F Çevrimdışı

Frozia

Yeni Üye
17 Ara 2018
16
36
Merhabalar. Üstteki üyeyle aynı arayış içerisindeyim. Kafamda 3 model var, Smart kısmı çok önemli değil benim için. Ben de özellikle çok maç izleyen biriyimdir. Ana kıstasım budur.

1) Samsung 49NU7100 (Edge Led'miş, local dimming yok sanırım UHD dimming yazıyor farkı nedir bilmiyorum.)
2) Philipps 50PUS6503 (VA panel, direct led, micro dimming var, özelliği ne bilmiyorum.)
3) LG 50UK6950 (LG'nin nadir VA panellerinden, direct led. Local Dimming var mı bilgi yok)

Bir de bir şey soracağım bu "NU" serisi ile "MU" serisi arasında nasıl bir fark vardır? MU serisi daha iyi deniyor NU serisine göre ama teknik olarak sebepleri nedir öğrenmek istiyorum? Belki listeye 50MU7000'i eklerim ama o çok daha pahalı, farklarını bilirsem iyi olur.

Ayrıca bu Direct Led ile local dimming gözle görülür çok fark yaratır mı? Edge Led'in dezavantajları nedir, local dimming olmadan da olur mu? Açıkçası bu seçenekler arasında gönlüm biraz Samsung'a kayıyor fakat nu7100'de de Edge Led olması, local dimming olmaması düşündürüyor. Gerçi diğerlerinde de var mı yok mu yazmıyor.

Siz neyi tavsiye edersiniz? Bütçe maksimum 3500, yılbaşı indirimi olur mu acaba? Çünkü yazdıklarımdan bazıları şu an 4.000 TL.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Atakan Coşkun

Yeni Üye
18 Eki 2018
42
44
49NU7100 kullanıyorum. beş on dakikalık maç izlenimlerinde herhangi bir sıkıntı görmedim. takılma atlama gibi şeyler yaşamadım.

A Çevrimdışı

Atakan Coşkun

Yeni Üye
18 Eki 2018
42
44
Hocam bulutlanma, dikey bantlanma, ghosting gibi sorunlar var mı acaba tv'de genel olarak? Edge Led'in bir dezavantajını yaşadın mı? Bilmediğimden soruyorum.
bulutlanma dediginiz olay var. siyah ekranda karanlık ortamda yanlarda ve altlarda belli oluyor. ama bu arka ışık aydinlatmalariyla alakalı sanirim. ben pek sikinti etmiyorum.hayalet ekran sorunu yaşamadım. dikey bantlanma nedir tam bilmiyorum. ölü pixel falanda yok tv de.

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Adem Helvacı Ado Hocam selamlar.
Hızlı bir araştırma sonrası 49/50 ebadında 4 model buldum.

Samsung 49NU7100 (3800 TL)
Samsung 49MU7400 (4100 TL)
LG 49SK7900 (4200 TL)
Phillips 50PUS6503 (3100 TL)

Sonuncusu fiyatından dolayı cazip, yoksa sanırım kanal geçiş süresi yavaşmış.

Kullanım senaryosu futbol maçlarında bizi üzmesin yeter. Internet özellikleri hiç önemli değil, zira annem kullanacak.
Öncelikle bu dördü arasında, ayrıca varsa 3500-4000 TL fıyat bandında önereceğin hangi model olur, bu hafta almak istiyoruz.

Çok sağol. Emrah

Philips'de banding yaşama şansınız yüksek , futbol maçı için edge led tercih edin bece, 50 inch direct ledler futbol maçı için üzücü olabilir. Kesin değil ama bir ciddi bir ihtimaldir.

Samsung 49MU7400 ips ekranlı , geniş izleme açısı ve DTS kodec okuması artı bir özellik. Ama bunlar da çok önemli değil diyorsanız 49NU7100 daha uygun olur.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Merhabalar. Üstteki üyeyle aynı arayış içerisindeyim. Kafamda 3 model var, Smart kısmı çok önemli değil benim için. Ben de özellikle çok maç izleyen biriyimdir. Ana kıstasım budur.

1) Samsung 49NU7100 (Edge Led'miş, local dimming yok sanırım UHD dimming yazıyor farkı nedir bilmiyorum.)
2) Philipps 50PUS6503 (VA panel, direct led, micro dimming var, özelliği ne bilmiyorum.)
3) LG 50UK6950 (LG'nin nadir VA panellerinden, direct led. Local Dimming var mı bilgi yok)

Bir de bir şey soracağım bu "NU" serisi ile "MU" serisi arasında nasıl bir fark vardır? MU serisi daha iyi deniyor NU serisine göre ama teknik olarak sebepleri nedir öğrenmek istiyorum? Belki listeye 50MU7000'i eklerim ama o çok daha pahalı, farklarını bilirsem iyi olur.

Ayrıca bu Direct Led ile local dimming gözle görülür çok fark yaratır mı? Edge Led'in dezavantajları nedir, local dimming olmadan da olur mu? Açıkçası bu seçenekler arasında gönlüm biraz Samsung'a kayıyor fakat nu7100'de de Edge Led olması, local dimming olmaması düşündürüyor. Gerçi diğerlerinde de var mı yok mu yazmıyor.

Siz neyi tavsiye edersiniz? Bütçe maksimum 3500, yılbaşı indirimi olur mu acaba? Çünkü yazdıklarımdan bazıları şu an 4.000 TL.

Philips 50 inchi eleyin , LG iyi görünüyor ama canlı izmelek lazım banding falan varmı diye . LG 'nin söz konusu cihazının özellikleri üst düzeyde, direct led olmasının avantajları var ama banding olayı bir soru işareti, bir de bu 50 inch VA genelde CMO üretimi oluyor. Benim evde de var panel kalitesini çok beğenmiyorum.

Edge ledlerde karanlık sahnelerde alt yazı parlaması gibi can sıkıcı bir olay var. VA panellerde bunun önüne biraz daha geçilebilir. Ama bu sorun panel yapısı gereğince hep olacaktir. Edge led panellerde local diming mutlaka vardır. Başka ad konmuş olabilir. Direct Ledlerde local diming olmaz panel yapısı gereği.

Maç izleyen biri olarak garanti olsun diyorsanız samsun derim. Ama LG'nin diğer özellikleri daha önde paneli iyice görmek lazım.

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

outlander

Yeni Üye
15 Ara 2018
12
57
Philips'de banding yaşama şansınız yüksek , futbol maçı için edge led tercih edin bece, 50 inch direct ledler futbol maçı için üzücü olabilir. Kesin değil ama bir ciddi bir ihtimaldir.

Samsung 49MU7400 ips ekranlı , geniş izleme açısı ve DTS kodec okuması artı bir özellik. Ama bunlar da çok önemli değil diyorsanız 49NU7100 daha uygun olur.

Philips 50 inchi eleyin , LG iyi görünüyor ama canlı izmelek lazım banding falan varmı diye . LG 'nin söz konusu cihazının özellikleri üst düzeyde, direct led olmasının avantajları var ama banding olayı bir soru işareti, bir de bu 50 inch VA genelde CMO üretimi oluyor. Benim evde de var panel kalitesini çok beğenmiyorum.

Edge ledlerde karanlık sahnelerde alt yazı parlaması gibi can sıkıcı bir olay var. VA panellerde bunun önüne biraz daha geçilebilir. Ama bu sorun panel yapısı gereğince hep olacaktir. Edge led panellerde local diming mutlaka vardır. Başka ad konmuş olabilir. Direct Ledlerde local diming olmaz panel yapısı gereği.

Maç izleyen biri olarak garanti olsun diyorsanız samsun derim. Ama LG'nin diğer özellikleri daha önde paneli iyice görmek lazım.

sayın efrasiyap,değerli bilgiler için teşekkürler peki sony 55xf9005 modelide VA ve direct led sizce banding sorunu olur mu ve birde bu tvde local dimming var mı?

H Çevrimdışı

Hakan2515

Yeni Üye
11 Ara 2018
9
35
Evleneli iki seneyi geçti hala tv almadim. Yeni yeni niyetlendim. Philips 43pus6503 lg43uk6470 Samsung 43mu7100 yada nu7100 arasında kaldım. Geçtiğimiz gün vatan bilgisayar da LG ile Philips yan yanaydı Philips in görüntüsü daha güzeldi. Amazon da 2700 lira Philips LG 2878 lira Samsung da 3200 civarında. Philips aklıma yatıyor ama siz ne dersiniz hangisini almak mantıklı.

F Çevrimdışı

Frozia

Yeni Üye
17 Ara 2018
16
36

Hocam bu banding olayı şans mı yoksa LG'lerde daha mı fazla görülen bir şey? Kıstası var mı yani? Üstteki arkadaşa maç yayınları için Edge Led tercih edin demişsiniz. Sanırım bu yüzden bana da garanti olsun dersem Samsung diyorsunuz? Doğru mu anladım? Evet LG 50UK6950 kağıt üstünde daha iyi gözüküyor ama 50 inç'te VA panele şüpheyle yaklaşmak lazım sanırım sizin tecrübenize göre. Peki kağıt üzerinde maç yayınları dışında LG ile Samsung arasında (yazılan modeller için) gözle görülür çok fark hisseder miyim?

Geri
Üst Alt