E Çevrimdışı

ertemli

Yeni Üye
16 Şub 2018
43
Arkadaşlar yeterse yeter deyip bugün 50fd7300 aldım. Aslında 48fd7300 almak istedim ama o daha pahalı idi. Bayiden aldım yarın servis getirecek. Tecrübeli arkadaşlar ilk kurulumda nelere dikkat etmeliyim, servise kontrol ettirmem gereken birşey yada yapılmasıni istemem gereken bir ayar varmıdır?
Kaç TL..

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Arkadaşlar yeterse yeter deyip bugün 50fd7300 aldım. Aslında 48fd7300 almak istedim ama o daha pahalı idi. Bayiden aldım yarın servis getirecek. Tecrübeli arkadaşlar ilk kurulumda nelere dikkat etmeliyim, servise kontrol ettirmem gereken birşey yada yapılmasıni istemem gereken bir ayar varmıdır?

Aşağıda linkini verdiğimkonuyu inelemenizi tavsiye ederim :)

https://tavsiyeforumu.com/konu/vestel-tv-ilk-kurulum-ve-panel-test-uygulamasi-resimli-anlatim.604/

U Çevrimdışı

Ulubilge

Yeni Üye
25 Mar 2018
2
Samsung 39 inch televizyonum kendini emekli etmeye karar verince Oturma odası için televizyon ihtiyacı doğdu. Samsung almayacağım kesinlikle derken piyasada çokta alternatif olmadığını gördüm.
Samsung 40j5270 i gözüme kestirmiştim ki fhd yerine almışken uhd mi alsam derken yorumları okudukça kafam karıştı gitti.
Sonuç olarak; SONY KD-43XE7005 , samsung 43mu7000 arasında kaldım.
En iyisi bir bilene sorayım dedim ve buradayım. 40-43 inch ebatında oturma odasında çoğunlukla film, dizi ve maç izlemek için kullanılacak direkt pencereyle karşı karşıya bir konum için yukarıdaki televizyonlardan hangisini tavsiye edersiniz ya da boşver şu daha iyidir dermisiniz?

Soruyu yanlış yerde mi sordum acaba? Cevap veren yok.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
x7xx bildiğim kadarıyla IPS ve o TV yaramaz,Marka ya sakın verme! Samy ise VA ama o da üst seri değil
bence ona da para verme,yerine Vestel bak derim sana!

günümüz de 42/43/48/49/50 ler aman aman değildir! neredeyse tamamı 50/60Hz dir!
100/120Hz ise bazı üst seviye IPS ler de oluyor ama bile çok çok az dır!

eskiden ilk olarak 32 den yukarısına bakın derdik sonra 40/42 oldu bu ebat
sonra 46 oldu şimdi ise 55 ve üstüne bakın diyoruz(58 yine olmaz!)

Panelin AUO/CMI hatta Samsung v.s olması da olayı fazla değiştirmiyor!
IPS/VA olmasını zaten çoğu insan öğrendi ama hangi "kalite panel"(spec.olarak) soru budur işte

Örnek adam öğrenmiş sonun da forumlar dan "VA" daha iyi değil;ama neye göre bunu bilmez!
ülen VA larında çoğu dandik(düşük spec.) iyi de neden VA çok daha iyi o zaman!

IPS ler de "HALA" Contrast da rezil dir yaw;ülen 700/800 veya 1000;1 CR mi olur??? olmaz tabi ki
Black kötüdür,Contrast rezil dir! ama genel olarak iyi bir Engine ile buluşursa IPS en azından "aydınlık"
sahne de VA dan çok daha doğru/iyi resim üretiyor;buyrun buradan yakın şimdi!!!

İyide "karanlık" sahne de IPS yandı gülüm keten helva oluveriyor! Black olayını zaten geçtim,detaylar
hikaye onuda geçtim Contrast 850;1 ile ne olur yaw!!!

Baclight/Frequency scan-50/60Hz yine çuvallatıyor paneli!

Adam ben "FILM" ciyim ama neyi alacağını bilemiyor;zira alacağı panel de bir çok eksi var birkaç da artı
var gel de seç şimdi;"all-in-one" herşeyi oldun abi derse hepten yandı yine zira yok böyle bir panel!

++

Modül üniteleri(paneller) AUO/CMI de zaten dünya daki neredesye tüm panelleri bu herifler üretiyor!
Samsung bile Modül fabrikalarını kapattı Depo olarak kullanıyor buralarını!
Herkes Çin den alıyor bu mereti,"parasına göre mal" var ama ortada paraya kıyıp da adam gibi Modül alıp takan yok!
Diğer ana sorun bu işte!

50/60Hz-2500;1/8-bit/ Modül kullanılıyor,çok büyük çoğunlukla;ben daha 8/10-bit olayına da girmiyorum!
zira AUO bunun da çakmasını üretti seneler önce! (VA paneller için) ama bas parayı istersen sana en üst spec.
Modül de üretebiliyor hatta 8K da var(bunu da 4 sene önce becerdi ama talep yok!) 12K da var şimdi 16K ya
çalışıyorlar! LGD de boş durmadı ve 10K IPS üretti!

Not;herifler tam çakal yaw bunu bir de çakmalarını ürettiler! yakıda sizlere onları da sunacaklar veya başka bir sistem
bulacaklar v.s

olay kısaca şöyle "8K" için>>"4+4" hani bizim bir zamanlar kuşa çevirdiğimiz eğitim sistemi gibi!
4K sistem den geliyor(üretim budur)panel aslında 4K ama hoop yazılımla 4K daha biniyor al sana 8K panel!
Bunuda SHARP becerdi yıllar önce hatta kullandı bile bazı panellerin de! bildiğim kadarıyla bunuda Lisansını
AUO ya kiraladı bile(AUO/CMI bütün üretim Lisanlarını Sharp dan alır!)

Sharp sonra harbi 8K da becerdi,sistersen çakma ,istersen harbi 8K karar sana kalıyor!

Bunun da çakma oluşma sistemini Sharp buldu bunu bile acaip rakamlara Lisans verip malı götürüyor!

Ana üreticiler aslında bu konunun üretim(gerçek anlam da)kısmını becermezler gider Sharp dan Lisans
alırlar;zira "ana teknoloji/teknik üretim fabrikası" Sharp dır!

Sonuç olarak IPS/VA olması olayı fazla değiştirmez;ancak VA lehine çok daha fazla değişir,IPS de herşey
son derece kısıtlı dır ama VA da öyle değildir ama böyle baba VA ları da artık göremiyorsunuz!

Takılmayın IPS/VA olayına fazla;siz bence "resme" odaklanın,bakın bakalım sizi kesiyormu,işin teknik kısmıyla
hiç uğraşmayın ltf++

Not;ortada parayı basayım da en Kralını alayım diyeceğiniz bir panel artık yoktur!
sakın ha artık teknolojisi gebermiş TFT-LCD panellere "Marka" filan diye para basmayın ltf!

yaw bu işin Atası/Anası veya Babası SHARP bile bu işi bıraktı artık! o da başka şeyler den yolunu buluyor yukarıda anlattım
bazı işlerini,örneğin Sharp dünyanın en büyük "Solar-Cell" teknolojsinin bulucusu+üreticisi v.s filan dır! yani güneş enerjileri
ve benzeri enerji sistemleri! panel manel işleri çok basit kalıyor Sharp için,Çin li sağolsun nasılsa malı üretiyor(TV ler)
Sharp ise "teknoloji" üretiyor

++

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Bir de özellikle Samy/Sony/LGE için bu siteye bakınız>>
bir çok detayı buradan öğrenirsiniz,takıldığınız yerler olursa gelip sorarsınız!

Maalesef bizim paneller için böyle bir imkan yoktur!
Avrupaya ihraç edilen Finlux/Mideon/Toshiba v.s gibi panellerin bazılarını ben
bir vesile yabancı(Avrupa) sitelerinden bulabiliyorum ama o da tesadüf,çünkü model/seri
v.s numaraları değişik oluyor şansa buluyorum,örneğin en son Toshiba 6x/7x serilerini
buldum ama keybettim neredeysdi şu anda unuttum,düşük not/vasat test sonuçları v.s
bulmuş adamlar!

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
Bu haftasonu İstanbul'a gideceğim. Acele etmeden kendi gözümle tv leri inceleyeceğim, uygun birşey bulursam alıp dönerim artık. Eskiden İstanbul'da oturuyorken işimiz kolaydı, şimdi Edirne de olunca burada mağaza yok gibi.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Mağaza dan beğenim olmaz!
Bence sen önce yorumları oku,sonra yabancı dil varsa yabancı forumları biraz dolan,
TF/DH den uzak dur ama orada harbi kullanıcılar da vardır,herkesi de töhmet altında bırakmıyayım!
Başlıkları da vardır ayrıca oralar da,onları incele!

Mağazalar de resim modu;"Dynamic" olur,biz buna malı gazlama modu deriz!
çoğu yer de kumandayı elinize verip alın değiştirin de demezler,kaldıki pratik de o anda bazı şeyleri
ayarlamak da mümkün değildir ve zaten satıcı da böyle müşteriye uyuz olur!!!!

Ortam aydınlanması da hiç uygun olmaz! Evler ile tamamen farklıdır!

Kısaca ön sağlam bilgiler şart dır!

Eskiden böyle değildi;"nokta atışı paneller" vardı,git şunu al derdik!

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
Mağaza dan beğenim olmaz!
Bence sen önce yorumları oku,sonra yabancı dil varsa yabancı forumları biraz dolan,
TF/DH den uzak dur ama orada harbi kullanıcılar da vardır,herkesi de töhmet altında bırakmıyayım!
Başlıkları da vardır ayrıca oralar da,onları incele!

Mağazalar de resim modu;"Dynamic" olur,biz buna malı gazlama modu deriz!
çoğu yer de kumandayı elinize verip alın değiştirin de demezler,kaldıki pratik de o anda bazı şeyleri
ayarlamak da mümkün değildir ve zaten satıcı da böyle müşteriye uyuz olur!!!!

Ortam aydınlanması da hiç uygun olmaz! Evler ile tamamen farklıdır!

Kısaca ön sağlam bilgiler şart dır!

Eskiden böyle değildi;"nokta atışı paneller" vardı,git şunu al derdik!
Üstad özellikle Philips 8602 yi görmek istiyorum, burada yok çünkü. Ben yine de denerken standart , film ve doğal modda denemeye çalırım. Üstad siz oled tavsiye eder misiniz?
Yabancı dil var sayılmaz ama Chrome yardımıyla bazı siteleri okumaya çalışıyorum. Mall of İstanbul da Sony bayisi var bazen orada fiyatlar uygun olabiliyor. Oraya da uğramayı planlıyorum,

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
albanez albanez üstad izleme mesafesini ölçtüm 2,70 metre o yüzden 55 mi 65 mi tam olarak karar veremedim. Rtings sitesine göre 4K için 65 öneriyor ama izlediğimiz medyanın ne kadarı 4K olacak ki. Ancak bundan sonra indireceğim filmleri 4k olarak indiririm o da 4k çıkanları sadece. Bu mesafede 46 dan 55 e geçince doyurucu fark olur mu, yoksa ne yap et 60 - 65 mi al dersiniz?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Üstad özellikle Philips 8602 yi görmek istiyorum, burada yok çünkü. Ben yine de denerken standart , film ve doğal modda denemeye çalırım. Üstad siz oled tavsiye eder misiniz?
Yabancı dil var sayılmaz ama Chrome yardımıyla bazı siteleri okumaya çalışıyorum. Mall of İstanbul da Sony bayisi var bazen orada fiyatlar uygun olabiliyor. Oraya da uğramayı planlıyorum,

8602 yi de ben hiç görmedim merak ediyorum doğrusu ama İstanbul da mutlaka olan bir yerlerden bunu görebilirsin
Bahsettiğin modları sanırım denetirler(büyük mağaza ve TPV elemanı varsa illa ki ilgilenecek ve denetecektir!)
TPV elemanı yoksa yanına başka bir tip gelecek ve abi bunu bırak şunu al deyip çok büyük ihtimalle de LGE önerecektir
veya Samy;zira en çok ekmek onlar dan geliyor!!

Sony ler için zaten daha çok çeşit görmek adına SE Bayilerini dolaşmak gerekiyor! ancak her bayide de full olarak çeşitler olmaz!

O mesafe için 55/65 de olur! ancak bu mesafe aslında fix değildir,şöyleki SD de daha uzağa gideceksin FHD de yaklaşacaksın
UHD de ise iyice yakalaşabilirsin gibi dir! ancak evde salonda bu olay pratik de hemen hiç mümkün değildir!

...ben yere yata izlerim dersen.... o da olmaz! veya yana kaykılır yatarım dersen yine olmaz!
bu meretlerin hem izleme açıları vardır(özellikle VA ların)hem de vertical/horizontal açıları vardır!(aşağıdan/tepeden panele bakma durumu)

OLED(veya PDP ler de)bu sorun olmaz!

IPS ler de VA ya göre açı daha fazladır ama birilerinin salladığı gibi de açı vermez IPS ler!
örneğin benim Tosh 42lik panel LG dir yani IPS ama neredeyse hiç açı veremiyor Neden!
dolayısıyla salla geç "panel efsanelerini" bilen bilmeyen atıyor yaw!

46 dan(FHD) 55/65 UHD ye geçince elbette oldukça doyurucu resim alırsın bu kesin,özellikle vivid/sature+yüksek ışık seviyorsan!
ama doğal(Movie mode ama hakkını veren) bu aldığın resimler sana anında yapay gelecektir!

örneğin 9705 böyle bir paneldi!!! bunun Movie si ile alacağın panelin oldukça farklı olacaktır,ama gözler aldandığı için
çabuk alışırsın yapay da olsa ötekine!
Kardeş 4K için 165 de olur! veya 105 de olur,bunlara takılma sen şimdi,beleş vermiyorlar ki bu panelleri de kafamıza göre
birisini alalım değilmi??? bir takım teknik ölçüler v.s v.s doğru ama işin paraya bakıyor yaw!

4K içerik pek yok,daha doğrusu bol bol Hayvanlar,Kırlar-bayırlar doğa v.s v.s bolca var kaıdı ki çoğu 4K standardına göre de
çekilmiyorlar! Bit-rate ler çok düşük ama adu 4K!!

Veya TV kanalı var ismi 4K olarak geçiyor ama içeriklerin bir kısmı veya çoğu FHD(720/1080) Astra Uydunda ki kanallar da
böyle çoğunlukla 1080 veya 720 bile vardır Bit-Rate de çok düşük tabi ki!

TRT 4K kanalı da aynen böyledir ama ellerinde 4K içerikler de var ve Bit-rate 20/25 ler gibi oluyor ki hala düşüktür!
35bit-rate de gördüm çok az olarak! bana göre TRT FHD/UHD olarak Avrupada oldukça iyi bir yer dedir!

Ancak harbi UHD için min.35-50 bit-rate olmalıdır! 120 ye kadar da yolu vardır ama bunları şimdilik sadece Bluray(UHD)ler verebiliyor!
o da FİLM harbi 4K çekildiyse! çoğunlukla 4K filmler re-mastering yapılarak alın size UHD film deniyor;yani yersen!

Bir tek Kore/Japan da bazı kanallar da(özel) 4K/60-100 bitrate yayın o da kısıtlı veriliyor hatta 120Mb bile varmış ben görmedim bunu!

yaw bu işin bir alay teknik kısmı vardır,4K yayın/içerik v.s demekle UHD olamıyor!

++

4K download yapsan bile ki böyle bir imkanın varsa bence doldur bunları! en azından seçerek daha güzel bir arşiv yaparsın
ama nereye dolduracaksın yaw bunları!

Not;60" panel alma bunların hepsi eski nesil Sharp üretimi dir!!! sanırım arada Samy üretiyor 60" ları,alma bunu!

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
albanez albanez ilgilerinize çok teşekkür ederim. Bu haftasonu buradaki vatana gitmiştim lg nin 70" tv si vardı, 70uj675v diye ve fiyat 6088 tl idi. Ben 65 için 6500 tl gibi bir rakam düşünüyorum ama o fiyata burada iyi bir panel bulmak zor gibi. 55 olursa da 4500 tl olabilir.

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
Ben artık Türkiye'den bir ürün alırken yurtdışı fiyatına bakıyorum, aşağı yukarı aynıysa buradan alıyorum. Burada pahalıysa dışarıdan alma şansım varsa oradan alıyorum. Fakat tv olunca yurtdışı olmuyor maalesef, onda da yine de fiyatı kontrol ediyorum. Adamlar 1200 dolar alıyor. Burada 4750 tl ediyor, tr da ise 6000 e satmaya çalışıyorlar.

Geri
Üst Alt