İ Çevrimdışı

İbrahim.Bodrum

Yeni Üye
15 Eyl 2020
7
31
yaw varmı FHD panel gibisi!
bugün benim diğer odadaki Tosh FHD yi Monitör/TV gibi yapıp benim odaya transfer ettim şimdilik
zira diğer Grundig UHD paneli forum dan bir arkadaşa sattım,hayırlı olsun ona:hoba1

Benim gibi resim kalitesi adamlar için FHD fazlasıyla yetiyormuş,alooo Pio cular sakın o PDP leri
satıp veya devre dışı bırakıp UHD panel filan almayın,gerçi çoğusu hatta tamamı da Pio larını
hala kullanıyor laf aramızda:ok

Gözlerim banyo etti ve acaip düzeldi yaw:clap
ilk etap da şunu yaptım YouTube dan "4K" videolara tıkladım,ülen ben bunu şimdi 1080p izliyorum ama
resim kaitesi/naturellik/renk doğruluğu olarak 4K dan daha iyi(aslında teknik olarak tabi ki böyle değil ama
işin bundan sonrası bizleri ilgilendirdiği için,o kısmı izleyiciye bırakıyorum!)

Gökyüzü daha doğru mavi tonların da(burası çok mühim!) yeşil tam harbi yeşil,kırmızı daha doğru v.s ki
bu dediğim renkler Pio da nasıl olur varın siz düşünün gari....

Şimdi panel adam gibi "FHD" ise sıkıntı yok,illa 4K panel gerekmez! ama artık FHD devri de bitti yolunuz
artık aynen UHD almaya gider!

Benim torun panelin ayarlarını kafasına göre değiştirmiş! ülen resim ler de bir tyhaflik var diyorum(1 senedir
bu panele bakmıyordum)sonra bir baktım ayarlar sapmış yeniden düzenledim olay budur yaw dedim

Zaten epeyi zamandır UHD panellerin o abuk renklerine alışamadım gitmişti,yapmadığım atraksiyon kalmıyor
kendiminkine ve de gittiğim evlerdeki UHD paneller de,ne yapsam hikaye! yaw doğada böyle bir resim yok!
Samsung/Sony de durum daha da vahim!

IPS ler bir yere kadar kurtarıyor ama bunlar prof.seviye de IPS ler değil,VA lar da Naturellik yine faul
ve ayar tutmuyor bunlar....

Şimdi gelelim işin pratiğine;UHD panel alıyoruz,başka seçenek yok,ancak şöyle resim böyle filan aramayın!
İzlediğiniz içerikler adma gibi bir FHD panel den izleniyorsa hiç bir kaybınız yok,bilakis KAR dasınız!

Ama kimisi ben paso 4K izlerim diyorsa;yaw nerede paso 4K beyler??? YT sağolsun ve DEMO lar v.s
diğer UHD denen içeriklerin çoğusu 4K filan değildir!

İçeriğin yayın bit-rate/bandwidht min 50Mb ve üstüyse ne ala! ama daha da doğrusu 80/120m-bit olmalıdır!

NetFlix demeyin veya Amazon/Hulu/ v.s 13/12/15Mb veriyorlar yaw bunlar "çakma UHD":haha

Not;Bluray-UHD ise>>>min.50/60Mbit dir!:ok (UHD Bluray player dan bahsediyorum)
içeriğin çekimi 2160/24 ise iyi 60 ise süper gibi olur! yani harbi "çekim" UHD olmalıdır>>"Re-mastering"
metodlu BD ler tam çakmadır!

Gördüğünüz gibi 4K iyi güzel de;kaynak v.s olarak elde fazla malzeme yok!

daha 60fps filmler bile sayılı yaw

Hani yeni UHD panel alacaklar kişiler sakın havaya filan girmesinler! mecburen UHD alınıyor ama elde edilen
resim kalitesi maalesef ciddi sıkıntılı,anca bu canlı/sature/vivid v.s renkli resimleri sevenler de çok fazla vardır
onlar kafalarına göre takılabilirler tabiki

++
DEMO lara aldanmayın sakın,malum mağazalardaki manzara çok güzel ama eve gelince işler değişiyor yaw
Üstad Günaydın

Philips 49oled935 geliyormuş. Fiyat bilgisi belli değil. Televizyon ekimde çıkacak deniliyor. Oled olduğu için pahalı çıkacaktır ama 49 inç olması güzel. Umarım fiyat performans iyi olur

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Dostlar bana yardımcı olursanız sevinirim. TV alacam ama iki TV arasında kaldım LG65sm9100 mi Philips 65 pus8504

bu ikisini hangi kriterlere göre belirledin?

LGE9x serisi Nano Led dir,bunların en üst seviye panelleri dir

sen bence o listene bir de Sony XG9x serisini ekle!
ve bu üçü arasında tabiki XG9x geliyor

işin bütçe kısmı sana kalıyor

ya da sorularını şayet biliyorsan veya mümkünse daha spesifik sorarsan ona göre bilgiler gelir
ve tam bütçeni de belirt bu arada?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Üstad Günaydın

Philips 49oled935 geliyormuş. Fiyat bilgisi belli değil. Televizyon ekimde çıkacak deniliyor. Oled olduğu için pahalı çıkacaktır ama 49 inç olması güzel. Umarım fiyat performans iyi olur

valla ben TPV nin bütün OLED lerini beğeniyorum!
fiyatını ise göreceğiz kısa süre sonra

48/49 luk OLED panelleri Çin liler zaten çok yeni olarak üretmeyi başardılar,yakında başta SkyWorth
olmak üzere diğerleri de çıkaracaktır ve umarım panel fiyatlarını bu herifler ciddi şekilde düşürürler
yani LGD nin tekelini kırmak lazım artık:hmm

İ Çevrimdışı

İbrahim.Bodrum

Yeni Üye
15 Eyl 2020
7
31
valla ben TPV nin bütün OLED lerini beğeniyorum!
fiyatını ise göreceğiz kısa süre sonra

48/49 luk OLED panelleri Çin liler zaten çok yeni olarak üretmeyi başardılar,yakında başta SkyWorth
olmak üzere diğerleri de çıkaracaktır ve umarım panel fiyatlarını bu herifler ciddi şekilde düşürürler
yani LGD nin tekelini kırmak lazım artık:hmm
OLED Tv ler evet çok pahalı
49 inç 10k altı piyasaya gelirse alınabilitesi yüksek gibi duruyor.

Üstad konuya ek olarak LG Oled55b9sla modeli nette 10000 altına bulunabiliyor.
Tv 2020 model. Sadece bu modelde fiyat uygun alınabilitesi varmı? Normal iyi bir Led televizyonların en az 8-9 bin olduğunu düşünürsek Lg 55b9 olede 9.5 vermek mantıklı ama bu kadar ucuz olmasıda şüphe uyandırıyor ?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Televizyon arayışımı A101'den bir adet 50UHL650 siparişi vererek sonlandırdım 50GCU8900 düşünüyordum ancak ardaki 1100tl' lik farka değmez diye düşünerek buna yöneldim. Bu konudaki yardımları için sayın albanez albanez başta olmak üzere sorularımı cevaplayıp yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Bunun dışında bu güzel forumu kurup çalıştıran Sota Sota , F fikoloji , A Adem Helvacı , teraspy teraspy ve Umut Barış Umut Barış 'a da teşekkür etmek istiyorum. Foruma TV tavsiyesi almak için katılmıştım ama güzel ortam sebebiyle ilk kez bir foruma sürekli katılım göstermeye başladım. TV gelince küçük bir incelemesini burada paylaşmayı düşünüyorum, iyi forumlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Televizyon arayışımı A101'den bir adet 50UHL650 siparişi vererek sonlandırdım 50GCU8900 düşünüyordum ancak ardaki 1100tl' lik farka değmez diye düşünerek buna yöneldim. Bu konudaki yardımları için sayın albanez albanez başta olmak üzere sorularımı cevaplayıp yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Bunun dışında bu güzel forumu kurup çalıştıran Sota Sota , F fikoloji , A Adem Helvacı , teraspy teraspy ve Umut Barış Umut Barış 'a da teşekkür etmek istiyorum. Foruma TV tavsiyesi almak için katılmıştım ama güzel ortam sebebiyle ilk kez bir foruma sürekli katılım göstermeye başladım. TV gelince küçük bir incelemesini burada paylaşmayı düşünüyorum, iyi forumlar.

Rica ederiz, iyi günlerde kullanın, beklemedeyiz. :ok

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
OLED Tv ler evet çok pahalı
49 inç 10k altı piyasaya gelirse alınabilitesi yüksek gibi duruyor.

Üstad konuya ek olarak LG Oled55b9sla modeli nette 10000 altına bulunabiliyor.
Tv 2020 model. Sadece bu modelde fiyat uygun alınabilitesi varmı? Normal iyi bir Led televizyonların en az 8-9 bin olduğunu düşünürsek Lg 55b9 olede 9.5 vermek mantıklı ama bu kadar ucuz olmasıda şüphe uyandırıyor ?

10k altına OLED bulunursa(Markası önemli değil!) tabiki bunu tercih etmek bence çok daha mantıklı olur
ve ben şahsen artık 7/8 gibi bir parayı eskimiş teknoloji ürünü haline gelen LCD lere yatırmam,o rakamlar
seviyelerine çıkabilenler OLED alabilir

B9 da olur C de olur v.s hepsi uyar,modeline takılmayın fazla en fazla 1 yıl geriden gelirse fiyatı da
o seviyede düşer!

Niye şüphe uyandırsın? şayet panel de bir sorun yoksa! teşhirler de bazen bu sorun çıkıyor!"
"panel hatalı ekran yanıkları"(TV kanal Logoların dan bahsetmiyorum!)

OLED üretenler,aynı zaman da LCD de ürettikleri için,her iki panel grubunu da idare etmek zorundalar!
Normal de OLED panel fiyatları yüksek değildir hele de bugünler de,ama adamlar çok uyanık netice de
ÇİN li bunlar yaw,iki grup arasında kafalarına göre bir fiyat skalası yaratmışlar ve OLED leri de ederlerinden
2 katı hatta büyük ebatlarda 3 katı pahalı satıyorlar!

Neticede adam bunu "YENİ" diye satıyor ama LCD lere yeni dese millet mıçıyla güler yaw:hihi
ama bazı insanları bir şekilde kasıtlı olarak özellikle yabancı siteler veya inceleme osuruk siteleri veya forumlar
v.s insanları OLED den ozak tutmak gayreti içindeler!

Halbuki OLED lerin sorun çıkarma riskleri,LCD lerden çok daha düşüktür! LCD yi aldınma daha eve girmeden zaten bir şekilde
sorunlu çıkıyor yaw

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Bana sorarsan,görüşüm belki olumlu olaiblir ama bu rakamlara göre değil! bana göre pahalı

Samsung QLED harici artık bu işi ciddi olarak salamaya başladı zaten her sene geri gidiyor
2016 KS serisinden sonra herifler bitti yaw uzatmaları oynuyorlar M/N/R/T....

QLED leri de yakında biter gibi zira Xiaomi/TCL/HiSense QLED kullanmaya başladı zaten panelleri de artık
AUO üretiyor! yakında TCL de seri üretimine başlıyor!(CHOT gibi)

ben markasını yiyeyim,benim için MARKA filan yoktur,mallar zaten ortada!
geriye şöyle tatlı fiyatları gelsin istiyorum,bu LCD lerden öyle manyak paralara
panel filan alınmaz beyler,şaka gibi fiyatlar var hala bazı LCD ler de yaw:hayir

T7/8 lere gelirsem sadece bazı yabancı test sitelerine baktım manzara bana göre kötü! RTINGS de bile kötü ki
bu herifler mutlak Samsung cu durlar ama oradan sınıfta kalmış bu paneller

Ben Samy ler için "Gamer" sanız o zaman bunu alabilirsiniz ama oyunla filan işim yok derseniz sallayın geçin
başka markaya bakın veya iyi bir şey olsun derseniz de o zaman Sony lere bakın ama onlar da tuzlu rakamlarda!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt