S Çevrimdışı

Sharp61

Yeni Üye
24 Tem 2019
14
42
Selamlar. Ben 65 inç tv almak istiyorum. Büyük oranda uydu yayını ve iptv ile maç izleme işlemleri olacak. Baktığım model sony9096. Sormak istediğim kullanım amacıma göre bütçeyi 10 binlerin üzerine çıkarmaya gerek var mıdır? Örneğin 8196 da işimi görür mü? İndirimli 9096 bile 11000 civarı oluyor. 8196 ise 8500 civarına var. Aradaki 2500 TL fark 100 hz tv için değer mi?

C Çevrimdışı

coolfighter

Aktif Üye
19 Tem 2021
74
41
Vestel mi markası? Galiba Vesteller cok yansıtıyormus. Sonyler LGler daha az ama tabi min +2 bin TL vermen gerekiyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bunun için blacklight perde alacaksın :)
Hayır hocam TCL50P615 modeli. 4800 TL civarı fiyatı. VESTEL TV'lere baktım renkleri çok soluk geldi bana. +2 de verilse bi halta yarayan düzgün TV yok. Minumum 9-10 K o kadar verdikten sonra bu dandik panelleri almak yerine zaten gider OLED alırım.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
5 yıldır 100hz panel yok hocam :kiskis
2500tl ye takacakları panel 50hz dir. Tv yi modifiye edeceklerdir vs.
Ama şeytanın işi bu, sırf beni haksız çıkarsınlar diye çalışan başka 100hz vestel tv den söktükleri paneli sıfır diye sizin tv ye takarlar ona bir şey diyemem neticede ;)
Çok ilginç. Ben bu TV'yi alalı neredeyse 7 yıl oldu. O zaman 100 Hz lik olan ekranlar şimdi 50 Hz ise biz teknolojik olarak geriye gitmiş olmuyor muyuz? Ya da fırıncıların ekmek gramajından çaldıkları gibi, bunlar da özelliklerden mi çalıyorlar? Üstelik bu model 3 boyutlu bir modeldi. Üç boyutlu olmayan bir alt modelini de anneme anneme almıştım. Demekki 4000-5000 arası bir fiyatta alabileceğim ürünler hep 50 Hz olacak... Ne garip... Bu arada Fethiyede Ünlü bir plajdaki güzel bir balık restoranında piyanist şantörlük yapan, Barış Manço görünümlü bir halit hocam var. Çok severim kendisini. Onu görmeye gittiğimde mutlaka sizinle de tanışmak isterim. Hatta Manavgat'a yolunuz düşerse, beklerim. Bu arada Tlf numaram da 505 643 49 72. Selamlar.

Son düzenleme:
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Çok ilginç. Ben bu TV'yi alalı neredeyse 7 yıl oldu. O zaman 100 Hz lik olan ekranlar şimdi 50 Hz ise biz teknolojik olarak geriye gitmiş olmuyor muyuz? Ya da fırıncıların ekmek gramajından çaldıkları gibi, bunlar da özelliklerden mi çalıyorlar? Üstelik bu model 3 boyutlu bir modeldi. Üç boyutlu olmayan bir alt modelini de anneme anneme almıştım. Demekki 4000-5000 arası bir fiyatta alabileceğim ürünler hep 50 Hz olacak... Ne garip... Bu arada Fethiyede Ünlü bir plajdaki güzel bir balık restoranında piyanist şantörlük yapan, Barış Manço görünümlü bir halit hocam var. Çok severim kendisini. Onu görmeye gittiğimde mutlaka sizinle de tanışmak isterim. Hatta Manavgat'a yolunuz düşerse, beklerim. Bu arada Tlf numaram da 505 643 49 72. Selamlar.
Sebebi enflasyon. Geçen aralık ayında evkur mağazasında eski laptobumu (3900₺'ye almıştım 5-6 yıl kadar önce n552vw ASUS) aynı kasasında yine 3999₺ fiyat etiketiyle gördüm. Şöyle bir touchpadine dokundum, mouse hareketi bile evde kullandığım emektardan yavaş. Donanım özellikleri de vasatmış, ilk başta bakmamıştım.

Ekran-goruntusu-2021-07-31-161509.png

Benim model artık eskidiği için satışta yok ancak karşılaştır butonuna basınca resimdeki güncel fiyatı gözüküyor. Bu fiyat benim 3900₺'ye satın aldığım laptoba ait.
Ve ben o eskidiği için onun yerine geçecek laptoba 9400₺ verdim. Tabi şu an teknolojisinden ötürü ondan daha iyi ancak tabiri caizse o günün son model passatına binerken bu günün son model cliosuna düşmüş durumdayım.

Yani;
Çok ilginç. Ben bu TV'yi alalı neredeyse 7 yıl oldu. O zaman 100 Hz lik olan ekranlar şimdi 50 Hz ise biz teknolojik olarak geriye gitmiş olmuyor muyuz?
biz teknolojik olarak geriye gitmiş oluyoruz.

Yani 7 yıl önce o TV'yi 3000₺'ye aldıysanız bu günkü güncel teknolojili muadilini 12000₺ civarındakilerde görebilirsiniz. Zira fiyatlar 4 katına çıkmış durumda.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,610
Selamlar. Ben 65 inç tv almak istiyorum. Büyük oranda uydu yayını ve iptv ile maç izleme işlemleri olacak. Baktığım model sony9096. Sormak istediğim kullanım amacıma göre bütçeyi 10 binlerin üzerine çıkarmaya gerek var mıdır? Örneğin 8196 da işimi görür mü? İndirimli 9096 bile 11000 civarı oluyor. 8196 ise 8500 civarına var. Aradaki 2500 TL fark 100 hz tv için değer mi?
Aslında cevabı da yazmışsınız. 100 hz panel size harekette daha iyi sonuçlar verir. Artı 9096 bölgesel karartma uyguluyor. Parlaklık seviyesi daha iyi. 2500₺ farka değer diyorsan. Alınabilir bir model.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Sebebi enflasyon. Geçen aralık ayında evkur mağazasında eski laptobumu (3900₺'ye almıştım 5-6 yıl kadar önce n552vw ASUS) aynı kasasında yine 3999₺ fiyat etiketiyle gördüm. Şöyle bir touchpadine dokundum, mouse hareketi bile evde kullandığım emektardan yavaş. Donanım özellikleri de vasatmış, ilk başta bakmamıştım.

Ekran-goruntusu-2021-07-31-161509.png

Benim model artık eskidiği için satışta yok ancak karşılaştır butonuna basınca resimdeki güncel fiyatı gözüküyor. Bu fiyat benim 3900₺'ye satın aldığım laptoba ait.
Ve ben o eskidiği için onun yerine geçecek laptoba 9400₺ verdim. Tabi şu an teknolojisinden ötürü ondan daha iyi ancak tabiri caizse o günün son model passatına binerken bu günün son model cliosuna düşmüş durumdayım.

Yani;

biz teknolojik olarak geriye gitmiş oluyoruz.

Yani 7 yıl önce o TV'yi 3000₺'ye aldıysanız bu günkü güncel teknolojili muadilini 12000₺ civarındakilerde görebilirsiniz. Zira fiyatlar 4 katına çıkmış durumda.
Vestelde fiyatı 1950 liraydı ama ben internetten yine bir vestel bayisinden 1700 liraya almıştım. O zamanlar 1700 lira bayağı iyi bir paraydı...

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
100Hz veya 200Hz diye de takılmayın...

basit bir örnek,benim evde ki paneller den birisi 50Hz dir(LGD/S_IPS) modeli de 2011 dir dikkatinizi çekerim!
yetmedi bir de bu meret de 3D desteği de vardır,daha bitmedi o zamanlar 100Hz li+3D destek li Sony bile
Samsung bile olsa ve bunlar da HiEnd leri resmen cortlarken(3D görüntülemede)
benim garip Tosh 50Hz,bu Sony yi 3D de evire çevire dövüyordu yahu,Samsung u daha saymıyorum bile
onu da acaip benzetiyordu!

Note;bir ara Samsung un Sony ile ortak üretim yaptıkları S_LCD(Korea)fabrikasında S_PVA 240Hz(EU200Hz)lik
paneller ürettiler sadece en üst segment için(Samy/Sony TV ler de kullanılan)sanırım 2010/11 dönemiydi,
S_LCD fabrikası da bunu 2009 yapmıştı,ancak bu işte tutmadı!

Zaten bu 240 işi tutsaydı bugün 50 lik yerine 100 lük paneller standard hale gelip,200/240 lık paneller de en üst segment de
yer alıyor olacaktı!
SHARP hariç hiç kimse 240Hz işini becemememiştir,Sharp da zaten işi bıraktığı(TV) için 240 işi de öldü gitti

gerçek hikayelerin devamını yazmıyorum....

++

Ana neden panelin 50/100/200 olması değildir,kısa anlatımla Motor larda iş yok beyler,motorlar hikaye
çakallar motor diye almışlar bir şeyleri kasası acaip fiyakalı Merso/BMW/Volvo v.s marka kasaya takmışlar
ama araba yine hikaye gitmiyor yaw ülen "Hacı Murat" bile daha iyi be:haha

zaten yukarıda yazdıklarım yalnış olsaydı o zaman ülen benim Tosh 50Hz lik panel nasıl Ferrari gibi oluyor???

"Motor" sağlam da ondan!

Bir diğer neden de şudur aklınız da bulunsun;"Smart" işi çıktı panel işi cortladı!
İster Andro ister Tizen ister WEBOs istersen tırı-vırı Smart olsun,bunlar motor ile uyumsuz oluyor!
böyle bir yazılım da henüz yok,Rus ların yaptıkları onu-bunu Hack edelim sonra uydurup bunu yazılım
diye çakalım!

Pioneer
Panasonic
Toshiba
Sharp
kısmen Sony

iyi motor yapanlar dır,Pio bu işin en üst noktasıdır,Sharp yine öyle sayılır,gerisi(Pany/Sony dahil)
kısmen tam iyi değildir

4/4 lük işlemci/chipset/gpu+ilgili yazılım v.s Pio aslında tek ana üretici idi,buna yakın Sharp vardı(aslında hala vardır)
ancak bizim normal TV ler dediğimiz bu piyasa işi TV ler de;benim son20 yıl da gördüğüm adam gibi her şeyiyle
motor yapabilen bir tek TOSHIBA vardı,siz buna ister VA takın ister IPS takın isterseniz AMOY takın hepsini
süper çalıştıran sistem üretiyordu Tosh!!

Şimdi millet 50Hz muhabbetleri yapıyor,yaw senin motor gidik kardeşim,senden adam olmaz ki
istersen sen bunu 100Hz panele tak yine hikaye ve yakın zamana kadar da çoğu 100Hz idi ama o zamanda
bir sürü sorunlar vardı,biz Tosh kullanıcıları olarak gerek 50lik gerekse de 100lük panellerimizle bunlara
gülüyorduk yaw:haha1

Üstelik Tosh panel üretmez! Samsung/Sharp/AUO/CMO v.s her yerden panel alır takardı bu motorlarını
demek ki iş panel ile de bitmiyor,zaten bitseydi 240Hz lik paneller bugün piyasa da zibil gibi olurdu!

Not;240Hz lik "OLED" paneli de 2 yıl kadar evvel Çim li SkyWorth üretti bile ama işin nihai kısmına geçilemedi
çünkü uyum sorunu+chipset+yazılım v.s derken herifler kilitlendi,Sharp da anahtar var ama Çin li de parayı
verip Sharp dan anahtarı almıyor! Çin li bu yaw,para verirmi uyanıklar!

Tek başına olayı değildir bu panel tip TV ler

Tosh 15/20 yıl önce MediaTek kullanırdı ama onu süper revize edebiliyordu,Sony hikaye,Samsung hikaye v.s idi yine
Tosh sonra bir ara bazı serilerinde "ZORAN" kullandı!! Zoran ı ilk defa Tosh kullandı(revize yine)Samsung S_PVA panel
üzerine taktı=Ferrari575 oldu araba(2008 da biz buna o adı takmıştık)Zoran ise bugün en üst AVR lerde
hala kullanılır ve acaip. pro. bir motordur!

Tosh 2012 de bu defa kendi motorunu üretti>>"CEVO" ve olay bitti bununla:ok
bende hem Zoran hem de CEVO vardır şu anda eski Ferrari575 de olan MediaTek de üzerindeki Samsung
panel gittiği için mecburen değiştirmiştim,kısaca bunlarda motora bir mok olmuyor ama panel belli bir sonra
gümlüyor!

Yoksa Pio ve Tosh lar 15/20 yıl giderler!

++

Bugüne gelirsek Sony dahil artık ortada bu işe gerçek anlam da "yatırım" yapan bir üretici yoıktur,burada milleti
Samsung/Sony diye birileri yemesin haybeye,o gördüğünüz süslü katalog lafları v.s aynen hikayedir!

10 kağıt da fazla para da basarım diyen adam varsa gitsin OLED alsın kendisine,eski teknoloji bu LCD panellere
para basılmaz,riski olsa bile OLED lerin(eskisi kadar değildir+sizi pratik kullanımda da fazla rahatsızlık verecek
seviyede sıkıntı da çıkarmaz,ama Pio gibi de 20 sene filan gitmez,10 sene bile gitmez)

İnsanların bu yalnış ve bilgiden yoksun bir takım düşünceleri yüzünden sürekli bir Burn-in/Retention/Tint fail
v.s v.s diye milleti eksi teknoloji LCD lere yönlendiriyorlar yaw,o yüzden OLED fiyatları da düşmüyor!
nasıl düşsün ki,LCD yi herifler zaten ederinin 2/3 katı kazık satıyorlarlar dolayısıyla de OLED ler de duble
geçirmece tarife den satılıyor! Çin li için OLED veya LCD filan farketmez ama bu kafayla tabiki devam edilirse
herifler LCD leri şişirip şişirip çok daha yüksek KAR Marjlarıyla satacaklardır!

Bunların hepsi bir bir ispatlanmış geçmiş tecrübelerimiz dir!
Orta da para edecek TV yokken leş gibi mallar 3/5bin kağıtlara satılılıyor!
Samsung/Sony dedinmi rakam 10 kağıt dan başlıyor;değermi peki??? kesinlikle değmez!

yaw bir de beyler siz gün boyu bu meretle ne izliyorsunuz,hele bunları bir bir yazın bakalım??
ülen bunların hiç birisinin up/down-scale-res. v.s gibi işleri beceremiyor!
ama Sony den katalog okursanız resmi şöyle böyle işliyor da şöyle açıyor;ülen yalan dan kim ölmüş be!
o Sony HiRes/HiEnd v.s cihp/yazılım v.s makineleri bu gördüğünüz TV ler de yok ki!!!

Bilmem ne Engine diyorlar yani yersen,BRAVIA bilmem ne Engine v.s v.s v.s
Samsung da başka bir numara var v.s

Adam abi NFlix izliyorum ve Cat.3 üyesiyim diyor(UHD) iyide kardeş Cat.3 NF sana max 13/15Mb
UHD resim veriyor,hepsi bu iyi de bunu sana adam gibi normal bir Uydu(4K Receiver) 25/45MB arası zaten verebiliyor!
TRT4K bile resim çekimi UHD ise sana min 25MB veriyor!(ancak TRT nin başka bir sorunu olduğu için
resim kalitesi bana göre çok kötü!)

YouTube,kısmen daha iyi olsa bile 25/45MB skalasında geziyor ki bunlarında çoğu DEMO lardır izlediğiniz üzere!

Geriye adam gibi UHD kalitesi için bir tek 4K-Bluray ler kalıyor! iyide dünya da kaç tane gerçek 4K çekilmiş FİLM vardır?
onlarında bol bol kırpılmış versiyonları vardır

Onun haricinde piyasada OLED ler hariç adam gibi resim işleyen panel yoktur!
SD ler çok kötü
HD ler fena sayılmaz(bana göre o da kötü)
UHD ler de "iyi" desem bile elde adam gibi kaynak yok ki

Neyin tavsiyesi isteniyor şimdi olan mallar bunlar beyler,kimse Sony,Samsung filan demesin,işin bu bir de vebali vardır valla!
ama adam abi ben Sony "OLED" alacağım diyorsa varsın gitsin alsın o zaman....

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
100Hz veya 200Hz diye de takılmayın...

basit bir örnek,benim evde ki paneller den birisi 50Hz dir(LGD/S_IPS) modeli de 2011 dir dikkatinizi çekerim!
yetmedi bir de bu meret de 3D desteği de vardır,daha bitmedi o zamanlar 100Hz li+3D destek li Sony bile
Samsung bile olsa ve bunlar da HiEnd leri resmen cortlarken(3D görüntülemede)
benim garip Tosh 50Hz,bu Sony yi 3D de evire çevire dövüyordu yahu,Samsung u daha saymıyorum bile
onu da acaip benzetiyordu!

Note;bir ara Samsung un Sony ile ortak üretim yaptıkları S_LCD(Korea)fabrikasında S_PVA 240Hz(EU200Hz)lik
paneller ürettiler sadece en üst segment için(Samy/Sony TV ler de kullanılan)sanırım 2010/11 dönemiydi,
S_LCD fabrikası da bunu 2009 yapmıştı,ancak bu işte tutmadı!

Zaten bu 240 işi tutsaydı bugün 50 lik yerine 100 lük paneller standard hale gelip,200/240 lık paneller de en üst segment de
yer alıyor olacaktı!
SHARP hariç hiç kimse 240Hz işini becemememiştir,Sharp da zaten işi bıraktığı(TV) için 240 işi de öldü gitti

gerçek hikayelerin devamını yazmıyorum....

++

Ana neden panelin 50/100/200 olması değildir,kısa anlatımla Motor larda iş yok beyler,motorlar hikaye
çakallar motor diye almışlar bir şeyleri kasası acaip fiyakalı Merso/BMW/Volvo v.s marka kasaya takmışlar
ama araba yine hikaye gitmiyor yaw ülen "Hacı Murat" bile daha iyi be:haha

zaten yukarıda yazdıklarım yalnış olsaydı o zaman ülen benim Tosh 50Hz lik panel nasıl Ferrari gibi oluyor???

"Motor" sağlam da ondan!

Bir diğer neden de şudur aklınız da bulunsun;"Smart" işi çıktı panel işi cortladı!
İster Andro ister Tizen ister WEBOs istersen tırı-vırı Smart olsun,bunlar motor ile uyumsuz oluyor!
böyle bir yazılım da henüz yok,Rus ların yaptıkları onu-bunu Hack edelim sonra uydurup bunu yazılım
diye çakalım!

Pioneer
Panasonic
Toshiba
Sharp
kısmen Sony

iyi motor yapanlar dır,Pio bu işin en üst noktasıdır,Sharp yine öyle sayılır,gerisi(Pany/Sony dahil)
kısmen tam iyi değildir

4/4 lük işlemci/chipset/gpu+ilgili yazılım v.s Pio aslında tek ana üretici idi,buna yakın Sharp vardı(aslında hala vardır)
ancak bizim normal TV ler dediğimiz bu piyasa işi TV ler de;benim son20 yıl da gördüğüm adam gibi her şeyiyle
motor yapabilen bir tek TOSHIBA vardı,siz buna ister VA takın ister IPS takın isterseniz AMOY takın hepsini
süper çalıştıran sistem üretiyordu Tosh!!

Şimdi millet 50Hz muhabbetleri yapıyor,yaw senin motor gidik kardeşim,senden adam olmaz ki
istersen sen bunu 100Hz panele tak yine hikaye ve yakın zamana kadar da çoğu 100Hz idi ama o zamanda
bir sürü sorunlar vardı,biz Tosh kullanıcıları olarak gerek 50lik gerekse de 100lük panellerimizle bunlara
gülüyorduk yaw:haha1

Üstelik Tosh panel üretmez! Samsung/Sharp/AUO/CMO v.s her yerden panel alır takardı bu motorlarını
demek ki iş panel ile de bitmiyor,zaten bitseydi 240Hz lik paneller bugün piyasa da zibil gibi olurdu!

Not;240Hz lik "OLED" paneli de 2 yıl kadar evvel Çim li SkyWorth üretti bile ama işin nihai kısmına geçilemedi
çünkü uyum sorunu+chipset+yazılım v.s derken herifler kilitlendi,Sharp da anahtar var ama Çin li de parayı
verip Sharp dan anahtarı almıyor! Çin li bu yaw,para verirmi uyanıklar!

Tek başına olayı değildir bu panel tip TV ler

Tosh 15/20 yıl önce MediaTek kullanırdı ama onu süper revize edebiliyordu,Sony hikaye,Samsung hikaye v.s idi yine
Tosh sonra bir ara bazı serilerinde "ZORAN" kullandı!! Zoran ı ilk defa Tosh kullandı(revize yine)Samsung S_PVA panel
üzerine taktı=Ferrari575 oldu araba(2008 da biz buna o adı takmıştık)Zoran ise bugün en üst AVR lerde
hala kullanılır ve acaip. pro. bir motordur!

Tosh 2012 de bu defa kendi motorunu üretti>>"CEVO" ve olay bitti bununla:ok
bende hem Zoran hem de CEVO vardır şu anda eski Ferrari575 de olan MediaTek de üzerindeki Samsung
panel gittiği için mecburen değiştirmiştim,kısaca bunlarda motora bir mok olmuyor ama panel belli bir sonra
gümlüyor!

Yoksa Pio ve Tosh lar 15/20 yıl giderler!

++

Bugüne gelirsek Sony dahil artık ortada bu işe gerçek anlam da "yatırım" yapan bir üretici yoıktur,burada milleti
Samsung/Sony diye birileri yemesin haybeye,o gördüğünüz süslü katalog lafları v.s aynen hikayedir!

10 kağıt da fazla para da basarım diyen adam varsa gitsin OLED alsın kendisine,eski teknoloji bu LCD panellere
para basılmaz,riski olsa bile OLED lerin(eskisi kadar değildir+sizi pratik kullanımda da fazla rahatsızlık verecek
seviyede sıkıntı da çıkarmaz,ama Pio gibi de 20 sene filan gitmez,10 sene bile gitmez)

İnsanların bu yalnış ve bilgiden yoksun bir takım düşünceleri yüzünden sürekli bir Burn-in/Retention/Tint fail
v.s v.s diye milleti eksi teknoloji LCD lere yönlendiriyorlar yaw,o yüzden OLED fiyatları da düşmüyor!
nasıl düşsün ki,LCD yi herifler zaten ederinin 2/3 katı kazık satıyorlarlar dolayısıyla de OLED ler de duble
geçirmece tarife den satılıyor! Çin li için OLED veya LCD filan farketmez ama bu kafayla tabiki devam edilirse
herifler LCD leri şişirip şişirip çok daha yüksek KAR Marjlarıyla satacaklardır!

Bunların hepsi bir bir ispatlanmış geçmiş tecrübelerimiz dir!
Orta da para edecek TV yokken leş gibi mallar 3/5bin kağıtlara satılılıyor!
Samsung/Sony dedinmi rakam 10 kağıt dan başlıyor;değermi peki??? kesinlikle değmez!

yaw bir de beyler siz gün boyu bu meretle ne izliyorsunuz,hele bunları bir bir yazın bakalım??
ülen bunların hiç birisinin up/down-scale-res. v.s gibi işleri beceremiyor!
ama Sony den katalog okursanız resmi şöyle böyle işliyor da şöyle açıyor;ülen yalan dan kim ölmüş be!
o Sony HiRes/HiEnd v.s cihp/yazılım v.s makineleri bu gördüğünüz TV ler de yok ki!!!

Bilmem ne Engine diyorlar yani yersen,BRAVIA bilmem ne Engine v.s v.s v.s
Samsung da başka bir numara var v.s

Adam abi NFlix izliyorum ve Cat.3 üyesiyim diyor(UHD) iyide kardeş Cat.3 NF sana max 13/15Mb
UHD resim veriyor,hepsi bu iyi de bunu sana adam gibi normal bir Uydu(4K Receiver) 25/45MB arası zaten verebiliyor!
TRT4K bile resim çekimi UHD ise sana min 25MB veriyor!(ancak TRT nin başka bir sorunu olduğu için
resim kalitesi bana göre çok kötü!)

YouTube,kısmen daha iyi olsa bile 25/45MB skalasında geziyor ki bunlarında çoğu DEMO lardır izlediğiniz üzere!

Geriye adam gibi UHD kalitesi için bir tek 4K-Bluray ler kalıyor! iyide dünya da kaç tane gerçek 4K çekilmiş FİLM vardır?
onlarında bol bol kırpılmış versiyonları vardır

Onun haricinde piyasada OLED ler hariç adam gibi resim işleyen panel yoktur!
SD ler çok kötü
HD ler fena sayılmaz(bana göre o da kötü)
UHD ler de "iyi" desem bile elde adam gibi kaynak yok ki

Neyin tavsiyesi isteniyor şimdi olan mallar bunlar beyler,kimse Sony,Samsung filan demesin,işin bu bir de vebali vardır valla!
ama adam abi ben Sony "OLED" alacağım diyorsa varsın gitsin alsın o zaman....
Çok ayrıntılı, baştan sona makale okur gibi okudum. Özellikle resim işleme teknolojilerinden nefret ediyorum. TV yayınlarını izlemiyorum, onlarda belki işlevselliği vardır. Netflix ve Youtube için Philips 4K TV'min keskinlik ayarını maximuma alıp bütün görüntü işleme zımbırtılarını devre dışı bırakıyorum. Pastelleşme anca öyle düzeliyor. Renklerin canlı gözükmesi için gerçek görüntüden uzaklaştırıyor iyice.

HDR fena değil gerçi şimdi onu tenzih edeyim.

Bahsettiğiniz 2012 yıllarından da babaneme 3D özellikli bir LG TV alınmıştı. (Kendisi gerçekten bayılıyor 3D izlemeye :mutlu ). Ondan şu an sahip olduğum TV'den daha çok fayda görmüşüzdür. Hiç bir görüntü işlemeyi iptal etme girişiminde bulunmadım en azından. HDR falan zaten yok. Kalitesi kesinlikle daha iyi. Tabi çerçeve kalınlığı gibi o dönemin modası mıdır teknolojisi midir onun getirdiği küçük kusurlar hariç. Ama o dönem 2200₺ para verilmişti. Bu gün 6'ya katlasa 12000₺ bütçeyle herhalde o kalitelerde bir TV bulunur. Yine asıl darbeyi enflasyon vuruyor gibi.

Bir de şu bahsettiğiniz işletim sistemlerinin tamamından bir yazılımcı olarak gerçekten nefret ediyorum. TV ne kadar iyi, donanım ne kadar güçlü olursa olsun; işletim sisteminin kerneli dandik olunca en güçlü çip seti bile sınıfta kalıyor.

Android zaten açık kaynak. Kimseye lisans ücreti ödenmeden özelleştirilip kullanılabiliyor. Neden böyle garip garip hiç bir halta yaramayan işletim sistemleri kullanılıyor? Şu Android TV'lerin benimkinden daha uygun olanlarına rast geliyorum ara sıra. Resmen kıskanıyorum. Bu ne akıcılık, bu ne düzen. Ben daha Exxen indiremiyorum, browser ile zaten giremiyorum. Bilgisayar bağlasam WiDi 5GHz desteklemiyor, 2.4GHz ile de 5 dakika sonra güm. Laptobu al da, HDMI'yı bağla da, şarj aleti falan...

Zaten TV'de WiFi5 desteği var ama WiDi 2.4 olmazsa bağlanmıyor. Halbuki WiFi5 görüntü aktarımına odaklanılmış bir teknoloji.

Velhasıl ben otomobil sektöründeki gibi TV sektöründe de yazılım argelerinin inanılmaz zayıf olduğunu düşünüyorum. Yazılıma önem veren otomobil firmalarının da yükseliş hızı aşikar. Keza cep telefonları da Apple ile donanımcılardan yazılımcılara devredildi, çok geçmeden Android de bu devrime destek oldu; cep telefonları arşa çıktı. TV'ler yerinde sayıyor.

Küçücük TV Box'lar kendi fiyatlarının 10 misli TV'lere muazzam yetenekler katıyor.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
"Araba" firmaları farklı dır ve o herifler her bir şeylerini "kendileri" bulup üretiyor!
TV işinde ise,bu işler daha çok hatta ağırlıklı olarak Rus/Ukrayna team lerine bakıyor
ve amaç zaten mal satma odaklı! tüketici ise zaten bilinçsiz ve aç! ne verirsen aynen yiyor
hiç kimse sorgulamıyor,gerçi seçici olsa bile bu sefer de fiyat yönünden çok fena tokat yiyor!
Ayrıca Donanım olarak da özellikle TV işinde herşey çpk ciddi "dandik" öyle ki yazılımla
bile adam edilemiyor,çünkümalzeme bunu bile yemiyor yani kaldırmıyor!

Neyse ki "Android" çıktı da TV ciler biraz nefes aldılar,yaw milletin büyük kesimi zaten resim
kalitesi nedir,nasıl Natural resim olmalıdır v.s bilmiyor ki,onun derdi NF yi açıyormu yok YT
de HDR açılıyormu,yok Browser üzerinden bilmem nereden film izlenebiliyormu v.s v.s

Biz eskiden "resim kalitesi" konuşurduk ama özellikle son 5/6 yıldır herkes oraya giriyormu
yok BeinConnect açıyormu v.s konuşuyor! kimse "resim" den bahsetmiyor yaw

Bir de millet(büyük çoğunluk) adeta "renk körü" olmuş vaziyet de,elinden düşürmediği
bit kadar ekranlı cep.tlf ile bu TV leri mukayese edip bir de cep ten açtım süper diyor
sonra TV den manzara kötü diyor,ciddi bir bilinçsizlik+bilgisizlik v.s olunca ÇİN li de
çok güzel yediriyor bu TV leri bir dünya paraya insanlara!

Geçen bir makale okudum Çin den,insanlar TV fiyatlarının aşırı fiyatlı olmasından dert yanıp
şikayet ediyorlar(bu herifler bir de TR ye gelip fiyatları görseler tam kafayı yerler yaw)
Maliyet $100/150(vasat bir no-name TV)satış fiyatı $ 300/400 olmuş Çin de!!!
Çin de "MARKA" TV pek almazlar!(Samsung/Panasonic/Sony v.s gibi)bunların alayı Çin malı
ama fiyat farkı kazığını MARKA diye uyanık Çin liler yemiyor! bizler ise afiyetle yiyoruz!
Ama Çin li uyanık TV üreticileri de bu sefer no-name TV lerin KAR marjlarını acaip arttırınca
millet isyan noktasına geldi... gerekçe ""yükselen maliyetlermiş""
ülen Çin de maliyetler hayat da yükselmez ki bilakis geri düşer!
Herifin parası US Dolar karşısında 30 yıldır hep aynı hatta yükseliyor bile! koyacak yer bulamıyorlar

++

Bir de insanlar bu işleri sanırım çok basit Çin işi v.s sanıyor!
halbuki tam tersi,oturup kafa patlatmak yerine ve adam gibi donanım yapamıyorlar
ya copy/fake ya ona buna uyduruk sistemler yaptırıp buna bir de güzel bir marketing
tanımı yapıp yok bilmem ne ENGINE yok bilmem neyin bilmem-nesi diye abuk subuk sOC
Chipset,GPU v.s diye o uyduruk Rus işi yazılımlarla alın size asrın harikası diye gazlıyorlar!

Pionner/Sharp/Toshiba bugün hala kısmen Panasonic(OLED ler de tabiki)adam gibi Engine
üretiyorlar ve yazılım da sonra geliyordu,neredeyse hiç bu yazılımlar içinde Bug-fix
update ler çıkmıyordu,hatta bazıların da "sıfır update" vardı,yani sıkıntı sıfır update sıfır

Ben şimdi Philips 50/85xx kullanıyorum,yaw herifler 5 veya 6 tane son 1 yıl içinde bug-fix+
improvement v.s diye update verdiler! biraz ufak düzeltmeler oldu(ben işin sadece resim
kalitesine baktığım için diğer işlerini bilmiyorum,ne düzeldi ne bozuldu v.s)
Ve insanlar hala yazılım bekliyorlar TPV den,neyse ki TPV bu anlamda en iyi üretici diyebilirim!

Ancak senin Philips TV nin resim ayarlarını pek anlıyamadım:hmm
hangi seri sen de??
Örneğin Sharpness nasıl Max oluyor? ya da neden
skalası 0-10 ama resme göre 4/5 normaldir!
aşırı yüksek sharp ayarı bu sefer özellikle bu 8-bit lik paneller de hem fonu bozar
hemde resmi pixel yağmuru yağdırır gibi olur ve siyah dengesi de bozuluyor
black-crush/pixellence oluyor,doğrusu merak ettim senin resmini

"Natural" resim de grain-effect fazla olmaz ya da hiç olmaz ama resim "Hollywood"
Film+24fps ise=Director/Camera(o herifler böyle seviyor)grain li Film çekiyorlar
aslında bu grain "Sinema" da çok doğal görünüyor ama TV de acaip falso yapıyor!
işte şimdi bu film örneğin HD720/1080+24fps ise bunu Pio PDP panel den izledinmi
(ışıkları da tamamen kapatacaksın zifiri ortam olacak)hiç haybeye "Sinema" gitmeye de gerek
yoktur!

Yok VA panelmiş yok IPS imiş,ülen bunların alayı FILM için uygun değildir
ama yok Contrast IPS de kötüymüş muhabbeti yapıyor insanlar!
VA da kötü IPS de kötü hatta bana her ikisi de ciddi kötüler! ama "mecburiyet" den
gidip ya VA ya da IPS alıyoruz!

500/1000 kağıtlık dandik Çin Box ları bile TV ler den daha iyi resim üretiyorlar!
üstelik Android leri de her bir numarayı çekiyorsunuz!

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
"Araba" firmaları farklı dır ve o herifler her bir şeylerini "kendileri" bulup üretiyor!
TV işinde ise,bu işler daha çok hatta ağırlıklı olarak Rus/Ukrayna team lerine bakıyor
ve amaç zaten mal satma odaklı! tüketici ise zaten bilinçsiz ve aç! ne verirsen aynen yiyor
hiç kimse sorgulamıyor,gerçi seçici olsa bile bu sefer de fiyat yönünden çok fena tokat yiyor!
Ayrıca Donanım olarak da özellikle TV işinde herşey çpk ciddi "dandik" öyle ki yazılımla
bile adam edilemiyor,çünkümalzeme bunu bile yemiyor yani kaldırmıyor!

Neyse ki "Android" çıktı da TV ciler biraz nefes aldılar,yaw milletin büyük kesimi zaten resim
kalitesi nedir,nasıl Natural resim olmalıdır v.s bilmiyor ki,onun derdi NF yi açıyormu yok YT
de HDR açılıyormu,yok Browser üzerinden bilmem nereden film izlenebiliyormu v.s v.s

Biz eskiden "resim kalitesi" konuşurduk ama özellikle son 5/6 yıldır herkes oraya giriyormu
yok BeinConnect açıyormu v.s konuşuyor! kimse "resim" den bahsetmiyor yaw

Bir de millet(büyük çoğunluk) adeta "renk körü" olmuş vaziyet de,elinden düşürmediği
bit kadar ekranlı cep.tlf ile bu TV leri mukayese edip bir de cep ten açtım süper diyor
sonra TV den manzara kötü diyor,ciddi bir bilinçsizlik+bilgisizlik v.s olunca ÇİN li de
çok güzel yediriyor bu TV leri bir dünya paraya insanlara!

Geçen bir makale okudum Çin den,insanlar TV fiyatlarının aşırı fiyatlı olmasından dert yanıp
şikayet ediyorlar(bu herifler bir de TR ye gelip fiyatları görseler tam kafayı yerler yaw)
Maliyet $100/150(vasat bir no-name TV)satış fiyatı $ 300/400 olmuş Çin de!!!
Çin de "MARKA" TV pek almazlar!(Samsung/Panasonic/Sony v.s gibi)bunların alayı Çin malı
ama fiyat farkı kazığını MARKA diye uyanık Çin liler yemiyor! bizler ise afiyetle yiyoruz!
Ama Çin li uyanık TV üreticileri de bu sefer no-name TV lerin KAR marjlarını acaip arttırınca
millet isyan noktasına geldi... gerekçe ""yükselen maliyetlermiş""
ülen Çin de maliyetler hayat da yükselmez ki bilakis geri düşer!
Herifin parası US Dolar karşısında 30 yıldır hep aynı hatta yükseliyor bile! koyacak yer bulamıyorlar

++

Bir de insanlar bu işleri sanırım çok basit Çin işi v.s sanıyor!
halbuki tam tersi,oturup kafa patlatmak yerine ve adam gibi donanım yapamıyorlar
ya copy/fake ya ona buna uyduruk sistemler yaptırıp buna bir de güzel bir marketing
tanımı yapıp yok bilmem ne ENGINE yok bilmem neyin bilmem-nesi diye abuk subuk sOC
Chipset,GPU v.s diye o uyduruk Rus işi yazılımlarla alın size asrın harikası diye gazlıyorlar!

Pionner/Sharp/Toshiba bugün hala kısmen Panasonic(OLED ler de tabiki)adam gibi Engine
üretiyorlar ve yazılım da sonra geliyordu,neredeyse hiç bu yazılımlar içinde Bug-fix
update ler çıkmıyordu,hatta bazıların da "sıfır update" vardı,yani sıkıntı sıfır update sıfır

Ben şimdi Philips 50/85xx kullanıyorum,yaw herifler 5 veya 6 tane son 1 yıl içinde bug-fix+
improvement v.s diye update verdiler! biraz ufak düzeltmeler oldu(ben işin sadece resim
kalitesine baktığım için diğer işlerini bilmiyorum,ne düzeldi ne bozuldu v.s)
Ve insanlar hala yazılım bekliyorlar TPV den,neyse ki TPV bu anlamda en iyi üretici diyebilirim!

Ancak senin Philips TV nin resim ayarlarını pek anlıyamadım:hmm
hangi seri sen de??
Örneğin Sharpness nasıl Max oluyor? ya da neden
skalası 0-10 ama resme göre 4/5 normaldir!
aşırı yüksek sharp ayarı bu sefer özellikle bu 8-bit lik paneller de hem fonu bozar
hemde resmi pixel yağmuru yağdırır gibi olur ve siyah dengesi de bozuluyor
black-crush/pixellence oluyor,doğrusu merak ettim senin resmini

"Natural" resim de grain-effect fazla olmaz ya da hiç olmaz ama resim "Hollywood"
Film+24fps ise=Director/Camera(o herifler böyle seviyor)grain li Film çekiyorlar
aslında bu grain "Sinema" da çok doğal görünüyor ama TV de acaip falso yapıyor!
işte şimdi bu film örneğin HD720/1080+24fps ise bunu Pio PDP panel den izledinmi
(ışıkları da tamamen kapatacaksın zifiri ortam olacak)hiç haybeye "Sinema" gitmeye de gerek
yoktur!

Yok VA panelmiş yok IPS imiş,ülen bunların alayı FILM için uygun değildir
ama yok Contrast IPS de kötüymüş muhabbeti yapıyor insanlar!
VA da kötü IPS de kötü hatta bana her ikisi de ciddi kötüler! ama "mecburiyet" den
gidip ya VA ya da IPS alıyoruz!

500/1000 kağıtlık dandik Çin Box ları bile TV ler den daha iyi resim üretiyorlar!
üstelik Android leri de her bir numarayı çekiyorsunuz!
Hocam şimdi ışıklar tamamen kapalıyken siyahların mavi olmadığı tek bir tv gördüm, o da arkadaşımın bizdekinden biraz daha iyi olan LG’si idi. Panelden çok anlamam ama o dönem samsung telefonlardaki amoled paneller gibi tüm siyah hatlar tam siyah değildi.

Mesela karanlıkta always on özelliği ile ekranın tam ortasında saat düşünsek, telefonda sadece saat gözükürken, tv’de tüm ekranın siyah bölgeleri mavi ve hatta kenarlarında ışık sızmaları varsa, bu arkadaşımın tv’de sadece saatin etrafında o mavilik varken uzak bölgeler siyah.

Tahminimce TV ile Telefon karşılaştırmalarını bu ayrıntıdan yapıyorlar. Açıkçası ben görüntü kalitesini karanlıkta verdiği performans ile değerlendirmek için yeterince TV teknolojisinin gelişmediğini düşünüyorum.

Benim TV Philips 43PU56503/62

Ayarlardan kapatabildiğim tüm özellikler kapalı ve keskinlik maksimum. Ama söylediğim gibi yerel yayınları izlemiyorum. Anten bağlı değil. Sadece internet.

Görüntü için resim koyuyorum ama tabiki benim gözümün gördüğü netlikte değil.

99612150-2143-416C-9429-93104D37276A.jpg

Fotoğraftaki renk bozulmaları tabiki gözümde yok. Ama keskinliği maximuma almazsam alttaki yazıların veya sol üstteki gibi logoların etrafında beni rahatsız eden çok minik gölgeler oluyor. Flat olması gereken logo soft oluyor falan.

Harici olarak da kapatabildiğim tüm işleyicileri kapattığımda tv laptop ile kullanılırken monitör modundaki kadar hızlı tepki veriyor. Emin olmasam da bu olay sanki normal Netflix veya Youtube video izlerkenki kare hızına da yansıyor.

Laptobum 144Hz panele sahip. Ondaki kadar akıcı olmasa da hareketli sahnelerde görüntü iyileştiren o özellikler açıkken olduğundan daha akıcı bir görüntü oluyor.

Ve bana göre saf görüntü full keskinlikte ideal görüntü oluyor. Ya da ben monitörlere fazla alıştığım için öyle geliyor olabilir tabi bilmiyorum. Bilgisayarda bu keskinlik kritik bir konu.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
bir diğer genel yapılan yalnışlık(mukayese yönünden)

>TV ler ile Cep.Tlf. resimlerini karıştırmak,bu kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur

>"Monitör"(pro veya dandik TN panelli olsun) ile TV lerin resim mukayeseleri yine bir o kadar yalnıştır

ancak bu hataya hemen herkes düşmektedir!

abi cep den izliyom manzara süper diyor adam yaw.... ülen yürü git diyeceksin bunlara

koca paneli bit kadar cihazla mukayese etmek de nereden çıkıyor şimdi

adam hiç mektebe gitmemiş! abi sen FİZİK,Matematik hatta biraz da mantık filan hiç okumadınmı yahu:kiskis

kısaca Monitörleri ve Cep.tlf ları bırakın hiç karıştırmayın bu salt "TV" olayına,TV den ne görüyorsanız eyvallah
deyin geçin gidin
++

Senin panelde ISF(Day-Night) ayarları olmadığı için tavsiyem(FILM için veya film ağırlık ise) tarzı "Movie"seç
çoğunlukla bu tarz en iyi resmi veriyor!

HDR de ise Vivid seç,HDR içeriğine en uygun bu tarz uygun oluyor(IPS veya VA da)

Movie seçersen Renk sıcaklığı da WARM olmalıdır(FILM için)
diğer uzman v.s mod larını da OFF yapıyorsun ve sanırım sen de böyle yaptın
Power Save v.s gibi GÜÇ ayarlarını da OFF yap!

Video Contrast;100 yerine 95/98 olsun
Gamma;ben genel de bunu 0 da kullanıyorum ama içerik de duruma göre aydınlık/karanlık,durumu varsa
bir iki tık aşağı/yukarı yapabilirsin

Motion;Movie yap

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
bir diğer genel yapılan yalnışlık(mukayese yönünden)

>TV ler ile Cep.Tlf. resimlerini karıştırmak,bu kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur

>"Monitör"(pro veya dandik TN panelli olsun) ile TV lerin resim mukayeseleri yine bir o kadar yalnıştır

ancak bu hataya hemen herkes düşmektedir!

abi cep den izliyom manzara süper diyor adam yaw.... ülen yürü git diyeceksin bunlara

koca paneli bit kadar cihazla mukayese etmek de nereden çıkıyor şimdi

adam hiç mektebe gitmemiş! abi sen FİZİK,Matematik hatta biraz da mantık filan hiç okumadınmı yahu:kiskis

kısaca Monitörleri ve Cep.tlf ları bırakın hiç karıştırmayın bu salt "TV" olayına,TV den ne görüyorsanız eyvallah
deyin geçin gidin
++

Senin panelde ISF(Day-Night) ayarları olmadığı için tavsiyem(FILM için veya film ağırlık ise) tarzı "Movie"seç
çoğunlukla bu tarz en iyi resmi veriyor!

HDR de ise Vivid seç,HDR içeriğine en uygun bu tarz uygun oluyor(IPS veya VA da)

Movie seçersen Renk sıcaklığı da WARM olmalıdır(FILM için)
diğer uzman v.s mod larını da OFF yapıyorsun ve sanırım sen de böyle yaptın
Power Save v.s gibi GÜÇ ayarlarını da OFF yap!

Video Contrast;100 yerine 95/98 olsun
Gamma;ben genel de bunu 0 da kullanıyorum ama içerik de duruma göre aydınlık/karanlık,durumu varsa
bir iki tık aşağı/yukarı yapabilirsin

Motion;Movie yap
Teşekkür ederim ek bilgiler için. Tabi aynı kulvarda değiller karşılaştırmak yanlış oluyor. Ama yine de otomobil için de tv için de ortak olan düşüncem;

İkisi de el kadar telefona yakın güçte donanım koyabilir ve bunun ek maliyeti öyle ciddi rakamlar olmaz ben bundan eminim. Geçen aylarda arkadaşım 2021 Honda Civic aldı. Zamdan önce 250.000 küsür lira para verdi. Güya içerisinde navigasyon var. Güncel olmamasını tamamen geçiyorum, çok fena kasıyor. Bütün KDV-ÖTV ile 2000 liralık tabletin donanımı arabaya koyunca 5000 lira olsun. 250.000 ₺ veren kişi o 5000 ₺ lik farkı anlamaz bile.

Kesinlikle ayrı kulvarda değiller. Neticede CarPlay gibi özellikleri ekleyebiliyorlar. Tamamen buradaki amaç 1.000.000 ₺ veren adam kendini özel hissetsin ve 250.000 ₺ veren adamda bir eksiklik olsun.

Aynı durum TV için de geçerli. Var olan teknolojiyi daha küçük fiyat farklarına koyabileceklerken "ben bunu buna koyarsam 30.000 ₺ olan modeli satamam" gibi ticari gerekçelerle koymuyorlar.

Bu durum Laptop için de geçerli. 3000₺ lik bir Apple cihazın kamerası 9000₺'lik bir laptobun kamerasından hayli hayli mükemmel.

Uzun lafın kısası buna bir firma dur demediği sürece bu böyle sürecek, gidecek. Nasıl Tesla gelip Otomotiv sektörüne darbeyi vurdu, birilerinin de gelip TV sektörüne darbeyi vurması gerekiyor.

Açıkçası 3 kişilik bir ekibi ve 6 aylık Ar-Ge masrafımı bir yatırımcı karşılasa ve önüme sadece montajı yapılmış paneli koysa, başka hiç bir donanımı hatta güç kaynağı bile olmasa, en fazla 1000 lira ek donanım maliyetiyle bu günün vasat TV'lerine taş çıkaracak yazılımsal nitelikleri kazandırırım.

35 dolarlık Raspberry bu gün 9000 ₺ verilerek alınabilecek TV'nin içindeki chipsetlerden daha güçlü.

Boş da konuşmuyorum bu arada, otomasyon projelerinde sıradan displaylere görüntü vermek gibi tecrübelerim oldu. Görüntü işleme konusunda üniversitede eğitim de aldık biz Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde. Kendim yazılım alanına yöneldim sonrasında zaten. Yani bu işlerin aslında çok da zor olmadığını biliyorum. Ancak ülkemde ne yazık ki böyle fikirleri olup desteği olmayan insanların gidebileceği ne bir Tübitak, ne de benzeri bir girişimci desteği programı var.

Sadece yazılım yeteneğim ile oyun sektöründe bir yer edindim. Orada en azından Peak Games gücünde bir şirkete evrilebilirsem en azından tüketici elektroniği alanında adımlar atmak istiyorum. Sidar Şahin gibi 8 yılda büyüttüğüm Peak Games firmasını 2.1 milyar dolara satıp boğazda yalı alıp genç emekli yaşamına geçmek gibi bir hayalim yok. Ülkemde başarılı insanlar bile ömür boyu yetecek parayı elde ettikten sonra çalışmayı bırakıyor.

Tam 2.1 milyar dolara sattı. Bu gün Tesla ve SpaceX gibi devasa firmaların başındaki Elon Musk bu firmaları kurmadan önce büyüttüğü PayPal'ı 1.5 milyar dolara sattıktan sonra dünya devler ligine girecek üç firma kurdu. Bizimki Elon Musk'ın PayPal'ından daha başarılı ve değerli bir girişim olan Peak Games'i satıp parasını yedi.

S Çevrimdışı

sasuta

Aktif Üye
20 May 2018
138
43
Uzun bir aradan sonra herkese selam, 40-43" arası pc monitörü olarak kullanmak için bir kaç model belirledim. Bunlar arasında monitör kullanımına en uygun olanını seçmemde bana yardımcı olursanız sevinirim. Veya benim gözümden kaçmış sizin tavsiye edebileceğiniz bir model varsa onu da değerlendirebilirim. (49-50" boyutuna çıkmak istemiyorum ama mecbur kalırsam bu boyutları da değerlendirebilirim)

Philips 43PUS7805

TCL 43P615

LG Nano79 NanoCell 43NANO796

Geri
Üst Alt