O Çevrimdışı

Orhan Demir 

Yeni Üye
26 Eki 2019
32
65
şimdi öncelikle Merkezi arıyorsun 444 0 888 burası Arçelik Merkezi dir,oradan Grundig seçiyorsun(3 e bas sonra)
adresi ver,sanırım Edremit den gelecekler dir,geliş gün/saat bilgilerini gönderiyorlar daha önce den,bakalım ne çıkacak
9800 alıp da bu şekilde çıkan bir kaç kişi biliyorum değişim olmuştu,hatta bunlardan birisi de bu forumdaydı
başka kişiler de var(net den bildiğim)

yaw herifler on numara TV yapıyorlar(görüntü anlamında) ancak montaj,smart bazı özellikler v.s derken
işin o kısmında kötü falso veriyorlar!
Teşekkür ediyorum,gelişmeleri size haberdar etmek dileği ile ,selamlar

U Çevrimdışı

ugur2163

Yeni Üye
2 Nis 2020
1
32
Herkese merhaba uygun fiyatlı 32 inç bir tv arıyorum tv box ile kullanmayı düşünüyorum.
Hitachi 32HT2400HD modeli gözüme çarptı dolby digital ve dolby digital plus falan diyor özelliklerinde fiyatına göre özellikleri güzel ama sitesinde falan bir bilgi bulamadım TV ile ilgili bu özellikleri doğru mu?Nasıl bir televizyondur yardımcı olursanız sevinirim başka tv tavsiye öneriniz varsa onları da duymak isterim teşekkürler

Greylights Çevrimdışı

Greylights

Aktif Üye
13 Haz 2019
56
26
İyi forumlar herkese
Tv alacağım aklımda birkaç model var:

LG 49UM7100PLC ve 49UK6470PLC
TOSHİBA 58UL3A63DT ve 55V5863.

Renkler canlı olsun ve kanalları iyi göstersin istiyorum. Tosh 58" olan aklıma yattı ama LG renk skalasının %80-90 sağlıyor iken bunda %74.
Tosh 55" olanının panel bilgilerine ulaşamadım renkleri ne kadar iyi bilemiyorum. LG ler IPS, Tosh 55" olan Samsung VA sanırım, 58" olan Panda VA.

Renkten taviz verip siyahları iyi gösteren büyük ekranlı Tosh var bir tarafta, diğer tarafta daha fazla renk gösterebilen ve daha akıllı ama siyahları sıkıntılı LG. TVye dar açılarla baktığımız için VA IPS konusuna girmiyorum, hangisi uyarsa o.

Bir büyük sorum ise Nasıl oluyor da paneli %74 renk gösteren Toshiba'da Dolby Vision oluyor? Hakkını veriyor mu yoksa sadece açıyor mu? LG'de HDR10 var ama Dolby yok. Dolby için 12bit panel ve renkleri %100 vermesi lazım deniyor.
Halihazırda 4K HDR film arşivim var. En iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.

Vestel üretimlerde hareketli sahneler sıkıntılı deniliyor, LG ise ne gibi sorunlar var bilmiyorum. Aralardayım..

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
sen o değerlerin doğrumu olduğunu sanıyorsun acaba??
ayrıca o arşivin ta nedir? örneğin 4K-org. BD disklermi dir?

HDR/DV diye takılırsan hayal kırıklığı yaşarsın!

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
İyi forumlar herkese
Tv alacağım aklımda birkaç model var:

LG 49UM7100PLC ve 49UK6470PLC
TOSHİBA 58UL3A63DT ve 55V5863.

Renkler canlı olsun ve kanalları iyi göstersin istiyorum. Tosh 58" olan aklıma yattı ama LG renk skalasının %80-90 sağlıyor iken bunda %74.
Tosh 55" olanının panel bilgilerine ulaşamadım renkleri ne kadar iyi bilemiyorum. LG ler IPS, Tosh 55" olan Samsung VA sanırım, 58" olan Panda VA.

Renkten taviz verip siyahları iyi gösteren büyük ekranlı Tosh var bir tarafta, diğer tarafta daha fazla renk gösterebilen ve daha akıllı ama siyahları sıkıntılı LG. TVye dar açılarla baktığımız için VA IPS konusuna girmiyorum, hangisi uyarsa o.

Bir büyük sorum ise Nasıl oluyor da paneli %74 renk gösteren Toshiba'da Dolby Vision oluyor? Hakkını veriyor mu yoksa sadece açıyor mu? LG'de HDR10 var ama Dolby yok. Dolby için 12bit panel ve renkleri %100 vermesi lazım deniyor.
Halihazırda 4K HDR film arşivim var. En iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.

Vestel üretimlerde hareketli sahneler sıkıntılı deniliyor, LG ise ne gibi sorunlar var bilmiyorum. Aralardayım..
Bende aynı ikilemdeyim kardeşim. JVS ,Toshiba 55 inç ve LG 55UM7100 yada 50UM7400 modelleri arasında gidip geliyorum. 3500 bandında hepsi. 55 ile 49 inç arasında da baya büyüklük farkı var. 55 den yana gönlüm. Ben biraz açılı izleyeceğim TV'yi . IPS istiyorum ama İki TV yi de deneyimleyen varsa görüş bekliyorum. Toshiba 55 n11 de indirim koduyla banka puanıyla 3400 e geliyor.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Bende aynı ikilemdeyim kardeşim. JVS ,Toshiba 55 inç ve LG 55UM7100 yada 50UM7400 modelleri arasında gidip geliyorum. 3500 bandında hepsi. 55 ile 49 inç arasında da baya büyüklük farkı var. 55 den yana gönlüm. Ben biraz açılı izleyeceğim TV'yi . IPS istiyorum ama İki TV yi de deneyimleyen varsa görüş bekliyorum. Toshiba 55 n11 de indirim koduyla banka puanıyla 3400 e geliyor.
Toshiba 55V6863DAT ile 55V5863dat arasındaki fark nedir?

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
50UM7400 ülkemize gelmedi bence. 7450 olanı geldi, o da va panel, ips değil.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
5/10derece etkilemez!
daha doğrusu şöyledir normal de VA lar 5 de bozulmaya başlarlar yani hiç açı vermezsler
ancak insan gözü bu contrast/col düşmesini göremez/algılayamaz v.s
çok tecrübeli bir göz bile 5 dereceyi pek anlıyamaz ama 10dereceyi şak diye anlar!
çoğu insan bunu da algılayamaz!

VA da bahsettiğiniz düşmeler 20/25 de belirgin olur ki hemen herkes de bunu görür zaten!
30max sınır dır(prof olmayan gözler için!) zaten 30 dan VA da izlenmez ancak bazı insanlar bunu da
alıgılayamıyor! özellikle de ortam aydınlık ise v.s

Samsung da böyle bir teknik var,ancak çok çok az panelin de bunu kullanıyor 8/9 serisi en üst serilerde
ancak her yıl yine bunu kullanmıyor!!! burada açı 40derece dir ama kağıt üstünde 45/50 dense de
o kadar da değil,ancak bu paneli normal birisi hiç anlamayacak şekilde açı süper diye tanımlar!

IPS lerin de çok geniş açı verme durumu yoktur! eskiden daha genişti ama şimdilerde böyle değildir!!!
bazı bilgiler veriliyor ama bunların bir kısmı eski veya çok eski bazıları da geçmiş çağlarda kaldı
(örneğin Hitachi IPS ler gibi)

IPS ler sadece VA lara göre biraz daha toleranslı dır! birisini 25(VA) kabul ederseniz diğerini de 35(IPS) olarak alın!
bu konuda verilen bazı yalnış yönlendirme(marketing işleri gibi) reklamlarına da sakın ha inanmayın,herifler
hem bazı rakamları çarpıtıyor(hileli olarak veriyorlar)hem de yalnış bir algı işlemine sebeb oluyorlar!
Veya daha doğrusu ilk IPS lerin örneklerinden bu konuda dünyanın en iyisi olan HITACHI yi referans alıp
170/180 derece filan diyorlar ki bunlar küllüm yalnış değil yalan tanımlamalardır!

sıfır derece tam karşısıdır>>>180 nasıl olur yaw herifler Fizik kanunu nu değiştirmişer de haberimiz yok:haha
ama bizim doğru ölçüm metodunu bu ""marketing uyanıkları"" panelin tam yanından diğer yanına olan 180 dereceyi
baz alıyorlar,ülen bu panel PDP mi be yaw:hayir

daha bir sürü kiter v.s vardır takılmayın bunlara şimdi ve mümkünse tam karşıdan izleyin zaten bahsettiğiniz
panellerin bir alay falsoları var bir de Açı maçı filan çıkarmayın şimdi,zira zorlamayla olmaz bu işler:kiskis

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
A da izlenmez ancak bazı insanlar bu
5/10derece etkilemez!
daha doğrusu şöyledir normal de VA lar 5 de bozulmaya başlarlar yani hiç açı vermezsler
ancak insan gözü bu contrast/col düşmesini göremez/algılayamaz v.s
çok tecrübeli bir göz bile 5 dereceyi pek anlıyamaz ama 10dereceyi şak diye anlar!
çoğu insan bunu da algılayamaz!

VA da bahsettiğiniz düşmeler 20/25 de belirgin olur ki hemen herkes de bunu görür zaten!
30max sınır dır(prof olmayan gözler için!) zaten 30 dan VA da izlenmez ancak bazı insanlar bunu da
alıgılayamıyor! özellikle de ortam aydınlık ise v.s

Samsung da böyle bir teknik var,ancak çok çok az panelin de bunu kullanıyor 8/9 serisi en üst serilerde
ancak her yıl yine bunu kullanmıyor!!! burada açı 40derece dir ama kağıt üstünde 45/50 dense de
o kadar da değil,ancak bu paneli normal birisi hiç anlamayacak şekilde açı süper diye tanımlar!

IPS lerin de çok geniş açı verme durumu yoktur! eskiden daha genişti ama şimdilerde böyle değildir!!!
bazı bilgiler veriliyor ama bunların bir kısmı eski veya çok eski bazıları da geçmiş çağlarda kaldı
(örneğin Hitachi IPS ler gibi)

IPS ler sadece VA lara göre biraz daha toleranslı dır! birisini 25(VA) kabul ederseniz diğerini de 35(IPS) olarak alın!
bu konuda verilen bazı yalnış yönlendirme(marketing işleri gibi) reklamlarına da sakın ha inanmayın,herifler
hem bazı rakamları çarpıtıyor(hileli olarak veriyorlar)hem de yalnış bir algı işlemine sebeb oluyorlar!
Veya daha doğrusu ilk IPS lerin örneklerinden bu konuda dünyanın en iyisi olan HITACHI yi referans alıp
170/180 derece filan diyorlar ki bunlar küllüm yalnış değil yalan tanımlamalardır!

sıfır derece tam karşısıdır>>>180 nasıl olur yaw herifler Fizik kanunu nu değiştirmişer de haberimiz yok:haha
ama bizim doğru ölçüm metodunu bu ""marketing uyanıkları"" panelin tam yanından diğer yanına olan 180 dereceyi
baz alıyorlar,ülen bu panel PDP mi be yaw:hayir

daha bir sürü kiter v.s vardır takılmayın bunlara şimdi ve mümkünse tam karşıdan izleyin zaten bahsettiğiniz
panellerin bir alay falsoları var bir de Açı maçı filan çıkarmayın şimdi,zira zorlamayla olmaz bu işler:kiskis
180 leri bende görüyorum bazen. İlk okul matematiği de yok galiba. 0-90 arası olabilir zaten açı . VA panelde düşünebiliriz o zaman eğim çok değilse. Ama benim evde çok güneş alıyor. Zifiri karanlıkta da hiç tv izlemiyorum. Sizin önerdiğiniz bu VA'lar yüksek fiyatlı olanlar galiba. 3500 civarında önerebileceğiniz Toshiba, LG veya samsung var mıdır?

Greylights Çevrimdışı

Greylights

Aktif Üye
13 Haz 2019
56
26
sen o değerlerin doğrumu olduğunu sanıyorsun acaba??
ayrıca o arşivin ta nedir? örneğin 4K-org. BD disklermi dir?

HDR/DV diye takılırsan hayal kırıklığı yaşarsın!
ve sitelerine göre böyle. Ben DCI-P3 renk gamutunu baz aldım. Bahsettiğim LG tv panellerinden biri bu gamutun %80'nini, diğer model ise %90'ını karşılıyor. Toshiba da kullanılan Panda ise %74.

Arşiv çoğunlukla Blu-ray, 30-40gb civarlarında. LG de karar kıldım gibi özellikle kumandası kontrolleri çok iyi, ama yinede iki model arasında kaldım. Biri daha yeni ama tasarım ve kasa kalitesi olarak da eskisi iyi.

Greylights Çevrimdışı

Greylights

Aktif Üye
13 Haz 2019
56
26
IPS yazıyor ama tr de satılanlar VA panelmiş.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam 55um7100 RGBW imiş bu model, önerilmiyor. Bende yeni 50um7600plb gördüm aklıma yattı.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
ve sitelerine göre böyle. Ben DCI-P3 renk gamutunu baz aldım. Bahsettiğim LG tv panellerinden biri bu gamutun %80'nini, diğer model ise %90'ını karşılıyor. Toshiba da kullanılan Panda ise %74.

Arşiv çoğunlukla Blu-ray, 30-40gb civarlarında. LG de karar kıldım gibi özellikle kumandası kontrolleri çok iyi, ama yinede iki model arasında kaldım. Biri daha yeni ama tasarım ve kasa kalitesi olarak da eskisi iyi.

o değerler ortalama ve tam da doğru değildir;panel üreticileri(TV üreticisi değil,dikkat ediniz buna)
ortalama bir değer alıyor bazı eldeki verilere göre ve bunu giriyor bilgi diye! tek tek hassas ölçümle
her birisi için yapılmış bir test değildir,zaten paneli üreten bunlara fazla bakmaz ve işi de değildir!

ikinci durum ise bunlar vasat/ucuz v.s paneller dir!

en önemlisi de ne yazılım ne de donamım olarak bu paneller örneğin bir Pioneer gibi doğru renk üretemezlerki
bir de daha da düşük seviye paneller vardır ki bunların zaten bütün değerleri ciddi düşüktür!

siz pratik de öncelikle çıplak gözle resme bakın nedir manzara olarak,yoksa kağıt üstü bilgilere kalırsanız
o zaman zaten o iş olmaz!

Arşive gelirsem BD-disk ler de olması çok güzel zaten doğrusu da budur :ok
veya şimdiler de her ne kadar kısıtlı kaynakları olsa da 4K-BD ler de OK dir

Kumanda işi kolay buna bakarak TV alınmaz bence,bir sürü piyasa da Air-mouse türü kumandalar
vardır ancak dikkat edin TV lerle bazıları tam uyumlu değildir!

IPS de FILM olmaz,sanırım biliyorsun şayet bizim gibi "harbi filimci" isen??
NIT değerleri kötüdür(düşüktür) Contrast beş para etmez,sahne karardıkça panel daha da kararır!

kısaca iyi bir Filmci için IPS olmaz!

ve LGE nin eli düzgün serileri de 9xx lardır 6/7/8 ler vasat dır,ancak bir işin bütçe meselesi vardır
dolayısıyla zaten 9x larda bana göre değmeyecek pahalıktadır!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt