A Çevrimdışı

atlas07 

Aktif Üye
7 Kas 2021
116
38
merhaba grundigin oled tv leri hakkıdna ne düşünüyorsunuz?Çok kullanılmayak akşamdan akşama şeklinde oled yanığı sorunu yaşatmaz diye umut ediyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
kardeşim bir daha yazıyorum,sen gaza filanmı geldin örneğin donanım bilmem nesi denen forumda:hmm
kısaca elindekini kullan onu eskit hiç bir şey kaçırmazsın,arabamı yaw son model olsun
biraz eskileri zaten daha iyidir 2020/21 gibi:ok
elindeki paneli acaba sana kim aldrdı ya da senmi seçtin;ama neticesi bence çok doğru olmuş!
hem bütçemi aşar diyorsun hem de BMW/Merso dan aşağısı kurtarmaz diyorsun:haha

yerli montaj OLED ler yaramaz bunu da unut!

B Çevrimdışı

biperva 

Aktif Üye
13 Nis 2020
58
36
kardeşim bir daha yazıyorum,sen gaza filanmı geldin örneğin donanım bilmem nesi denen forumda:hmm
kısaca elindekini kullan onu eskit hiç bir şey kaçırmazsın,arabamı yaw son model olsun
biraz eskileri zaten daha iyidir 2020/21 gibi:ok
elindeki paneli acaba sana kim aldrdı ya da senmi seçtin;ama neticesi bence çok doğru olmuş!
hem bütçemi aşar diyorsun hem de BMW/Merso dan aşağısı kurtarmaz diyorsun:haha

yerli montaj OLED ler yaramaz bunu da unut!
Ben yazmadım hocam mesajları karıştırdın herhalde :)
Elimdeki paneli uzun araştırmalarım sonucunda kendim seçerek almıştım.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,571
40
merhaba grundigin oled tv leri hakkıdna ne düşünüyorsunuz?Çok kullanılmayak akşamdan akşama şeklinde oled yanığı sorunu yaşatmaz diye umut ediyorum.
Paneli LG'den aldıklarını ve üzerine Arçelik'in kendi yazılımını uyguladığını biliyoruz sadece. Tabi kullandıkları panelin üretimi hangi yıla ve hangi LG modeline ait onu bilmiyorum. Direkt olarak tavsiye edebilmek mümkün değil.

Akşamdan akşama kullanımda bir sorun olmaz. Film için alacaksanız çok iyi. Oyun için alacaksanız uzak durun. Akşamları kullanacağınızı belirtmişsiniz fakat odanın çok aydınlık olmaması gerekir. Çünkü çok parlak bir panel olduğunu sanmıyorum ki Oled'ler zaten parlaklık olarak çok zayıf oluyorlar, son modeller hariç.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
@@Kutay

selam,Sony Master-9 65" panel haftaya geliyor TR ye!
beni arayacak tam bazı durumları için sana haber vereceğim
mailini bugün gördüm yaw
diper mailden gönderirsen daha çabuk haberim olur!

++

eski dostlar bir sıralama yap demişlerdi ama ben LCD ler için o defteri aslında kapattım yaw
sadece manyak rakamları gidip dandik eski nesil LCD lere bağlamayın markası ne olurs olsun!

1.Philips 9009 bu ben de hala kapalı kutu ama listemin en tapesinde dir!
2.TCL 9x serileri sadece 9x lar OK dir miniLED ine takılmayın TCL lerin! Nit lerine de takılmayın
çünkü %30/40 eksi sapmalıdır,ancak aşırı yüksek fiyatlı dır ve kesinlikle hiç değmez
alternatig direk OLED olur

3.sürpriz belki yapabilir TCL T8B ama hiç ümitli değilim,önce fiyatını görelim bir süre bunu konuşmadan
önce hele bir fiyatını görelim!

OLED de direk LGE tüm serileri(2024 model)
ama 2023 den G3 de OK dir
tüm seriler aslında OK dir hele ki hala kafasında "LCD" almak olan varsa boşuna LCD filan düşünmesin
bu seriler de OLED olarak OK dir

++

A Aykut
hocam Tuneri sormuşsun ama inan hiç kullanmadım merak bile etmedim takıp görmek için

@Alfa Media
Pany OLED için geçen yazmıştım bahsettiğim arkadaşı arayacaksın
sana yakın sanırım yeri olmadı atlar gidersin

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
Ben yazmadım hocam mesajları karıştırdın herhalde :)
Elimdeki paneli uzun araştırmalarım sonucunda kendim seçerek almıştım.
yaw çok fazla eski forumdaşlar arıyorlar karıştırıyorum artık,mail leri de bu arada biraz
boşladım,daha çokm benim çok eski Pany ve Pio PDP kullanıcılarıdır bunlar kıramıyorum

2021 model LGE 9x serisi,şu anda 2024 de olmamıza rağmen piyasanın tek en iyi miniLED panelidir:ok:ok
LCD ler içinde
kıymetini bil,birileri LGE yok miniLED yok IPS filan diyorsa ittir et gitsinler!

A Çevrimdışı

atlas07 

Aktif Üye
7 Kas 2021
116
38
Paneli LG'den aldıklarını ve üzerine Arçelik'in kendi yazılımını uyguladığını biliyoruz sadece. Tabi kullandıkları panelin üretimi hangi yıla ve hangi LG modeline ait onu bilmiyorum. Direkt olarak tavsiye edebilmek mümkün değil.

Akşamdan akşama kullanımda bir sorun olmaz. Film için alacaksanız çok iyi. Oyun için alacaksanız uzak durun. Akşamları kullanacağınızı belirtmişsiniz fakat odanın çok aydınlık olmaması gerekir. Çünkü çok parlak bir panel olduğunu sanmıyorum ki Oled'ler zaten parlaklık olarak çok zayıf oluyorlar, son modeller hariç.
Teşekkür ederim yanıt verdiğiniz için peki maç izleme senaryosu için de uygun mudur yoksa oyun gibi maç izlemek içinde uygun değil midir?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,571
40
Teşekkür ederim yanıt verdiğiniz için peki maç izleme senaryosu için de uygun mudur yoksa oyun gibi maç izlemek içinde uygun değil midir?
Oyun için önermememin sebebi 120 hz olmamasıydı. Oled olunca insan VRR arıyor, 120 hz arıyor. Maç izlerken hiç bir sorun yaşamazsınız, uygundur. Çünkü Oled'lerin tepkime süreleri çok hızlıdır, hızlı sahnelerde bulanıklık, hayalet görüntü gibi şeyler olmaz.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,364
@DemirNarlıbahçe

hocam o panelle dediğin seviyeler ayarı olmaz!
elindeki panel TV yaw,Monitör değildir

PC Monitörü olursa şayet 0-255 seçeceksin RGB4.4.4 de
aksi halde her şart da 16-235 olacaktır

ayarlardan RGB Limited 10-bit 4.4.4 16-235 olacaktır!
HDR Atuo da bırak

ancak bu ayarlar ile bir "Bluray" doğru resmi alamazsın hiç bir panel den Sony/Samsung
bile olsa!!
AppleBox da bunu veremez çünkü işi o değildir! bununla sadece stream de güzel iş yapabilirsin
o kadar

şimdi sen cihazların hepsini karıştırmışsın

Not;ancak burada bir sorun çıkabilir ki bana göre kesinlikle çıkıyor şöyleki içerik HDR ise
ve özellikle Bit-rate burada en önemli kriter dir ve çok yüksek ise o zaman HDR-Auto olmalıdır
ama genel de bit-rate ler hem Stream lerde hem de Rip lerde önce resme bakacaksın
şayet washed-out varsa tam doğru resim yine vermeyecektir Baclit ayarlasını kısarsan da
fazla düzeltmez ve zaten düşük olan Contrast sebebiyle detaylar da falso yapacaktır!!!

not;Contrast oranı da ayrıca 5.000;1 filan değildir o dynamic On-Off değeridir yahu
ANSI de ciddi düşer ve devamlı çalışmada en fazla 2200/2600;1 gibi oluyor

yani baclit ayarını düşürmek sadece resmi(renklerin doğru basılması) bozduğu gibi
sahneyi de karartacaktır çünkü bu panellerin contrast oranları hala çok kötü(OLED hariç)
düşük dür,PJ gibi olmaz(HiEnd ya da tam pro bir PJ gibi) hatta bizim eskinin Pany ve Pio
gibi asla olamazlar!

sonuç olarak 16-235 TV ler de doğru değerdir:ok siyah seviyesi de o zaman düşer(iyi anlamında tabiki!)
0.005 gibi veya ...4 gibi olur ama bazı üreticilerin bilgilerinde sallama 0.0005 diye sallıyorlar yaw
ülen bu değer olsa olsa PDP de olur hatta Pany de bile olmaz Pio da oluyor sadece ya da iyi bir Pro.PJ
de bile çok zor!

Black 0.00000 diye görürsen bilki sallamadır yaw:haha1
infinite filan da olmaz bu da küllüm yalandır OLED de bile olmuyor!
takılma bunlara şimdi hocam üreticiler yalan dolan veriyor bunları yiyen de yiyor
ama ben tokum bunlara!

OLED de gök yüzüne bak anlarsın manzaranın "doğruluğnu"!!
LCD ler de hiç bakma ama
OLED bile "yalnış" gerisini sen anla

o zaman 0.0000 bilmem ne demek de bir işe yaramıyor

benim en az 25 senelik tecrübemle Black 0.005 veya 4 en güzel doğru CR değerini veriyor
bu değer 0.002/3 ise sadece PDP lerde vardır hatta Pio da 2007/8/9 larda biraz daha düşük çıkıyor:ok

OLED de ise ve FALD denen günümüz çakma LCD modellerinde ise bu değer ölçümlerde çok daha düşük çıkıyor
ama bu iyi değil tam tersine kap kara yapıyor baclit değerlerini fon lar sıfır oluyor
halbuki gerçek hayat da veya çekimler de bu renk "lacivert" tonları dır!
örneğin gece çekimlerinde kapkara gökyüzü vardır ama gerçek hayat da bu ton "Lacivert" dir yaw

ahkam kesenler de siyah konusunda ne diyor "siyahlar süper" siyah süper ama manzara aslında siyah değil ulan:haha1

bahsettiğin FALD olayında bunu Sharp hariç tek bir beceren hala çıkamadı gitti!
eski FALD Tosh lar bile en iyi olsa da bir Sharp FALD ı değil hiç birisi!

++

NEC ve Sharp Monitörleri bir ara sanırım Maslak da bir şirket vardı 10/15 sene evvel ama
onlar uzun zaman ithal etmişlerdi bunları ancak bunlar NTSC idi,bazılarına PAL decoder/converter da takıyorlardı
(Color standard) her ebat özel ithal ile getiriyorlardı ama Araba parasına tabiki:hihi
Bunlar Prof.en gelişmiş cihalardır hala NEC lerinde VA olanları zaten Sharp panel dir!!
S-IPS leri ise LGD nin özel üretimleridir EIZO un bazı serileri gibi

Koray beyi tanıyorsun bu konu hk. bilgisi vardır onu aramalısın

++

W Çevrimdışı

waves

Yeni Üye
25 Eyl 2021
7
26
Merhabalar, Techwood 43tec9700u modelinin panel, anakart bilgisini öğrenebilir miyim?
Hepsiburada indirimiyle 9 bine geliyor. Bu tv sizce alınır mı? Ve acaba neden vsoutlet adıyla satılıyor. Teşhir ürünü vs. değildir umarım. Şimdiden teşekkürler.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,790
Merhabalar, Techwood 43tec9700u modelinin panel, anakart bilgisini öğrenebilir miyim?
Hepsiburada indirimiyle 9 bine geliyor. Bu tv sizce alınır mı? Ve acaba neden vsoutlet adıyla satılıyor. Teşhir ürünü vs. değildir umarım. Şimdiden teşekkürler.

Outlet ismi var. Teşhir müşteriden dönen ürünleri sifirliyip satiyorlardir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,196
65
Outlet ismi var. Teşhir müşteriden dönen ürünleri sifirliyip satiyorlardir.
Bizim burada mağazası var ,bir keresinde sorduğumda "abi bunlar ihraç fazlası ürünler" denmişti, Genelde vestelin farklı markaları var,ürün listesinde :ok Tabii onarıma girmiş ürünler de olabilir, bir ara tekrar gideceğiz hanımla,o zaman sorarım :ok

K Çevrimdışı

kasvagor

Yeni Üye
9 Eyl 2024
2
32
Merhaba, 50 bin bütçe ile 75 inç tv arayışına girdim. Daha çok dizi film için. Elimde 55Q95t var ayrıca oyun için kullandığım. Bu nedenle yeni cihazda çok oyun özelliği aramıyorum.

Gönül Samsung istiyor tabi ama, bu bütçelere çıkabileceğim en üst model Q60D olabiliyor. TCL tarafında C645, indirim yakalarsam C745.
LG tarafını ise hiç bilmiyorum ama öneriniz varsa alırım.

Tavsiyelerinizi alırım arkadaşlar.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,571
40
Bütçeniz dahilinde alabileceğiniz en iyi tv TCL C745 diye düşünüyorum. Haricinde 50.000'e 75'' hayal gibi olur.

Geri
Üst Alt