, Plastik kazan, Presli, Sökülmez, Rulman dağılırsa Kazan komple değişir günümüz koşullarında 600TL.

BOSCH çamaşır makinesi, Çift amortisör, Plastik kazan, Presli, Sökülmez, Amortisörlerden birisi veya ikisi bozulursa kazan grubu komple değişir zira amortisör pimleri o SÖKÜLMEYEN kazanın kendisi zaten :). Kazan komple değişir 600TL.

BOSCH çamaşır makinesi, Krom tambur, Plastik kazan içerisinde, Tambur balans yapmaya başlarsa kazan komple değişir. 600TL

Bahsettiğim makine 10 yıl önce üretilen modellerden. Yani Makineyi çalışırken satsanız 400TL etmez, Ama tamiri 600TL kazan ile başlayan cümleler içerir.

SİEMENS çamaşır makinesi için yukarıdaki senaryonun aynısını yazarım size tereddütsüz değişmez zira içleri zerre kadar değişmez.

Neyse boşverin bu emperyalist markaları biz ülkemizden gidip PROFİLO alalım en iyisi.

Nasıl yani? Bu, bu, bu kazan? :yuh:

Aynı kazan :yuh:

Nasıl yani? Bu kazanı kullandığı BOSCH markayı 3000TL ye satan, Aynı kazan ile ürettiği SİEMENS marka makineyi de 2500TL ye satan zihniyet, Aynı kazan ile önünde PROFİLO yazıyor diye bana aynı malı 2000TL ye mi veriyor yani :yuh:

Evet aşıracak bir şey yok bunda. Marka karalıyor gibi olmayayım aynı işi TV sektöründe VESTEL de yapıyor.

Aynı anakart ve aynı panel olmasına rağmen, Aynı kalitede TV yi bazı özelliklerini ve bazı uygulamaları değiştirerek önünde VETSEL yazıyorsa 2000TL ye satarken, REGAL yazıyorsa 1500TL ye satıyor.

Ben eskiden buna sahtekarlık derdim ancak artık demiyorum zira piyasanın zorladığı koşullar bunlar maalesef.

Artık her firma sübliminal oynamayı tercih ediyor. Bu anlamda çok bilinmeyen ve güven vermeyen FİNLUX markasında da aynı kalitede panel ve anakart olmasına, Aynı servisten hizmet almasına, aynı garanti süresi vermesine, aynı ücretsiz kurulum desteği sağlamasına rağmen kzometik kasasını 1988 model şahin seviyesinde yaptıkları için albenisi olmayan ve adından dolayı güven vermeyen bu mal ancak 1300TL ye satılabiliyor onu da satıcısı becerebilirse.

Klima konusunda da durum farklı değil. Piyasaya bir tamponladılar zamanında ME ME ME diye (Mitsubishi Electric) Millet meee leye mee leye araba parasına klima satın aldı ülkemizde.

Sorsan kesinlikle inkar eder piyasada satılan diğer klimalarla aynı işi yaptığını.

Elbette ki asla inkar etmeyeceğim mühendislik farkları vardır, var da, ancak araba parasına klima satacak kadar fark olduğuna hiç kimse inandıramaz beni. En azından beni inandıramazlar yani :jeo:

Diyeceğim o ki azizim;

Siz imdi istediğiniz kadar teknoloji marketi gezin, İşi MAL SATMAK olan arkadaşlar ile görüşmek zorunda kalacağınız için o arkadaşlarımızın temsil ettiği gurubun ürünleri mükemel ötesi ve altın kaplama çelik kasa damdan düşse bir şey olmaz model, diğer üretimler ise içi saman doldurulmuş kandırıkçı firmaların ürettiği tenek kutular olacaktır.

Bu nedenle ben bir ürün satın alacağım zaman bilgiyi satandan değil de onarandan almayı tercih ederim ki arabamıalmadan evvel de servis arkadaşlar ile sohbet edip elimden geldiğince bilgi almıştım :)

Bakınız TV üretimi ile panel üretimi biribirnden farklı şeylerdir. Dünyada TV üreten 160 üzerinde marka var iken, Panel üreten etkili 6 marka vardır piyasaya hakimiyet kurmuş olan.

Şimdi oransal hesaba göre hareket ederseniz eğer, ne alırsanız alın zaten bu 6 panelden birisini, ve hatta oranı daha da azaltayım size, LG SAMSUNG CMO AUO bu 4 panel üreticisinden birisini satın almış olacaksınız.

Peki sonuçta içerisindeki panel bu 4 markadan birisi olacak ise geriye ne kalır?

1- Sağlam bir firma
2- Etkili bir servis ağı
3- Hızlı yedek parça imkanı
4- Sorun yaşadığınızda muhatap
5- Ekonomik ürün
6- Ekonomik olduğu kadar yüksek özellikli ürün
7- Satış sonrası yazılım desteği
8- Uzun garanti

Aklıma gelenler bunlar siz de isterseniz ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki 8 maddeyi bana sağladıkları takdirde, O Televizyonun önünde KEZBAN da yazsa benim için bir anlam ifade etmez açıkçası.

Bu bilgiler doğrultusunda yine benim yazılarımı bilenler bilir ki eğer marka takıntımız veya çevre baskısından çekinceniz yok ise ben ana markalara çok da para verme taraftarı değilimdir.

Yani önünde VESTEL yazıyor diye ve fazladan 1-2 ek özellik için ben 300-400TL fark ödemeyi mantıklı bulmuyorum.

Ancak istediğiniz çok teknik bir özellik sadece ana markada vardır (Mesela Hem hdr hem wcg hem db desteği sadece VESTEL 9650 de vardır) o zaman takır takır ödeyin parasını alın helali hoş olsun. Fakat kullanmayacağınız özellikler için sırf önünde VSTEL veya ARÇELİK yazıyor diye gidip bumarkalara gereksiz ödemeler yapmayın.

ARÇELİK yerine ALTUS alın
VESTEL yerine REGAL alın.

Ayrıca VESTEL ürün gurubundan alacaksanız VESTEL alıp 2 yıl garantiye razı olacağınıza REGAL alın 3 yıl koşulsuz garanti ve ücretsiz montaj hakkı yine sizin olsun.

Örnek vermek gerekirse eğer, Daha bu gün 48R6520 FHD bir ürüne MB211 gncel yazılımı yükledim. Samimiyetime inanın yanındaki MU7000 e (MU7000 4K tv dir) kafa tutuyordu televizyon.

Bahsettiğim REGAL televizyonu 1500 - 1600TL dolaylarında alabilirsiniz.

Veya 1750Tl dolaylarında 4K bir tv bakabilirsiniz.

Ekranı küçük ama 4K ve uygun fiyat olsun derseniz eğer 4K tv de bakabilirsiniz.

Size yine VESTEL üretiminde olan SEG de önerebilirdim ama benim hep savunduğum UZUN GARANTİ felsefesine ters düşüyor SEG markası.

FİNLUX de alabilirsiniz derdim lakin o parayı veriyorsam daha estetik bir kasa beklemek de hakkım diye düşünürüm ve açıkçası ya daha ucuza vermeleri, ya da daha estetik yapmaları konusunda inat ederim markaya karşı.

Aynı zamanda FİNLUX markası bir distribütorde şu an ve fiyat politikalarını çok benimsemiyorum. Her ne kadar güvence, garanti,servis hizmeti VESTEL güvence ve kalitesinde olsa da, ücret ve kozmetik politikaları nedeniyle şu an mesafeliyim FİNLUX markasına.

VESTEL gurubu dışında düşünecek olursanız ona göre de bir araştırma yaparız sizin için. Ancak önerdiğim modeller en azından mantık olarak size çok yatkın diye düşünüyorum :eek:k:

1988 model şahinim var (finlux fx 50 5vites) modifiye ettim Mi smart box çelik jant :)
Kumtel daylux 12000 (midea Daikin) klimam var
Huawei mate 9 (iPhone ve samsunga etek giydirir)
Hepsi on numara dediklerinize katılıyorum

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
45
Bendeki finlux tv nin kasası ince ve slim ben beğeniyorum sadece ayak plastik o hoşuma gitmiyor. Pf 7070 gibi dönerli kuş ayak olsun isterdim. Yada bulsam uyar mı bilmiyorum? Birde vestel finlux u daha çok Slovak ülkelerine üretim yapan yani Finlandiya markası biliyorum ve 2006 yılında satın aldı. Ve şuan o ülkeye ihraç ediyor.

T Çevrimdışı

takaji

Yeni Üye
27 Mar 2018
4
41
Merhaba, ben şu anda TV arıyorum ama bir türlü istediğimi bulamadım. Bir adet Mi Box 3 aldım. Bütün smart,internet, dizi vb şeyleri Mi box ile halledeceğim. Bütcem max 2.750-tl civarında. Film keyfi için 55 ekran istiyorum ama bu fiyata güzel bir ekran bulamıyorum. (Yani bilmiyorum) İstediğim en az 48-55 arasında en iyi ekran perfonmasına sahip televizyon. Ne önerebilirsiniz?

1. Evde göz yormadan net TV seyretme. (Dmsart var) (Aile amacı)
2. 1080P ve 4k Film,Dizi,anime izleme. Karanlık sahnelerde net olan, Ekran atlamadan izleyebileceyim. HDMI Arc ile anfiye bağlanabilen. DTS destekli. Net ve güzel en iyi ekran performansına sahip tv arıyorum.

Bütçem 2.750-TL civarında.

Evde 48UE6270 Samsung Tv vardı. Ekranı kırıldı. Yeni bir TV lazım.

Zaman ayırıp cevap yazarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Ben artık Türkiye'den bir ürün alırken yurtdışı fiyatına bakıyorum, aşağı yukarı aynıysa buradan alıyorum. Burada pahalıysa dışarıdan alma şansım varsa oradan alıyorum. Fakat tv olunca yurtdışı olmuyor maalesef, onda da yine de fiyatı kontrol ediyorum. Adamlar 1200 dolar alıyor. Burada 4750 tl ediyor, tr da ise 6000 e satmaya çalışıyorlar.

fiyat makası eskiden çok vardı ama bugün TR de fiyatlar yaklaşık Avrupayla eşitlendi hatta bir süre sonra da daha ucuza oluyor!
USA/Canada hariç tabiki;ama oralarla da makas epeyi azaldı!

Garanti/Servis v.s için dışarıdan panel alınmaz!

65lik iyi bir panel de o bahsettiğin rakamlara maalesef yok! Samy/Sony olarak
O zaman 55lik panele bak örneğin 9305 olabilir

Not; "ucuz" diye düşük spec. li büyük ebat panel almayın!

Ben LGE tavsiye etmem,Satıcıları da salla geç,onlar hangisi işine geliyorsa sana onu gazlıyorlar
sonra da örneğin LGE için ....abi LG dünyanın en büyük panel üreticisi;herkese paneli bunlar veriyor..... derler!

TR de artık bir rekabet ortamı neredeyse hiç bir sektör de olamıyor!!
Hemen bir tekelleşme başlıyor sankim bütün mallar aynı tezgah tan çıkmış gibi fiyatlat oluşuyor!
Sonra da biz de hala 2015/2016 model paneller piyasalarda bir türlü bitemiyor yaw üstelik hala kazık
fiyat dan satılmak isteniyor! Sony&Samy ikilisin den bahsediyorum diğerleri zaten rakip bile değildir!
LGE nin de kar marjı çok güzel bunu da hemen müşteriye dayamak istiyorlar!

Yerli montaj paneller ise bence daha ayağı yere basan rakamlar da ama sözüm Vestel için dir!
Beko/Arçelik ise panel işinde bu olaya "SPOR" gibi bakıyor! Spor için panel üretiyor Ali Koç Bey;malum
adam Fenere gelmek üzere;o da zor gibi görünüyor biraz diğer Ali bey müsaade ederse!

Beko bence iyi değil;illa yerli diyorsanız yolunuz Vestel e gider aynen!
Gerçi Vestel de olaya biraz panel işinde Spor gibi baksa da diğerinden bence çok daha iyi ve sağlam
yönde ilerliyor,tek sorun HiEnd bir panel çıkaramıyorlar!

"DEMO" yapmasını da hala öğrenemediler;aslında Vestel de Un-Yağ-Şeker vardır panel için ama Usta yok
şimdilik bunu becerecek!

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Can abi mrb sizi bu forumda gormek guzel oldu.sizden bir ricam var philips 42pfl9603d tv nin paneli nedir acaba.eski bir model ama cok zamandir merak ediyordum

T Çevrimdışı

takaji

Yeni Üye
27 Mar 2018
4
41
Merhaba, ben şu anda TV arıyorum ama bir türlü istediğimi bulamadım. Bir adet Mi Box 3 aldım. Bütün smart,internet, dizi vb şeyleri Mi box ile halledeceğim. Bütcem max 2.750-tl civarında. Film keyfi için 55 ekran istiyorum ama bu fiyata güzel bir ekran bulamıyorum. (Yani bilmiyorum) İstediğim en az 48-55 arasında en iyi ekran perfonmasına sahip televizyon. Ne önerebilirsiniz?

1. Evde göz yormadan net TV seyretme. (Dmsart var) (Aile amacı)
2. 1080P ve 4k Film,Dizi,anime izleme. Karanlık sahnelerde net olan, Ekran atlamadan izleyebileceyim. HDMI Arc ile anfiye bağlanabilen. DTS destekli. Net ve güzel en iyi ekran performansına sahip tv arıyorum.

Bütçem 2.750-TL civarında.

Evde 48UE6270 Samsung Tv vardı. Ekranı kırıldı. Yeni bir TV lazım.

Zaman ayırıp cevap yazarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

albanez albanez , Adem Helvacı Ado

Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Başlığı komple okudum iyice kafam karıştı.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Can abi mrb sizi bu forumda gormek guzel oldu.sizden bir ricam var philips 42pfl9603d tv nin paneli nedir acaba.eski bir model ama cok zamandir merak ediyordum

LGD-IPS 42lik panellerin hepsi IPS dir!
Ancak 9603 sanırım 2008 veya 2009 da çıkmıştı,çok çok iyi bir paneldir! o seri efsane gibiydi yaw
Ayrıca o yıllarda bir kaç sene süren bir LGE-Philips evliliği de vardı! panelleri LGE topluyordu!

T Çevrimdışı

tamer07

Yeni Üye
15 Mar 2018
21
VESTEL 49ud9400'ün HDR'li serisinin hala bayilere düşmemesi ve HITACHI' nin HT1800 serisini de yine bayisinin olmaması ve görerek almak istememden dolayı beklemeye geçtim. Biraz daha bekleyebilirim zamanım var.
Sn Adem Helvacı Ado ve Sn albanez albanez nette tesadüfen rastladığım 2016 üretimi HDR'li ve tepkime hızı 100 hz olan PHILIPS'ın 49PUS6501 ve 49PUS6551... modelleri var. Bu modeller hakkında bilginiz var mıdır? Eğer olumluysa düşünceniz ve bayilerde bulabilirsem görerek almak istiyorum.
Ayrıca bıkmadan özveriyle herkese yardımcı olmaya çalışmanız nedeniyle teşekkür ederim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
VESTEL 49ud9400'ün HDR'li serisinin hala bayilere düşmemesi ve HITACHI' nin HT1800 serisini de yine bayisinin olmaması ve görerek almak istememden dolayı beklemeye geçtim. Biraz daha bekleyebilirim zamanım var.
Sn Adem Helvacı Ado ve Sn albanez albanez nette tesadüfen rastladığım 2016 üretimi HDR'li ve tepkime hızı 100 hz olan PHILIPS'ın 49PUS6501 ve 49PUS6551... modelleri var. Bu modeller hakkında bilginiz var mıdır? Eğer olumluysa düşünceniz ve bayilerde bulabilirsem görerek almak istiyorum.
Ayrıca bıkmadan özveriyle herkese yardımcı olmaya çalışmanız nedeniyle teşekkür ederim.

Olumlu veya olumsuza yönelmek bizlerin elinde aslında.

Şöyle ki;

Bir yanımız, ''Yahu PHILPS diye alıyoruz içindeki her şey başka üreticilere ait'' dese de, diğer yanımız ''Sanki diğer üreticiler farklı bir şey mi yapıyor?'' diyor.

Bu nedenle ben çok da (TV söz konusu ise) önünde yazan markaya değil de, içerdiği teknoloji ve verdiği güvenceye/performansa dayalı satın alımı tercih/tavsiye ediyorum.

PHILIPS markasını kesinlikle küçümsemiyorum lakin fiyat politikaları mutlaka yine de marka değeri adı altında ürüne fark koyduğu gerçeğini göz ardı ettirmiyor.

100hz benim düşünceme göre büyük artıdır bu arada onu da belirtmek isterim.

V Çevrimdışı

victory 

Aktif Üye
2 Ara 2017
130
Peki can abi bu philipsin paneli 10 bitti o zamanlar bircok ise panel 8 bitti.bu 10 bit panellerin simdiki hdr ile bir ilgisi varmi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Peki can abi bu philipsin paneli 10 bitti o zamanlar bircok ise panel 8 bitti.bu 10 bit panellerin simdiki hdr ile bir ilgisi varmi

kısa cevap;yoktur!

eskileri bırakın şimdi,o günler bitti

HDR nedir yaw; "High-Dynamic-Range"
Panel işinde bir çok tanımın "ucu açıktır"

şimdi HDR nereye koyacaksın veya neyin yüksek dinamik aralığı;insan gözünün limitleri nedir!
"KARTAL" larmı bunu izleyecektir!

şimdi HDR diye bir resimler sunuyorlar ve çoğu yeni model cep.ltf ların da HDR özelliği var v.s
iyi de bu resimlerin hangisi "NATURAL"; termal Camera gibi çok yüksek nit değerine(8999/1000 gibi) çıkıyor ve haliyle
resim doğal halinde uzaklaşıyor!

şimdi siz çıplak insan gözüyle neyi nasıl görüyorsanız(normal bir gündüz aydınlanmasın da) tam doğru ışık değeri
ve tonlama v.s de işte aynen budur,iyi de HDR ve veya abuk bazı ayarlar ile oynayarak o gördüğünüz manzara resmi
bir anda panel den size çok farklı geliyor! ülen ben böyle görmedim bu ne şimdi diyeceksiniz!

Ama bunun da müşterisi var veya dam bu resmi beğenecek;yaw bu benim göz zevkim kardeşim sana ne diyecektir
buna da bir şey diyemeyiz!

Biz normal de doğru resim/grey-scale/ışık v.s olarak 120nit(cd/m2) bu referance değerini alırız!
iyi de HDR veya bazı ayarlarda bud eğer 300 veya 800 veya 1000 filan oluyor,iyi de bu doğru değilki!
sadece kişi bundan hoşlanır veya hoşlanmaz!

Sonuç olarak insan gözünün limitleri vardır;herifler mal satmak adına bir sürü şeyi yapıyorlar ama resim kalitesi
doğallıktan tamamen uzaklaşıyor;ama ben seviyorum diyen adama da ben bir şey demem tabiki!

HDR ye mdre ye filan takılmayın,zaten elde donanım desteği dandik olmuş paso yazılımlar ile işi götürmek istiyorlar!
yaw adam gibi donanım üretsene kardeşim!

sonra da vatandaş buraya geliyor veya yabancı forumlar dahil heryer de bir HDR tantanası gidiyor!
abi sen doğal olanı ver de bunu da extra ver!

Satıcı vatandaşın yanına yanaşıyor ....abi bunda HDR vardır.... diyor vay be demek kolay böylece bitiyor!

Biz bu işlerin ilk başların da(KORE) öyle İngilizce tanımlar buluyorlardı ki ve bunu caponlar da yapıyordu o sıralar!
yaw ana dili İngilizce olan İngilizler ve Amerikalılar bile ülen bu nedir şimdi veya hangi manaya geliyor diye
kendi forumların da başlı açıp tartışıyorlar dı! yaw şimdi bu ne anlama geliyor...... herkes birşey yazıyordu!
tam komedi yaw,Koreli ile Capon ise gülüyordu!

yaw burada zaten amaç mal satmak adına;hikaye den tanımlar v.s bulup kafa karıştırmak sonrada bu tanımlı
lafları da "özellik" ve dahi "Teknoloji" olarak satıyorlardı,insanlar da bunları bir güzel afiyetle "yiyorlardı"

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
Biraz önce kendi usb belleğimle 65mu9000 i test ettim, cihaz kendi demolarında ve 4K demolarda güzel ama iş 1080p videolara gelince resmen ipe un serdi. Görüntü ayarları olarak da tüm modları denedim fakat başarılı olmadı. Özellikle tv yi zorlayan bir görüntü olunca hemen foyası meydana çıkıyor.
Orjinal 200hz fald panel tv kullanınca yeni tv beğenmek çok zor oluyor.

Geri
Üst Alt