albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Sayın Albanez, samsung 55mu9000 hakkında ne düşünüyorsunuz? İnceleme şansınız oldu mu?

Samy genel de>>2016 ların tamamı 2017 ler den daha iyi!
Hepsini de tek tek biliyorum!

Ancak bu iki marka da seçenek olmadığı için(Samy&Sony) 2016 model bir Samy bulursanız tercih edin,ama 2.el dir veya Teşhir dir v.s gibi
bir takıntınız varsa onu ben bilmem,zira benim için böyle bir fark&takıntı v.s yoktur,bulursam "tatlı fiyata" ben 2016 Mode KS85x/95x alacağım!

M serilerinin hepsi de açıkçası biraz hayal kırıklığı gibi oldu,bunu bilenler bilir KS7x ve üstü M ler den daha iyidir!

Sony den ise 2017/18 aynı gibi görülüyor ben bunda da 2017 tercih ediyorum(9305 serisi)

Samy olsun son model olsun v.s diyorsanız zaten eliniz mahkum M alacaksınız!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Bugün Philips 55pus7303 ün uydu yayın performansını görmek için tekrar bir test için mağazaya gittim, bölgemdeki mağazada LG 55sj800V ile 7303 yan yanaydı, ilk dikkati çeken LG'nin renklerinin daha dolgun ve beyazı beyaz vermesi idi ancak kanal değiştirip Atvspor u açtığımda stüdyo zemini bembeyaz görünürken 7303 de grimsi olmasına rağmen zemin kaplama birleşim yerlerindeki çizgi 7303 de görünüyordu, 800v de ise bu çizgi yoktu onun yerine bembeyaz bir görüntü vardı, görüntü keskinliğinde yine 7303 ü başarılı buldum. Büyük ihtimal 7303 ü alacağım, bugün teslimat yapamayacaklarını söylediler o nedenle alıp 2 gün evde bekletmektense pazartesi bir aksilik olmazsa almaya karar verdim.

"Uydu performansı derken" bence bunu açın ltf!

1-"Receiver" mı götürüp denediniz acaba? aslında bunu yaptırmazlar veya pratik de zaten neredeyse imkanı da yoktur!

Receiver derken FHD mi yoksa UHD mi dir?

2-Panellerin DBV_S resim kaliteleri(Dahili alıcısı) de aman aman iyi değildir! özellikle panel "UHD" ise SD ler rezil dir yaw!
HD ler bile özellikle benim gibiler için aman aman hiç değildir ama yine de idare eder diyelim veya resim kalitesinden
biraz anlayanlar da artık bu bazı farkları görebiliyor:cool

3-Siz bu iki paneli böyle test ederseniz bence yanlış olur,Dahilinin çalışması farklıdır ve genelde Uydu yayını dahili varmı-var
hesabı için içine takılıyor!

Not;"Panasonic"(ister LCD si olsun ister PDP si olsun) hariç hiç bir üreticinin Dahili uydu performansı iyi değildir!
Pany tek örnek tir,buna en yakın ise eskiden Toshiba idi ama Pany,Tosha bile konuda fark atar!

4-Adam gibi FTA kulanım için Uydu yayını istiyorsanız paraya kıyıp;Humax/Kathrein/TechniSat alacaksınız!
ayrıca fiyatları da atla-deve de değildir!
Ya da bu beni kesiyor,haybeye buna para vermiyeyim diyorsanız,o da sizin kararınıza bağlıdır!
All-In-One bir Receiver(SD&HD&UHD için)tek adres TechniSat dır!

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
240
54
"Uydu performansı derken" bence bunu açın ltf!

1-"Receiver" mı götürüp denediniz acaba? aslında bunu yaptırmazlar veya pratik de zaten neredeyse imkanı da yoktur!

Receiver derken FHD mi yoksa UHD mi dir?

2-Panellerin DBV_S resim kaliteleri(Dahili alıcısı) de aman aman iyi değildir! özellikle panel "UHD" ise SD ler rezil dir yaw!
HD ler bile özellikle benim gibiler için aman aman hiç değildir ama yine de idare eder diyelim veya resim kalitesinden
biraz anlayanlar da artık bu bazı farkları görebiliyor:cool

3-Siz bu iki paneli böyle test ederseniz bence yanlış olur,Dahilinin çalışması farklıdır ve genelde Uydu yayını dahili varmı-var
hesabı için içine takılıyor!

Not;"Panasonic"(ister LCD si olsun ister PDP si olsun) hariç hiç bir üreticinin Dahili uydu performansı iyi değildir!
Pany tek örnek tir,buna en yakın ise eskiden Toshiba idi ama Pany,Tosha bile konuda fark atar!

4-Adam gibi FTA kulanım için Uydu yayını istiyorsanız paraya kıyıp;Humax/Kathrein/TechniSat alacaksınız!
ayrıca fiyatları da atla-deve de değildir!
Ya da bu beni kesiyor,haybeye buna para vermiyeyim diyorsanız,o da sizin kararınıza bağlıdır!
All-In-One bir Receiver(SD&HD&UHD için)tek adres TechniSat dır!

Haklısınız "uydu performansı" nı açmak lazım. Genelde usb ye yüklediğimiz videolarla test yapıyoruz ki bende öyle yaptım, mağaza uydu sistemi kablo bağlantısı tüm cihazlara dağıtılmış ve hdmi den aktarılmış yani direk uydu kablosu tv nin alıcısına takılı değil! Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi usb, compenent, hdmi bağlantı ların renk, kontras v.s ayaraları birbirinden farklı oluyor, uydu alıcısı ile kullandığımızda da hdmi bağlantı ile görüntü alacağımızdan üç aşağı beş yukarı kendini belli eder diye düşünüyorum. Bu arada VU uno 4k se uydu alıcısı kullanmaktayım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Pusada beklediğim 3 adet panel sahibinden.com da bulunuyor,favorilerime attım! sanırım 3 tanesi de "satıcılar" da bulunuyor!

49KS8500/teşhir-3.650
49/KS8500/2.el 1 yıllık-3.999 bana bu da teşhir-satıcı gibi geldi,böyle abuk rakamlar yazdığı için!
55/KS8500/teşhir-4.900

şimdi bu rakamlar piyasa şartlarının saçma dengesine göre yine de alınır rakamlar dır!

KS8500/9500 serisi bugün için bulunan en iyi paneldirler!

Az önce sallamacı Vatan sitesine baktım,KS nin fiyatı MU nun çok ciddi önünde yaw:hayir
ülen neye göre bunu böyle yaptınız bilen yok!

Bir diğer piyasa daki en iyi panel de Sony 9305 dir;bunun da fiyatı çakıldı kaldı! uzun süre de böyle kalır!
Sahibinden.com da bu da var ama rakamlar tatlı değil+satanların da bana göre hepsi de "satıcı" buradan aslında panel
alınmaz,2.el alınır ama satıcılar dan ben güvenmiyorum açıkçası!

Dünya Kupası da kötü zamana denk geldiği için herifler fiyat kırmazlar!!! ancak Temmuz gibi yeni modeller ki bunlar da zaten
2017 ler den iyi değil! dolayısıyla uygun rakamlara 2017 almak mantıklı(özellikle Samy ve Sony den) Samy deki KS ler ise 2016
modeldirler ve hala ciddi bir mağaza stokları da vardır,sorduğun zaman abi bitti-bitiyor filan deseler de aynen sallıyorlar!

Tek umutları MAÇ ların başlaması!

++

2018 Modelleri,2017 ile aynı veya bazı seriler de geri gitme bile var gibi görünüyor bana!

Piyasa da rakamları Sony/Samy ikilisi belirliyor,diğer uyanıklar da onları takip ettiği için hiç bir marka da
istenen tatlı rakamlar oluşamıyor bir türlü:hayir

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
Pusada beklediğim 3 adet panel sahibinden.com da bulunuyor,favorilerime attım! sanırım 3 tanesi de "satıcılar" da bulunuyor!

49KS8500/teşhir-3.650
49/KS8500/2.el 1 yıllık-3.999 bana bu da teşhir-satıcı gibi geldi,böyle abuk rakamlar yazdığı için!
55/KS8500/teşhir-4.900

şimdi bu rakamlar piyasa şartlarının saçma dengesine göre yine de alınır rakamlar dır!

KS8500/9500 serisi bugün için bulunan en iyi paneldirler!

Az önce sallamacı Vatan sitesine baktım,KS nin fiyatı MU nun çok ciddi önünde yaw:hayir
ülen neye göre bunu böyle yaptınız bilen yok!

Bir diğer piyasa daki en iyi panel de Sony 9305 dir;bunun da fiyatı çakıldı kaldı! uzun süre de böyle kalır!
Sahibinden.com da bu da var ama rakamlar tatlı değil+satanların da bana göre hepsi de "satıcı" buradan aslında panel
alınmaz,2.el alınır ama satıcılar dan ben güvenmiyorum açıkçası!

Dünya Kupası da kötü zamana denk geldiği için herifler fiyat kırmazlar!!! ancak Temmuz gibi yeni modeller ki bunlar da zaten
2017 ler den iyi değil! dolayısıyla uygun rakamlara 2017 almak mantıklı(özellikle Samy ve Sony den) Samy deki KS ler ise 2016
modeldirler ve hala ciddi bir mağaza stokları da vardır,sorduğun zaman abi bitti-bitiyor filan deseler de aynen sallıyorlar!

Tek umutları MAÇ ların başlaması!

++

2018 Modelleri,2017 ile aynı veya bazı seriler de geri gitme bile var gibi görünüyor bana!

Piyasa da rakamları Sony/Samy ikilisi belirliyor,diğer uyanıklar da onları takip ettiği için hiç bir marka da
istenen tatlı rakamlar oluşamıyor bir türlü:hayir
Geçenlerde İstanbul da bir vatan şubesinde 55ks9500 vardı 4700 tl gibi bir fiyatlı vardı. Curved olmasa alabilirdim ama 55 te güzel olmuyor, 65 te bile zar zor kurtarır sanki. Başka bir yerde de yine teşhir 60ks 8000 vardı ama orada fiyat fahişti 7600 tl gibiydi yanlış hatırlamıyorsam.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
240
54
Sayın naftalin34, firma İzmir'de, kargo ile İzmir'den İstanbul'a gelecek, maalesef kargo firmalarına kesinlikle güvenmiyorum. Diecast model araba koleksiyonu yapmaktayım naçizane, o kolileri ne hale getirdiklerini gördüm ki böylesine ebatlı bir koliyi ne yaparlar acaba?
İstanbul Bilişim'de 50 inç için görüşmüştüm onlar bile kargo ile gönderim dediğinden vazgeçtim, Çağlayan mağazadan teslim almak isterim dedim mümkün değil dediler. İşin içine kargo firmaları girdiğinde geçmişte yaşadıklarımdan dolayı bulaşmamaya gayret ediyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Geçenlerde İstanbul da bir vatan şubesinde 55ks9500 vardı 4700 tl gibi bir fiyatlı vardı. Curved olmasa alabilirdim ama 55 te güzel olmuyor, 65 te bile zar zor kurtarır sanki. Başka bir yerde de yine teşhir 60ks 8000 vardı ama orada fiyat fahişti 7600 tl gibiydi yanlış hatırlamıyorsam.

rakam güzelmiş açıkçası 4,7 kağıt 95x için bence alınır bir rakam sayılır,"curved" olması kişiye göre değişir belki ama bana göre hiç farketmez
o rakama hiç görmemiştim bu paneli:hmm

Not;60 olanı eski nesil Sharp paneldir;kısaca yaramaz!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Şöyle bir video buldum,izleyin SDR&HDR işlemesi

HDR diye biraz yırtınılıyor gibi ama gerçekte normal resmi "bozan" ve thermal-camera nın bir başka versiyonu çalışıyor gibi yapıyor resmi!

Brightness/backlight bu derece arttırıldığı zaman ortada doğru resim diye hiç bir şey kalmıyor!

Ancak kişi aşırı parlak-canlı v.s bir resim seviyorsa ve resmin doğallığı(daha doğrusu natural olanı)çok önemli değilse
HDR yi açıp izler tabi ki!

Movie de ise tamamen çuvallıyor HDR desteği zira orta da "Cinema" keyfi için olması gereken hiç bir resim değeri de kalmıyor!

Çiçekleri veya Hayvanları veya Doğa olaylarını hadi bilemediniz Spor v.s de olur/olabilir...
Resim doğallıktan tamamen çıkıyor!

Şimdi bu videoyu izlediğiniz zaman aradaki farkın ne olduğunu görğyorsunuz birisi çok doğal veya ona çok çok yakın
diğeri ise tamamen faul yaw:ciks

Gerçi Oled panel de ki settings ler de tam doğru değil ve biraz sature olmasına karşın özellikle resim üretimi Samy de HDR ile
yine tam falso!

++

"HDR" malı satacak bir argüman! veya siz buna slogan da diyebilirsiniz!
500nit veya 1000nit le ne olacaktır acaba??

Bizim referance değerimiz "MOVIE" mode dur daima,prof.anlam da sadece bu moda bakılıyor!
Aldığımız değer ise 120cd/m2 dir!!!! FILM izleme değeri de aynen budur!
6500k da col.temp değeri dir!!

Ancak bu değerlere düşünce(girince bu değerleri) panel her yer karanlık diyor yine! haliyle insanlar da doğru
değeri girse bile film izleme keyfi kaçıyor!

120 yi>>>250/300 lere çıkarıyor Sıcaklık ise 8bin/9bin lere kadar çıkarıyor!

HDR ye geçince zaten tam falso!

Ancak içerik HDR ile çekilirse(özellikle Spor/Doğa v.s gibi konular) fazla falso yapmaz!

Ancak LCD lerin rezil Contrast ları hele hele IPS lerin,biz bu değerlere(120cd/m2) geldiğimiz zaman "her yer karanlık" şarkısı
söylemeye başlıyor panel,sadece sıkı bir PJ veya PDP panel bunu adam gibi verebiliyor!

Not;AUO/Boe/Csot/Samsung/CMOs gibi özellikle "VA" tip panel üreticilerinin değerlerine baktığınız zaman CR değerlerinin
5bin/6bin gibi olduğunu görürsünüz;bu değer static olarak doğrudur! ama paneli ilk açtığınız zaman bunu gösterir sonra
2bin/3bin;1 gibi çalışır ortalama da 2,2/2,6bin;1 olarak çalışıyor! bunlar vasat değerler dir!
IPS ler ise ortalama 700/900;1 de çalışıyorlar! bunları ise konuşmaya bile değmez!

Üretici bilgilerinin çoğu "sallamadır" veya kağıt üstü dür v.s;Üretici derken ben Vestel/Beko veya Sony veya TPV den filan bahsetmiyorum,
ana panel üreticilerin den bahsediyorum!! TV yi üretenler ise bunlara pek bakmazlar!

++

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
albanez albanez üstad, Digitürk hd yayınlar için 2.70 metreye 65 inch falso yapar mı? Son günlerde Digitürk yayınlarının kalitesini biraz arttırmış gibi duruyor. Dt için humax 9504 cihazını kullanıyoruz. Şu an 46" Philips 9705 kullanıyoruz. Bu mesafe olayı kafamı karıştırıyor bayağı.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Hocam kısa ve paratik cevap şudur;zaten işin prensibi de budur; ""kısa mesafeden büyük ekrana bakmak""(HD/UHD içerikler de)

Ancak içerik,daha doğrusu çözünürlülük(+ebat taki pixel sayısı)arttıkça izleme mesafesi de düşer!
Çöz.düştükçe de mesafe artacaktır! örneğin SD ler de!

toparlarsam;SD>>HD>>UHD kalite bu şekilde büyüdükçe,ebat da büyür ama izleme mesafesi de kısalır gibi bir formül çıkarıyoruz:ara

aslında burada ana sorun veya izleme organımızın buna olan tepkisi sebebiyle bunlar oluyor;insan gözü sınırlı görür ama yukarıda
bahsettiğim fiziki görme&izleme durumlarını da görebilecek anatomiye de sahiptir,izleyecek olan kişi "KARTAL" olsay dı o zaman
bu formül tutmayacaktı,çünkü Kartal gözü o kadar hassas ve uyumlu ki 65 lik panele 1000 metreden çok net görebilirdi:ok

++

DT yayınları bana da az biraz öyle gelmeye başladı ve sanırım Humi cihaza da software olarak yazılımla da müdahale etmiş
olabilirler,bana göre 9504 oldukça iyi bir cihaz

2,6/2,8mt. de 65 falso filan yapmaz! sen herhalde oturup "SD" izleyecek değilsin o panelle??

>ancak gözlerin belli bir "uyum zamanlaması" olur;daha doğrusu beyinden aldığın bu algılama/his bir süre sonra
seni o mesafeye alıştıracaktır>>şayet bir sorunun varsa bu zaman alır ama sorun algılamazsan ve psikolojik olarak da
kendine böyle telkin edersen,gözle sadece mercek vazifesi yapıp,iş Beyin de biteceği için sorun filan yaşamazsın!

ama her panelin karşısına geçtiğin zaman,ülen bu olmadı bana çok büyük geliyor v.s gibi bir telkin yaparsan beynine
o uyum sürecini hiç aşamazsın!

Not;bir de Göz sağlığı açısından herkes 2,5mt. den aynı süreci yaşayamaz veya kimileri de ciddi sıkıntı çeker!
ister gözlük tak ister takma,herkes için bu durum farklıdır!

Şimdi TFT-LCD ler özellikle gece araba farı gibi ışık üretirler! bunu da ortamı aydınlatarak aşabilirsin! PDP panel değil bunlar!
Zifiri karanlıkta güzel keyifli veya bir PJ/PDP gibi Film izleme keyfi sunamazlar!!!!
Gözleri de aşırı yorar bu durum! ayarları kıssan bile bu sefer de filim olan izleme ayarlarını tutturamazsın!

Not;senin elinde ki panel FILM için,günümüz panellerin den hepsinden çok ama çok daha iyi dir!
9705 zaten Sharp modül takılı,moth-eye var(ama şimdiki bazıları gibi çakması olanlar dan değildir!!)
FILM için,günümüz panelleriyle mukayese edersen,bu yenilerin hepsi de hikaye dir yaw!

Şayet benim bahsettiğim bir "filimci" isen

9705,PDP ye yakın paneldir kardeşim şimdiki paneller yine hikaye kalır bunun yanında! "filimci" isen tabi ki
yani bir de "çakma filimciler" vardır da,ben harbi filimci adam dan bahsediyorum:yeah

70lik panel de gider 2,7mt. den ,keyif senin yaw,2,7 den HD&UHD çok güzel izlenir

65 için FHD izleme mesafesi>8/8,5ft. dir(2,43/2,60m gibi)
70 için de FHD de 9ft. dir!!(2,75m gibi)

UHD için de bu mesafeleri biraz daha kısaltabilirsin tabi ki!

FHD için
85">>11/12ft.
100/103">>13/14ft.

UHD de ise ortalama %10/20 daha kısaltılabilir!

amaç kısa mesafeden pixelleri de "saymadan" büyük ekrana bakmaktır!

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
albanez albanez üstad detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Film birinci önceliğim zaten. Elimde az sayıda da olsa orjinal blu ray filmlerde var. İnternetten artık orjinal menülü bluray film indiriyorum, onların görüntü kalitesi tabiki oldukça iyi. Dt te bir iki film izledim daha önce sinemada ve blu ray olarak izlediğim filmlerdi, görüntü kalitesi gerçekten beni şaşırttı. Film kanalları açık ama zaten genelde izlediğimiz filmler oluyor ama görüntüyü düzelttikleri için yine de izlettiriyor. Sizin de dediğiniz gibi evdeki tv gerçekten çok güzel, bu ekranı büyütmek fikri yüzünden ne yapacağımı şaşırdım. Eğer farklı ve düşük özellikli bir tv olsaydı elimizdeki çoktan değiştirmiştim. Mağazalarda denediğim tv lerin çok azından memnun kaldım, onlarda evdekinden daha iyi değiller ama boyutları büyükler diye yani.
Evde 4K AVR var, 4K media player var dolby atmos hoparlör kurulu ama tv 1080p bu yüzden arayıştayım. İçimize sinecek bir tv artık üretilmiyor sanırım. Eskiden malzemeden çalmazlardı bu kadar, şimdiki tv lerin kasası bile uyduruk plastikten.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Malzeme kalitesini karıştırma şimdi yaw:sirit
Çok dandik çoook

yaw bunları ben geçtim,adam gibi resim versin yeter diyorum,yemişim malzeme kalitesini,takılma sen de bunlara
hem pahalı hem de tam istenen kalitede v.s değilller,hani ucuz olsa,o zaman sesimiz çıkmaz ama öyle de değil

4K kaynak hala ciddi yetersiz ancak paneller de hepsi 4k ve seçenek yok,mecbur bu alınacak,benim acelem olmadığı
illa büyük olacak diye de takıntım olmadığı için bir süre daha böyle gideceğim,anladığım kadarıyla da 2018 Modeller de
tıpkı 2017 Modeller gibi geliyor! Samsung da 2016;Sony de ise 2017 ler OK dir,TPV de zaten tat yok! başka saha da adam
gibi oyuncu da yok! olanların da HiEnd denilenleri de absürt pahalı yaw:ciks

Oled için 2017/18 de alırım demiştim,araya başka ödemeler,taksitler filan çıkınca onu da elemiştim,yaw ben laf aramızda
artık gebermiş bir teknooji olan LCD panelleri eve sokmak istemiyorum.

Geri
Üst Alt