S Çevrimdışı

sametcomak

Yeni Üye
19 Haz 2020
12
27
Merhabalar hepinize.

Eminim bu TV tavsiyeleri adlı forum başlığında sayısız açılmış konu vardır farkındayım. Öncelikle yardımcı olan abilerim kardeşlerim emeğiniz çok büyük allah razı olsun.

Benim sorum şu şekilde ; Bir TV arıyorum.

-Minimum 49inch tabi 58'e kadar çıkabilir.
-4K olmalı.
-Kalınlığı inceliği vb. önemli değil. Benim için cidden görüntü kalitesi ve görüntünün akması çok önemli. Örneğin TCL'in QLED bir panelinde 4k bir demo izledim. Çok donuk donuktu. İşlemcisinden ötürü olduğunu düşünüyorum. Hani 4K herhangi bir videoyu 50-60fps şeklinde oynatabilsin takılmasın tutuk olmasın yeterli.
-IPS Panel tercihim. Fakat VA'da değerlendirebilirim fiyat avantajı olursa.

Bir de siz daha iyi bilirsiniz ama direct led teknolojisi daha iyi oluyormuş sanırım slimlere göre. Nanocell falan onları hiç bilmiyorum ayrı bir kategori de olabilir.

Özetle aradığım TV bu şekilde. Herhangi bir marka takıntım yok. Destekleriniz bekliyorum. Tekrardan emeğiniz için çok teşekkür ederim :)

Aragorn Aragorn Adem Helvacı Adem Helvacı TEKNOwest TEKNOWEST
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Adem Helvacı Adem Helvacı hocam valla nasıl yetişiyorsun bu kadar posta helal olsun :)

Adem Hocam

49NANO866 ve 55Q60R önerdi.​

Saygısızlık etmek istemem ama sanki bir tık bütçe konsuunda beni sıkıntıya düşürür gibi :) Daha uygun yollu bir önerisi olacak olan varsa dinlemek çok isterim.

E Çevrimdışı

emrahsnr

Aktif Üye
15 Ara 2019
85
44
Pekala :)

Samsung 55ru7400 ve 55q60r modellerini, Samsungun kendi sitesinde buldum. Teknomağazalarda bulunmuyor. Ancak, 2019 model olduğu için teşhir ürün veya iade ürün gönderme ihtimalleri de geliyor aklıma. Yani, R serisi almak biraz tehlikeli gibi geldi şu durumda.
diğer taraftan, her iki modelin de rtings puanı baya düşük. Hele ru7400, rtings baya kötü puan vermiş. bir de ru'da local dimming yokmuş. ama q60'ta var. 2sinden bir olacaksa heralde q60 daha mantıklı gibi. ama dediğim gibi, r serisi hiçbiyerde kalmadığı için satın alması biraz riskli gibi.
Bu durumda, alternatif marka-model ne önerebilirsiniz?
albanez albanez
Adem Helvacı Adem Helvacı
düzeltme: q60'ta da local dim.yok. Q70'te varmış...ama o da satışta yok...olan yer de 10 bin tiye yakın fiyat yazmış.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Pekala :)

Samsung 55ru7400 ve 55q60r modellerini, Samsungun kendi sitesinde buldum. Teknomağazalarda bulunmuyor. Ancak, 2019 model olduğu için teşhir ürün veya iade ürün gönderme ihtimalleri de geliyor aklıma. Yani, R serisi almak biraz tehlikeli gibi geldi şu durumda.
diğer taraftan, her iki modelin de rtings puanı baya düşük. Hele ru7400, rtings baya kötü puan vermiş. bir de ru'da local dimming yokmuş. ama q60'ta var. 2sinden bir olacaksa heralde q60 daha mantıklı gibi. ama dediğim gibi, r serisi hiçbiyerde kalmadığı için satın alması biraz riskli gibi.
Bu durumda, alternatif marka-model ne önerebilirsiniz?
albanez albanez
O halde NANO866 veya 916 da bakılabilir aslında. Neticede LG üretimlerini IPS panel diye tepki süresi düşük anlamında biraz itici buluyor, siyah başarısında yerden yere vuruyor olsak da nano panellerde bu sorunlar büyük ölçüde aşılmış durumda. LG ile ilgili servis uyarılarımı her zaman yapıyorum yine hatırlatayım.

Yani teknolojiyi ayrı, satış sonrası hizmet kalitesini ayrı kulvarda değerlendiriyoruz.

Aslında LG Türkiye sesimize kulak verse, biraz bu milletin gönlünü alsa, sahada daha başarılı bir satış grafiğine de sahip olur diye düşünüyorum.

Siz bakmayın IPS teknolojisinin birçok platformda yerden yere vurulduğuna. Normalde o VA pazarlamacılarınn dahi bilmediği DD-IPS yani Dual Domanin İn Plane Switching teknolojisi pazara sunulmuıyor, öyle olsa VA panel kim nerede nasıl satabilir bu oldukça tartışmaya açık konudur da neyse pazarda olmayan bir şeyin tartışmasını da yapmaya gerek yok zaten.

Şu anki bilinen yaygım teknoloji S-IPS diye geçer yani herkesin anlayabileceği üzere Süper IPS.

SIPS lerin başlangıcı aslında taaaaaa LG ile Phılıps markalarının ortak panel ürettikleri yıllara kadar dayanır. Hatta iddiamı bir tık daha yükseltip, Bazı SIPS panellerin (Eski üretimler) yenileme hızı konusunda TN panellere meydan okuyacağını dahi yazabilirim ki bu konuda dilerse Sevgili Can Abimiz albanez albanez daha detaylı açıklama yapar.

Kendimi kaptırıp gereksiz detaylara girmiş olabilirim.

Konuyu toparlayacak olursak eğer, NANO olmak kaydı ile bir LG 866 ve 916 gibi modelleri de inceleyebilirisniz. Hem nano, Hem Direct led, Hem de 100hz bir panel alırsanız sanıyorum ki bir panelden tüm beklentilerinizi karşılamış olacaksınız.

Yine de bu konuda Can abimizin de yorumunu almanızı tavsiye ederim.

E Çevrimdışı

emrahsnr

Aktif Üye
15 Ara 2019
85
44
O halde NANO866 veya 916 da bakılabilir aslında. Neticede LG üretimlerini IPS panel diye tepki süresi düşük anlamında biraz itici buluyor, siyah başarısında yerden yere vuruyor olsak da nano panellerde bu sorunlar büyük ölçüde aşılmış durumda. LG ile ilgili servis uyarılarımı her zaman yapıyorum yine hatırlatayım.

Yani teknolojiyi ayrı, satış sonrası hizmet kalitesini ayrı kulvarda değerlendiriyoruz.

Aslında LG Türkiye sesimize kulak verse, biraz bu milletin gönlünü alsa, sahada daha başarılı bir satış grafiğine de sahip olur diye düşünüyorum.

Siz bakmayın IPS teknolojisinin birçok platformda yerden yere vurulduğuna. Normalde o VA pazarlamacılarınn dahi bilmediği DD-IPS yani Dual Domanin İn Plane Switching teknolojisi pazara sunulmuıyor, öyle olsa VA panel kim nerede nasıl satabilir bu oldukça tartışmaya açık konudur da neyse pazarda olmayan bir şeyin tartışmasını da yapmaya gerek yok zaten.

Şu anki bilinen yaygım teknoloji S-IPS diye geçer yani herkesin anlayabileceği üzere Süper IPS.

SIPS lerin başlangıcı aslında taaaaaa LG ile Phılıps markalarının ortak panel ürettikleri yıllara kadar dayanır. Hatta iddiamı bir tık daha yükseltip, Bazı SIPS panellerin (Eski üretimler) yenileme hızı konusunda TN panellere meydan okuyacağını dahi yazabilirim ki bu konuda dilerse Sevgili Can Abimiz albanez albanez daha detaylı açıklama yapar.

Kendimi kaptırıp gereksiz detaylara girmiş olabilirim.

Konuyu toparlayacak olursak eğer, NANO olmak kaydı ile bir LG 866 ve 916 gibi modelleri de inceleyebilirisniz. Hem nano, Hem Direct led, Hem de 100hz bir panel alırsanız sanıyorum ki bir panelden tüm beklentilerinizi karşılamış olacaksınız.

Yine de bu konuda Can abimizin de yorumunu almanızı tavsiye ederim.
Adem Bey, babam film hastasıdır. netflix, torrent vs akşamları izleyecek. IPS panel bu konuda bizi üzer gibi.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhabalar hepinize.

Eminim bu TV tavsiyeleri adlı forum başlığında sayısız açılmış konu vardır farkındayım. Öncelikle yardımcı olan abilerim kardeşlerim emeğiniz çok büyük allah razı olsun.

Benim sorum şu şekilde ; Bir TV arıyorum.

-Minimum 49inch tabi 58'e kadar çıkabilir.
-4K olmalı.
-Kalınlığı inceliği vb. önemli değil. Benim için cidden görüntü kalitesi ve görüntünün akması çok önemli. Örneğin TCL'in QLED bir panelinde 4k bir demo izledim. Çok donuk donuktu. İşlemcisinden ötürü olduğunu düşünüyorum. Hani 4K herhangi bir videoyu 50-60fps şeklinde oynatabilsin takılmasın tutuk olmasın yeterli.
-IPS Panel tercihim. Fakat VA'da değerlendirebilirim fiyat avantajı olursa.

Bir de siz daha iyi bilirsiniz ama direct led teknolojisi daha iyi oluyormuş sanırım slimlere göre. Nanocell falan onları hiç bilmiyorum ayrı bir kategori de olabilir.

Özetle aradığım TV bu şekilde. Herhangi bir marka takıntım yok. Destekleriniz bekliyorum. Tekrardan emeğiniz için çok teşekkür ederim :)

Aragorn Aragorn Adem Helvacı Adem Helvacı TEKNOwest TEKNOWEST

Adem Helvacı Adem Helvacı hocam valla nasıl yetişiyorsun bu kadar posta helal olsun :)

Adem Hocam

49NANO866 ve 55Q60R önerdi.​

Saygısızlık etmek istemem ama sanki bir tık bütçe konsuunda beni sıkıntıya düşürür gibi :) Daha uygun yollu bir önerisi olacak olan varsa dinlemek çok isterim.
Abi ne saygısızlığı, sizin kullanıcı profilinize ve bütçenize en uygun, olabileceğinin en iyisi tv yi bulmak konusunda fikir alışverişi bunlar.
Bizler sadece teknik kısımlarda bazı hususlara dikkatinizi çekeriz, Tavsiyede bulunuruz gerisi elbette sizin nihai kararınız :ok

2020 üretimleri beni hayli üzdü ve şaşırttı o nedenle alt segment (Bu marka gurupları için) ürünlerde çok tereddüt ediyoruz.

Halen TU serilerine karşı acaip hayal kırıklığı ve kızgınlık içerisindeyim.

Forumda çok defa dile getirdiğimiz üzere MU NU RU derken TU serisinde iyice ipin ucunu kaçırdılar artık kalite ve performans konusunda.

Kasalar uzay mekiği gibi maşallah, Bilinen bilinmeyen bir sürü teknik terimlerle süslenmiş reklamlar o da harika, Ürüne bakıyorsun tırt

Max bütçe nedir ona göre ürün bakalım bu durumda :ok

S Çevrimdışı

sametcomak

Yeni Üye
19 Haz 2020
12
27
Abi ne saygısızlığı, sizin kullanıcı profilinize ve bütçenize en uygun, olabileceğinin en iyisi tv yi bulmak konusunda fikir alışverişi bunlar.
Bizler sadece teknik kısımlarda bazı hususlara dikkatinizi çekeriz, Tavsiyede bulunuruz gerisi elbette sizin nihai kararınız :ok

2020 üretimleri beni hayli üzdü ve şaşırttı o nedenle alt segment (Bu marka gurupları için) ürünlerde çok tereddüt ediyoruz.

Halen TU serilerine karşı acaip hayal kırıklığı ve kızgınlık içerisindeyim.

Forumda çok defa dile getirdiğimiz üzere MU NU RU derken TU serisinde iyice ipin ucunu kaçırdılar artık kalite ve performans konusunda.

Kasalar uzay mekiği gibi maşallah, Bilinen bilinmeyen bir sürü teknik terimlerle süslenmiş reklamlar o da harika, Ürüne bakıyorsun tırt

Max bütçe nedir ona göre ürün bakalım bu durumda :ok
Hocam valla 2 asgari ücretle çalışan bir aileyiz. Aylık 3200TL ev kredisi ödememiz var. Maksimum 6000TL'ye çıkabileceğimi düşünüyorum. Tabi 5000 falan olsa da iyi olur :) Philips PUS 8505 falan öneriliyordu sanırım onun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Hocam valla 2 asgari ücretle çalışan bir aileyiz. Aylık 3200TL ev kredisi ödememiz var. Maksimum 6000TL'ye çıkabileceğimi düşünüyorum. Tabi 5000 falan olsa da iyi olur :) Philips PUS 8505 falan öneriliyordu sanırım onun hakkında ne düşünüyorsunuz?
Teknik anlamda 8505 ok, görüntü kalitesi, panel performansı aldığı parayı karşılar ancak PHILIPS markası ile ilgili ciddi sorunlar var ülkemizde.

Bir defa bu adamlarda sıfır yedek parça yok bunu defalarca yazdık. Yani garantili veya garantisiz yarın yetkili servis ihtiyacı duyduğunuzda sizin 3 aylık tv ye takılan anakart, 1,5 yıl çalışmış başka bir tv den çıkan anakart oluyor.

Veya garantisi biten ürün için anakart değişikliği gerektiğinde size 2-3 sene çalışmış bir tv den çıkan kartı takıp üstüne bir de utanmadan SIFIR KART PARASI alıyorlar.

Bunların yanısıra Phılıps Türkiye ile ilgilenen ekip sağ olsun acayip ilgililer o nedenle ortalık satış sonrası hizmet şikayetlerinden yıkılıyor.

Özetle 8505;
Teknik olarak ok
SSH olarak Rezil ötesidir.

Şimdi, Halen Phılıps bakalım istiyorsanız ona göre bakalım, neticede bizim için değişen bir şey yok :kiskis :ok

E Çevrimdışı

Emrah5454

Yeni Üye
26 Eki 2020
44
34
Genelde 43 ler IPS olur ama yurtdışındaki bir incelemede bu tv nin VA panele sahip olduğu yazılmış.Smart özelliği yok.Giriş seviyesi bir tv.Bunun yerine kesinlikle Samsung 40T5300'e yönelmelisin.Ya da bir üst Philips modellerine bakmalısın bence.
Teşekkür ederim tavsiye için 40t5300 43u9500 49f9500 bu modeller arasında kaldım fiyatları birbirlerine çok yakın

S Çevrimdışı

sametcomak

Yeni Üye
19 Haz 2020
12
27
Teknik anlamda 8505 ok, görüntü kalitesi, panel performansı aldığı parayı karşılar ancak PHILIPS markası ile ilgili ciddi sorunlar var ülkemizde.

Bir defa bu adamlarda sıfır yedek parça yok bunu defalarca yazdık. Yani garantili veya garantisiz yarın yetkili servis ihtiyacı duyduğunuzda sizin 3 aylık tv ye takılan anakart, 1,5 yıl çalışmış başka bir tv den çıkan anakart oluyor.

Veya garantisi biten ürün için anakart değişikliği gerektiğinde size 2-3 sene çalışmış bir tv den çıkan kartı takıp üstüne bir de utanmadan SIFIR KART PARASI alıyorlar.

Bunların yanısıra Phılıps Türkiye ile ilgilenen ekip sağ olsun acayip ilgililer o nedenle ortalık satış sonrası hizmet şikayetlerinden yıkılıyor.

Özetle 8505;
Teknik olarak ok
SSH olarak Rezil ötesidir.

Şimdi, Halen Phılıps bakalım istiyorsanız ona göre bakalım, neticede bizim için değişen bir şey yok :kiskis :ok
Yok hocam bir anda vazgeçtim buz gibi soğudum philipsten alternatif markalara yönelelim :)

E Çevrimdışı

emrahsnr

Aktif Üye
15 Ara 2019
85
44
Anlıyorum sizi. Hiç istemiyor olsam da, SONY bakalım mı ne dersiniz?
Kendim 2016'da sony 55xd9305 aldım. 2-3 ay zor tahammül ettim androidin ve kumandasının kullanım zorluğuna. Bir de her alt yazı çıktığında, panelin al tarafı gece feneri gibi aydınlanıyordu. uykularım kaçmıştı, nasıl film izlicem ben bu tv ile... 6.ayda sattım, kurtuldum :) 1 sene tv'siz kaldım ve sonra LG oled aldım :) şimdi diceksiniz ki, adama marka öneriyoruz, herbirine bir kulp buluyor, ne alırsan al :)

mightythor Çevrimdışı

mightythor 

Aktif Üye
6 Tem 2018
499
50

Philips 50PUS8505 VS Samsung Q60TAUX (Rusça)​

Philips 50PUS8505 VS Hisense 55U7QF (Rusça)​

Sony 55XH8005 VS Panasonic 55GXR900 (XH80 VS GX900)​

Samsung UE55TU8500 VS Samsung QE55Q60T​

TCL 55C815 vs Hisense 55u7qf​

Bu adam televizyonları yan yana kıyaslıyor bende fikir olması açısından paylaşıyorum.Herhalde bu televizyonları muadil renk ayarlarında kıyaslıyordur.Ne dediğini anlasam yazıcam da anlamıyorum malesef.:bilmiyom

Teşekkür ederim tavsiye için 40t5300 43u9500 49f9500 bu modeller arasında kaldım fiyatları birbirlerine çok yakın
49f9500 4K değil.Diğer ikisinden hangisini isterseniz alabilirsiniz.U9500 HDR formatları açısından daha iyidir.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
bazı ek bilgiler ve de düzeltmeler(malum bazı sitelerin marketing türü işleri dersek daha doğru olur)

-çok kısa;"normal" bir panel arıyorsanız,fazla da kesilmeden direk VA lara gidin!
-bu işi bilen biriyseniz veya IPS lerin ne meret şey olduğunu biliyorsanız o zaman eyvallah
buna gidin yoksa unutun gitsin sizin eliniz VA alır!
-malum "forum" denen mekanlara takılıyorsanız,bence konu da IPS ise hiç takılmayın oralara
yoksa bilgi diye kafanıza başka şeyler girer

-Rtings ve onun gibi bir çok site IPS "düşmanıdır" desem aynen yeridir! bu sitelere öylesine bakın
takılırsanz gelin bize sorun ki konuyu biraz açalım!

-yaw öyle insanlar varki önüne ister IPS koyun ister VA koyun belki de hayat boyu anlayamacaktır!
ama bazıları bu insanları bir şekilde sözüm ona uyarırsa daha sonra adamın adeta zindana dönecektir yaw

-kısaca VA panel herkese gider ama %100 de gider değildir! ama %95 ine gider diyeyim ben
IPS farklıdır...

diğer şeyleri geçiyorum şimdi

IPS den başlarsam;IPS olayını bilmeyen adam hiç bulaşmasın derim ben
bilen az sayıda adam vardır bunlar IPS lere bakabilirler örneğin benim gibi...

ancak piyasa da artık adam gibi iş görür IPS ler de "Televizyon" olarak kalmadı desem aynen yeridir!
sonuç da kala kala bir tek "NANOCell" paneller vardır,sorun şu ki bu TV ler de çok ciddi pahalıdır!
örneğin benim gibi IPS leri bilen adam hayat da almaz bunları,ama tatlı rakamlara olursa kaparım!

peki NANO lar kimde var;LGE haricinde kimse de kalmadı,millet ucuz VA lar dururken ve de daha sıkıntılı
veya zor olan ve de daha da önemlisi pahalı olan bu IPS paneli nedne taksinki!

gider Çin işi ucuz yollu bir VA takar alın size TV der! zaten millet ya kumandasına takmış ya da Smartına takmış
yok ayağı şöyleymiş olayına takılıyor v.s resim performansı+doğruluğu v.s diye pek bir şey aranımıyor artık

örneğin varsa yoksa yok Androdi yok Smart işleri v.s v.s uyanık Çin lide pazarın bu durumunu bildiği
için alın size TV diye bunları satıyor!

++
Nano ya dönersem;bir tek 9x serisi OK dir ama FALD filan diyorlar hikaye,LocalDimming diyorlar o da hikaye
hepsi ciddi sorunlu çalışıyor veya adı Full-LAD+LocalDimming ama bana göre "osuruk" dimming yapıyor yaw
hele biz bir de Tosh SV685 kullandığımız için FALD nedir,en iyi bilen adamız yaw bari bizi yemeyin değilmi:haha1

866/816 kırpılmış NANO diyorum ben 796 da biraz daha kırpılmış olanı...
bu panelleri tavsiye ederken gerekli açıklamaları biraz teknik biraz da pratik olarak yapın ya da hiç bulaşmayın bunlara
tavsiye olarak!

üstelik hiç değmeyecek kadar pahalı bu meretler! hani ben biliyorum diyorum ama fiyat bana göre absürt!

9x serisi tek alınası mal da budur zaten,o da bazı teknik konularda sıkıntılı ve de en üst segment bir panel de
zaten bunların olmaması gerekiyor bir de dünyanın parasını istiyorlar yaw

Arçelik grubu 1/2sene bunlara çalıştı(Grundig/Beko/Arçelik markaları olarak) ama tutmadı,ciddi pahalı oldu!
ışık kaçırma/bulutlanma sıkıntıları yüksek oranda oldu v.s

LGE nin Nano larıda yaklaşık böyle ve yukarıda Adem bey güzel açıklamış,LG/Türkiye ciddi sıkıntılıdır!
TV alırken ciddi düşünmek gerekiyor! hele böyle pahalı Tv leri(NANO dan bahsediyorum)

örneğin ben bunların Nano su da olsa gider mağazadan önce inceler ve teşhir olanını kaparım istediğim
fiyata verirlerse böylece onlarda kurtulurlar bu teşhirden:hihi
sıfır KM bana uymaz! sonunda papaz olmak istemem LG/Türkiye ile yaw

LGE den TV alacaksınız OLED alın,IPS/LCD almayın! OLED ler de hem TV olarak hem de satış sonrası
hizmet olarak iyi bu adamlar! zaten LGE bütün ağırlığını OLEd lere vermiş durumda,LCD le işlerine fasulyeden
bakıyorlar onun için bulaşmayın

+

gelelim SDR/HDR işlerine(NANOCell)

-NIT değerleri ciddi düşüktür SDR de bile paneller karanlık kalır VA yanında ama normal resim izlerken de
herkesbunu beğenmeyebilir!

-HDR ile benim işim olmaz ama sizler için yaw bu ne biçim HDR diyeceksiniz NIT değeri çok düşük olduğu için
veya Samsung ve Sony ye baktım bir de buna bakıyorum arada dağlar var diyebilirsiniz!

-Contrast kötüdür 800-1000;1 veya 1200-1600;1(o da panel FALD olursa ve de LD yi aktif ederseniz..
iyi de bir tek 9x serisinde vardır)

FILM ler de ışık+detay falso verir!!! ülan bu ne biçim IPS dersiniz sonra,keşke VA panel alsaymışım dersiniz!

-panel IPS olursa ortam adınlanması ciddi önem arzeder ve bunu yapmazsanız o IPS resim verme işleminde
göz algısına ciddi etki eder,dolayısıyla ortamı uygun karanlık hale getirip(örneğin hafif loş olacak
fazlası olmaz!) gözünüzü aldatacaksıniz ki falsoları daha fazla göremeyin!

-"zifiri karanlıkta" IPs ile hiç bir şey izlenmez gri ve tonlarında izlersiniz siyahları!

-"panel banding"(DSE efektleri)v.s olur futbol maçında saç baş yoldurabilir!

-Gaming süper dir ama başka sıkıntıları vardır!

her Nano-IPS tabiki böyle değildir veya çok azdır veya hiç yok gibidir v.s
ama bunların bazıları da zaten teknik olarak IPS ler de vardır!

++

sonuç olarak 796/816 uzak durun;ya da bunu tam ne için istiyorsanız onu sorun bana???
866 da bundan bir tık daha iyi diyeyim o kadar
9x ise;iyi ama..... aması var işin!

yarın birisi derki yaw bu kadar şeyler v.s varsa gidip o zaman o paraya Sony/Samsung alırım
diyorsa,evet aynen öyle yapmalıdır!

Geri
Üst Alt