albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
albanez albanez üstad yorumlarınızda şu dikkatimi çekti, siz normal tv yayınlarından daha fazla bahsediyorsunuz, artık bunun pek önemi kalmadı sanki. Benim dikkatimi çeken 4K ve kaliteli tv isteyen kişiler artık netflix, bluray ve oyun için tv bakıyorlar. Bende hem Digitürk hem netflix ayrıca hem hotbird hamde Türksat a bakan çanak kullanıyorum. Buna rağmen izlediğim normal tv yayıncılığı iz tv ve eurosport tan öteye geçmiyor. O yüzden tv yayınlarının eskisi gibi bir önemi pek kalmadı. Ayrıca ben de sizin gibi "pusudayım" :) Yakın zamanda güzel bir imkan olur umarım.

Kardeş mecburen ona bakıyorum! senin bahsettiğin işler aslında benim de yaptıklarım sayılır ama buna bakan az dır TR de hatta çok ciddi az dır!
Dolayısıyla bulunduğum ortama uyuyorum yoksa bana göre hava hoş,ben videofil adamı daha çok severim yaw audiyofil adamı da severim
ama işin o ayağı bende yok!

BD-media(original media olmak kaydıyla) hala 1080/24fps çok çok iyi dir! 4K panel filan de gerekmiyor,hatta kesinlikle gerekmez!
hele de elinde adam gibi panel varsa,unut gitsin 4K yı filan!

BB-media(original medya 4K içerikler) "FILM" olarak kaynaklar hala ciddi olarak az dır!
Adam üstelik bizim gibi "filimci" ise ne yapsın bu adam kaplanları veya böcekleri veya timsahları veya dağları otları 4K diye!!!

NetFlix;min.35Mb bana göre 50Mb net ister! 3.pakete geçip UHD de almak gerekiyor(veya VUDU/Amazon/HULU v.s)
kaynak bana göre en iyi bunlar da! ama hala bunlar bir TV yayınları gibi bol seçenekli veya beleş v.s değildir!

Digitürk;hikaye! sanırım 1 tane 4K maç yayını yapıyor veya başka varmıdır bilmiyorum?
HotBird de sen nasıl alıyorsun malum paketleri(Server mı vardır?)yoksa HB de hikaye dir!
TürkSat TRT-UHD var başka yok galiba? ezberledik onu da kardeşim!

Bir de şu var işin gerçeği olarak en eski kalite paneller vardır ne de artık FHD panel kaldı!
Mecburen herkes UHD panel olmak zorunda!

Veya adamın elin de panel yok veya gebermiş v.s adam ne alacak şimdi?

UHD ye elimiz mahkum!

valla ben DUA ediyorum elimde ki FHD paneller gümlemesin diye! özellikle 46lık Tosh olan,diğeri de süper
ama o belki gümleyebilir!

Üstelik benim gibi adamın da hiç eli cebe gitmek istemiyor bu paneller için!

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado hocam çarşıda bir satıcıda telefunken buldum.

55ub7950 ve 55u400m modelleri

satıcı 2 yıl garantili olduğunu ve servisine vestelin baktığını söyledi

2500-tl fiyat verdi siz bu modeller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu modeller bildiğiniz üzere VESTEL markasının modelleri azizim, TELEFUNKEN modelleri böyle değil.

Kaldı ki TELEFUNKEN tv ler 3 Yıl garantilidir her daim :ok

Bu tarz durularda seri isteyin lütfen, bana bildirin kontrol edelim. Güvensiz çünkü bu markalar üzerinde yapılan bazı satışlar :ok

K Çevrimdışı

kenan

Yeni Üye
3 Nis 2018
47
37
Adem Helvacı Ado hocam peki va panel mb130 anakart hdr destekli regal vestel seg vb. markadalardan alacabileceğim en uygun fiyatlı tv hangi modeldir.

55 inç için soruyorum hangi marka modeli tavsiye edersiniz. smartda önemli değil benim için

Y Çevrimdışı

yusufislam

Yeni Üye
8 Nis 2018
20
40
ado abi merhaba , vestel'in 49ud9400 2372tl
49ud9300 2290tl
49ud9650 2535tl 3 yıl vestel garantili 6 ay taksitle alabiliyorum.
sormak istediğim 9300 sizce yeterli mi gidip 9650 yi almalı mıyım? teknoloji olarak gerek var mı sizce.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado hocam peki va panel mb130 anakart hdr destekli regal vestel seg vb. markadalardan alacabileceğim en uygun fiyatlı tv hangi modeldir.

55 inç için soruyorum hangi marka modeli tavsiye edersiniz. smartda önemli değil benim için

55R5020 REGAL
55TU5020 TELEFUNKEN

Siz bunları bir inceleyip düşüncenizi beyan edin ben de sobeti ona göre derinleştireyim :ok

C Çevrimdışı

crazyturk274

Yeni Üye
24 Şub 2018
16
Adem Helvacı Ado hocam
Ado hocam lg 49uj630v modelini hafta içi almayı düşünüyorum bu model hakkındaki görüşünüz nedir. Size göre parasının karşılığını hak ediyor mu?
Yada bu fiyat aralığında bana tavsiye edebileceğiniz tv varsa onada bakabilirim

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Arkadaslar, LG 49SJ800V için dusunceniz nedir? 3.700 TL civari bir fiyati var, bu fiyati hakediyor mu?

Aslinda benim için yuksek bir rakam bu. Daha once 2.500 TL civari bir butcem oldugunu soylemistim ama bu butce ile beklentimi karsilayacagimi soyledi bazi arkadaslar hakli olarak.

Benim asil isteğim gercek UHD fimleri takilma titreme olmadan izleyebilmek, mumkun olan en iyi kalite ile. Smart veya wireless gibi ekstra ozellikler olmasa da olur.

Ben bu modeli yaklaşık 10 gün kullandım ve memnun kalmadigim için iade ettim. Bunun birden çok nedeni var. Bir numaralı nedeni local diming açıkken vertical blooming denen dikey parlama . Alt özellikle Alt yazılı filmlerde bariz belli oluyor. Cihazın kontrastı çok kötü. Rgbw kullanıldığı için renkler bir farklı, sarilar lime tonları mesela . Motion performansı genelde iyi ama hareketli sahnelerde ghosting meydana geliyor. Ve en önemlisi belki cihaz gözümde ağrı yaptı. Belki benim gözüm hassas olabilir ancak cihazda göz rahatlatma modu bulunduğuna göre , böyle bir sorun olacağı ihtimali verilmiş demekki . Bu modu açınca da ekrana ince sarı bir film çekilmiş gibi oluyor.

Öte yandan stabl isletim sistemi çok iyi . Başarılı bir ses sistemi bulunuyor. Kontrastinin çok kötü olması bir yana bırakılırsa resim derinliği ve detayları oldukça iyi seviyede. Ancak renkler özellikle sarılar sorunlu.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Ben bu modeli yaklaşık 10 gün kullandım ve memnun kalmadigim için iade ettim. Bunun birden çok nedeni var. Bir numaralı nedeni local diming açıkken vertical blooming denen dikey parlama . Alt özellikle Alt yazılı filmlerde bariz belli oluyor. Cihazın kontrastı çok kötü. Rgbw kullanıldığı için renkler bir farklı, sarilar lime tonları mesela . Motion performansı genelde iyi ama hareketli sahnelerde ghosting meydana geliyor. Ve en önemlisi belki cihaz gözümde ağrı yaptı. Belki benim gözüm hassas olabilir ancak cihazda göz rahatlatma modu bulunduğuna göre , böyle bir sorun olacağı ihtimali verilmiş demekki . Bu modu açınca da ekrana ince sarı bir film çekilmiş gibi oluyor.

Öte yandan stabl isletim sistemi çok iyi . Başarılı bir ses sistemi bulunuyor. Kontrastinin çok kötü olması bir yana bırakılırsa resim derinliği ve detayları oldukça iyi seviyede. Ancak renkler özellikle sarılar sorunlu.

Selam,o panel de ve piyasada ki tüm paneller de "Local Dimming" yoktur! "çakma dimming" vardır!

-Panel IPS ise doğal olarak o bahsettiğin V-Bloom efektini bir şekilde yapar!

-IPS de Contrast varmı acep??? ortalama Native CR bu paneller de 700/900:1 olarak çalışır!

-Renk üretimi genel olarak IPS ler de iyidir ama bir kural gibi olsa da LGE bu konuda pek iyi değildir hatta kötü dür!
IPS de en iyi renk üretim performansı Toshiba(eski) sonra da TPV olur,LGE ise bu konuda vasat/kötü veya sadece en üst
serisi oldukça iyidir(Contrast yine berbattır!)

-Motion da genel prensip olarak IPS ler VA lara göre biraz daha iyi(Hız anlamın da)olsa bu konuda rekor yine eski
Tosh lar da olur,TPV oldukça yine iyi dir ama LGE sabıkalıdır!

Not;yazılım da bir etkendir tabi ki!

Not;bu kullandığınız IPS lerin neredeyse tamamını LGD üretir,ama IPS performansı en kötü paneller de LGE ler dir!
Toshiba ise IPS "Uzmanı" dır!

Satıcılar başta olmak üzere ve de özellikle "malum DH sitesi" ve benzeri yerler de bunlara çanak tutunca,ortalık da bilgi yerine
cehalet kol geziyor!(bu lafım sana değil genele dir!)

>Göz rahatsızlığı aslında genel bir sıkıntıdır özellikle TFT-LCD ler de! PDP ler böyle değildir ama yüksek parlaklık ve iyi resim
almak adına yapılan bazı settings ler özellikle IPS ler de bahsettiğin sıkıntılara sebeb olur/olabilir!

Üreticilerin bilmem ne LED bilmemne dimming v.s bunlar küllüm marketing-tool işleri dir,inanmayın bunlara hele de özellikle LGE ye!

++

İşletim Sistemi(WebOS) ile hiç işim olmadığı için,bunu kullanıcıya bırakırım ben
LGE nin çoğu orta/üst serilerin de ses oldukça iyidir

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Bir de başka bir yanlış var

VA daha iyidir deniyor(iyi de neye veya hangi panele göre?)
IPS de direk eleniyor neden?

Şimdi bir benzetme yapayım;adam var elinde ki malzemeyle daha iyi yemek yapabiliyor! diğer adam ise elinde daha kaliteli v.s
malzeme var ama yemek yavan gibi!

Yukarıda biraz yazdım IPS Ustası "Toshiba" dır! o da artık yok Dükkan kapatmıştır!
Ama her IPS Tosh da süper filan değil di!! üreticiler genel de 3 tip panel üretirler orta/üst de
Tosh tartışmasız açık ara en iyisidir! ancak bunu geçiyoruz artık yoklar kendileri!

Peki çok iyi bir IPS ustası varmıdır;bana göre yoktur bugün için!! yarına Allah kerim ama bugün yoktur!

IPS aslında bir Monitör için en iyisidir ki bugün de bu hale böyle dir!
IPS derken bunun bir de harbisi ile bir de çakması vardır harbisi de Hitachi dir ama o da üretim yapmıyor!
çakmasını ise LGD üretir gördüğünüz gibi!

Contrast&Siyah IPS li paneller de çok ciddi bir sorundur! hala da aşılamadı ama geçmişte Hitac bunu da aşmıştı demekki marifet Usta dır!

Gelelim VA tantanasına,piyasa da sadece Samy ve Sony de çok az Pany de olan üst seviye VA lar hariç(kalite olarak)bunların da neredeyse
tamamı hikaye dir! 50/60Hz dir çoğunlukla! 49 lar da böyle dir 50/58 de hemen hemen böyle dir ki zatne bunların fiyatları da oldukça
ucuzdur! 55 ve üzerinde ise VA lar 100/120 olur ve kaliteleri de biraz artar ama yerliler de durum tam böyle değildir! malum maliyet meselesi

VA OK ama hangi VA?? öyle çok iyi bir VA bekleyen varsa daha çoook bekler çünkü çıkmıyor artık!

yaw herifler 200Hz geçtim zaten unuttuk ama 100Hz VA yı bile kullanmada korkuyorlar!
VA lar ayrıca 50/60Hz çok iyi değildir! özellikle Movie perf. ciddi düşüyor!

Sonuçta çok iyi yazılım da olmayınca zaten hikaye gibi olan panelle de birleşince ortaya çok iyi bir şey çıkmıyor!

++

E Çevrimdışı

emrekaptan59

Yeni Üye
11 Nis 2018
18
31
Merhabalar
Öncelikle böyle bilgiler ile bizleri buluşturan sevgili forumdaşlara teşekkür ederim. Sayenizde televizyona bakış açım değişti.
Lakin sıkıntım büyüdü yazmak zorunda kaldım. 1 ay sonra düğünüm var. Evin herşeyini aldım tv hariç.
sony 49xe7005 veya 49xe7077 alamayı düşünüyorum. Nasıl olduğu konusunda bir fikir edinmek amacım
Fakat 3000tl bütçe ile aynı boyutta daha fonksiyonel sıkıntısız tv önerebilecek olan varsa fikirlere açığım. Şimdiden teşekkürler

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhabalar
Öncelikle böyle bilgiler ile bizleri buluşturan sevgili forumdaşlara teşekkür ederim. Sayenizde televizyona bakış açım değişti.
Lakin sıkıntım büyüdü yazmak zorunda kaldım. 1 ay sonra düğünüm var. Evin herşeyini aldım tv hariç.
sony 49xe7005 veya 49xe7077 alamayı düşünüyorum. Nasıl olduğu konusunda bir fikir edinmek amacım
Fakat 3000tl bütçe ile aynı boyutta daha fonksiyonel sıkıntısız tv önerebilecek olan varsa fikirlere açığım. Şimdiden teşekkürler

albanez albanez Can abi bu tv lerde kullanılan panellerin bir standartı var mı? Eskiden SAMSUNG ile anlaşmalılardı diye biliyorum lakin son durum nedir? Halen devam mı?

Ayrıca arkadaşımızın beklentileri doğrultusunda bütçe kısıtlı gibi geldi bana sen ne dersin?

E Çevrimdışı

emrekaptan59

Yeni Üye
11 Nis 2018
18
31
albanez albanez Can abi bu tv lerde kullanılan panellerin bir standartı var mı? Eskiden SAMSUNG ile anlaşmalılardı diye biliyorum lakin son durum nedir? Halen devam mı?

Ayrıca arkadaşımızın beklentileri doğrultusunda bütçe kısıtlı gibi geldi bana sen ne dersin?

2,5 metre mesefeden seyredilecek abi bu tv, yakın mesafede netlik verecek bi tv gerekiyor kısacası

Geri
Üst Alt