Y Çevrimdışı

yusufislam

Yeni Üye
8 Nis 2018
20
40
Abi merhaba 49ud9650 ile 49ud9400 arasında ne fark var acaba . üst seri her zaman iyi midir vestel lerde. bide birinde smr 2200 diğerinde 1800 . çok büyük bi fark olacak mıdır sizce.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Abi merhaba 49ud9650 ile 49ud9400 arasında ne fark var acaba . üst seri her zaman iyi midir vestel lerde. bide birinde smr 2200 diğerinde 1800 . çok büyük bi fark olacak mıdır sizce.

Bir noktadan sonrası pazar algısı olsa da, GRAM kadar dahi fark olsa iyidir düşüncesi ile içgüdüsel olarak hep daha iyisi daha büyüğü daha yükseği diye araştırıyoruz hepimiz. Bu anlamda elbette 2200 iyidir de azizim bu rakamların bir çoğunun gerçeklik değeri yok.

Tamam bizler de sizlere tanıtırken waauuuvv 2200hz vs diyoruz da, etki/tepki farkını sentezleyecek bir kıstas yok ki.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Pusudayım!

Samsung 55KS8500/9500 veya "çok tatlı rakama" olursa bunun 49luk olanı da bana uyar!
Sony 55ZD9 olmayacak Dua,ama ben yine de olur diyeyim!
Sony 55/9305(2017 model) 49 olanı da uyar! ama çok tatlı rakama!

En son MM den teşhir 55/8500 bulmuştum 1 sene filan teşhir de kaldı 4,6 kağıt fiyatı vardı,ben 3 kağıt teklif ettim,vermediler!
2,5 kağıt da 49 olanına verdim(ütelik biraz da ışık kaçırması vardı-hatalı montaj-onu da ben açar hallederim demiştim!)ama
onu da vermediler!

Sony lere fiyat vermiyorum,bunlar acaip tok satıcıdır! laf aramız da kendilerini hiç te sevmem ama çok tatlı rakama verirlerse
hayır da demem!

NOT;"Arçelik" den sürpriz bir şey çıkarsa bu sefer sanırım kaçırmam(markası Grundig/Mideon veya Beko filan diye olabilir
ama buna ben hiç takılmam)

en son sanırım 2015 model bir panelleri vardı(ihracata yönelik-Mideon marka)FineArts-9595(DH/TF den bazı kişilere aldırmıştım,
aslında çok kişiye aldıracaktım ama mal bitti yaw) 2 sene panel durdu,satan(Arçelik)bile neredeyse bilmiyordu,herifler MIDEON
markasıyla Almanya ya sattılar bende oradan bulup araştırınca malı öyle tanımıştım! satış fiyatı yüksekti sonra her ne olduysa
ben el ettim fiyatı şak diye indi ama malda 1 hafta da tükendi! teşhirleri bile kapıldı!

Sorun hiç çıkmadı diyebilirim,sıfıra yakın gibiydi,sadece malum ışık kaçırmalar bazılarında oldu ama ""abi bunlar mormaldir""
cinsinden olunca kimse değiştirmedi,sadece sanırım 1 veya 2 kişide daha ciddi sorun çıktı,ona da hemen para iadesi yaptılar!
zaten stokta mal kalmamıştı anında canlıyı verdiler müşteriye!

Gidip epeyi inceledim bu paneli! gerçekten çok iyiydi ve son düştüğü rakam itibarıyla da aynen kap gitsin olayı oldu!

Vestel/Beko Grupları maalesef hala TV işine ağırlık vermiyorlar,heriflerin kafası hala "harc-ı alem" TV yapmakta,30 tane
marka 55 tane model v.s v.s yw git işine kardeşim,milleti tamamen panel sahibi yapmak istiyorsan yap giriş seviye
IPS panel,ver BIM/A101 lere sat gitsin 1/1,5 kağıda!!

Lafım özellikle Vestele,ne uğraşıyorsun binlerce yüzlerce kalem panel diye! elini sallasan çakma marka elini sallasan seri/model v.s
alt seri çok ucuz mal yap,dileyen gitsin alsın,üst seviye panel yap 100Hz lik kullan artık yaw 50Hz li 65 panelmi olur kardeşim???
güzel de fiyat yap bak bakalım Sony/Samsung nasıl şapa oturacak!

Adam gibi dizayn yap,KAR marjın ilk zamanlar düşük olsun! sonra nasılsa toparlayacaksın!
Yazılım içinde Taiwan işi yap veya ona göre geliştir ekibini! "fiyakalı" yap!! herifler işi bilmiyorlar yaw

Bizim millet fiyakaya acaip bayılır! yakışıklı olmalı panel!
Samsung/LGE den kopya çek,DEMO nasıl yaplır diye,prof. bir çekim ekibi kur adam gibi "çok yüksek bit-rate" li
TÜRKİYE manzaraları çek hepsi de 4K çekim olsun!!! 1080p filan sakın haaaaa!!

TÜRKİYE filmi yap! bölüm-bölüm,hele ki "bu günler" için özellikle bugünler de TÜRKİYE şart!
millet panelin önünde gitmesin çakılsın kalsın 1 saat izlesin!!!! herif Vestelin önüne geliyor aynen kaçıyor yaw!

Millet Demo yu biz de acaip güzel yer bir de yakışıklı kasa yap=olay bitmiştir! malı da elbette güzel yapacaksın!
herkes konuşsun,yaw gidip Vestelin Demosunu gördünüzmü diye konuşacaktır! zatne o arada da malı illaki satacaksın!
Adam küstürülmüş gibi Vestel de! aynı şekilde Arçelik daha da boktan,ona yazacak hiç bir şey bulamıyorum!

HDR var yok WCG yokmuş yok o varmış bu yokmuş hadi ülen sen de! bunlar paramı be yaw,neyin hesabını yapıyor bu adamlar???

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
49 panel VA ise çoğunlukla 50Hz dir! IPS ise 100Hz dir(çoğunlukla böyledir)
artık "sınır altı" oldu 48/49 ebatlar,peki sınır altı ne demektir?

çok kısa "kalite düştü" demektir! kalite derken Modül ünitesi spec.leri tabi ki!

55 ve üstüne bakıyorsunuz! 50 de 49 gibi oldu!!

yaw bu işte bir sürü "kalite filmi" vardır! amaç maliyeti dibe vurdurmak,iyi de hadi bunu anlayalım ama o fiyatlar ne yaw!

55 ve ve üstü sınır üstüdür!

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Merhabalar 49pus7502 phılıps 3650 lira yı hak edermi? Gerçek 100hz midir? Yardımlarınız için tşkler

100hz ips panel , kontrastı düşük ancak p5 görüntü motoruna çok güveniyorlar. Bence piyasadaki cihazların tamamına yakını istenen fiyatları haketmiyor ama yapacak bişey yok pazar böyle.

Bir ara philips 55pus8602 modeli 4.500 tl ye satılıyordu. Qdot panelli bir cihaz , piyasaya mukayes edilince yine parasını hakeden bir cihaza benziyordu ( avrupada 1200 euro ya satiliyor) ancak bir anda büyük bir indirime girmişti, bu işte bir iş olmasin diye huylanmadım değil.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
240
54
100hz ips panel , kontrastı düşük ancak p5 görüntü motoruna çok güveniyorlar. Bence piyasadaki cihazların tamamına yakını istenen fiyatları haketmiyor ama yapacak bişey yok pazar böyle.

Bir ara philips 55pus8602 modeli 4.500 tl ye satılıyordu. Qdot panelli bir cihaz , piyasaya mukayes edilince yine parasını hakeden bir cihaza benziyordu ( avrupada 1200 euro ya satiliyor) ancak bir anda büyük bir indirime girmişti, bu işte bir iş olmasin diye huylanmadım değil.
Bugün Vatan Bilgisayar da 55pus8602 ve 55pus7303 test ettim. 8602 100hz olmasına rağmen 720p çözünürlükteki futbol videosunda top hareketinde ciddi titremeler yaptı, 7303 de ise olmadı, renk doğallığı 7303 daha iyi geldi bana 8602 ise ekran daha parlak olduğundan özellikle kırmızı, pembe gibi renklerde patlama yaptı, diğer bir dikkat ettiğim ise parlak ekran olmasından sanırım ekranda hafif pusumsu bir etki oluşması idi. Bu arada iki tv de standart ayarlardaydı. contrast testinde yine 7303 ü daha başarılı buldum. Her iki tv de ten rengnde hafif falso verdi bu standart ayarlarda ve yüzler sulu boya etkisi yaptı (UHD video hariç). TV ayarlarına ayrıntı müdahale etirmediklerinden ayarlarla oynayınca ne derece etki eder göremedim. Kısaca 8602 hayel kırıklığı yarattı ve 50 hz panel olan 7303 ü daha başarılı buldum. Bilindiği gibi 8602 Qled 100 hz kenar led aydınlatma, 7303 ise VA panel 50hz direk led aydınlatma. Sonuç olarak, kağıt üzerinde verilerle değil görüp test edip karar vermek lazım.

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Bugün Vatan Bilgisayar da 55pus8602 ve 55pus7303 test ettim. 8602 100hz olmasına rağmen 720p çözünürlükteki futbol videosunda top hareketinde ciddi titremeler yaptı, 7303 de ise olmadı, renk doğallığı 7303 daha iyi geldi bana 8602 ise ekran daha parlak olduğundan özellikle kırmızı, pembe gibi renklerde patlama yaptı, diğer bir dikkat ettiğim ise parlak ekran olmasından sanırım ekranda hafif pusumsu bir etki oluşması idi. Bu arada iki tv de standart ayarlardaydı. contrast testinde yine 7303 ü daha başarılı buldum. Her iki tv de ten rengnde hafif falso verdi bu standart ayarlarda ve yüzler sulu boya etkisi yaptı (UHD video hariç). TV ayarlarına ayrıntı müdahale etirmediklerinden ayarlarla oynayınca ne derece etki eder göremedim. Kısaca 8602 hayel kırıklığı yarattı ve 50 hz panel olan 7303 ü daha başarılı buldum. Bilindiği gibi 8602 Qled 100 hz kenar led aydınlatma, 7303 ise VA panel 50hz direk led aydınlatma. Sonuç olarak, kağıt üzerinde verilerle değil görüp test edip karar vermek lazım.

Kesinlikle katılıyorum, karar vermeden önce mutlaka görmek ve incelenmek gerekir. Benim gördüğüm 8602 nin motion performansını beğenmiştim ama maç videosu bakmadım. Motion ayarlarıyla alakalı da olabilir bilemiyorum çünkü her panelin kalibrasyonu farklı olabiliyor. Bir de bu suluboya gibi görünmesi de ayardan bence. Bendeki cihaz da oyle gösteriyordu gerekli ayarlamaları yapınca düzeldi.

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
240
54
Kesinlikle katılıyorum, karar vermeden önce mutlaka görmek ve incelenmek gerekir. Benim gördüğüm 8602 nin motion performansını beğenmiştim ama maç videosu bakmadım. Motion ayarlarıyla alakalı da olabilir bilemiyorum çünkü her panelin kalibrasyonu farklı olabiliyor. Bir de bu suluboya gibi görünmesi de ayardan bence. Bendeki cihaz da oyle gösteriyordu gerekli ayarlamaları yapınca düzeldi.

Görüntü ayarlarının etkisi var eminim, özellikle ten renginde sulu boya etkisine ancak görüntü ayarlarına müdahale ettirmediler. Gerçi ben 8602 yi direk eledim, 50 pus 7303 de bulursam inceleyeceğim 55 ile aynı olduğunu görürsem 50hz de olsa bu seriyi beğendim, va ve direk led olması "dimming test" videosunda 8602 ile farkını ortaya koydu.

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
yahu zaten böyle olsa işler,heriflerin Dükkanı kapatmaları lazım!!! anın da batarlar! mallar çok dandik,tekniği ciddi sorunlu,teknolojisi ise zaten özürlü

senin de güzel yazdığın gibi,birisi gider diğeri de gider işi Allaha ve şansa kalıyor vatandaşın!

herifler de çözümü güzel buldular valla .....abi bunlar normaldir.....
Üstadlar , şu Oled panellerdeki LOGO YANIĞI efsanesine bir değinir misiniz? Bütçesi olan kişi led üst modeller mi almalı. Bu yanık hangi koşullarda ve kullanım aralığında, süresinde oluşuyor. Bir ev kullanıcısı için Risk nerede başlar?

LİMAN Çevrimdışı

LİMAN

Aktif Üye
2 Nis 2018
240
54
Üstadlar , şu Oled panellerdeki LOGO YANIĞI efsanesine bir değinir misiniz? Bütçesi olan kişi led üst modeller mi almalı. Bu yanık hangi koşullarda ve kullanım aralığında, süresinde oluşuyor. Bir ev kullanıcısı için Risk nerede başlar?

Sorunuzun cevabı...

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
TPV/8602 sorunlu bir panel,resim işleme de sorunlu! Motion da çok iyi değil(SD&HD de)!!
FILM de bu panelin işi var!
F5 var üstün de ama hikaye olmuş!

Keskinlik de iyi değil! hatta 4K da bile aman aman değil!
7303 incelemedim,bilmiyorum ama 50Hz bir paneli 48/40 ve altında ebat olarak tercih edin!

Zaten kaliteli panel kullanmıyorlar! iyice çuvallamasın sonra!
Panelin "Full-LED" olması da fazla bir artı taşımaz özellikle 50Hz lik paneller de!
"Direct-LED" ama Local-Dimming yoktur,TPV bu konuda Pro-LED tekniğiyle biraz öne çıkar
ancak ebat büyüdümü DL panel fazla iş görmez!

Not;50Hz niye çakıyorlar o zaman bol-bol?? çok ucuz da ondan!!

Direct-LED in bir artısı da özellikle ebat küçük oldumu hem banding efekti azalır veya tamamen biter
ayrıca malum clouding+bleeding efektleri ciddi azalır v.s

Bunun olması gereken tekniği ise bir TFT-LCD TV nin>>>"FALD" olması dır

1-Direct-LED(ama zone+led sayısının da çok fazla olması gerekiyor;eşşek kadar zone yapıp+az satıda led koyarak da
olmaz ki şimdiki paneller böyledir yani adı DL panel!

2-Local-Dimming Engine(veya çakmasın dan Board) iyi de LD li panel hiç kimse de yok ki;Sony/Pay dekiler de "çakma" yaw
ama yinede kötünün iyisi olarak ben iyi diye kabul ediyorum!

Panel de çok büyük ihtimalle bunların en çok kullandığı AUO ama o da iyi değil(düşük spec.li)

TPV nin VA/IPS olayı kısaca;eski den olsaydı 2013/12 öncesi VA lar iyi veya çok iyi hatta SHARP
olan 9705 leri bile var dı ki bu Sharp ın öyle çok üst seviye bir paneli de değildi!

TPV den artık alınası adam gibi bir tane bile VA sı yok!
ANCAK bu herifler IPS de iyi dir ki bunu da geçmiş msg larım da bir kaç defa anlatmıştım

Bir de şunu anlatmıştım;IPS alacaksınız ilk durak TPV dir,baktınız sizi açmıyor(özellikle fiyat olarak)
o zaman kafanıza-cebinize göre başka markalara takılacaksınız!

F/P olarak VESTEL öne çıkar,veya bekleyin benim gibi 1 sene veya 2 sene önce ki bir panele yazılın!
ama benim acelem var diyorsanız,ona bir şey yapamam,ben pusuya yatmış bekliyorum yaw

Sonuç olarak vay anasını yaw diyecek bir TPV LCD de yoktur bugün için!!

Çin li artık işi boşlamış gibi,zaten son iki yıldır herifler sadece OLED lerine ağırlık veriyorlar,bu kulvarda ki
Markalar içinde(LGE/Pany/Sony)bir yer ediniyor ama zorlanıyor gibi!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376

Arkadaş bu bir "efsane" değil ki,tamamen "gerçektir"!!

1-şayet panelin de "burn-in" retention türü static image sorunları v.s yaşarsan,geçmiş olsun!
Çünkü bu bir üretim hatası değildir! aynen kullanıcı hatasına giriyor! daha doğrusu girmiyor da sana öyle
söylüyorlar ve devamın da böyle kullanacaksın veya DAVA et v.s diyorlar.... malum sloganvari lafları da edip
seni sallıyorlar!

2-Bu verdiğiniz link de hikaye dir! onlar "klasik" bu konuda ki verilecek bazı lafları yazmışlar ki herkes bunu yazıyor!
kısaca netice de panelin de yine de burn-in oluşmuşsa geçmiş olsun!

Örnek;panelin TFT-LCD olsun ve benzer(tam olmasa da)malum bazı sıkıntılar çıkınca değişim/tamir v.s yaparlar
gerçi onuda nazlanarak yaparlar ama OLED de kesinlikle yapmazlar!

"White-wash" tekniği PDP den kalmadır ki OLED ler de aynı prensiple ve benzer teknikle çalışır ama bunu üreten adamın
becerisine bakar bu iş!

Eskiden de bol bol çıkardı LGE/Samy ve diğer tüm markalar da ama Pio da neredeyse hatta tamamen hiç çıkmazdı neden???

Şimdi çok büyük ihtimalle OLED paneli ki bunu da LGD den alıp taksa bile Pio da Burn-in sıfıra yakın hatta sıfır olurdu!

3-Eski 2013/14/15 OLED ler de bu risk daha fazlaydı ama bugün epeyi azaldı 2016 dan itibaren risk de düştü ama sıfıra düşmedi
65lik panele 15/25 kağıt bayılıp da bu sorunu yaşarsanız NE OLACAK O ZAMAN??

++

Şimdi yukarı da şöyle bir cümle yazmışlar

...Görüntü yapışmasını azaltmak için uzaktan kumandanın veya TV'nin güç düğmesine basarak TV'nizi normal bir şekilde kapatmanızı öneririz. ...

yaw bu nedir arkadaşlar,kafamı buluyor bunlar!

yani paneli kapat bir daha açma mı demek istiyorlar??

Ve bunun da adına BİLGİ mi diyorlar!

Gelelim ikinci cümleye

...Görüntü yapışmasının özellikle fark edildiği durumlarda panel yenileme işlemini elle gerçekleştirin. Referans olarak, bunu sadece yılda bir kez yapın. Panelin kullanım ömrünü etkileyebileceği için, yılda bir kezden fazla bunu yapmaktan kaçının.

a-panel yenileme dediği white-wash gibi bir işlemdir;static-image lara hareket kazandırma yöntemidir! garantisi de yoktur,süresi ise hiç yoktur
bazen sabaha kadar sürer ama iz geçmez(veya azalır) bazen de 3dk.içinde kaybolur! işin yoksa bekle dur!

b-"yılda bir kez yapın"(ben şimdilik bunu fazla açmıyayım iyice kıllanmayın diye!!) pratiği neredeyse hiç olmayan bir uygulama "sene de bir gün"
kısaca çözüm değildir!

Bir diğer cümle

...Saatler ve parlak renkler içeren görüntüler, kolayca görüntü yapışmasına neden olabilir. Bu tür görüntülerin uzun süreli olarak görüntülenmesinden kaçının, aksi halde görüntü yapışması oluşabilir. ...

Aslında bunun Türkçesi,siz bu paneli duvara süs diye asın ve hiç kullanmayın dır!

Static-image(örneğin saat demiş adamlar yaw-her türlü göstergeler demek daha doğru olur!) kısaca oyın filan sakın oynamayın!
demeye de geliyor!

Daha da Türkçesi şudur arkadaşlar;yani sana şunu söylüyor adamlar>>>>>işiniz önce Allaha sonra da şansa kalıyor çünkü bana
gelirsen seni tanımam!!

++

Ben yukarıda fazla tekniklerine girmeden daha anlaşılır ve işi de biraz gırgıra vurarak(ama tamamen doğrudur bu dediklerim)

Kısaca OLED iyi güzel hoş v.s zaten yeni bir teknoloji(çoktan eskidi bu aslında!) LCD ye göre de bir çok artısı var v.s
ancak böyle bir riski vardır,ben oran veremiyorum ama risk vardır;ama asıl şu gerçeği vardır,olurda bir sorun çıkarsa herifler
tanımıyor bunları!

Bilgi diye Sony nin ve diğerlerinin verdiği çok klasik ve insanları da kesinlikle aydınlatmayan böyle şeyleri okumayın bile veya okuyun geçin!

Şimdi adam kalkıp açık açık anlatsa malı kime satacak o zaman yaw!

Geri
Üst Alt