C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
263
.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hatırlatma: Adem Helvacı Ado
Günümüz üretimindeki TV'lerin hepsinde kusur olduğu gibi MU7400'lerde de bir hayli ışık sızması şikayeti var. Tabi bu kusur, bu model için % kaça tekabül eder; bilemem.
PS4 Pro kullanılacak 2 IPS panelli tv arayışımız vardı. Bir tanesinin kullanıcısının bütçesi müsait olabildiğinden (kısmen) tavsiyeniz ile 49MU7400 radarımıza girmiştir. Bu bütçelerde (ort.4000tl) bu tv'ye size göre rakip yok ise (stabilite, performans) bu modelle dosyayı kapatıyoruz. (Alternatif başka tavsiyeleriniz var ise kendinizi tutmayınız; bırakın gelsin :)

Gene Ps4 Pro kullanılacak IPS panelli 2.tv'nin kullanıcısının bütçesi (ort.3000tl) daha kısıtlı olduğu için 49R7020U modelini alma yolunda ilerliyoruz eğer DURUN demezseniz.

Son düzenleme:
mehmets Çevrimdışı

mehmets

Aktif Üye
9 Kas 2018
112
48
TV satın alma sürecinde dikkat etmeniz ve hatta uzak durmanız gereken EN ÖNEMLİ unsur tv satıcılarıdır azizim.
Size mal satmaya çalışan arkadaşım mutlaka ki elinde olan, bitirmesi gereken, kota doldurma derdi olan, Prime koşan, Yıl sonu hedefini tutturmaya çalışan bir değerli kardeşimizdir bu nedenle asla ama asla OBJEKTİF bir yorum yapmaz.

Buna basit bir örneği dün saat 14:00 sularında ziyaret ettiğim bir mağazadan vereyim, Kapıdan içeri giren tüketici direkt olarak mağaza görevlisi kardeşimize ''Grundig marka tv arıyorum'' dedi.

O mağaza kapısından içeri bir kere dahi o marka girmedi iyi biliyorum. Aralarında şöyle bir diyalog geçti (Bunun yazılımı dialog mu diyalog mu yahu? Yazım bitince bakayım)

A ALıcı
S Satıcı

A- İyi günler Grungig marka tv arıyorum
S- Bizde Grundig marka olmaz abi
A- Sizde neler var?
S- Samsung LG Phılıps Telefunken Vestel Regal Arçelik ... Ben size Telefunken öneririm (Tüketicinin nasıl bir izleyici olduğunu dahi sormaya gerek görmedi)
A- Grundig neden yok?
S- Aaaabi Grundig artık eski Grıundig değil, O nedenle satmıyoruz (İlgisi yok çünkü o kapıdan hiç Grundig pazarlamacısı girmedi)
A- Kötü diyorsunuz yani?
S- Evet abi kötü mal o nedenle satmıyoruz.

Vatandaş çıktı gitti.

Şimdi size sorum şu;

Grundig kötü bir markamıdır?

Ben kendi cevabımı vereyim ''Değildir''

Evet Grundig eski Grundig değil doğru. Peki bu satıcı kardeşimize soralım o halde; ''Telefunken Eski Telefunken mi?''

Bu koşullarda Grundig markasını kötü, Ama Telefunken markasını iyi yapan nedir?

Cevabı belli;

Satıcının elinde Telefunken var, Grundig değil :ok

biz şincik 49r7020u nun aynısı diye telefunken 49tu7020 boşa mı alduk Adem Helvacı Ado abim :alala:tara:tara:tara:laugh:

@Ado
abim bide bunun hdr olayına el atarsanız sevinirim canlı kullanma kılavuzunun 8 9 ve 23 sayfalarında hdr bilgilendirmesi mevcut şincik bu hali ile va mı yoğmu teşekkürler

N Çevrimdışı

Njord372

Yeni Üye
13 Ara 2018
16
TV satın alma sürecinde dikkat etmeniz ve hatta uzak durmanız gereken EN ÖNEMLİ unsur tv satıcılarıdır azizim.
Size mal satmaya çalışan arkadaşım mutlaka ki elinde olan, bitirmesi gereken, kota doldurma derdi olan, Prime koşan, Yıl sonu hedefini tutturmaya çalışan bir değerli kardeşimizdir bu nedenle asla ama asla OBJEKTİF bir yorum yapmaz.

Buna basit bir örneği dün saat 14:00 sularında ziyaret ettiğim bir mağazadan vereyim, Kapıdan içeri giren tüketici direkt olarak mağaza görevlisi kardeşimize ''Grundig marka tv arıyorum'' dedi.

O mağaza kapısından içeri bir kere dahi o marka girmedi iyi biliyorum. Aralarında şöyle bir diyalog geçti (Bunun yazılımı dialog mu diyalog mu yahu? Yazım bitince bakayım)

A ALıcı
S Satıcı

A- İyi günler Grungig marka tv arıyorum
S- Bizde Grundig marka olmaz abi
A- Sizde neler var?
S- Samsung LG Phılıps Telefunken Vestel Regal Arçelik ... Ben size Telefunken öneririm (Tüketicinin nasıl bir izleyici olduğunu dahi sormaya gerek görmedi)
A- Grundig neden yok?
S- Aaaabi Grundig artık eski Grıundig değil, O nedenle satmıyoruz (İlgisi yok çünkü o kapıdan hiç Grundig pazarlamacısı girmedi)
A- Kötü diyorsunuz yani?
S- Evet abi kötü mal o nedenle satmıyoruz.

Vatandaş çıktı gitti.

Şimdi size sorum şu;

Grundig kötü bir markamıdır?

Ben kendi cevabımı vereyim ''Değildir''

Evet Grundig eski Grundig değil doğru. Peki bu satıcı kardeşimize soralım o halde; ''Telefunken Eski Telefunken mi?''

Bu koşullarda Grundig markasını kötü, Ama Telefunken markasını iyi yapan nedir?

Cevabı belli;

Satıcının elinde Telefunken var, Grundig değil :ok

Diğer dikkat etmeniz gereken husus ise sizin, kendi izleyici profilinizi çıkartıp bu doğrultuda tv aramanızdır.

Siz kimsiniz?
Ne istersiniz?
Beklentileriniz nelerdir?
Fiziksel koşullarınız nedir? (Tv nin duracağı alan, açı, mesafe, yön, ışık seviyesi vs)
TV den beklentileriniz nelerdir?
TV yi hangi amaçlar için kullanacaksınız? (Futbol, Oyun konsolu, Dizi, Aksiyon film, PC bağlayıp autocad çalışma vs)

Önce siz, karakter analizi yapın ki, tv den ne beklediğiniz ortaya çıksın. Çıksın ki ona uygun bir ürün bulmanıza yardımcı olabilelim :ok

Sonra bakarız 100hz lazım mı değil mi ;)

Genel olarak araştırmami yaptığım için TV satıcılarıni çağırmayı düşünmüyorum. Gelirlerse pek kaale almam herhalde.

Televizyonu odanın köşesine konumlandırmayı düşünüyoruz. Yani izleme açısı karşıdan olacak, yan açılardan pek izleme durumu olmayacak. İzleme mesafesi genel olarak 3,5 metre civarında

Şimdilik film, spor ve uydu yayınları için kullanmayı düşünüyoruz, ilerde-1 yıl içinde-PlayStation da almayı planlıyorum. Görüntü kalitesi benim için önemli olan kriter, diğer kriterler ikinci planda. Maksimum 5000 liralık bütçemiz var. Belki biraz esneyebilir. Sony 5039 TL idi kısa bir zaman önce.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
.

Hatırlatma: Adem Helvacı Ado
Günümüz üretimindeki TV'lerin hepsinde kusur olduğu gibi MU7400'lerde de bir hayli ışık sızması şikayeti var. Tabi bu kusur, bu model için % kaça tekabül eder; bilemem.
PS4 Pro kullanılacak 2 IPS panelli tv arayışımız vardı. Bir tanesinin kullanıcısının bütçesi müsait olabildiğinden (kısmen) tavsiyeniz ile 49MU7400 radarımıza girmiştir. Bu bütçelerde (ort.4000tl) bu tv'ye size göre rakip yok ise (stabilite, performans) bu modelle dosyayı kapatıyoruz. (Alternatif başka tavsiyeleriniz var ise kendinizi tutmayınız; bırakın gelsin :)

Gene Ps4 Pro kullanılacak IPS panelli 2.tv'nin kullanıcısının bütçesi (ort.3000tl) daha kısıtlı olduğu için 49R7020U modelini alma yolunda ilerliyoruz eğer DURUN demezseniz.

Bu kusurun melli bir modele özgü ve/veya belli bir modelde daha yoğun olduğu bilgisine ben hiç katılmadım, halen de katılmıyorum. 7400 incelemiş ve beğenmiş ancak elbette ki belli başlı kusurlarını görmüş birisi olarak bunu genelleme olarak kabul etmemek gerektiği görüşündeyim.

Elbette ki bilimsel olarak karşı çıkamayacağımız sonuçlar da var, Edge panel ile Direct led panellerin arasındaki teknik farklılıklar, Artıları ve eksileri vs. Ancak teknolojide olmayan tek şeyin ALGI olduğunu savunuyorum. Yani biz burada ''Banding var abi yaaaaa'' diye yırtıunsak da o tv yi kullanan vatandaşın o güne dek zerre kadar dikkatini çekmemiş ise (ki defalarca yaşadım bunu) tüketicinin algısı zaten bu kusura kapalı demektir.

Bu güne kadar gittiğim binlerce arkadaş eş dost ziyaretinde tv de gördüğüm kusurları söylediğimde ''Evet biliyorum farkındayım'' diyenlerin sayısı 3-5 i geçmez.

Bu doğrultuda sizin algınızın ne derece yüksek olduğu ancak 7400 ün performansına cevap verebilir. Bunun için de kişisel deneyiminiz gereklidir :ok

Başkaca bir tavsiyem bulunmamaktadır :x3:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Genel olarak araştırmami yaptığım için TV satıcılarıni çağırmayı düşünmüyorum. Gelirlerse pek kaale almam herhalde.

Televizyonu odanın köşesine konumlandırmayı düşünüyoruz. Yani izleme açısı karşıdan olacak, yan açılardan pek izleme durumu olmayacak. İzleme mesafesi genel olarak 3,5 metre civarında

Şimdilik film, spor ve uydu yayınları için kullanmayı düşünüyoruz, ilerde-1 yıl içinde-PlayStation da almayı planlıyorum. Görüntü kalitesi benim için önemli olan kriter, diğer kriterler ikinci planda. Maksimum 5000 liralık bütçemiz var. Belki biraz esneyebilir. Sony 5039 TL idi kısa bir zaman önce.

Bu doğrultuda ufak bir araştırma yapacağım sizin için, Ancak sanıyorum ki aynı noktada buluşacağız sizinle :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
biz şincik 49r7020u nun aynısı diye telefunken 49tu7020 boşa mı alduk Adem Helvacı Ado abim :alala:tara:tara:tara:laugh:

@Ado
abim bide bunun hdr olayına el atarsanız sevinirim canlı kullanma kılavuzunun 8 9 ve 23 sayfalarında hdr bilgilendirmesi mevcut şincik bu hali ile va mı yoğmu teşekkürler

Yok abim aslında senin aldığın tv nin ne olduğunu biz zaten biliyorduk sen de biliyorsun.

Arkadaşımıza verdiğim örnekte, ne aldığını bilmeyen tüketicilerin, nelerle karşılaşabileceğinin senaryosu mevcut :ok

HDR konusunda sevgili teraspy teraspy nin görüşlerini almak isterim öncelikle :ok

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
263
Bu kusurun melli bir modele özgü ve/veya belli bir modelde daha yoğun olduğu bilgisine ben hiç katılmadım, halen de katılmıyorum. 7400 incelemiş ve beğenmiş ancak elbette ki belli başlı kusurlarını görmüş birisi olarak bunu genelleme olarak kabul etmemek gerektiği görüşündeyim.

Elbette ki bilimsel olarak karşı çıkamayacağımız sonuçlar da var, Edge panel ile Direct led panellerin arasındaki teknik farklılıklar, Artıları ve eksileri vs. Ancak teknolojide olmayan tek şeyin ALGI olduğunu savunuyorum. Yani biz burada ''Banding var abi yaaaaa'' diye yırtıunsak da o tv yi kullanan vatandaşın o güne dek zerre kadar dikkatini çekmemiş ise (ki defalarca yaşadım bunu) tüketicinin algısı zaten bu kusura kapalı demektir.

Bu güne kadar gittiğim binlerce arkadaş eş dost ziyaretinde tv de gördüğüm kusurları söylediğimde ''Evet biliyorum farkındayım'' diyenlerin sayısı 3-5 i geçmez.

Bu doğrultuda sizin algınızın ne derece yüksek olduğu ancak 7400 ün performansına cevap verebilir. Bunun için de kişisel deneyiminiz gereklidir :ok

Başkaca bir tavsiyem bulunmamaktadır :x3:
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu ihtiyaç için bu model ile araştırma dosyamızı kapatıyoruz. Bu arada bu model; 49mu7400, edge değil mi?

Diğer ihtiyaç için arayışım:

mehmets Çevrimdışı

mehmets

Aktif Üye
9 Kas 2018
112
48
Yok abim aslında senin aldığın tv nin ne olduğunu biz zaten biliyorduk sen de biliyorsun.

Arkadaşımıza verdiğim örnekte, ne aldığını bilmeyen tüketicilerin, nelerle karşılaşabileceğinin senaryosu mevcut :ok

HDR konusunda sevgili teraspy teraspy nin görüşlerini almak isterim öncelikle :ok

Adem Helvacı Ado abim böyle diyeceğinizi biliyodum 49tu7020 kullananlar olarak teraspy teraspy kardeşimin cevabını bekliyoruz teşekkür ediyorum

E Çevrimdışı

Efrasiyab

Aktif Üye
20 Şub 2018
98
Hocam bu banding olayı şans mı yoksa LG'lerde daha mı fazla görülen bir şey? Kıstası var mı yani? Üstteki arkadaşa maç yayınları için Edge Led tercih edin demişsiniz. Sanırım bu yüzden bana da garanti olsun dersem Samsung diyorsunuz? Doğru mu anladım? Evet LG 50UK6950 kağıt üstünde daha iyi gözüküyor ama 50 inç'te VA panele şüpheyle yaklaşmak lazım sanırım sizin tecrübenize göre. Peki kağıt üzerinde maç yayınları dışında LG ile Samsung arasında (yazılan modeller için) gözle görülür çok fark hisseder miyim?

50 inch direct led VA ve 49 E-LED VA panellerin ikisinin de kendine göre avantajları var . Eğer en büyük kıstasınız maç izlemek olacaksa garanti olması için e-led panelli samsungu öneririm.

Maç haricinde hissedeceğiniz en büyük fark ise özellikle karanlık sahnelerde belli olan parlamalar olacaktır. E-led panellerde karanlık sahnelerde altyazı ve ya parlak, açık renkili bir cisim ekrana geldiğinde, en az o cismin genişliği eninde ve ekran boyunda parlamalar oluşur. Bunun önüne geçmek için ise menüden local dimming ( yerel aydınlatma) işlemini kapatmanız gerekir. Bunu yaptığınızda ise bu sefer tüm ekran parlayacaktır. Siyah kalitesinde bozulmalar olur. Eğer IPS panel bir e-led olsaydı emin olun hiç tavsiye etmezdim. Ancak VA panellerin kontrast oranı yüksek olması , bu parlama ve siyah kalitesi için makul ayarlamalar yapma ve sorunu en aza indirme şansı verir( tabii ki tamamen kaybolmaz). D-Led panelde bu sorunlar olmaz ama banding ile karşılaşma şansınız çok daha yüksek olur.

LG 50UK6950'yu hiç görmedim açıkça. Ancak ben LG'nin motion performansını, görüntü derinlikleri ve işletim sistemini çok beğenirim. Cihazın örüntü performansından, IPS panel olmaması ve RGBW yapısı kullanmaması nedeniyle oldukça umutluyum ama dediğim gibi giç görmedim. Samsung 49NU7100 giriş modeli bir cihaz , pramidin altlarında yer alıyor. Eğer kullanım amacı evde geleneksel tv kanalları ve dizileri izlemek ile maç yayınları ise fazlasıyla iş görür ve memnun eder. LG 50UK6950'nin teknik ve donanımsal özellikeri daha önce ayrıca yazılım olarak da motion performansı ve DTS kodeclere sahip olması daha iyi görünüyor.

sayın efrasiyap,değerli bilgiler için teşekkürler peki sony 55xf9005 modelide VA ve direct led sizce banding sorunu olur mu ve birde bu tvde local dimming var mı?

Bu modelde en güzel aydınlama olan Full-array var, bu da banding olma ihtimalini çok düşürür. Ancak her elektronik alışverişinde olduğu gibi bu da şans işidir. Gerek banding olsun gerek diğer sorunlar olsun her panelde her cihazda çıkabilir. Ama özellikle bu modelde banding sorunu çıkma olasılığı çok düşüktür.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

simsek54

Yeni Üye
14 Ara 2018
6
37
49R7020
50MU7000
50UK6470
49UJ630

Bu modelleri incelemenizi tavsiye ederim, incelemenizden sonraki düşüncelerinize göre yeniden değerlendirme yapalım :ok
Adem Helvacı Ado merhaba hocam cok teşekkür ederim önerileriniz için ekonomime regal 49R7020 uyuyor ama regal nasıldır veya siz incelediniz video falan varmı bilmiyorum açıkcası pek anlamıyorum smarttından süpem var regalde bide paneli nasıldır görüntüsü iyimi fiyatına bayıldım da özellikleri iyimidirki :) yardımcı olsanız cok saolun tekrar

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu ihtiyaç için bu model ile araştırma dosyamızı kapatıyoruz. Bu arada bu model; 49mu7400, edge değil mi?

Diğer ihtiyaç için arayışım:

O güzelim cümleyi de artık kurasım gelmiyor ama başka tanımlama yolu da yok azizim. Durmak yok, Yola devam :ok

E Çevrimdışı

emree

Yeni Üye
6 Ara 2018
13
44
Ado hocam tekrar merhaba size 2 hafta önce Hitachi 55ht1800 ud sormuştum daha alamadım maalesef.
Birde şu sıralar vestel 55ua8990 gözüme çarpmaya başladı.sizce tercihim hangisi olmalı?
Yada vestelden 55 başka öneriniz olabilirmi?
Bütçem dar.
Tekrar teşekkür ediyorum.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado merhaba hocam cok teşekkür ederim önerileriniz için ekonomime regal 49R7020 uyuyor ama regal nasıldır veya siz incelediniz video falan varmı bilmiyorum açıkcası pek anlamıyorum smarttından süpem var regalde bide paneli nasıldır görüntüsü iyimi fiyatına bayıldım da özellikleri iyimidirki :) yardımcı olsanız cok saolun tekrar

Şu platformlarda bu ürünleri ciddi manada bizim kadar yakından tanıyan bilen kimse yoktur azizim.
Bizler (Bu bir sataşma değildir) diğer inceleme mecraları gibi gidip mağaza vitrininde tv seyredip sonra da ''Sizin için inceledik'' diye ahkam kesmekten hoşlanmıyoruz.

Bizim inceleme anlayışımız ürünü söküp parçalamaktan, üretimde neler kullanıldığını bilmeten, materyalleri ve yazılımına varana kadar test edip BİZZAT denemekten ibarettir.

Bu anlamda elbette ki LG IPS panel ile üretilmiş olan 49R7020 modeli de ulaşılabilecek en dibine kadar araştırdım.. MB130 anakart ile ve bu güne kadar ki hemen hemen en stabil VESTEL yazılımı ile çalışan bir üründür.

3 Yıl koşulsuz garantisi ve ücretsiz nakliye/Montaj hizmeti, Satış sonrası hizmetlerde VESTEL kalitesi elbette ki bu ürünü o fiyata bulunmaz nimet yapıyor.

Gelelim eksi yanına.
En öncelikli eksi yanı, her marka model gibi bu ürün de bir gün bir şekilde bozulacak. Sorun şu ki buna zaman belirtebilecek hiç kimse yok. Bu gün gibi 8000TL ye NU serisi SAMSUNG dahi alsanız, veya SONY XF9005 alsanız o tv nin de 3 ay sonra bozulmayacağının garantisini size kimse veremez.

Bu anlamda siz tv yi alırsınız, 6 ay sonra X bir arıza yapar, sonra bize gelip demeyesiniz ''Keşke Samsung alsaydım'' :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ado hocam tekrar merhaba size 2 hafta önce Hitachi 55ht1800 ud sormuştum daha alamadım maalesef.
Birde şu sıralar vestel 55ua8990 gözüme çarpmaya başladı.sizce tercihim hangisi olmalı?
Yada vestelden 55 başka öneriniz olabilirmi?
Bütçem dar.
Tekrar teşekkür ediyorum.

Almayın azizim İhraç ürün bunlar.
Android olması ve MB300 gibi özel bir anakart kullanılması ilk planda cazip gelse de, Android tabanın tam oturmadığı konusunda sizi uyarmadan geçemeyeceğim.

Daha en baştan iki önemli Eksi ile başladık maça.

Gerisini siz düşünün :ok

Geri
Üst Alt