C Çevrimdışı

coolfighter

Aktif Üye
19 Tem 2021
74
41
Arkadaşlar, ustalar...
Televizyon alacağım kararsız kaldım yardım ederseniz sevinirim.
Toshiba 58ua3a63dt
Philips 58pus8505/62
Tcl c715
Günlük kullanım ve iptv seyredeğim. Bende lg led vardı panel kırıldı. Lg nin webos undan memnun değilim. Android olmasını istiyorum.
Bu tv lerden hangisi daha mantıklı sizce kullanıcı yorumlarını okudum kafam çok karıştı.
TOSHİBA hariç hepsi TEKNOSA'da var. Gidip kendi gözünüzle inceleyin.

C Çevrimdışı

coolfighter

Aktif Üye
19 Tem 2021
74
41
Kumandalarını veriyorlar mı müşteriye acaba,en azından bazı denemeler yapılabilir renk v.s gibi :)
O mağazasına göre değişiyor aslında. TCL tüm modelleri, tüm boyutları var. USB ile gidip denemek en iyisi. TCL görüntü kalitesi fiyatına göre baya iyi. İçerisindeki ANDROİD çok hızlı. Atıyorum PHİLİPS gibi ekstra renk ayarı yapmadan bile standart kullanıcıyı memnun eder. PHİLİPS'ler çok soluk ve buğulu gibi. Aldıktan sonrada renk ayarı yap vs... Panelinden midir nedir bir türlü istenilen görüntü kalitesini yakalayamıyorsunuz. Ben 2 modelini evde denedim. Bana gelen TV'ler mi bozuk diye gittim başka yerlerde de denedim hepsi aynı. Bir kalitesizlik var. TOSHİBA'ya gelirsek onu hiç denemedim. Muadili VESTEL'lere bakmıştım. Renkler vs.. çok soluk gibiydi.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
O mağazasına göre değişiyor aslında. TCL tüm modelleri, tüm boyutları var. USB ile gidip denemek en iyisi. TCL görüntü kalitesi fiyatına göre baya iyi. İçerisindeki ANDROİD çok hızlı. Atıyorum PHİLİPS gibi ekstra renk ayarı yapmadan bile standart kullanıcıyı memnun eder. PHİLİPS'ler çok soluk ve buğulu gibi. Aldıktan sonrada renk ayarı yap vs... Panelinden midir nedir bir türlü istenilen görüntü kalitesini yakalayamıyorsunuz. Ben 2 modelini evde denedim. Bana gelen TV'ler mi bozuk diye gittim başka yerlerde de denedim hepsi aynı. Bir kalitesizlik var. TOSHİBA'ya gelirsek onu hiç denemedim. Muadili VESTEL'lere bakmıştım. Renkler vs.. çok soluk gibiydi.
Ben farklı bir avmde gördüğümde çocuk bana kumandayı vermemişti, "nesine bakacaksın,işte oynuyor film" demişti,kendince haklıdır belki ,ama illa bakarım veya bakmak isterim doğrusu :)

@Herkese:

Bu arada android olan tvde 1.5 /8 gb ram-rom varsa da almam doğrusu,o kadar para ver 1.5/8 tv al ,isterse jet olsun :)

C Çevrimdışı

coolfighter

Aktif Üye
19 Tem 2021
74
41
Ben farklı bir avmde gördüğümde çocuk bana kumandayı vermemişti, "nesine bakacaksın,işte oynuyor film" demişti,kendince haklıdır belki ,ama illa bakarım veya bakmak isterim doğrusu :)

@Herkese:

Bu arada android olan tvde 1.5 /8 gb ram-rom varsa da almam doğrusu,o kadar para ver 1.5/8 tv al ,isterse jet olsun :)
Büyük ihtimal ile uğraşmak istememiştir. Haklı değil denenmeyen TV'yi ne yapalım hocam. Tırnak içinde o zaman sen burada ne yapıyorsun değerli LALE kardeşim diyebilirdiniz. :)
ANDROİD olayı da fiyatı diğer TV'lere göre uygun. Alacağınız benzer TV'lerde o aralıkta aynı özellikleri barındırıyor. Atıyorum bu 1 K daha ucuz veya ne alınacağına göre pahalı. Ben 50 '' 4800 TL'ye aldım. Piyasaya göre ve sunduğu özelliklere göre şu anki durumda iyi seçenek. Gidip denemek görmek lazım. Ben 1 ayda 3 TV değiştirdim. Daha pahalısını da aldım ama. Bu beni daha fazla memnun etti. Kullanıcı yorumları da yanıltıcı olabiliyor. Ne bileyim gidip 10 K'ya çıkıp farklı bir TV alsam arasında pek bir fark olmayacağını deneyimledim. Zaten 10 K'ya çıktıktan sonra gider OLED alırım. 5 sene panel garantisi olanlar var yanarsa da değiştiririz. İşte parada versek bazı sorunlar hep var. Velhasıl kelam bu TV sektörü geriye gitmiş durumda. Bedavadan iyi paraları götürüyorlar.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Büyük ihtimal ile uğraşmak istememiştir. Haklı değil denenmeyen TV'yi ne yapalım hocam. Tırnak içinde o zaman sen burada ne yapıyorsun değerli LALE kardeşim diyebilirdiniz. :)
ANDROİD olayı da fiyatı diğer TV'lere göre uygun. Alacağınız benzer TV'lerde o aralıkta aynı özellikleri barındırıyor. Atıyorum bu 1 K daha ucuz veya ne alınacağına göre pahalı. Ben 50 '' 4800 TL'ye aldım. Piyasaya göre ve sunduğu özelliklere göre şu anki durumda iyi seçenek. Gidip denemek görmek lazım. Ben 1 ayda 3 TV değiştirdim. Daha pahalısını da aldım ama. Bu beni daha fazla memnun etti. Kullanıcı yorumları da yanıltıcı olabiliyor. Ne bileyim gidip 10 K'ya çıkıp farklı bir TV alsam arasında pek bir fark olmayacağını deneyimledim. Zaten 10 K'ya çıktıktan sonra gider OLED alırım. 5 sene panel garantisi olanlar var yanarsa da değiştiririz. İşte parada versek bazı sorunlar hep var. Velhasıl kelam bu TV sektörü geriye gitmiş durumda. Bedavadan iyi paraları götürüyorlar.
Evet ,bence de haklı değildi ama hanımla yıllar önce vatan'da yaşadığımız olaydan beridir bana "karışma alo,vermezlerse vermesinler" diyor ve beni kolumdan çekip uzaklaştırıyor o mahalden :hihi

Ben android konusunda aynı konumdayım,sanırım geçen senemiydi ,bu senemiydi unuttum,ademin canlı yayında da söyledim "ben almam,alana da karışmam" diye ki konu da olmuştu forumda :kiskis ,tabii fiyat olarak yazdım gibi algılanmasın :ok

C Çevrimdışı

coolfighter

Aktif Üye
19 Tem 2021
74
41
Evet ,bence de haklı değildi ama hanımla yıllar önce vatan'da yaşadığımız olaydan beridir bana "karışma alo,vermezlerse vermesinler" diyor ve beni kolumdan çekip uzaklaştırıyor o mahalden :hihi

Ben android konusunda aynı konumdayım,sanırım geçen senemiydi ,bu senemiydi unuttum,ademin canlı yayında da söyledim "ben almam,alana da karışmam" diye ki konu da olmuştu forumda :kiskis ,tabii fiyat olarak yazdım gibi algılanmasın :ok
Yenge hanım ne diyorsa odur. Saygılarımı sunarım kendisine. :)
Oda ihtiyaç meselesi aslında kullandığım birkaç uygulama vs... için. SAPHİ, WEBOS, TİZEN sanki daha kısıtlı gibi. Kısıtlanmayı pek sevmiyorum. Ama düzgün görüntü versin, sorunsuz olsun onu da kullanırım.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Yenge hanım ne diyorsa odur. Saygılarımı sunarım kendisine. :)
Oda ihtiyaç meselesi aslında kullandığım birkaç uygulama vs... için. SAPHİ, WEBOS, TİZEN sanki daha kısıtlı gibi. Kısıtlanmayı pek sevmiyorum. Ama düzgün görüntü versin, sorunsuz olsun onu da kullanırım.
Teşekkür etti ,(o da youtubeden yemek tarifleri izliyor :) )
İşin aslı linux olanların(tüm tv yazılımları) hiç birisi "özgür yazılım" değil bana göre,hepsi kısıtlı çünkü,android de bir yere kadar açık ,tek kolaylığı "kullanıcı yükleme yapabilir" olması ama öyle komik ram/rom da olmaz ,elimdeki vestel telefonda bile daha iyi durumda ram/rom :) , hadi ana programları engellersin anlarım ama ,neyse işte :)

C Çevrimdışı

coolfighter

Aktif Üye
19 Tem 2021
74
41
Teşekkür etti ,(o da youtubeden yemek tarifleri izliyor :) )
İşin aslı linux olanların(tüm tv yazılımları) hiç birisi "özgür yazılım" değil bana göre,hepsi kısıtlı çünkü,android de bir yere kadar açık ,tek kolaylığı "kullanıcı yükleme yapabilir" olması ama öyle komik ram/rom da olmaz ,elimdeki vestel telefonda bile daha iyi durumda ram/rom :) , hadi ana programları engellersin anlarım ama ,neyse işte :)
İşte eldeki seçenekler bunlar olunca mecburiyet oluyor. Yakın ve orta vadede bunlar düzelmez. Zira bu donanımlar çok maliyetli ve yapılması zor şeylerde değil. Ama bu aç gözlülükleri sonunda onları bitirecek. Nasıl TESLA otomotiv sektörünü ele geçirdi. Uzun vade de böyle bir gelişme olacak bence.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
İşte eldeki seçenekler bunlar olunca mecburiyet oluyor. Yakın ve orta vadede bunlar düzelmez. Zira bu donanımlar çok maliyetli ve yapılması zor şeylerde değil. Ama bu aç gözlülükleri sonunda onları bitirecek. Nasıl TESLA otomotiv sektörünü ele geçirdi. Uzun vade de böyle bir gelişme olacak bence.
Evet ,seçenek olmayınca durum bu oluyor maalesef.bana kalsa uzak zamanda da düzelmez,"nasılsa satılıyor" deniliyor çünkü.Firmalar malzemeleri toptan aldıklarından çok büyük para tutmaz aslında,olsa olsa bir kaç cent fazla verirler ama dediğim gibi "nasılsa satılıyor" mantığı ile hareket ettiklerinden ortaya bu çıkıyor :)

B Çevrimdışı

byghost

Yasaklı Üye
4 Ağu 2021
3
43
"HDR" için yine çok yalnış bilgiler(daha doğrusu milletin ağzında sakız olan şehir efsaneleri gibi)dolaşıyor
her yer de!

400/450NIT ile de HDR oluyor 1.000NIT ile de oluyor;herifler "1000NIT Standard" demişler ama sadece
demekle kalmışlar,bu herifler ya renk körü ya da "doğru resim" nedir bilmiyorlar:hayir
ama işin aslı şu ki,bu da bir marketing türü satış taktiği ki benim tabirimle bu da bir başka cins "çakallık" dır

Malum Forumlar veya YT ve bir alay yer de bunların muhabbetleri sürüp gidiyor ama işin pratik açıklamasını
ya bilmiyorlar ya da yapmak işlerine gelmiyor!

Ama çaktırmadan şu yapılıyor;hemen devreye Sony/Samy giriyor! ne hikmetse tabi bunların da en üst serisi
yani 9xx serisi gazlanıp,adeta bunu alacaksın diye emrediliyor! böyle bir şey yok arkadaşlar ya da doğru değildir!

ALL yok,VRR var veya ikisi de yok veya 2.1 yok ülen çakallar dünya kadar paraya mal satıyorsun TV diye
çok basit özellikleri bile kırpıyorsun! sonra birileri git SONY al diyor birilerine veya illa ki Samy almalısın deniyor!

OLED alıyorsun ki bu özelliklerin neredeyse tamamı bunlar da var! yahu üretici bile bu numaraları çekiyor
satıcılar ayrı alem bir de "forumlarda" bunlara gaz veren tipler türüyor

Adam Gamer değil ve hayatında bununla işi olmayacak veya gidip PS5 almayacak...
ona şu var bu var demenin alemi de yok tabi ki

Resim kalitesin den kimse bahsetmiyor,iyi de 4K panellerin bir çoğu günlük kullanım da SD/HD hatta UHD olarak
çoğu insanı kesmektedir! ama bilgi yönünden eksiği olan adamlar gelip de forumları dolaştığı zaman vay anasını yaw
demek ki böylemiş deyip kafasını yiyip durmaktadır!

Kimselere inanmayın,gözünüzle bu işleri bulup anlamaya çalışın,haybeye gidip 10 kağıt param var veya 15 kağıt
bayılabilirim diye birilerinin gazına gelip bunları sakın ha almayın!

Birisi çıkıp da ben de "UHD-Bluray" cihazı var dese;amenna diyeceğim ama yok ya da tek tük var hatta onlarda
forumlarda filan dolaşmıyorlar! abi senin kaynağın ne ki kalkıp HDR nin bilmem nesini soruyorsun???
hatta daha da ileri gidip HDR+ yok HDr10+ filan... abi sen de hangi kaynaklar+cihazlar v.s var hele bundan bir bahset bana??

Adam gidip YouTube da bulunan bir alay DEMO HDR leri açıyor bunlarla bir mukayese yapıp muhabbetlere giriyor!
babam senin panelin 450nit olsa ne yazar 1000nit olsa ne yazar?

Ama gelip de bana UHD-BD cihaz dan HDR li şu filmi açtım dese;o zaman cevabım ona göre olacaktır
kısaca adam Vestel alsa ne yazar Sony alsa ne yazacak ki??
elinde ne kaynak var ne de uygun donanım var gelmiş HDR veya DVision muhabbeti yapıyor
elinde 25 kağıtlık Sony panel var,kardeş git buna bir tane Sony X800 serisi UHD-BD al diyorum
abi o çok para yaw diyor :mutlu

15/25 kağıda Sony alıyor örneğin,sonra tamamlamak için git PS5 al veya UHD-BD al diyorum ekip tamamlansın
veya XBox al diyorum,ya Gamer değilim diyor ya da çok para diyor....

Belli ki adam da bilinç de yok bilgi de yok ama para bol basmış birilerinin gazıyla Sony de X9x en iyisi
diye onu almış!

Bakınız böyle bilinçsiz tüketiciler bizim memleket de ne yazık ki acaip bol,"sosyal" medya denen mekanlarda
sürekli girdiği için bunları alıyor,yazık bu verilen paralara!

HDR/DVision diye sakın kapılmayın dalgaya düşüp veya D-Atmos yokmuş diye!
yaw babam sen de yeni nesil "AVR" mi var da D-Atmos soruyorsun??
DV yi hayatında kaç kere bulup izleyeceksin?

HDR diye neyi izlediğini sanıyorsun!

++

HDR için bir bilgi daha vereyim("Picture Settings" için) öncelikle panelin NIT değerini iteleyin gitsin!
yok açıyor yok açamıyor yok açamaz v.s bunlar da küllüm yalnış bilgiler dir,hepsi açar
Zaten adam gibi açsa ortaya çıkan manzara da ülen bu ne biçim resim dersiniz!

örnek;panelin nit değeri 850 olsun(bu değer gayet iyi diyelim) panel de 100Hz+10bit olsun
şimdi sen HDR izlemek için uygun settings olarak neyi yapacaksın?
tut ki doğru bir ayar özellikle yabancı forumlardan buldun ama açtığın resme bakınca ülen HDR bumu dur diyeceksin!

örnek;panelin 400/650nit arası(bu bence vasat ama pratik de göze daha doğru resim veren NIT değeridir!
şimdi Picture Mode(veya Style diyelim buna) ISF-Day/Night yaparsan çok kötü resim alırsın!
Standard/Personal v.s gibi değişik bir moda alırsan yine kötü gelecektir!

Tek doğruya yakın Pic.mode;"Vivid" olacaktır! bakınız doğru demiyorum;doğruya en yakın bu mod oluyor!
kaldıki diğer 3 temel ayarlarıda doğru yaparsan!

Normal de bizim gibi pro. lar Vivid moda Shop mod diyoruz,yani malı gazlama modu bu!
ancak düşük NIT li paneliniz varsa ekran total aydınlanmasını fazla açmanız gerekiyor ve burada
Vivid mod size destek veriyor!

Ancak insanlar Vivid den kaçtığı için normal de bu modla hiç izlemeyip abuk subuk HDR resimler
izliyor panelin den....

Bu yazdıklarımın aslında bazıları bizim gözü aldatma olayında başka bir şey değildir,yani "doğru resim"
bu dur demiyorum,ben sadece pratik de gözü aldatıp nasıl beynimiz de daha güzel/doğru bir resim
olabilecek bunu anlatıyorum...

bunlar kısaca trick dediğimiz hafif kandırmaları yapmazsak,o panel Pio bile Sharp bile olsa adam olmaz!

++
TV üreticileri inanılmaz hileci yaw;her yıl bir sürü kafa karıştıran atraksiyonlar geliştiriyorlar,insanların zaten
aklını aldı bu çakallar!

Şunu unutmayın,artık bu dünya da şöyle süper v.s diyeceğimiz bir TV yoktur!

OLED ler içinde bahsedilen şehir efsaneleri de hemen hepsi yalnıştır!
İnsanlar çok para verse bile all-in-one ve süper bir panel alamaz!

OLED alırsın ve "Movie" de süper olur ama adam tam Vivid çi ise(o yukarıda HDR olayındaki Vivid den bahsetmiyorum)
bu adam OLED için beş para etmez diyecektir! o adam zaten Oled filan zinhar almasın yaw

NITdeğeri PDP ler de olduğu gibi OLED ler de yine düşüktür,aslında normaldir ama çoğu insan bunu beğenmez!
kişi böyle bir kullanıcı ise OLED de yine uzak dursun!

Gaming normal de çok iyidir ama biraz karanlık düşer,ancak Gamer adam zaten OLED almaz yaw!

"Sıkıntılar" olarak diğer LCD ler de aman aman bir farkı da yoktur,son yıllar da özellikle LGE bu konuda
müşterisini genel de hayalı kırıklığına uğratmıyor!

Ama Sony OLED alırsan yandın! hoş heriflerin LCD sini de alırsan yine yandın! onlara göre sorun filan yok panellerin de!
Kısaca ne dedin be birader, o kadar uzun laf ebeliği yapmışsın ki yazdıklarından hiçbir şey anlaşılmıyor. Bırak bilmişlik yapacağım diye teknik konuşmaları. Teknik konularını git başka yerde caka sat. Adem Helvacı hocam bile senin şu yazdıklarının 10 da 1 ini anlatmıyor. Dersin ki şu tv de şu panel var şu işe yarar renkler şöyle böyle dersin geçersin...

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Kısaca ne dedin be birader, o kadar uzun laf ebeliği yapmışsın ki yazdıklarından hiçbir şey anlaşılmıyor. Bırak bilmişlik yapacağım diye teknik konuşmaları. Teknik konularını git başka yerde caka sat. Adem Helvacı hocam bile senin şu yazdıklarının 10 da 1 ini anlatmıyor. Dersin ki şu tv de şu panel var şu işe yarar renkler şöyle böyle dersin geçersin...
Dersin geçersin ile içerik üretilmez. Eleştiri de böyle yapılmaz. Adem hoca kolay anlaşılsın diye ayrı ayrı bölüyor da anlatıyor. Eksik veya az anlatmıyor.

B Çevrimdışı

byghost

Yasaklı Üye
4 Ağu 2021
3
43
Dersin geçersin ile içerik üretilmez. Eleştiri de böyle yapılmaz. Adem hoca kolay anlaşılsın diye ayrı ayrı bölüyor da anlatıyor. Eksik veya az anlatmıyor.
Arkadaş sizin anlamak istemediğiniz şu; işin bir teknik dili vardır birde halk dili vardır. Burada bak forumda yukarıda koca koca harflerle ne yazıyor " Televizyon Tavsiye Ana Konu". ee hani sizin tavsiyeniz nerede birader. Gidin kendinize ayrı sayfa açın başlığını da televizyon teknik inceleme deyin orada istediğiniz türde anlatımlar yapın. Böyle uzun uzun burada insanların vaktini çalan teknik yazılarla işimiz yok bizim. he kısaca va panel nedir hdr hangi modelde vardır ve ne işe yarar yazarsan amenna ama siz maşallah sözlükteki teknik anlamaları ile uzun uzun o kadar saçmalıyorsunuz ki bak beni de uzun uzun yazmaya yönlendiriyorsunuz.

Geri
Üst Alt