albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Alper bey selamlar

mail sabah gelmişti diğer durum için oradan yazdım

panel içinse TPV yine şaşırtmaya devam ediyor,sürekli takip etmeme rağmen ben bile
hep karıştırıyorum yaw

herifler her sene şaşırtmaya devam ediyor!

-OLED 959 da sadece 65" vardır en üst model de budur onların skalasına göre tabiki yoksa 909 aynı gibi
sadece Speak. Watt farkı var! bir de dikkatimi çeken nokta socPentonic1000/FPGA desteği var bu fark
tam ne için bilmiyorum geliştirme board şeklinde olabilir ama TV ye gereklimi bilmiyorum

Pentonic1000/mt5896 şu anda TV ler de sadece tek tük en üst serilerde bulunuyor!
Philips 9x lar Sony 9Master serisi gibi)
+GPU G-57 takılı bunlarda bu da ciddi fark ediyor:ok

diğer Tv lerin neredeyse tamamına yakını G-31 yada üst seriler de G-51 veya en babası G-52 vardır

Not;hocam bu SOC lar telefonlarda hala giriş/vasat seviyelerdir! TV ler de ise herifler HiEnd in de tepesine
koyuyorlar yaw! yani olayı Telefonlar ile sakın karıştırmayınız!!

-TPV şaşırtmaya devam;2022/23 de var 2024 de YOK,ülen ne iştir be ya da en tepe 959 da var örneğin
miniLED de bile yok daha aşağılarını zaten geçtim

-ben de 8808 var ve yine bu soc var

şimdi bir ara çok ucuzlarsa 65/8808 almak istedim sırf Pentonic1000 var diye!!
sonra dümeni 2024 modellere kırdım bir bakıyorum b soc sadece Oled 959 da var
herifler tam sopalık bir ileri bir geri gidiyor NovaTek var şimdi tüm panellerde

Pentonic ise sadece 8/9 Oled ler de var 7x de bile yok!
ayrıca G-57 olduğunu tahmin ediyorum ama henüz emin değilim en azından G-57 varsa
NT de soc olarak güzel iş görecektir diye sadece tahmin ediyorum

-9009 da var listem de ama miniLED benden hala geçer not alamıyor ister FALD olsun idter DL olsun
hatta FALD olmaması tercih nedenimdir zira TPV D-L MicroDimmimg Perfect/Premum larda çok daha stabil
ve her şeyiyle doğru çalışmaktadır diğer markaların FALD ları TPV de ki DL gibi çalışlıyor hatta daha da kötü
(Sony ve Samsng un sadece bir kaç serileri hariç tabiki) kısaca çakma FALD olacağına örneğin TCL gibi
harbi DL-microDimming olsun:ok

-9008 OK dir senin için ama IPS sebebiyle montaj sıkıntıları vardır TPV "normal" kabul ediyor bunları!

-dünde yazdım sıfır tatlı fiyata 9308 listenin en tapesine yazıyorsn!
Samy 85c/d bunu sil

-TPV yerine G3 hala listenin en tepesinde dir!
C3/C4 de ise C4 OK dir
G4 e gerek yoktur şayet G3 tatlı fiyat da ise

++

B Çevrimdışı

biperva 

Aktif Üye
13 Nis 2020
58
36
Merhabalar herkese,

2 senesini doldurmuş LG 65QNED91 bir tvye sahibim. Bunu bir dostum televizyonu bozulduğu için benden satın almak istedi. Bende yenilemek adına olur dedim. Kendisiyle anlaşabilirsek bu model TVmi satacağım. Yerine gene aynı büyüklükte en az 65" olmak üzere yeni bir TV alacağım. Bu TVyi salonda kullanıyorum ve 2 senede toplasanız 1 ay izlenmemiştir. Çok nadir kullanım yapıyorum. Arada PS5 ile oyun oynuyorum. Genelde oturma odasında TV izlemekteyim.
İzleme mesafem en uzak koltuk noktasında 2,5 m kadar. Marka olarak gene LG olabilir veya farklı markalar da olabilir. Mini LED veya OLED tercih edebilirim.

Screenshot_1eb8dc632fe938f4a.png

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
senin TV çok çok iyidir bence haybeye masrafa hiç girme!
LGE nin miniLED 9xx serileri süperdir
modeli kaç? 2021/2022 gibi bir de serisi tam nedir 916QA/PA ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhabalar herkese,

2 senesini doldurmuş LG 65QNED91 bir tvye sahibim. Bunu bir dostum televizyonu bozulduğu için benden satın almak istedi. Bende yenilemek adına olur dedim. Kendisiyle anlaşabilirsek bu model TVmi satacağım. Yerine gene aynı büyüklükte en az 65" olmak üzere yeni bir TV alacağım. Bu TVyi salonda kullanıyorum ve 2 senede toplasanız 1 ay izlenmemiştir. Çok nadir kullanım yapıyorum. Arada PS5 ile oyun oynuyorum. Genelde oturma odasında TV izlemekteyim.
İzleme mesafem en uzak koltuk noktasında 2,5 m kadar. Marka olarak gene LG olabilir veya farklı markalar da olabilir. Mini LED veya OLED tercih edebilirim.
Bence durduk yere maceraya girmeyin, QNED916PA güzel bir model, 960 noktadan karartması var. 2024 modelindeki karartma sayısını 160'a düşürdüler.

Hem böyle bir durum var hem de yenilerinin fiyatları aşırı pahalı. Üstelik yeni model 75'' ten aşağı satılmıyor. 1 aydan fazla kullanmadığınızı söylüyorsunuz yani tv yeni gibi. Bunu satınca OLED almanız lazım. Onu da minimum C serisi almak lazım yani nerden baksanız 100 kağıda yakın bütçe gerekir. Bence hiç gerek yok.

A Çevrimdışı

atakan05

Aktif Üye
7 Kas 2019
175
50
Alper bey selamlar

mail sabah gelmişti diğer durum için oradan yazdım

panel içinse TPV yine şaşırtmaya devam ediyor,sürekli takip etmeme rağmen ben bile
hep karıştırıyorum yaw

herifler her sene şaşırtmaya devam ediyor!

-OLED 959 da sadece 65" vardır en üst model de budur onların skalasına göre tabiki yoksa 909 aynı gibi
sadece Speak. Watt farkı var! bir de dikkatimi çeken nokta socPentonic1000/FPGA desteği var bu fark
tam ne için bilmiyorum geliştirme board şeklinde olabilir ama TV ye gereklimi bilmiyorum

Pentonic1000/mt5896 şu anda TV ler de sadece tek tük en üst serilerde bulunuyor!
Philips 9x lar Sony 9Master serisi gibi)
+GPU G-57 takılı bunlarda bu da ciddi fark ediyor:ok

diğer Tv lerin neredeyse tamamına yakını G-31 yada üst seriler de G-51 veya en babası G-52 vardır

Not;hocam bu SOC lar telefonlarda hala giriş/vasat seviyelerdir! TV ler de ise herifler HiEnd in de tepesine
koyuyorlar yaw! yani olayı Telefonlar ile sakın karıştırmayınız!!

-TPV şaşırtmaya devam;2022/23 de var 2024 de YOK,ülen ne iştir be ya da en tepe 959 da var örneğin
miniLED de bile yok daha aşağılarını zaten geçtim

-ben de 8808 var ve yine bu soc var

şimdi bir ara çok ucuzlarsa 65/8808 almak istedim sırf Pentonic1000 var diye!!
sonra dümeni 2024 modellere kırdım bir bakıyorum b soc sadece Oled 959 da var
herifler tam sopalık bir ileri bir geri gidiyor NovaTek var şimdi tüm panellerde

Pentonic ise sadece 8/9 Oled ler de var 7x de bile yok!
ayrıca G-57 olduğunu tahmin ediyorum ama henüz emin değilim en azından G-57 varsa
NT de soc olarak güzel iş görecektir diye sadece tahmin ediyorum

-9009 da var listem de ama miniLED benden hala geçer not alamıyor ister FALD olsun idter DL olsun
hatta FALD olmaması tercih nedenimdir zira TPV D-L MicroDimmimg Perfect/Premum larda çok daha stabil
ve her şeyiyle doğru çalışmaktadır diğer markaların FALD ları TPV de ki DL gibi çalışlıyor hatta daha da kötü
(Sony ve Samsng un sadece bir kaç serileri hariç tabiki) kısaca çakma FALD olacağına örneğin TCL gibi
harbi DL-microDimming olsun:ok

-9008 OK dir senin için ama IPS sebebiyle montaj sıkıntıları vardır TPV "normal" kabul ediyor bunları!

-dünde yazdım sıfır tatlı fiyata 9308 listenin en tapesine yazıyorsn!
Samy 85c/d bunu sil

-TPV yerine G3 hala listenin en tepesinde dir!
C3/C4 de ise C4 OK dir
G4 e gerek yoktur şayet G3 tatlı fiyat da ise

senin bahsettiğin IPS paneller de olan genel sıkıntıdır ve teknik olarak çözümü mümkün değildir
ancak bazen bazı üreticiler de şu oldu/oluyor;cihazın kendi dahili menüsünden bazı ayarlarla oynayarak
örneğin Brightness/Baclight hatta Contrast değerleriyle iyileşme az da olsa oluyor/olabiliyor
ama pratikde bu pek mümkün değil,kısaca varsa aynen kalıyor

yeni update için şimdi baktım ama bir şey yazmamışlar! changelog kısmında not available yazıyor!
hocam değerleri bize verseniniz nasıl yapılıyor yardımcı olsanız

B Çevrimdışı

biperva 

Aktif Üye
13 Nis 2020
58
36
senin TV çok çok iyidir bence haybeye masrafa hiç girme!
LGE nin miniLED 9xx serileri süperdir
modeli kaç? 2021/2022 gibi bir de serisi tam nedir 916QA/PA ?

Model tam olarak bu 2021 model bendeki.
Bence durduk yere maceraya girmeyin, QNED916PA güzel bir model, 960 noktadan karartması var. 2024 modelindeki karartma sayısını 160'a düşürdüler.

Hem böyle bir durum var hem de yenilerinin fiyatları aşırı pahalı. Üstelik yeni model 75'' ten aşağı satılmıyor. 1 aydan fazla kullanmadığınızı söylüyorsunuz yani tv yeni gibi. Bunu satınca OLED almanız lazım. Onu da minimum C serisi almak lazım yani nerden baksanız 100 kağıda yakın bütçe gerekir. Bence hiç gerek yok.

Biraz araştırınca evet dediklerinizle karşılaştım. Açıkçası bu kadar az kullandığım için OLED modellere yönelmek istiyordum ama dediğiniz bütçelere şu an çıkma şansım yok maalesef.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40

Model tam olarak bu 2021 model bendeki.

Biraz araştırınca evet dediklerinizle karşılaştım. Açıkçası bu kadar az kullandığım için OLED modellere yönelmek istiyordum ama dediğiniz bütçelere şu an çıkma şansım yok maalesef.
Bu sizin model,
QNED91_1.jpg

QNED91_2.jpg

Bu da yeni model,
QNED91T
86........ IPS
75........ IPS
65........ Va......160 bölge
120-144hz
1400 nit
Yeni modelin üstün olduğu kısımları kısaca; parlaklık, yeni işlemci ve belki VA olduğu için daha yüksek kontrast diyebiliriz. Hani tekrar QNED almak için uğraşmaya değmez. Ancak OLED alacaksanız bu zahmete katlanılır.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
kardeş o panel OLED hariç bugün piyasada bulacağın en iyi paneldir!
ne Sony ne de Samsung dahil buna!

illa OLED alacağım dersen eyvallah yoksa unut bu düşünceyi
ayrıca piyasada ki en iyi ve bana tek en doğru çalışan miniLED budur
bundan iyise yok sadece Sony nin Master-9 serisi bununla aynıdır daha iyi değildir
bu panel de sadece Amerikada satılıyor!

kağıt üstü verilere filan sakın takılma,resimden anlayan adam şak diye herşeyi anlar

ayrıca kaça satacaksın bu panelini?

+++

A atakan05

Pict. style;Personal
Contrast>>Brightness 60-.....
Contrast mode;OFF

Video Level;98

Dark detail>> Gamma -2
Black Level 52

Colour;52-....

Col. Temp;Cool

2 Whitepoint: RED 125 GREEN 115 BLUE 110 REd BL 1

Sharpness: 2
Picture clean: Noise reduction;OFF Artefact;OFF

Motion;OFF

ben de ayarlar böyledir ancak burada kritik nokta örneğin panele bağladığın ext.cihazlar varsa
o zaman iş değişir!!

örneğin bende Receiver var,BOX var,Bluray var,arada PC bağlıdır ama bu önemli değil pek
kullanmıyorum artık,TurkcellTV var

gördüğün gibi bir sürü cihaza göre ortalama böyle bir set. yaptım ben ama Bluray izleyeceğim zaman
bu ayarlar MOVIE üzerine biraz değişir!

TürkcelTV+ bana göre çok dandik bir cihazı var!! bendeki FHD olan belki 4K olanı daha iyi olabilir
örneğin ben bunu uzun seneler salondaki panelim olan Toshiba FHD panelle izledim o zaman
süperdi, bu dandik dediğim TV+ kutusu yaw ama 4k TV bağladığım zaman sıçtı

not;Toshiba ya ister 4k ister ne bağlarsan bağla manzara süper ama bunun içisen ZORA işlemci vardır:ok
örneğin 4k içerikleri her ne kadar 1080p olarak açıyor doğal olarak ama manzara şimdinin 4k panellerine yakın
hatta çoğusundan daha iyi!
ZORAN böyledir işte !

++

benim normal de ilk kriterim "FILM" üzerinedir ancak buna göre set. edersem karanlık düşer daha doğrusu doğru
doğru resim dir ama çoğu insan karanlık bulur!

Panelin dahilisini bilmiyorum ama ne mal olduğnu biliyorum dolayısıyla ne kurdum ne de inceledim

örneğin ext.Receiver bile kullansan benim ayarlar tutmaz/tutmayabilir çünkü ben bunları adeta referance sayılacak
en doğru resmi üreten Kathrein receiver ile yapıyorum:ok

++

yeni nesil 4K paneller all-in-one değildir sadece 4k içerik ister onu bile seçer!
yine 4k paneller dandik tabir ettiğim Box veya Receiver lar ile de güzel manzara sunamazlar!
ister bu cihazlar 4K olsun

A Çevrimdışı

atakan05

Aktif Üye
7 Kas 2019
175
50

bundan iyise yok sadece Sony nin Master-9 serisi bununla aynıdır daha iyi değildir

kağıt üstü verilere filan sakın takılma,resimden anlayan adam şak diye herşeyi anlar

+++

A atakan05

Pict. style;Personal
Contrast mode;OFF

Video Level;98

Dark detail>> Gamma -2
Black Level 52

Colour;52-....

Col. Temp;Cool

Motion;OFF

ben de ayarlar böyledir ancak burada kritik nokta örneğin panele bağladığın ext.cihazlar varsa
o zaman iş değişir!!

örneğin bende Receiver var,BOX var,Bluray var,arada PC bağlıdır ama bu önemli değil pek

gördüğün gibi bir sürü cihaza göre ortalama böyle bir set. yaptım ben ama Bluray izleyeceğim zaman

TürkcelTV+ bana göre çok dandik bir cihazı var!! bendeki FHD olan belki 4K olanı daha iyi olabilir
örneğin ben bunu uzun seneler salondaki panelim olan Toshiba FHD panelle izledim o zaman

not;Toshiba ya ister 4k ister ne bağlarsan bağla manzara süper ama bunun içisen ZORA işlemci vardır:ok
örneğin 4k içerikleri her ne kadar 1080p olarak açıyor doğal olarak ama manzara şimdinin 4k panellerine yakın
ZORAN böyledir işte !

++

benim normal de ilk kriterim "FILM" üzerinedir ancak buna göre set. edersem karanlık düşer daha doğrusu doğru

Panelin dahilisini bilmiyorum ama ne mal olduğnu biliyorum dolayısıyla ne kurdum ne de inceledim

örneğin ext.Receiver bile kullansan benim ayarlar tutmaz/tutmayabilir çünkü ben bunları adeta referance sayılacak

++

yeni nesil 4K paneller all-in-one değildir sadece 4k içerik ister onu bile seçer!
yine 4k paneller dandik tabir ettiğim Box veya Receiver lar ile de güzel manzara sunamazlar!
bende andoreid box var hocam spybox 11 ona bağlı izliyorum hocam buna göre biraz bulutlanmayı azallta bilirmiyiz

B Çevrimdışı

biperva 

Aktif Üye
13 Nis 2020
58
36

+++

A atakan05

Pict. style;Personal
Contrast mode;OFF

Video Level;98

Dark detail>> Gamma -2
Black Level 52

Colour;52-....

Col. Temp;Cool

Motion;OFF

o zaman iş değişir!!

ZORAN böyledir işte !

++

++

Oled baktım Samsung S90C ama sizin değerli yorumunuzdan sonra satmaktan vazgeçtim bu panelle devam teşekkürler yorumunuz için.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
bende andoreid box var hocam spybox 11 ona bağlı izliyorum hocam buna göre biraz bulutlanmayı azallta bilirmiyiz
hayır normal olarak bu olmaz ancak şöyle bir şey var veya denenebilir
Brightness ı kısarsın en basitiniden ama panel IPS olduğu için daha karanlık olur!
Filmler de aslında böyle olması gerekiyor ama kullanıcılar bunu sevmez direk karanlık derler

-panele fon da hiç bir resim yokken bakarsan her panel falsoludur!
buna göre bulutlanma fazladır lafı teknik olarak oturmaz ondan dolayı üreticiler lehine bu kabil
davalar sonuçlanıyor yani normal dir çünkü bunlar Monitör değildir,Televizyon dur sadece
kaldıki her monitör de bile bunlar kabul edilmez bunların sınıfları vardır ama TV ler de her bir şeye
herifler direk "normal abi" derler

-Gamma ve BlackDetail ayarlarını oynarsın ama bu defaz azaltayım derken resmi bozarsın!

Gamma eksildikçe aydınlık artar tam tersi kısarsa bu defa karanlık olur
ancak bunları uzman birisinin görerek yapması gerekiyor

ayrıca Spybox HiSilicon G31 gpu olan vasat giriş seviye box dır bununla üst seviye resim zaten olamaz
kaldıki bulutlanma da direk bununla ilgili hiç değildir

şayet varsa örneğin gelişmiş görüntü menüsü buradan yine oynanır ama resmi daha da kötü
hale getirmek de vardır

bazı Box larde gelişmiş menü den çok ince ayarlı ve Gamma v.s olan menüleri avrdır ben arada
oynama yapacağım zaman buradan değiştiriyorum,panelin ayarladığım ayarlarına hiç dokunmuyorm!

not;yeni paneller ve daha çok hatta hepsi yani HD(4k)paneller 720/1080 de vasat dır hatta bildiğin kötüdür!
SD leri hiç saymıyorum bile gerçi artık Sd yayınmı kaldı ama bu paneller orada çok kötüdür!
SDR yayınlarda bile aman aman değildir 720/1080 de hele de bit-rate ler düşükse iyice mayışıyor!

b paneller ile anca HDR/DVision adam gibi izleniyor SDR de çoğu incelemede dikkat edersen iyi şahane
süper çok çok iyi v.s gibi sallama bilgiler görürsün ama gerçek böyle değildir kesinlikle!

DVision da yine iyi değildir çünkü bunun kriterlerine uygun panel yok ya da olsa bile o spec lerde
bu seferde başka sorunları vardır DV de ilaç olmuyor kısaca

SDR de ne varsa ona razı olacaksın

bu konuda normal TV kanallarını izlemede dahili tuner ile eskiden olduğu gibi Panasonic
tartışmasız en iyisidir sonra da LGE nin neredeyse tüm panelleri çok iyidir OLED leri en iyisidir gibi
diğer markaları bu konuda salla geç!

çok gelişmiş HiEnd SOC lar yok paneller de GPU lar giriş/vasat dır destekleyici diğer donanım
malzemeleri ciddi "kalitesizdir" sonuç;bu malzemeden anca bu çıkıyor:hihi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Oled baktım Samsung S90C ama sizin değerli yorumunuzdan sonra satmaktan vazgeçtim bu panelle devam teşekkürler yorumunuz için.
kardeş ne Samsung 90c OLED i yaw TR de alacağın marka belli LGE G3/4 olmadı daha düşük bütçeli
C3/4 de olur

fiyatlar uçuk ve hiç değmez,sen bence elindekini kullan tepe tepe sonrası Allah kerim
2021 den sonra LGE LCD lerde boşladı sayılır! sendeki panelle "final" yaptı:ok
sonra baktı ki bu seri acaip tutuldu sonra hemen kıstı!! zira herifler en büyük OLED satıcısı
dolayısıyla kendi ayağınamı sıkacaktı:gul

sonra fiyatını da uçurdu ki kimse almasın gelip OLED alsın ayağına

B Çevrimdışı

biperva 

Aktif Üye
13 Nis 2020
58
36
kardeş ne Samsung 90c OLED i yaw TR de alacağın marka belli LGE G3/4 olmadı daha düşük bütçeli
C3/4 de olur

fiyatlar uçuk ve hiç değmez,sen bence elindekini kullan tepe tepe sonrası Allah kerim
2021 den sonra LGE LCD lerde boşladı sayılır! sendeki panelle "final" yaptı:ok
sonra baktı ki bu seri acaip tutuldu sonra hemen kıstı!! zira herifler en büyük OLED satıcısı
dolayısıyla kendi ayağınamı sıkacaktı:gul

sonra fiyatını da uçurdu ki kimse almasın gelip OLED alsın ayağına
Aslında bu TV yi alacağım zaman OLED alacaktım ama yoğun kullanırım diye hesap ederken hiç kullanmadık :) Sizin gibi bir üstad kullan devam diyorsa devam edelim gittiği yere kadar LG G3/4 OLED modeller şu anda benim bütçemi fazlasıyla aşar.

Geri
Üst Alt