G Çevrimdışı

gLcK23

Yeni Üye
3 Şub 2019
8
38
Ado Hocam, merhabalar. Babama Vestel 55UD9360 modeli bir tv aldım ama aldığıma pişman oldum. Görüntü rezalet. Dahili uydu alıcısında da, harici full hd uydu alıcısında da görüntü aşırı puslu ve mat. Bilgisayardan izlediğim 480p filmler daha kaliteli görüntü veriyor diyebilirim. Servis çağırdım, babama 'Vestellerde görüntü böyle, Samsung'daki gibi kaliteli görüntü bundan bekleme' diyerek dalga geçmişler. Acaba bu tv yi inceleme şansınız oldu mu? Sorun benim televizyonda mı, yoksa gerçekten bu model mi böyle rezalet? Ayrıca tekrar servisi çağıracağım, bir şey yapmazlarsa Tüketici Hakem Heyetine gidip para iadesi isteyeceğim. Bu konuda bilginiz var mı, sonuç alabilir miyim?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
E Adem hocam ne demek karşılıksız bir hizmette şikayet hakkımız olamaz. İyi niyetle herkese gücünüz yettiğince cevap veriyorsunuz. İlginize çok teşekkür ederim. Belirtmek isterim bu ürünü aldım. VA panelin ve bu anakartın da kendine göre iyi ve kötü yönlerine vurgu yaptığınızı hatırlıyorum. Müsade ederseniz bu cihazla ilgili olarak şunları sormak isterim. Kurulumda neye dikkat edelim. Fabrika yazılımı güncel midir? Güncelleme tavsiye ediyor musunuz? Nasıl hangi sürümü yapacağız?
İyi geceler diliyorum.

Ürün fabrikadan mutlaka ki o an en güncel olan sürüm ile çıkar lakin hangi depoda ne kadar beklediğini bilemeyiz bu nedenle fabrika çıkış süresi ile size ulaşma süresi arasında geçen zamanda güncelleme almış olabilir. O nedenle bu sorunuzu, ürün size teslim edildiğinde yeniden sorarsanız ona göre cevaplamak daha makul olur :ok

Kurulumda dikkat etmeniz gereken konuları ise aşağıdaki linkte bulabilirsiniz :ok

Yine de merak ettiğiniz başka şeyler olursa beklerim :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ado Hocam, merhabalar. Babama Vestel 55UD9360 modeli bir tv aldım ama aldığıma pişman oldum. Görüntü rezalet. Dahili uydu alıcısında da, harici full hd uydu alıcısında da görüntü aşırı puslu ve mat. Bilgisayardan izlediğim 480p filmler daha kaliteli görüntü veriyor diyebilirim. Servis çağırdım, babama 'Vestellerde görüntü böyle, Samsung'daki gibi kaliteli görüntü bundan bekleme' diyerek dalga geçmişler. Acaba bu tv yi inceleme şansınız oldu mu? Sorun benim televizyonda mı, yoksa gerçekten bu model mi böyle rezalet? Ayrıca tekrar servisi çağıracağım, bir şey yapmazlarsa Tüketici Hakem Heyetine gidip para iadesi isteyeceğim. Bu konuda bilginiz var mı, sonuç alabilir miyim?

Selamlar;

Biraz sinir ile yazdığınızı düşünüyorum zira ürüne tepkilisiniz diye düşünüyorum. Beklentinizi karşılamaması nedeniyle de bunu haklı bulurum lakin yetkili servisten gelenlerin Dalga Geçme boyutunda olacaklarını düşünmediğimi belirtmek istiyorum.

Lakin Şu konuda haklı olabilirsiniz, Servisler artık eskiden olduğu gibi yüksek donanımlı kalifiye personellere sahi değiller.

Tuğlacı Sıvacı Boyacı Kaynakçı Çoban aklınıza hangi meslek gelirse (Bu meslek dallarını küçümsediğimden değil, onların ii bu olmadığı için vurguluyorum) yani nereden kimi bulurlarsa üzerine bir Vestel tshirt giydirim sokağa saldıkları için siz de evinize gelenlerin doğal olarak işin uzmanı insanlar olmasını bekliyor/ öyle zannediyorsunuz.

Özellikle VESTEL markasında çalışana ve işini hakkı ile yapana zerre kadar değer verilmediği, yalaka müdür tayfası ve işini bilen ama işe gitmeyen yöneticilerin kimi nerede nasıl kullanacağına odaklanmak dışında tüketici yararına bir girişimde bulunmadığına bakarak bu konudaki acziyetleri noktasında sizinle sonuna kadar hemfikirim.

Haaa, Eğer bir yerde şov yapılacaksa onu iyi yaparlar o konuda haklarını yemeyelim. Müşterisine çanak takmaya giden servisi, çatıdaki kırık kiremiti değiştirdi diye kahraman ilan edenler de zaten aynı tayfadandır :kiskis

Neyse bu konuları geçelim sizin soruna gelelim.

9360 dediğiniz modeli öncelikle REZALET diye tanımlamanız benim için biraz abartı yaklaşımı algılamama neden olan bir durum zira bahsi geçen model, SAMSUNG VA panel ile üretilmiş panelde 10bit algoritma, HDR, WCG desteğinin yanısıra Dlby Vision üzelliği dahi mevcut ve SMR değeri 1800hz dir ki Vestel in bir panelde bu kadar donanım ve yazılımı bulundurduğu çok görülmüş bir şey değildir.

Yani yanlış anlamayınız lakin bu tv ye REZALET diyorsanız, zaman UD7 serisi bir çok üyemizin intihar etmesi gerekir :kiskis

Biz yeri geldi UD6 serisinden dahi çok çok üst düzey sonular aldık uygun kullanıcıya uygun ürün mantığı ile. Yani UD9 serisi bir ürünün REZALET diye tanımlanması ve servisin NORMAL demesi sonrası ister istemez kafamda da soru işareti oluşmuyor değil. :alala

TV yi hangi beklentiler ile aldınız
TV yi izleme açınız neresidir
Yan açılardan izliyormusunuz?
İzleme Mesafeniz nedir?
Ekranda gün ışığında yansıma alıyormusunuz?
Futbol maçı izlediniz ve topu takip ettiniz mi? Topun arkasında ghosting effect mevcut mu?
üründe panel testi uyguladınız mı?
mevcut yazılım sürümü nedir?
REZALET kelimesi dışında daha tanımlayıcı ve bizim konuyu teknik olarak anlayabilmemizi sağlayacak bir yaklaşım sergileyebilirmisiniz?

Bu soruların cevaplarından sonra konuyu tekrar değerlendirelim :ok

@fikoloji
@teknovest
@Umut Barış

Ustalar, fikir beyan edermisiniz konu hakkında rica etsem :ok

G Çevrimdışı

gLcK23

Yeni Üye
3 Şub 2019
8
38
Selamlar;

Biraz sinir ile yazdığınızı düşünüyorum zira ürüne tepkilisiniz diye düşünüyorum. Beklentinizi karşılamaması nedeniyle de bunu haklı bulurum lakin yetkili servisten gelenlerin Dalga Geçme boyutunda olacaklarını düşünmediğimi belirtmek istiyorum.

Lakin Şu konuda haklı olabilirsiniz, Servisler artık eskiden olduğu gibi yüksek donanımlı kalifiye personellere sahi değiller.

Tuğlacı Sıvacı Boyacı Kaynakçı Çoban aklınıza hangi meslek gelirse (Bu meslek dallarını küçümsediğimden değil, onların ii bu olmadığı için vurguluyorum) yani nereden kimi bulurlarsa üzerine bir Vestel tshirt giydirim sokağa saldıkları için siz de evinize gelenlerin doğal olarak işin uzmanı insanlar olmasını bekliyor/ öyle zannediyorsunuz.

Özellikle VESTEL markasında çalışana ve işini hakkı ile yapana zerre kadar değer verilmediği, yalaka müdür tayfası ve işini bilen ama işe gitmeyen yöneticilerin kimi nerede nasıl kullanacağına odaklanmak dışında tüketici yararına bir girişimde bulunmadığına bakarak bu konudaki acziyetleri noktasında sizinle sonuna kadar hemfikirim.

Haaa, Eğer bir yerde şov yapılacaksa onu iyi yaparlar o konuda haklarını yemeyelim. Müşterisine çanak takmaya giden servisi, çatıdaki kırık kiremiti değiştirdi diye kahraman ilan edenler de zaten aynı tayfadandır :kiskis

Neyse bu konuları geçelim sizin soruna gelelim.

9360 dediğiniz modeli öncelikle REZALET diye tanımlamanız benim için biraz abartı yaklaşımı algılamama neden olan bir durum zira bahsi geçen model, SAMSUNG VA panel ile üretilmiş panelde 10bit algoritma, HDR, WCG desteğinin yanısıra Dlby Vision üzelliği dahi mevcut ve SMR değeri 1800hz dir ki Vestel in bir panelde bu kadar donanım ve yazılımı bulundurduğu çok görülmüş bir şey değildir.

Yani yanlış anlamayınız lakin bu tv ye REZALET diyorsanız, zaman UD7 serisi bir çok üyemizin intihar etmesi gerekir :kiskis

Biz yeri geldi UD6 serisinden dahi çok çok üst düzey sonular aldık uygun kullanıcıya uygun ürün mantığı ile. Yani UD9 serisi bir ürünün REZALET diye tanımlanması ve servisin NORMAL demesi sonrası ister istemez kafamda da soru işareti oluşmuyor değil. :alala

TV yi hangi beklentiler ile aldınız
TV yi izleme açınız neresidir
Yan açılardan izliyormusunuz?
İzleme Mesafeniz nedir?
Ekranda gün ışığında yansıma alıyormusunuz?
Futbol maçı izlediniz ve topu takip ettiniz mi? Topun arkasında ghosting effect mevcut mu?
üründe panel testi uyguladınız mı?
mevcut yazılım sürümü nedir?
REZALET kelimesi dışında daha tanımlayıcı ve bizim konuyu teknik olarak anlayabilmemizi sağlayacak bir yaklaşım sergileyebilirmisiniz?

Bu soruların cevaplarından sonra konuyu tekrar değerlendirelim :ok

@fikoloji
@teknovest
@Umut Barış

Ustalar, fikir beyan edermisiniz konu hakkında rica etsem :ok

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Evet haklısınız, sinir ile yazdım ama gelen servis elemanlarının vermiş olduğu cevap tam olarak 'Vestel tv ler böyle, fazla birşey beklememek lazım'. Hak verirsiniz ki böyle bir cevabı siz de alsanız siz de sinirlenirsiniz. Açıkçası evde ben olmadığım için çok şanslılar, çünkü ben bile basit bir tv kullanıcı olarak o elemanları tv hakkındaki bilgilerimle dövebilirim :) Zaten vestel destek hattına da şikayet ettim. Elemanlar gelip, 65 yaşındaki babamın bile rahatça yapabildiği renk ayarlarıyla oynayıp, bu kadar deyip gitmişler. Ben özellikle geldiklerinde yazılım güncellemelerini yapıp denemelerini tembih ettim, ancak hiç oralı olmamışlar.

Gelelim televizyona, gerçekten siz de tv deki görüntü kalitesini görseniz, siz de 'rezalet' kelimesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yıllardır çevremdeki pek çok kişi tv alırken (üstüne basarak söylüyorum ki çok fazla bilgim olmamasına rağmen) bana danıştılar ve bütçelerine ve kullanım amaçlarına en uygun tvleri almalarına yardımcı oldum. Ve hemen hemen hepsini yakından görme şansım oldu. Ama tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu 9360 modeli televizyondaki kadar kalitesiz, puslu, mat bir görüntüyü görmedim. Şu anda farklı bir şehirde olduğum için tv ile fazla test yapma şansım olmadı, ancak kurulumun yapıldığı gün aceleyle ölü pixel, bulutlanma testi yaptım. Ölü pixel bulamadım, ancak biraz bulutlanma mevcut. Ghosting effecte rastlamadım. Birkaç farklı kanalda renk ayarı yapmaya çalıştım, internet bağlantısı yapıp youtube dan video izledim. Hem dahili uydu alıcısında, hem de youtube daki 1080p videolarda, hem de flash bellekte açmış olduğum 1080p videolarda görüntü kalitesinin çok kötü olduğunu gördüm. Hatta evdeki eski televizyonumuz olan samsung 40d5003 modeli ile yanyana koyup aynı videoyu oynattım. Samsungdaki görüntü kalitesi, 9360'daki görüntü kalitesini ezip geçti. Üstteki mesajımda da belirttiğim gibi tüm denemelerimde 480p filmlerdeki gibi kalitesiz bir görüntü aldım. Tüm bunları, yola çıkmam gerektiği için 2 saat kadar kısa bir sürede yapmam gerekti. Bugün ise babam benim gibi az çok tvlerden anlayan yeğenini çağırıp tvyi göstermiş, o da hem dahili uydu alıcısıyla hem de youtube dan videolarla test yapmış. Beni aradığında tepkisi ' Hoca bu ne, bu kadar kötü bir görüntü kalitesini hiçbir televizyonda görmedim' oldu :)

Gelelim ne için kullanacağımıza... Bahsetmiş olduğum gibi babamın kullanması için aldım. Emekli olduğu için vaktinin çoğunu evde tv karşısında geçiriyor. Evdeki Samsung 40d5003 modeli televizyonun artık küçük geldiğini söylediği ve 2.bir tv ye ihtiyaçları oldukları için aldım. 4K almamak için çok direndim ancak çevresindeki kişilerin vermiş olduğu yalan yanlış bilgiler sebebiyle illa 4k smart olacak diye tutturduğu için, bütçesine en uygun olarak 9360 modelini buldum ve bunu almış bulundum. Yaklaşık 10 günlük araştırma sonucunda, sizin de belirtmiş olduğunuz gibi samsung va panel, 1800 hz, HDR, WCG desteği olduğu için bu modelde karar kıldım. Açıkçası bu ürün hakkında internette fazla bilgi bulamadım, sadece donanımhaber forumlarında birkaç yetersiz yorum vardı, ama bu özelliklere sahip bir televizyon ne kadar kötü olabilir diyerek aldım. Tv yi izleme mesafesi odadaki koltuk düzenine bağlı olarak, 4m ile 6m arasında değişiyor. Üründeki mevcut yazılım V.4.35.14. Forumdaki V.4.35.19 yazılımı indirdim ancak servisin gelip kontrolleri yapması için ve en azından onların yazılımı güncelleyeceğini düşündüğüm için yüklemedim. Zaten başka bir sayfada F fikoloji' ye sorduğumda, yazılım güncellemesini yaparsam görüntüde biraz düzelme olabileceği cevabını aldım. Ancak dediğim gibi bu olayı servise bıraktım ama sonuç hüsran.

Tv nin iadesi için almış olduğum epttavm'ye iade talebimi ilettim, ancak kurulumu yapılmış, garantisi başlamış olduğu için reddettiler. Yarın yine servisi çağıracağım ve bu kez telefonla da olsa ben muhattap olacağım. Sorunu detaylı olarak anlatıp, yazılım güncellemesi yapmalarını sağlamaya çalışacağım. Eminim ki birazcık bilgili ve ilgili eleman gelirse, onlar da neden şikayet ettiğimizi anlayacaklar. Keşke imkanım olsa da sizi eve götürüp, ürünü incelemenizi sağlasam, o zaman belki neden rezalet kelimesini kullandığımı anlarsınız :)

Değerli forum kullanıcılarından bu ürüne sahip olup da kullanan, test etme imkanı bulmuş olanlar varsa görüşlerini paylaşırlarsa ben de yol haritamı çizebilirim. Çünkü bu televizyonu ya iade edeceğim (gerekirse Tüketici Hakları Haket Heyeti vasıtasıyla), ya da sorunun benim ürünümde olduğunu anlarsam değişimi için uğraşacağım. Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için tekrardan teşekkür ediyorum ve değerli görüşlerinizi bekliyorum...

O Çevrimdışı

ogzhanasan

Yeni Üye
15 Ocak 2019
20
46
MU7000 tereddütsüz derim ama önce bir mağazada kendiniz gözlemleyin mutlaka.

Edge panelde futbol konusuna gelince;

Bakınız şöyle farklı bir yaklaşım sergileyelim öncelikle. Evet ben de edge panel sevmem. Lakin döngü o tarafa doğru gidiyor. Asıl konu ise şu.

Eskiden bir dinamik kontrast oranı savaşı vardı bilirsiniz.

Birisi dedi ki benim ki 100:1
Diğeri dedi ki Benimki 500:1
Sonraki 800:1
Sonraki 1000:1
10.000:1
50.000:1
100.000:1

derken en son artık bu konu 1.000.000:1 oranlarında açıklandı ve finali sonsuz kontrast oranı diyerek o savaşı bitirdiler.

Siz hiç şu an kontrast oranı ile reklam yapan tv markası görüyormusunuz? Göremezsiniz elbette :kiskis

Peki diyelim ki adam gerçekten 1.000.000:1 kontrast oranını yaptı.

Peki kardeşim biz bu tv leri ne ile izliyoruz? Gözlerimizle.
Peki İnsan gözünün algılayabileceği max kontrast oranı nedir kimse bundan bahsetmiyor. :))))

Ben şimdi size bir tv pazarlarken desem ki ''Bu Tv de HAYALET EFEKTİ SUNUYORUM SİZÊ'' için de hayaletler varmış gibi hissedeceksiniz. Ama aslında yok. Yok da siz var mış gibi yapın efekt o zaten :kop

Abicim görmediğim, algılayamadığım, analiz edemediğim, çözümseyemediğim özellik oransal anlamda tv de olsa ne olur, Olmasa ne olur?

Yeni gündem ise renk algoritmaları.

Adam diyor ki ''Ben sizin için ABC teknolojisi geliştirip size 1.000.000 renk özelliği sundum''

Peki çok güzel bunun için tv ye kaç para ekledin? Bu özellik olanı 3000, olmayanı 2500.

Tamam Alıyorum.

TV yi aldım ama ben 1.000.000 tane renk sayamıyorum veya farkı göremiyorum.

Hmmmm evet, İnsan gözü doğada ancak 630.000 renk algılayabiliyor (Sallıyorum rakamları)

Eee ne olacak şimdi ne oldu bizim 1.000.000 renk.?

Ben sizin için o renkleri downgrade edecek bir teknoloji yaptım, Olanı 3500, olmayanı 3.000.

Yani temel olarak sen benim göremeyeceğim bir özelliği yapıp tv ye koydun ve ben bunu görememek için sana fazladan 500 ödedim, sonra da görebileyim diye bir teknoloji koydun fazladan 500 daha ödedim öyle mi? :kop

Eee en başa dönelim o halde, hatırlarsanız 1.000.000 renk göstermeyen özellikli olanı zaten 2500tl ye satılıyordu :kiskis

Diyeceğim o ki TV teknolojilerinde bazen her şeye balıklama dalmamak gerekiyor. Zira biz olayın temelinden uzaklaşıyoruz, uzaklaşmaya başladık. Ana konudan çok saptık.

Neydi ana konumuz?

TELEVİZYON :))

İyi de biz artık TV konuşamıyoruz ki

HDR
WCG
HB
DV
HLG
PİXELLENCE
M+
UNB
SNB
vs vs

aklınıza ne geliyorsa her teknik terimin savaşı haline döndü ortalık.

Yani bir tv almak için arayış yapmaya 6 ay devam edin, ÜNV de fizik okumanıza gerek kalmaz, 1 sene boyunca araştırın Quantum, 3 sene sonra evreni yeniden keşfedersiniz :kop

Değerli kardeşim, süslü teknolojik kelimeleri bir kenara bırakın. Şu an baktığınız o ekrandan kafanızı kaldırın ve dışarıya bakın, Güneşli yağmurlu karlı nasıl olursa olsun doğayı 10 dakika seyredin, sonra evinizden çıkıp bir SAMSUNG mağazasına gidin ve oradaki görevliden size bir maç yayını açmasını isteyerek 1 adet MU7000 tv yi lütfen sadece ama sadece kendi gözlerinizle izleyin. (Yok ise NU7100 inceleyin aynı tv zaten)

İzlemeye başlamadan evvel o sümsük mağaza görevlisine de söyleyin saçma sepet fikirlerini kendisine saklasın, sadece size maç açsın ve sussun, siz kendi kararınızı sadece kendi gözleriniz ve gözleminiz ile verin :ok

Sonra lütfen buraya gelin yeniden sohbet edelim :ok
A101 43NU7100 modeli geliyor.2929 TL. Fiyat uygun gibi
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

TV ye lafım yok, kullanım amacınıza göre alınabilir belki lakin sürekli yazdığım ve belirttiğim üzere ülkemizde >LG kadar lanet, gaddar, acımasız,arsız,yüzsüz servis ağı olan başka marka yoktur bu konuda da bilginiz olsun isterim.

Tüketicilerin yaşadıkları olumsuzluklara istinaden ben de konuya dahil olup bizzat gözlemledim ve LG servislerinin ne kadar kontrolsüz, ne kadar acımasız, müşteri hizmetlerinin ve kanunların bu konuda ne kadar aciz olduklarını gördüm.

Müşteri hizmetleri, bir anakart için 1300TL isteyen servisi şikayet için arayan tüketicisine ''Servisin iç politikasıdır karışamayız'' diyor ve o anakartın servise giriş bedeli 574TL ise burada büyük sorun var demektir.

Servisin 2400TL dediği paneli bizzat kendim 1300TL ye bulduysam ortada büyük sorun var demektir.

Devletin kanunları dahi servis fiyat politikalarından (SPE adı altında) tüketiciyi koruyamıyor ise bu markada AHLAK yok demektir ve yine bu da ortada büyük bir sorun var demektir.

Yine ithal bir ürün alın ama lütfen gidin PHILIPS alın SONY alın SAMSUNG alın ne alırsanız alın, LG almayın derim.

TV kötümüdür? Hayır bir daha yazıyorum teknolojilerine lafım yok. ancak LG TÜRKİYE dediniz mi orada bir duracaksınız :ok

LG ne zaman ki tüketicilerine olan bu anlamsız saçma sapan tavrını değiştirir ve servislerini kontrol altında tutmayı başarır. İşte o zaman benim de söylemlerim değişir ve LG yi hak ettiği teknoloji kalitesinde konuşmaya başlarız :ok

Sevgili @Ado abicim evimde 32 inç millenium serisi Vestel tivi var hala kullanmaya devam ediyorum. 10-13 senelik tv şimdiki yeni nesil tivilerin yanında çok geri, kablo derdinden kurtulmak içinde balkonda, mutfakta kullanmak için starwars serisi 22fa7100 modelini almıştım tivibu ile iyi oluyordu. Son güncelleme ile oda gitti şimdi tekrar kablolara geri döndük. 49-55 inç arasında, izlerken zevk alacağım evin içinde zarif ve zengin görünümlü duracak, ama 3000-4000 tl arası tv amaç olarak tv izlemek, internet üzerinden film izlemek, youtube, tivibu uygulaması sunan, interneti rahat kullanabileceğim ram'i yüksek hızlı bir televizyon (Lg yazmamın sebebi hız, akıllı kumanda ve webos)

Son düzenleme:
P Çevrimdışı

Planet07

Yeni Üye
8 Şub 2019
2
41
Vestel 55ud9360 ile 55ud9300 modelleri arasında kararsız kaldım. Üstüne bir de forumlarda ki kötü yorumlar tuz biber oldu.
9360 modeli yeni çıkmış olmasına rağmen 9300 modelinden daha uygun fiyatta satılmasının nedeni nedir acaba ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Evet haklısınız, sinir ile yazdım ama gelen servis elemanlarının vermiş olduğu cevap tam olarak 'Vestel tv ler böyle, fazla birşey beklememek lazım'. Hak verirsiniz ki böyle bir cevabı siz de alsanız siz de sinirlenirsiniz. Açıkçası evde ben olmadığım için çok şanslılar, çünkü ben bile basit bir tv kullanıcı olarak o elemanları tv hakkındaki bilgilerimle dövebilirim :) Zaten vestel destek hattına da şikayet ettim. Elemanlar gelip, 65 yaşındaki babamın bile rahatça yapabildiği renk ayarlarıyla oynayıp, bu kadar deyip gitmişler. Ben özellikle geldiklerinde yazılım güncellemelerini yapıp denemelerini tembih ettim, ancak hiç oralı olmamışlar.

Gelelim televizyona, gerçekten siz de tv deki görüntü kalitesini görseniz, siz de 'rezalet' kelimesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yıllardır çevremdeki pek çok kişi tv alırken (üstüne basarak söylüyorum ki çok fazla bilgim olmamasına rağmen) bana danıştılar ve bütçelerine ve kullanım amaçlarına en uygun tvleri almalarına yardımcı oldum. Ve hemen hemen hepsini yakından görme şansım oldu. Ama tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu 9360 modeli televizyondaki kadar kalitesiz, puslu, mat bir görüntüyü görmedim. Şu anda farklı bir şehirde olduğum için tv ile fazla test yapma şansım olmadı, ancak kurulumun yapıldığı gün aceleyle ölü pixel, bulutlanma testi yaptım. Ölü pixel bulamadım, ancak biraz bulutlanma mevcut. Ghosting effecte rastlamadım. Birkaç farklı kanalda renk ayarı yapmaya çalıştım, internet bağlantısı yapıp youtube dan video izledim. Hem dahili uydu alıcısında, hem de youtube daki 1080p videolarda, hem de flash bellekte açmış olduğum 1080p videolarda görüntü kalitesinin çok kötü olduğunu gördüm. Hatta evdeki eski televizyonumuz olan samsung 40d5003 modeli ile yanyana koyup aynı videoyu oynattım. Samsungdaki görüntü kalitesi, 9360'daki görüntü kalitesini ezip geçti. Üstteki mesajımda da belirttiğim gibi tüm denemelerimde 480p filmlerdeki gibi kalitesiz bir görüntü aldım. Tüm bunları, yola çıkmam gerektiği için 2 saat kadar kısa bir sürede yapmam gerekti. Bugün ise babam benim gibi az çok tvlerden anlayan yeğenini çağırıp tvyi göstermiş, o da hem dahili uydu alıcısıyla hem de youtube dan videolarla test yapmış. Beni aradığında tepkisi ' Hoca bu ne, bu kadar kötü bir görüntü kalitesini hiçbir televizyonda görmedim' oldu :)

Gelelim ne için kullanacağımıza... Bahsetmiş olduğum gibi babamın kullanması için aldım. Emekli olduğu için vaktinin çoğunu evde tv karşısında geçiriyor. Evdeki Samsung 40d5003 modeli televizyonun artık küçük geldiğini söylediği ve 2.bir tv ye ihtiyaçları oldukları için aldım. 4K almamak için çok direndim ancak çevresindeki kişilerin vermiş olduğu yalan yanlış bilgiler sebebiyle illa 4k smart olacak diye tutturduğu için, bütçesine en uygun olarak 9360 modelini buldum ve bunu almış bulundum. Yaklaşık 10 günlük araştırma sonucunda, sizin de belirtmiş olduğunuz gibi samsung va panel, 1800 hz, HDR, WCG desteği olduğu için bu modelde karar kıldım. Açıkçası bu ürün hakkında internette fazla bilgi bulamadım, sadece donanımhaber forumlarında birkaç yetersiz yorum vardı, ama bu özelliklere sahip bir televizyon ne kadar kötü olabilir diyerek aldım. Tv yi izleme mesafesi odadaki koltuk düzenine bağlı olarak, 4m ile 6m arasında değişiyor. Üründeki mevcut yazılım V.4.35.14. Forumdaki V.4.35.19 yazılımı indirdim ancak servisin gelip kontrolleri yapması için ve en azından onların yazılımı güncelleyeceğini düşündüğüm için yüklemedim. Zaten başka bir sayfada F fikoloji' ye sorduğumda, yazılım güncellemesini yaparsam görüntüde biraz düzelme olabileceği cevabını aldım. Ancak dediğim gibi bu olayı servise bıraktım ama sonuç hüsran.

Tv nin iadesi için almış olduğum epttavm'ye iade talebimi ilettim, ancak kurulumu yapılmış, garantisi başlamış olduğu için reddettiler. Yarın yine servisi çağıracağım ve bu kez telefonla da olsa ben muhattap olacağım. Sorunu detaylı olarak anlatıp, yazılım güncellemesi yapmalarını sağlamaya çalışacağım. Eminim ki birazcık bilgili ve ilgili eleman gelirse, onlar da neden şikayet ettiğimizi anlayacaklar. Keşke imkanım olsa da sizi eve götürüp, ürünü incelemenizi sağlasam, o zaman belki neden rezalet kelimesini kullandığımı anlarsınız :)

Değerli forum kullanıcılarından bu ürüne sahip olup da kullanan, test etme imkanı bulmuş olanlar varsa görüşlerini paylaşırlarsa ben de yol haritamı çizebilirim. Çünkü bu televizyonu ya iade edeceğim (gerekirse Tüketici Hakları Haket Heyeti vasıtasıyla), ya da sorunun benim ürünümde olduğunu anlarsam değişimi için uğraşacağım. Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için tekrardan teşekkür ediyorum ve değerli görüşlerinizi bekliyorum...

Vestel de Eğitim verdiğim dönemlerde servis teknisyenlerinden ricam hep şu olmuştu.

''Mesaiyi bitirmek olmasın amacınız. Gün elbet bitecek, eve elbet gideceksiniz ve maaşı elbette alacaksınız lakin girdiğiniz ev sizin ev, baktığınız sorun sizin sorunmuş gibi bakmalısınız. Siz şimdi Vestel Teknisyenisiniz, Sizin evinize ARÇELİK Teknisyeni gelip soruna çözüm üretmek yerine ''B modeller böyle abi yaaa'' dese ve gitse tepkiniz ne olur?''

Dediğimde hemen bir homurdanma başlayıveriyor elbette. Eleştirel olarak algıılanmasın lakin milletçe böyleyiz biz. Her şey sadece bizim başımıza geldiğinde önem kazanıyor. Tamam servislerin de dertleri var biliyorum da, O farklı bir konu, farklı bir kulvar.

Bu anlamda lakayit davranmış olabileceklerinden yana kesinlikle ''Olmaz öyle şey'' diye savunma yapmayacağım bir durum. Ancak dalga geçecek boyutlarda değildir, eğer öyle ise bu sadece MH ye şikayet ile yetinilecek bir durum da olmamalı diye düşünüyorum.

9360 modelini ben inceledim, benim de dikkatimi çeken bazı hususlar olsa da, renk canlılığı konusunda ciddi başarılı bir tv olmuş ki sizin burada MAT söyleminizden hareketle ben ürüne özel bir sorun olabilir mi acaba diye düşünmeye başladım.

Donanımhaber forumunda VESTEL TV ile ilgili gerçek ve doğru bilgiyi, Bizler tavsiyeforumunda olduğumuz sürece bulamazsınız azizim zira gerek @Sota gerek @fikoloji ve gerekse @teknovest ustalarımızla birlikte bu platformnda bulunmamızın nedeni, reklam amaçsız, gelir beklentisiz ama hür, özgür şekilde istediğimiz her DOĞRUYU yazabiliyor olmamızdır.

Bizler, forum yönetimi istiyor diye marka güzellemesi yapmayız, Forum yönetimi sırf reklam gelirlerine odaklandığı için ''Bırakın yazsınlar, bilginin doğruluğu yanlışlığı bizi ilgilendirmez'' diyen bir yönetim anlayışı altında olmayı reddettiğimiz için buradayız işte o nedenle VESTEL bir model çıkarttı ve İYİ iç çıkarttı ise İYİ, İşin içine etmişse de KÖTÜ diye rahatlıkla yazabiliyoruz.

Her ürüne hemen inceleme videosu çekebilecek altyapımız şu an için yok maalesef ancak gerek bağlantılarımız gerekse bazı yetkilerimizi kullanarak bir çok ulaşılamayacak bilgiye ulaşıp, ürünleri demolarda inceleyip sizlere GERÇEK ve DOĞRU bilgiyi aktarmaya çalışıyoruz.

Gönül isterdi ki VESTEL de bize destek versin de daha cesur adımlar atıp, tüketici ve potansiyel tüketicilere daha can alıcı ve göğsümüzü gere gere bilgi paylaşabilelim lakin ülkemiz koşullarında kimin neye hizmet ettiğini anlamak zor olduğu için birçoğumuz kimliklerini dahi gizlemek zorunda kalıyoruz. Tüketiciye yardım edelim derken elimizdeki işimizden/ekmeğimizden oluyoruz maalesef.

Tüm bunlara paralel, eğer servisin müdahalesi sonucu da konu düzelmez ise bilin ki, İade süreci sadece mesafeli satış sözleşmelerinde geçerli değil. Memnuniyetsiliğe bağlı olarak 7 gün içerisinde Hakem heyetine bir dilekçe ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Tüm tv tavsiyesi yazılarımda belirttiğim üzere size de tavsiyem, her ne kadar yazılanlardan bilgi edinebiliyor olsanız da, mutlaka ama mutlak asatın almadan evvel satın alacağınız tv yi demoda inceleyiniz :ok

O Çevrimdışı

ogzhanasan

Yeni Üye
15 Ocak 2019
20
46
Sevgili Adem Helvacı Ado abicim evimde 32 inç millenium serisi Vestel tivi var hala kullanmaya devam ediyorum. 10-13 senelik tv şimdiki yeni nesil tivilerin yanında çok geri, kablo derdinden kurtulmak içinde balkonda, mutfakta kullanmak için starwars serisi 22fa7100 modelini almıştım tivibu ile iyi oluyordu. Son güncelleme ile oda gitti şimdi tekrar kablolara geri döndük. 49-55 inç arasında, izlerken zevk alacağım evin içinde zarif ve zengin görünümlü duracak, ama 3000-4000 tl arası tv amaç olarak tv izlemek, internet üzerinden film izlemek, youtube, tivibu uygulaması sunan, interneti rahat kullanabileceğim ram'i yüksek hızlı bir televizyon (Lg yazmamın sebebi hız, akıllı kumanda ve webos)

TV ye lafım yok, kullanım amacınıza göre alınabilir belki lakin sürekli yazdığım ve belirttiğim üzere ülkemizde >LG kadar lanet, gaddar, acımasız,arsız,yüzsüz servis ağı olan başka marka yoktur bu konuda da bilginiz olsun isterim.

Tüketicilerin yaşadıkları olumsuzluklara istinaden ben de konuya dahil olup bizzat gözlemledim ve LG servislerinin ne kadar kontrolsüz, ne kadar acımasız, müşteri hizmetlerinin ve kanunların bu konuda ne kadar aciz olduklarını gördüm.

Müşteri hizmetleri, bir anakart için 1300TL isteyen servisi şikayet için arayan tüketicisine ''Servisin iç politikasıdır karışamayız'' diyor ve o anakartın servise giriş bedeli 574TL ise burada büyük sorun var demektir.

Servisin 2400TL dediği paneli bizzat kendim 1300TL ye bulduysam ortada büyük sorun var demektir.

Devletin kanunları dahi servis fiyat politikalarından (SPE adı altında) tüketiciyi koruyamıyor ise bu markada AHLAK yok demektir ve yine bu da ortada büyük bir sorun var demektir.

Yine ithal bir ürün alın ama lütfen gidin PHILIPS alın SONY alın SAMSUNG alın ne alırsanız alın, LG almayın derim.

TV kötümüdür? Hayır bir daha yazıyorum teknolojilerine lafım yok. ancak LG TÜRKİYE dediniz mi orada bir duracaksınız :ok

LG ne zaman ki tüketicilerine olan bu anlamsız saçma sapan tavrını değiştirir ve servislerini kontrol altında tutmayı başarır. İşte o zaman benim de söylemlerim değişir ve LG yi hak ettiği teknoloji kalitesinde konuşmaya başlarız :ok

M Çevrimdışı

mesutB

Yeni Üye
8 Şub 2019
2
52
Adem Bey merhaba. Youtube izlerken videonuzu izleme şansı elde ettim ve oradan da bu foruma üye oldum. öncelikle biz tüketicileri bilgilendirdiğiniz için teşekkür etmek isterim. bir konuda yardımınıza ihtiyacım olacak. evde oturma odasında kullanmak üzere 4k smart tv 43 ya da 49 inch led tv almayı planladım. kullanım detayı, netflix, youtube ve uydu yayınları. bir sürü inceleme yapınca konudan uzaklaştığımı farkettim.)) amaç tv almak gerekirken terimlerden ve içindeki teknolojiden gına geldi. sizin bana tavsiye edeceğiniz marka ve modeli hiç düşünmeden tereddütsüz alacağım bugün. 3200 tl bandında olabilir. yönlendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim. saygılar

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Sevgili Adem Helvacı Ado abicim evimde 32 inç millenium serisi Vestel tivi var hala kullanmaya devam ediyorum. 10-13 senelik tv şimdiki yeni nesil tivilerin yanında çok geri, kablo derdinden kurtulmak içinde balkonda, mutfakta kullanmak için starwars serisi 22fa7100 modelini almıştım tivibu ile iyi oluyordu. Son güncelleme ile oda gitti şimdi tekrar kablolara geri döndük. 49-55 inç arasında, izlerken zevk alacağım evin içinde zarif ve zengin görünümlü duracak, ama 3000-4000 tl arası tv amaç olarak tv izlemek, internet üzerinden film izlemek, youtube, tivibu uygulaması sunan, interneti rahat kullanabileceğim ram'i yüksek hızlı bir televizyon (Lg yazmamın sebebi hız, akıllı kumanda ve webos)
Değerli kardeşim hoşgeldin;

LG markasını duyup da tüyleri diken diken olan bir tek ben mi varım çok merak ediyorum aslında :kiskis

Bütçen doğrultusunda da hareket ederek, Eğer evinde şık duracak, SMART konusunda başarılı, Diagnostik anlamda stabil, Kurumsal yaklaşım olarak yerli markalar kadar olmasa da onlara yakın bir vizyona sahip üreticiye ait tv istiyorsan SAMSUNG markası benim listemin üst sırasındadır. Model olarak ise bütçe doğrultusunda gönül ister ki akıllı sesli komuta sahip kumandası olan MU7000 alasın (Onların düz kumandalı olanları da var ona dikkat edin lütfen) ancak pahalı gelir veya 2017 üretimi diye istemeyecek olursanız (ki bence bu yaklaşım çok da mantıklı değil SAMSUNG söz konusu olduğunda) NU7100 de incelemenizi tavsiye ederim :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Bey merhaba. Youtube izlerken videonuzu izleme şansı elde ettim ve oradan da bu foruma üye oldum. öncelikle biz tüketicileri bilgilendirdiğiniz için teşekkür etmek isterim. bir konuda yardımınıza ihtiyacım olacak. evde oturma odasında kullanmak üzere 4k smart tv 43 ya da 49 inch led tv almayı planladım. kullanım detayı, netflix, youtube ve uydu yayınları. bir sürü inceleme yapınca konudan uzaklaştığımı farkettim.)) amaç tv almak gerekirken terimlerden ve içindeki teknolojiden gına geldi. sizin bana tavsiye edeceğiniz marka ve modeli hiç düşünmeden tereddütsüz alacağım bugün. 3200 tl bandında olabilir. yönlendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim. saygılar
Hoşgeldiniz değerli kardeşim;

Ben fikirlerimi belirteyim ama siz yine de tereddütsüz almayın kendi araştırmanızı yapın lütfen :))

Evet bununla ilgili bir yazı yazmıştım 2 gün önce. Firmaların süslü teknik terimlerle bezeyip allaya pullaya sattıkları AYNI mallardan hepimize gına geldi.

Temel anlamda teknolojiyi çok seven birisi olarak kapitalist sisteme ayak uydurmuş ve kontrol dışı hız ile gelişen teknoloji benim istediğim düzeyde bir ilerleme şekli değil aslen.

Bu bağlamda bu gün aldığınız televizyonun neredeyse telefon sektörüne dönüp 3 ay sonra eksi model olması rahatsızlık verici bir durum. O nedenle sürekli olarak hem Youtube takipçilerime hem de forum üyelerimize şu telkinde bulunuyorum.

Süslü kelimeleri bir kenara bırakıp ihtiyacımıza ve en önemlisi ise izleyici profilimize uygun olan ürünü alalım. Bu sadece tv için geçerli değil, genel düstur bu olmalı aslen.

O halde şöyle yaklaşalım konuya;

Her ne kadar yaklaşımınız oldukça bilinçli olsa da, benim penceremden bakıldığında çok da ileri düzey bir kullanıcı değilsiniz. Koşullar böyle olunca hem bütçeden biraz tasarruf eder hem de sizi üzmeyecek bir model de bulabilirz, ''Bütçe sorun değil biraz daha yüksek özellikli ürün olsun'' derseniz ona uygun ürün de bulabiliriz.

O zaman demek ki öncelikle bütçe bilmemiz lazım. Bütçe de 3200TL olduğuna göre elimizdeki sağlam veriler neler?

1- 3200TL ye mümkün olduğunca uyduıracağımız
2- Smart konusunda rüştünü ispat etmiş
3- Görüntü kalitesi olarak bizim incelemelerimizden olumlu sonuç almış
4- Diagnostic anlamda ileride bize sorun çıkartmayacak
5- Servis hizmetleri konusunda sorun yaşamayacağımız
6- İleride bir sorun ile karşılaşırsak muhatap bulabileceğimiz

vs vs bir tv lazım

Şimdiiiii;

İleri düzey film merakınız olsaydı ve bütçe biraz daha müsait olsaydı size 43PUS7303 önerebilirdim ki aslında bilenler bilir ben PHILIPS TV lerin arayüzlerinden hiç hazetmem. Ancak o AMBİLIGHT yok mu o AMBİLIGHT o bitiriyor beni :)))

Bütçe doğrultusunda istyer istemez 43'' sınıfının dışına çıkmadım zira bu bütçede eğer ekranı büyütürsem özellikler ve donanımdan feragat etmek zorunda kalacaktım.

O anlamda size SONY XF8577 önermek isterdim ancak o da bu ara bulunabilirliği zor ve maalesef sırf önünde SONY yazıyor diye utanmasalar araba parasına satacaklar, eeee ne de olsa 100hz donanımsal paneli var :))

Madem öyle biraz model düşürüp yine de SONY de kalalım ve XE7005 diyelim desem yine de bütçe yetmiyor ve kaldı ki birazdan önereceğim model ile mukayese edildiğinde o parayı sırf önünde yazan markaya boşuna vereceğimizi düşünürüm.

Tamı tamına 3189TL ye alınabilecek bir 43MU7000 varken acaba bu kadar maceraya girmeye de gerek var mı diye ister istemez düşünmekten kendisini alamıyor insan.

:alala

Siz yine de bir düşünün isterseniz :kiskis

11ec23ba7ea4a88941.jpg

M Çevrimdışı

mesutB

Yeni Üye
8 Şub 2019
2
52
Hoşgeldiniz değerli kardeşim;

Ben fikirlerimi belirteyim ama siz yine de tereddütsüz almayın kendi araştırmanızı yapın lütfen :))

Evet bununla ilgili bir yazı yazmıştım 2 gün önce. Firmaların süslü teknik terimlerle bezeyip allaya pullaya sattıkları AYNI mallardan hepimize gına geldi.

Temel anlamda teknolojiyi çok seven birisi olarak kapitalist sisteme ayak uydurmuş ve kontrol dışı hız ile gelişen teknoloji benim istediğim düzeyde bir ilerleme şekli değil aslen.

Bu bağlamda bu gün aldığınız televizyonun neredeyse telefon sektörüne dönüp 3 ay sonra eksi model olması rahatsızlık verici bir durum. O nedenle sürekli olarak hem Youtube takipçilerime hem de forum üyelerimize şu telkinde bulunuyorum.

Süslü kelimeleri bir kenara bırakıp ihtiyacımıza ve en önemlisi ise izleyici profilimize uygun olan ürünü alalım. Bu sadece tv için geçerli değil, genel düstur bu olmalı aslen.

O halde şöyle yaklaşalım konuya;

Her ne kadar yaklaşımınız oldukça bilinçli olsa da, benim penceremden bakıldığında çok da ileri düzey bir kullanıcı değilsiniz. Koşullar böyle olunca hem bütçeden biraz tasarruf eder hem de sizi üzmeyecek bir model de bulabilirz, ''Bütçe sorun değil biraz daha yüksek özellikli ürün olsun'' derseniz ona uygun ürün de bulabiliriz.

O zaman demek ki öncelikle bütçe bilmemiz lazım. Bütçe de 3200TL olduğuna göre elimizdeki sağlam veriler neler?

1- 3200TL ye mümkün olduğunca uyduıracağımız
2- Smart konusunda rüştünü ispat etmiş
3- Görüntü kalitesi olarak bizim incelemelerimizden olumlu sonuç almış
4- Diagnostic anlamda ileride bize sorun çıkartmayacak
5- Servis hizmetleri konusunda sorun yaşamayacağımız
6- İleride bir sorun ile karşılaşırsak muhatap bulabileceğimiz

vs vs bir tv lazım

Şimdiiiii;

İleri düzey film merakınız olsaydı ve bütçe biraz daha müsait olsaydı size 43PUS7303 önerebilirdim ki aslında bilenler bilir ben PHILIPS TV lerin arayüzlerinden hiç hazetmem. Ancak o AMBİLIGHT yok mu o AMBİLIGHT o bitiriyor beni :)))

Bütçe doğrultusunda istyer istemez 43'' sınıfının dışına çıkmadım zira bu bütçede eğer ekranı büyütürsem özellikler ve donanımdan feragat etmek zorunda kalacaktım.

O anlamda size SONY XF8577 önermek isterdim ancak o da bu ara bulunabilirliği zor ve maalesef sırf önünde SONY yazıyor diye utanmasalar araba parasına satacaklar, eeee ne de olsa 100hz donanımsal paneli var :))

Madem öyle biraz model düşürüp yine de SONY de kalalım ve XE7005 diyelim desem yine de bütçe yetmiyor ve kaldı ki birazdan önereceğim model ile mukayese edildiğinde o parayı sırf önünde yazan markaya boşuna vereceğimizi düşünürüm.

Tamı tamına 3189TL ye alınabilecek bir 43MU7000 varken acaba bu kadar maceraya girmeye de gerek var mı diye ister istemez düşünmekten kendisini alamıyor insan.

:alala

Siz yine de bir düşünün isterseniz :kiskis

11ec23ba7ea4a88941.jpg
Hocam bu aydinlatici bilginiz icin mutesekkirim. Maceradan biktim isin ustadina teslim ettim kendimi.:)) 43mu7000 ideal oldu benim icin. Iyi ki varsiniz

H Çevrimdışı

hakann2

Yeni Üye
17 Ocak 2019
4
36
Adem bey merhaba donanımhaberde paylaştığınız bilgiler ardından da ufak bir youtube izlemesi ile dedim ki art niyet olmayan kendi doğrularını sakınmayan bir abimizi buldum dedim...
Adem bey iki hafta önce düğünüm oldu düğün öncesi de hem dh forum hemde buradan tavsiye istedim lakin şöyle aradan iki hafta geçince dedim ki hayırdır noluyor 4k istiyorum smart istiyorum onu da istiyorum bunuda istiyorum modunda bildiğimiz alışveriş ve kapitalist düzenin bir çarkı olmuşum :) abi eski evimde 55 ekran vestel izleyen ben şimdi bir bakıyorum kendime oda olsun buda olsun üstüne de ileride şunu alırım şu özelliği de olsun derken üzülerek söylüyorum kendimi kaybettiğimin farkına vardım
Abi senden ricam böyle 32 inç 80 küsür ekran fiyat performans ürünü bir tv istiyorum birde hdmı girişi olsun da pcyi vs bağlarım
Önereceğin tvler ile birde şu meşhur 49 mu 50 inç mi ne awox var ya abi birde onu karşılaştıp cevap verirsen (Hani bunu alacağına özellik aynı sadece ekranı büyük gibi) böyle üstün körü şekilde cevap verirsen çok sevinirim
Şu tv çılgınlığından kafayı yedirtecekler insana neredeyse.
Adem abi film izleyeceğim tv seyredeceğüm futbol vs bakarım ama öyle çok değil odanın konumundan dolayı direk karşıdan izleyemeyeceğim tvyi ips olması lazım herhalde :) (forumun faydası) son olarak bütçe olarak max 2000 tl düşünüyorum.
Uzun uzun yazdım kusura bakma Hakkını helal et abim.

Geri
Üst Alt