H Çevrimdışı

hanturk06

Yeni Üye
4 Şub 2018
30
Adem Helvacı Ado ve albanez albanez ustadlar su ambilight işi aklimi çok çeliyor 49 inch icin philips te oneriniz hangi model olur acaba 7502 nin 100hz ve 45w ses çıkışı baya cazip gibi duruyor ama tv/panel olarak nasildir veya 3000 e kadar baska model oneriniz olur mu

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
bu gelecek olan rk3399 lu.

anladım+

yaw cihaz önce HongKong sonra Dubai sonra İstanbul yaptı,toplam 3gün de geldi ama
3 gündür daha işlemleri bitmedi gümrükte bugün 7gün oldu siparişi vereli sanırım elime
geçmesi Cuma/C.tesi olabilir olmadı P.tesine kalır bu iş:ara

++

RK3399 hem pahalı hem de okuduğum kadarıyla henüz Android 7x ile de tam uyumlu değil gibi!
KODI ile de uyum sorunu var diye okuyorum!

Ancak herkes kafasına göre bir dünya şey yüklemek istiyor sonra da bir sorun çıkınca cihazı
suçluyorlar! KODI zaten biraz sorunlu...
Ben pek bir şey yüklemem bir kaç tane Film/Dizi sitesi yüklerim ki onlar da her cihaz da sorunsuz olanlar!
KODI yi de artık eskisi kadar kullanmıyorum daha çok "MediaPlayer" kısmını kullanırım

Benim için merak konusu olan üzerin deki farklı Chipset+software v.s ve tabi ki MALI860 GCard,bunun artısını
herkes kabul ediyor! bizim AMLogic912 ler fena sayılmaz ama bun da Mali820 varken RK3399 da 860
var,resim kalitesi beni keserse gerisi teferruat olur yaw:mutlu

++

Bu arada maliyeti de 610 kağıda buldu,bilginiz olsun(58 kağıt da Gümrük ödenmiştir ve bu bedelin içinde vardır)
Olur da beğenmezsem aynen şutlanacağı için aldığım rakama veririm,beni bilen bilir bu konu da 14 tane cihaz alıp şutladım
bugüne kadar:hoba1

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Tamamdır abicim bu da aklımda olsun, :ok

bu paneli Teknosa da bir ara yan-yana izlemiştim aynı içerikler de v.s
7502 den daha iyi olduğu hemen belli oluyor!
zaten 7503 üst seri bir sıralama da TPV de! ancak VA mı IPS mi onu da unuttum yaw!
bildiğim kadarıyla yeni seri 78x/75x ler VA/50Hz li

Yarın Teknosaya bir daha gideceğim panel asılıysa bir daha kontrol ederim(7503)

P Çevrimdışı

patronas

Yeni Üye
9 May 2018
47
36
o panel dediğiniz şekilde ise IPS değil VA dır!

bunlar da bilgi sıfır,işleri sadece Beyaz Eşya satmak dır!

burada henüz görmedim bu seriyi ve 9799 olanı
Hocam panele tıklatınca panelde amiyane tabirle va panellerde olan piksel hareketlenmesi olmadı. Adamın yüzünün değişmesinin sebebi benim panele karpuz yoklar gibi ses getirttiğim içindi :)

geceninbirvakti Çevrimdışı

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
559
Arkadaşlar 65UD8900 mı 55UD8400 mı?

65ud8900 piyasada iki farklı panel tipi mevcut, ıps ve va, ıps yi tüm aramalarıma raen halen araştırıyorum bulamadım hep va panel denk geliyor va panelde yan açılardan renk ve açı kaybı verdigini gördüm 3317 tl ye denk getirdim, 55UD8400 ıps panelmiş oda 2450 tl ye denk geliyor.
VESTEL - 4K SMART 55UD8400 55" LED TV (20273411) ürünün IPS olduğunu öğrendim almayı düşünüyorum fakat yorumlara baktığımda bu forumda da paylaşılanlar da IPS panelin soluk renk verdiğini hatta yanlardan bakıldığında görüntü kaybının VA panelin yanlardan göründüğü gibi görüntü kaybı olduğunu belirtiyorlar gibi anladım, daha önce 55PF9090 kullandım Ips paneldi ve her açıdan mükemmeldi, IPS dendiğinde her açıdan iyi görüntü vermesi gerekmiyor mu yanı VA panel gibi soluk olmaması gerekiyor, VA panel hakikaten karşı açıdan iyi fakat yanlardan hiç hoşuma gitmedi düşüncenizi merak ettim. Şuan 55UD8400 ile 65UD8900 va panel arasında mekik dokuyorum okadar karasız bir durumdayım ki :)

K Çevrimdışı

kralkarga

Aktif Üye
9 May 2018
75
39

65ud8900 piyasada iki farklı panel tipi mevcut, ıps ve va, ıps yi tüm aramalarıma raen halen araştırıyorum bulamadım hep va panel denk geliyor va panelde yan açılardan renk ve açı kaybı verdigini gördüm 3317 tl ye denk getirdim, 55UD8400 ıps panelmiş oda 2450 tl ye denk geliyor.
VESTEL - 4K SMART 55UD8400 55" LED TV (20273411) ürünün IPS olduğunu öğrendim almayı düşünüyorum fakat yorumlara baktığımda bu forumda da paylaşılanlar da IPS panelin soluk renk verdiğini hatta yanlardan bakıldığında görüntü kaybının VA panelin yanlardan göründüğü gibi görüntü kaybı olduğunu belirtiyorlar gibi anladım, daha önce 55PF9090 kullandım Ips paneldi ve her açıdan mükemmeldi, IPS dendiğinde her açıdan iyi görüntü vermesi gerekmiyor mu yanı VA panel gibi soluk olmaması gerekiyor, VA panel hakikaten karşı açıdan iyi fakat yanlardan hiç hoşuma gitmedi düşüncenizi merak ettim. Şuan 55UD8400 ile 65UD8900 va panel arasında mekik dokuyorum okadar karasız bir durumdayım ki :)

Hocam 65ud8900'ü 3317 liraya nasıl denk getirdiniz?Fiyatları uçmuş durumda.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376

Bunların yaklaşık hepsi yalnış bilgiler dir veya tam yerine oturmayan bilgiler dir!

Geçmişte bilenler değil de bilmeyenler bu konular da hatta hiç de kullanmadıkları paneller hk. yalan-dolan
bilgileri net den paylaştılar ve bir deli kuyuya taş atmış olayına döndü bu işler sonun da maalesef!

TR özelin de ise bunlara baş sebeb o lanet DH denen uyduruk forum dur:ciks

1-"IPS" panel geniş izleme açısı vermez-veremez! sadece VA lara göre biraz daha fazla açı verir hepsi budur!
olayı dramatize edip te farklı yerlere çekmenin veya abartmanın alemi de yoktur,çünkü biz millet olarak
abartmayı acaip fazla severiz!

2-"Geniş izleme açısı" öncelikle panelin pixel diziliminin durumuna bağlıdır;iyi de VA/IPS bunların hepsi vertical-apply
dediğimiz yapıda dır nasıl geniş izleme açısı versin?????

Tek istisna ki bunu da DH de geçmişte bin defa yazmıştım;yapısı horizontal-apply dediğimiz "hakiki" IPS paneller olan
ve dünya da sadece "Hitachi" nin ürettiği paneller dir:ok

İşte "IPS" budur aslında! diğer gördükleriniz IPS diye;çakma-IPS dir yaw,LGD nunu geçmişte uyguladı/buldu ve bugüne kadar
da gelindi çok ucuz maliyetli bir panel dir gerçek IPS ile de zerre kadar alakası da yoktur(Hitac üretimi olan)

3-Bugünkü IPS ler de pixel yapısı gereği sadece "DAHA FAZLA AÇI VERİYOR"(ama bunu da sakın abartmayın ltf!)
sadece biraz daha fazla açı veriyor hepsi o kadar

Not;ancak bu da bir "kural" değildir! kullanılan filtreleme/katman v.s sebebiyle IPS de olsa AÇI her zaman
o bilindik mana da fazla olmaz!

Örnek;benim kullandığım 2 tane Tosh panel den birisi VA diğeri ise Tosh 42lik panel LGD nin "IPS" paneli dir
(en üst spec.bir panel dir bu arada!!!)
ama hiç açı veremiyor,"10" derece bile yana kaysan resim düşmektedir!!! hatta ben bunu 5 derece de bile anlıyorum
o zaman soruyorum IPS ler geniş açı verir diyen çok bilgili kişilere;iyi de benim panel neden geniş açı vermiyor???

teknik kısmını geçiyorum şimdi!

4-VA paneller 5 derece de düşmeye başlarlar(Contrast+renk) ama insan gözü bunu anlayamaz,KARTAL anlar:mutlu
max.VA izleme açısı da 35derece dir(bu da sadece eskiden HiEnd bir kaç seri de kullanan Samsung da vardır!
ama artık o da bunu kullanmıyor! bu bir "PATENTLİ ÜRÜN" dür Samsung a ait ancak artık kullanılmıyor!

Bir ara bunu Sharp bir şekil de elde etti illegal kullandı ve Samsung/USA Dava etti Sharp ı ve kazandı $ 125milyon
Tazminata mahkum etti! ancak rakam daha sonra bir şekilde "anlaşıldı" ve düşürülmüştür!

Bu bugüne kadar bulunan teknik itibarıyla(teknoloji değildir bu arada!!) VA da en geniş açıya çıkma tekniğiydi!!

5-Siz bugün işin pratiğine gelirsek ve de sizlerin bu konuda ki gözlerinizin hassasiyet ve tecrübe v.s durumlarına göre
bir VA panel de ortalama açının max.20/25 derece olarak görmeniz gerekiyor,normal de 10 da bozulur ama siz bunu ancak
15/15derece arasında anlarsınız;kısaca VA nın hesabı budur

Yada filtering/katmen v.s sebebiyle örneğin 10derece de bozulan bir VA da görebilirsiniz! zaten çoğunlukla böyledir ama insanlar
bunu anlamıyor hatta görmüyor bile:cool

"IPS" ise açı ve bozulma yukarıda anlattığım duruma istinaden VA dan en fazla 5 veya taş patlasın 10 derece daha fazladır
ama hiç bir zaman da bir IPS panel de 30dereceden fazla olamaz!

Siz VA/IPS farkını ortalama 10derece olarak alınız!

6-TFT-LCD paneller zaten açı vermek üzerine bir yapısı da "YOKTUR"!!!!
Eskiden böyle sorunu olmayan paneller PDP ler idi ama onlar da dükkan kapatmıştır!

PDP lerin ne vertical ne de horizontal açı sorunu olamaz! ister yere yat izle ister tepeden izle istersen yana uzan izle:ok

LCD ler de ise durum tamamen farklıdır aslında 0-5 derece arasında izlenecektir,bu da yetmedi göz hizanız de
oturduğunuz zaman(sıfır derece de) panelin orta yeri(çizgisi diyelim buna da) 3/5parmak üzerine gelecek şekil de
olmalıdır! halbuki biz de bu da hiç bilinmiyor;adam örneğin paneli duvara asıyor resim çerçevesi gibi yaw:hayir
küllüm yalnış bu olay! bu şekilde bir paneli duvara asmak ancak PDP de olur!!!

Not;"OLED" ler de açı verme de sıkıntısızdır:ok aynen PDP gibi çok geniş/sınırsız açı verirler çünkü yapıları aynı gibi dir!

7-IPS olup da neredeyse PDP ler açı veren tek panel Hitachi dir:ok o da yoktur;daha doğrusu vardır ama özel üretim ve farklı
sektörler için üretiliyor ve müthiş de pahalıdır!

Not;eskiden bir ara 2005/2008 arası(32/37 olarak) Panasonic,işte bu Hitachi "hakiki-IPS" leri kullanarak HDR bazı TV ler
üretmişti,aşırı pahalıydı,süper resim kalitesi vardı! ve insanlar hala bunları bir şekilde kullanıyorlar,ben TF/DH de iken
bir dünya insana bunları aldırmıştım,"yaw amma pahalı" diyorlardı öncelikle;ben al kardeşim bana DUA edeceksin derdim
Allah onlar dan razı olsun Duaları için

++

Ortada ne kalite kaldı ne de adam gibi üretici,üretici diye gördükleriniz çakallın önde gidenleridir:hayir
Hani herşeye karşın "ucuz" verseler amenna diyeceğim ama nerdeee,bir dünya paraya dandik ürünleri satıyorlar!
Bir de bunlara destke veren yalakalar ve bilgisizler de satıcı ayağına ona buna şunu al bunu alma diye bilgi
veriyorlar,yaw bunlar mal satmanın derdindeler,bilgi ne gezer bu dingiler de!

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı [IMG]https://tavsiyeforumu.com/data/avatars/s/0/363.jpg?1521481144[/IMG] Adem Helvacı Ado ve albanez [IMG]https://tavsiyeforumu.com/data/avatars/s/1/1453.jpg?1524245751[/IMG] albanez albanez ustadlar su ambilight işi aklimi çok çeliyor 49 inch icin philips te oneriniz hangi model olur acaba 7502 nin 100hz ve 45w ses çıkışı baya cazip gibi duruyor ama tv/panel olarak nasildir veya 3000 e kadar baska model oneriniz olur mu
Çok acele etmezseniz amb destekli bir 43PUS6262 inceleyeceğim önümüzdeki hafta.
İzin alabilirsem tv yi de sökmek istiyorum ki %90 hallederim diye düşünüyorum, daha sonra canlı canlı testlerini yapıp sizlerle paylaşırım zira amb benim de cazip bulduğum bir özellik, Zihnimde canlandırdığım kadar etkisi olacak mı göreceğiz. :ok

geceninbirvakti Çevrimdışı

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
559
Bunların yaklaşık hepsi yalnış bilgiler dir veya tam yerine oturmayan bilgiler dir!

Geçmişte bilenler değil de bilmeyenler bu konular da hatta hiç de kullanmadıkları paneller hk. yalan-dolan
bilgileri net den paylaştılar ve bir deli kuyuya taş atmış olayına döndü bu işler sonun da maalesef!

TR özelin de ise bunlara baş sebeb o lanet DH denen uyduruk forum dur:ciks

1-"IPS" panel geniş izleme açısı vermez-veremez! sadece VA lara göre biraz daha fazla açı verir hepsi budur!
olayı dramatize edip te farklı yerlere çekmenin veya abartmanın alemi de yoktur,çünkü biz millet olarak
abartmayı acaip fazla severiz!

2-"Geniş izleme açısı" öncelikle panelin pixel diziliminin durumuna bağlıdır;iyi de VA/IPS bunların hepsi vertical-apply
dediğimiz yapıda dır nasıl geniş izleme açısı versin?????

Tek istisna ki bunu da DH de geçmişte bin defa yazmıştım;yapısı horizontal-apply dediğimiz "hakiki" IPS paneller olan
ve dünya da sadece "Hitachi" nin ürettiği paneller dir:ok

İşte "IPS" budur aslında! diğer gördükleriniz IPS diye;çakma-IPS dir yaw,LGD nunu geçmişte uyguladı/buldu ve bugüne kadar
da gelindi çok ucuz maliyetli bir panel dir gerçek IPS ile de zerre kadar alakası da yoktur(Hitac üretimi olan)

3-Bugünkü IPS ler de pixel yapısı gereği sadece "DAHA FAZLA AÇI VERİYOR"(ama bunu da sakın abartmayın ltf!)
sadece biraz daha fazla açı veriyor hepsi o kadar

Not;ancak bu da bir "kural" değildir! kullanılan filtreleme/katman v.s sebebiyle IPS de olsa AÇI her zaman
o bilindik mana da fazla olmaz!

Örnek;benim kullandığım 2 tane Tosh panel den birisi VA diğeri ise Tosh 42lik panel LGD nin "IPS" paneli dir
(en üst spec.bir panel dir bu arada!!!)
ama hiç açı veremiyor,"10" derece bile yana kaysan resim düşmektedir!!! hatta ben bunu 5 derece de bile anlıyorum
o zaman soruyorum IPS ler geniş açı verir diyen çok bilgili kişilere;iyi de benim panel neden geniş açı vermiyor???

teknik kısmını geçiyorum şimdi!

4-VA paneller 5 derece de düşmeye başlarlar(Contrast+renk) ama insan gözü bunu anlayamaz,KARTAL anlar:mutlu
max.VA izleme açısı da 35derece dir(bu da sadece eskiden HiEnd bir kaç seri de kullanan Samsung da vardır!
ama artık o da bunu kullanmıyor! bu bir "PATENTLİ ÜRÜN" dür Samsung a ait ancak artık kullanılmıyor!

Bir ara bunu Sharp bir şekil de elde etti illegal kullandı ve Samsung/USA Dava etti Sharp ı ve kazandı $ 125milyon
Tazminata mahkum etti! ancak rakam daha sonra bir şekilde "anlaşıldı" ve düşürülmüştür!

Bu bugüne kadar bulunan teknik itibarıyla(teknoloji değildir bu arada!!) VA da en geniş açıya çıkma tekniğiydi!!

5-Siz bugün işin pratiğine gelirsek ve de sizlerin bu konuda ki gözlerinizin hassasiyet ve tecrübe v.s durumlarına göre
bir VA panel de ortalama açının max.20/25 derece olarak görmeniz gerekiyor,normal de 10 da bozulur ama siz bunu ancak
15/15derece arasında anlarsınız;kısaca VA nın hesabı budur

Yada filtering/katmen v.s sebebiyle örneğin 10derece de bozulan bir VA da görebilirsiniz! zaten çoğunlukla böyledir ama insanlar
bunu anlamıyor hatta görmüyor bile:cool

"IPS" ise açı ve bozulma yukarıda anlattığım duruma istinaden VA dan en fazla 5 veya taş patlasın 10 derece daha fazladır
ama hiç bir zaman da bir IPS panel de 30dereceden fazla olamaz!

Siz VA/IPS farkını ortalama 10derece olarak alınız!

6-TFT-LCD paneller zaten açı vermek üzerine bir yapısı da "YOKTUR"!!!!
Eskiden böyle sorunu olmayan paneller PDP ler idi ama onlar da dükkan kapatmıştır!

PDP lerin ne vertical ne de horizontal açı sorunu olamaz! ister yere yat izle ister tepeden izle istersen yana uzan izle:ok

LCD ler de ise durum tamamen farklıdır aslında 0-5 derece arasında izlenecektir,bu da yetmedi göz hizanız de
oturduğunuz zaman(sıfır derece de) panelin orta yeri(çizgisi diyelim buna da) 3/5parmak üzerine gelecek şekil de
olmalıdır! halbuki biz de bu da hiç bilinmiyor;adam örneğin paneli duvara asıyor resim çerçevesi gibi yaw:hayir
küllüm yalnış bu olay! bu şekilde bir paneli duvara asmak ancak PDP de olur!!!

Not;"OLED" ler de açı verme de sıkıntısızdır:ok aynen PDP gibi çok geniş/sınırsız açı verirler çünkü yapıları aynı gibi dir!

7-IPS olup da neredeyse PDP ler açı veren tek panel Hitachi dir:ok o da yoktur;daha doğrusu vardır ama özel üretim ve farklı
sektörler için üretiliyor ve müthiş de pahalıdır!

Not;eskiden bir ara 2005/2008 arası(32/37 olarak) Panasonic,işte bu Hitachi "hakiki-IPS" leri kullanarak HDR bazı TV ler
üretmişti,aşırı pahalıydı,süper resim kalitesi vardı! ve insanlar hala bunları bir şekilde kullanıyorlar,ben TF/DH de iken
bir dünya insana bunları aldırmıştım,"yaw amma pahalı" diyorlardı öncelikle;ben al kardeşim bana DUA edeceksin derdim
Allah onlar dan razı olsun Duaları için

++

Ortada ne kalite kaldı ne de adam gibi üretici,üretici diye gördükleriniz çakallın önde gidenleridir:hayir
Hani herşeye karşın "ucuz" verseler amenna diyeceğim ama nerdeee,bir dünya paraya dandik ürünleri satıyorlar!
Bir de bunlara destke veren yalakalar ve bilgisizler de satıcı ayağına ona buna şunu al bunu alma diye bilgi
veriyorlar,yaw bunlar mal satmanın derdindeler,bilgi ne gezer bu dingiler de!

wowwwww süper teşekkürler

fazla anlayan biri olarak daha önce 55PF9090 ıps LG panelli vestel kullanıyordum hakikaten tanlardan görüntü kaybı yaşşamıyordum.
sonrasında 48R6000f regale geçince bir afalladıkm hakikaten karşı dik açıdan gayet süper fakat yandan izleyenler için renk kaybı olması nerdeysin Eski tv dedirtti oyüğzden ıps panel arayışına çıkmıştım.

İncelemelerimde 55ud8400 ıps panel 2450 tl ile 65ud8900 3317 tl arasında kalmıştım fiyat olarakta arada 800 gibi bir rakam olunca 65 e yöneleyim dedim. şimdi VA ve ıps panelli 65ud8900 denk geldi.

Şimdi üstadım asıl soruyu soruyorum :) derin bilgilerinize binayen 65UD8900 va panel mi ıps panel mi alırdınız nedne alırdınız?
ne artı yaşarım ne eksi yaşarım( 55pf9090 da bazı görüntülerde oyuncunun hareketlerini geç tepkime gibi gölge gibi efeklendirme görüyor gibiydim yanlış yorumluyor olabilirim)

sanırım şase MB120 kart kullanılıyormuş ve edindiğim doğru olduğundan emin değilim ama kullanılan cel ve ön katmanları aynıymış teknolojisi açıda bir şey değişmez deniyor. aslında izleyici kısmı hep yanlardan olacağı için iki arada bir deredeyim :) tabi internetten alınacağı için 14 gün içinde iade etme şansım var ama iade ile uğraşmak istemiyorum açıkcası.

H Çevrimdışı

hanturk06

Yeni Üye
4 Şub 2018
30
Çok acele etmezseniz amb destekli bir 43PUS6262 inceleyeceğim önümüzdeki hafta.
İzin alabilirsem tv yi de sökmek istiyorum ki %90 hallederim diye düşünüyorum, daha sonra canlı canlı testlerini yapıp sizlerle paylaşırım zira amb benim de cazip bulduğum bir özellik, Zihnimde canlandırdığım kadar etkisi olacak mı göreceğiz. :ok
Ustad acelem yok hevesle bekliyorum

Geri
Üst Alt