albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
erkut bey

hocam açık yazayım ama Pany 60ZT PDP den sonra bugün hiç bir panel seni kesmez
zira bahsettiğin içeriklerin bir kere hepsi HD-720/1080
Bluray de aynen böyle ve özellikle FILM ler de çok ciddi ararsın!

milletin HDR/UHD/DV v.s takıntısı olsa bile kaç kişi gün boyu bunları
izliyorki? kanallar 4k diye paso 1080i veriyorlar!!(çoğu böyle)
bit-rate ler inanılmaz düşüyor(TRT-4K dahil buna ki herifler aslında yüksek
bit-rate veriyorlar yine de bence ciddi düşük!

Sony demişsin ama bunlar TR den gitti sanırım biliyorsun bir kaç senedir
Sony yok,sadece bir kaç eski senin de bildiiğin bazı kişiler Almanya da
getirip kullanıyorlar(K/L serilerini)ancak Garanti v.s yoktur! biraz macera
olur zira Sony ler 3/4 sene sonra Servisin kapısını çalarlar!

not;sanırım erkan beyi tanırsın TF den eski Pio cu,o geçenlerde ABD den
Sony 65" Master-9 getirdi,henüz kurulmadı Tuner devre dışı tabiki
ama zaten Tuner le filan işi yok onun,Power işini hallettik,kurulum içinde
kendisini bekliyoruz,bu panel "LCD" olarak en iyisi daha iyisi şimdilik yok

şu anda benim bir kaç listeme attığım paneller var yani izleme listemde

ilk sırada Philips 9009 serisi var 2024 model
ikinci sırada yine Philips 9308 var(9008 değil ama!)2023 model
üçüncü sırada ise sadece "izleme" listesi olarak TCL T8B vardır 2024 model

ancak ben TCL i hiç kimseye tavsiye etmem ve sanırım bu T8B de 2023 model
C745 muadili gibi hatta aynısı herifler bu sene seri kod larında oynmama yaparak
bu şekilde satacaklar C745/845/855 v.s bunlar yaramaz
ancak daha öncede yazmıştım 9xx serileri oldukça iyi 2 tane de burada Rus lara
kurmuştum yani bende geçer not aldılar diğer tüm TCL yaramaz,çok ucuz olursa belki
birileri alabilir hepsi o kadar
9x serileri TR de olması gereken yerden satılmıyor acaip pahalı!!

2024 olarak ABD deki serisi QM leri Avrupaya sürdüler bunlarda şimdilik iyi yorum alıyor
TR için bilmiyorum
bu arada 75C935 70/75 kağıt
peki değermi,kesinlikle "değmez"
hem TCL hem de o para bence olmaz
9x serileri kullanıcı açısından çok güzel ve iyi bir panel ama para kesinlikle
etmez!!
sen en iyisi TCL i unut kardeşim

o paraya OLED alınıyor veya biraz daha fazlasına ama "değer"!
birisi LCD ve çok pahalı diğeri OLED ama hem en iyisi hem en yenisi
ayrıca neden LCD dedin onuda anlamadım yaw ne işin var ya LCD de
sen PDP ci adamsın OLED yakışır sana bu saatden sonra

mail de vermiştim geçen LGE OLED bilgilerini onları incele bence LCD dediğin
gebermiş bir teknolojiye para bağlamak dır şayet böyle yüksek meblağlar da
söz konusu ise direk OLED yaw++

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
44
33
merhabalar, 50bin civarı alınabilecek en iyi TV hangisidir? 65" boyutunda. biliyorum plazma gibi olmayacak ama siyahları mavimsi grimsi olmasın karanlıkta izlerken yoksa film falan izleyemiyorum keyfim kaçıyor. oledlerde yanık oluyormuş, miniled sanırım en ideali şuan için ama bir sürü var qned, qd led bilmem ne led...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
merhabalar, 50bin civarı alınabilecek en iyi TV hangisidir? 65" boyutunda. biliyorum plazma gibi olmayacak ama siyahları mavimsi grimsi olmasın karanlıkta izlerken yoksa film falan izleyemiyorum keyfim kaçıyor. oledlerde yanık oluyormuş, miniled sanırım en ideali şuan için ama bir sürü var qned, qd led bilmem ne led...
Merhaba.

Yoğun kullanım yoksa OLED yanmaz ve en iyi siyahları OLED verir. Yani akşamdan akşama film izlemek ile bir şey olmaz. Lakin 50.000 TL'ye 65'' OLED yok.

Bütçeniz dahilinde alabileceğiniz en iyi tv Samsung 65Q80D. Üzerine 3-4.000 eklemeniz gerekebilir. Daha ucuza varsa geçen senenin modeli olan Q80C de düşünebilirsiniz.

Alternatif olarak 44.000 TL'ye TCL C755,

Veya bir önceki yılın modeli olan TCL C745 bakabilirsiniz,

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
44
33
Merhaba.

Yoğun kullanım yoksa OLED yanmaz ve en iyi siyahları OLED verir. Yani akşamdan akşama film izlemek ile bir şey olmaz. Lakin 50.000 TL'ye 65'' OLED yok.

Bütçeniz dahilinde alabileceğiniz en iyi tv Samsung 65Q80D. Üzerine 3-4.000 eklemeniz gerekebilir. Daha ucuza varsa geçen senenin modeli olan Q80C de düşünebilirsiniz.

Alternatif olarak 44.000 TL'ye TCL C755,

Veya bir önceki yılın modeli olan TCL C745 bakabilirsiniz,
yoğun kullanım nedir tam olarak bilmiyorum fakat bilgisayara bağlanacak. kullanmasam bile açık bırakabiliyorum bazen. ekranda aynı görüntü uzun süre kalınca yanık oluşuyor diye biliyorum. o kadar para verip bu riskle kullanmak istemem.

samsung memnun eder mi, renklerini hiç sevmezdim eskiden. biyerlerde sony tvler satılıyorken samsungu düşünmek bana hiç iyi hissettirmiyor. samsung tizen birde...

tcl olabilir ben de onu ilk sıraya koymuştum ama kimse önermiyor...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
yoğun kullanım nedir tam olarak bilmiyorum fakat bilgisayara bağlanacak. kullanmasam bile açık bırakabiliyorum bazen. ekranda aynı görüntü uzun süre kalınca yanık oluşuyor diye biliyorum. o kadar para verip bu riskle kullanmak istemem.
Kullanım senaryonuzu yazmadığınız için sadece akşamları film izlemek için kullanacaksınız diye düşünmüştüm. Yine kolay kolay yanık oluşmaz, açık bıraksanız da ekran koruyucu devreye girer ama uzun süre statik görüntüye maruz kalırsa risk yok diyemem.

samsung memnun eder mi, renklerini hiç sevmezdim eskiden. biyerlerde sony tvler satılıyorken samsungu düşünmek bana hiç iyi hissettirmiyor. samsung tizen birde...
Ben de Sony kullanıyorum ve bu markayı çok severim ama ne yazık ki artık Türkiye'de satılmıyor. Olsa da Sony pahalı olurdu, 50.000 TL'ye 65'' üst seri Sony bulamazdık.

Samsung, TCL'den teknik olarak daha iyi ama karar size kalmış. Mağazada her 2 markaya da bakın diyeceğim ama aydınlık ortamda ne kadar karar verebilirsiniz bilmiyorum.

B Çevrimdışı

beray

Yeni Üye
15 Tem 2020
11
39

Philips 65PML9008 düşünebilirsin. Hem miniled hem oldukca başarılı.

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
44
33
Kullanım senaryonuzu yazmadığınız için sadece akşamları film izlemek için kullanacaksınız diye düşünmüştüm. Yine kolay kolay yanık oluşmaz, açık bıraksanız da ekran koruyucu devreye girer ama uzun süre statik görüntüye maruz kalırsa risk yok diyemem.

Ben de Sony kullanıyorum ve bu markayı çok severim ama ne yazık ki artık Türkiye'de satılmıyor. Olsa da Sony pahalı olurdu, 50.000 TL'ye 65'' üst seri Sony bulamazdık.

Samsung, TCL'den teknik olarak daha iyi ama karar size kalmış. Mağazada her 2 markaya da bakın diyeceğim ama aydınlık ortamda ne kadar karar verebilirsiniz bilmiyorum.
film izliyorum ama o da her zaman değil. genelde akşamları bilgisayardan haberlere, forumlara falan bakıyorum bilgisayar bağlı şekilde uzaktan. güzel film çıktığında da bluray olarak izlerim. netflix falan işim yok. oyun da çok nadir. güzel oyun çıkarsa bakarım bi yarım saat falan. burdaki önemli olan şey uzun yıllar sorun çıkarmaması.

mağazadan dediğin gibi ışıklar açıkken anlaşılmıyor. siyahları kötü olan tvye bile ışık vurunca güzel görünüyor.

Philips 65PML9008 düşünebilirsin. Hem miniled hem oldukca başarılı.
siz bunu mu kullanıyorsunuz?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
film izliyorum ama o da her zaman değil. genelde akşamları bilgisayardan haberlere, forumlara falan bakıyorum bilgisayar bağlı şekilde uzaktan. güzel film çıktığında da bluray olarak izlerim. netflix falan işim yok. oyun da çok nadir. güzel oyun çıkarsa bakarım bi yarım saat falan. burdaki önemli olan şey uzun yıllar sorun çıkarmaması.

mağazadan dediğin gibi ışıklar açıkken anlaşılmıyor. siyahları kötü olan tvye bile ışık vurunca güzel görünüyor.

Benim önerilerim yukarıdaki gibi, Samsung veya TCL.

PML9308 IPS de gelebilir. IPS gelirse siyahlar canınızı sıkar. Bir de Philips tv'ler iki ucu keskin bıçak. İyisi denk gelirse memnun kalırsınız, sorun yaşarsanız servisi süründürür.

K Çevrimdışı

kaptraew

Yeni Üye
10 Eyl 2024
1
23
Max 20k bütçe var 1-2k belki artabilir eğer kesin al derseniz. 55 inch+ olmalı ve QLED. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ev için genelde kanal arada bir de YT,netflix falan kullanilir. Yani android olmasina pek gerek yok. Simdiden teşekkürler.
Samurai Samurai

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

beray

Yeni Üye
15 Tem 2020
11
39

siz bunu mu kullanıyorsunuz?

75PML9008 kullanıyorum. Gayet başarılı. Bir önceki Tv im Sony idi yanlız sony tv Türkiyeden çekildi. Seçeneklere baktığımızda bana göre alınacak kalitede ki tv TPV yani philips çok iyi. Aksine tam olarak ıps denilemez pml serisinin panel yapısı Boe Ads-ıps dir. Siyah seviyesi oldukca iyi bununla beraber bölgesel karartma sayesinde tamamen başarılı.

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
44
33
Benim önerilerim yukarıdaki gibi, Samsung veya TCL.

PML9308 IPS de gelebilir. IPS gelirse siyahlar canınızı sıkar. Bir de Philips tv'ler iki ucu keskin bıçak. İyisi denk gelirse memnun kalırsınız, sorun yaşarsanız servisi süründürür.
philips ile ilgili malzeme ve işçilik kalitesizliği ile ilgili şikayetler görmüştüm bu yüzden hiç düşünmemiştim ama seçenekler az gibi, bu yüzden listeye ekledim.

75PML9008 kullanıyorum. Gayet başarılı. Bir önceki Tv im Sony idi yanlız sony tv Türkiyeden çekildi. Seçeneklere baktığımızda bana göre alınacak kalitede ki tv TPV yani philips çok iyi. Aksine tam olarak ıps denilemez pml serisinin panel yapısı Boe Ads-ıps dir. Siyah seviyesi oldukca iyi bununla beraber bölgesel karartma sayesinde tamamen başarılı.
birde bunun 9009 olanı var. sadece 144hz farkı var sanırım.. karanlıkta siyahlar derin mi? ve micro dimming açıkken karanlık sahnelerde beyaz altyazı geldiğinde parlaklıkta sorun oluyor mu?

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Beyler TCL panelleri unutun sürekli alternatif olarak öne sürülse bile her şeyiyle sorunları
çok fazladır!

yazılım
donamım
genel çalışma
nokta hareketli değerleri(çoğu yalan dolan katalog verileridir)
servis+MH

kısaca tüm markalar sıkıntılı olsada TCL bu konuda açık ara 1.numaradır

ANCAK paraya kıyıp 9xx serisi alırsanız bunların bir kısmı sorun olmaz!
kurduğum bir kaç 9xx serisi oldu,benim gibi kıl birisi beğendiğine göre herkes kesin
beğenir diyoruma,ama bu sadece direk 9x serisi içnidir diğerlerini ben adlarını bile almam
üstelik Avrupada/USA en ucuz panel TCL ama TR de nerdeyse en pahalısı

9x serisi çok güzel ama o paralara yaklaşık OLED varken neden TCL gibi bir marka alınsın?
ya da direk Samsung alın

milleti yalan/yalnış bir TCL TV lere sankim yönlendirme yapılıyor gibi geliyor bana!
ama fiyatı çok ucuz yani tatlı rakamlara filan olsa amenna diyeceğim yani USA/Avrpada böyle
satılan bir marka TR de Philips/Samsung/LGE parasına satılıyorsa burada bir sorun var demek dir!

Avrupa/USA "ucuz" diye alınan markalar

TCL
HiSense
Vizio
Mi

TR de sadece şimdilik TCL var ve herifler kendilerini Sony veya Samsung gibi sanıyor
ona göre fiyat çekiyor

uzak durun bu markadan ama illa alacağım diyen adam olursa o zaman ucuz tatlı rakamlara bulursanız
alın

Not;bu sene 2024 model T serisi çıktı(8 den bahsediyorm) sanırım C745 muadili olabilir ve sürpriz yapabilir
diye yazmıştım

T8B kodu 55 ve üstü var galiba çok yeni çıktı ama fiyatı bana göre acı,sizi bilemem
yabancı forumlara ve Alman testlerine filan bakın derim,bizim forumlara takılmayın bu konuda!

TCL 9xx ların yanında belki bu seri alternetif olabilir

++

TPV Philips

9008 ADS-ips panel dir,contrast/black sadece biraz düşük dür ama iyi bir ayarla bu negatif durum tolere edilebiliyor
miniLED çok fazla bir artı sağlamıyor şimdiki yapısıyla panellere ama hiç yok dan iyidir

Piyasada çok fazla IPS var ama bunların için de en iyi ve doğru alternatif 9008 dir

katalog verileri doğrudur,örneğin TCL gibi palavra/sallama verileri yoktur yani neyse o dur!

ama tek sorn IPS lerin baclit sorunu oluyor,bu da paneli izlerken işkenceye dönüşüyor,bulutlanma,homojernite bozukluğu
DSE v.s her türlü sıkıntı çıkıyor ve herifler bunu "normal" kabul ediyor,bence işin bok tarafı işte bu dur

TPV de TCL gibi sıkıntılı bir üreticidir,TR yapılanması bana göre hala sıkıntılı,OLED ler de bile sorun çıkarıyorlar
onun için ben de TR de sadece LGE OLED aldırıyorum,Philips 9x serisi OLED ler çok çok iyi ama Servis durumları
sakat ve hiç güvenmiyorum,LGE ise bu konuda kesinlikle en iyisi(ama kullanıcı hataları hariç tabiki,zira çok fazla
olmasa bile kullancılar da hata yapıyorlar,herkes için değildir bu OLED paneller)

9008 yerine 9308 ler hepsi VA paneldir:ok
bunlar 2023 modeldir ama hala bulunuyor yakında bitebilir fiyatlarıda fena sayılmazlar

Resim kalitesi piyasanın en iyisidir Philips tamamı böyledir ama vivid veya çok canlı sature aşırı yüksek ışıklı
v.s gibi natural dan uzak resim seviyorsanız Philips leri direk eleyin yenine TCL alabilirsiniz o zaman daha doğru
tercih ise Samsung da olabilir 85/90 serileri gibi pahalı ama hepsinden biraz daha iyidir

9009 lar bu sene VA dır 144Hz ise işin marketing kısmıdır!! yani bunu yemeyin
TCL de var ama yine yemeyin

XBox/PS5 kullanıyorsanız belki onda bile farkedemezsiniz,yani 144Hz takılmayın sakın buna

Philips ler her şart da her seviyede "Motion" olarak en iyisi dir,Sony/Samy/TCL v.s dahil en iyisi
Philips dir!
ister 50Hz lik ister 100Hz lik panelleri olsun bu konuda kesinlikle en iyisidir:ok

ANCAK burada bir arkadaş var,bu kişi PDP ci gördüğüm kadarıyla ve bazı sorduğu sorular için cevabım olumsuz olacaktır
doğal olarak yani Pio veya Pany PDP kullanmış bir adam ne aradığını veya neyin ne olduğunu en iyi bilen adamdır!

o derin siyah çalışması cart-curt olayları filan olmaz kardeşim LCD ler de! bunu unut bir kere
ya da siyah sahnelerin doğru çalışması yine olamaz LCD ler de,kapkara sahne görürsün ve işi bilmiyorsan
""yaw siyahlar amma süpermiş"" arkadaş dersin,ama Pany/Pio cu adam ülen bu ne biçim siyah çalışması der hemen

OLED ler de dahil buna!! siyahlar süper,sadece süper ama detay çalışması bir PDP gibi değildir,kimse dalgaya düşmesin
sonra OLED aldrırıyorsun diye bana cart-curt etmesin,dünya kadar kişiye aldırdım ama hep bu uyarıları yapıyorum
çünkü bunların hemen hepsi eski Pany/Pio PDP kullanan adamlar yani işi bilen kişilerdir!

sonuç olarak Natural resim+siyah sahnelerin çalışmasını iyi bilenler için değil LCD OLED bile zor olur yaw

örneğin bir PDP ye bağlayın Bluray cihazını bir de LCD ye bağlayın,bazı LCD ler ağlıyor!
OLED yine kurtarıyor ama LCD ler başta Sony olmak üzere bu sefer de 24fps de falso yapıyorlar!

24fps ler hala LCD lerde sorun(4k olanlarda) Bluray bağlayınca sıkıntı çıkıyor Philips dahil Sony dahil

not;24fps data gelirse ayarlardan varsa şu seçenek direk buna çeviriniz; "23.976hz" o zaman düzelir

ext.cihaz varsa o zaman panelden değilde o cihazdan 23.976 yapın

Motion ayarını ellemeyin OFF yapın!!

Blooming tarzı ışık hüzmeleri v.s her panel de oluyor PDP gibi değildir yine bu olay
ayrıca penelin Backlight/Bright ayarını düşüreceksiniz Contrast da biraz indireceksiniz

panel miniLED olması bir şeyi değiştirmiyor hatta bana göre teknik olarak biraz bozuyor
ben bu konuda en iyi yine de kötünün iyisi olarak Philips diyorum

144Hz/miniLED/yok şu kadar NIT değeri v.s bunların çoğu "marketing" dir

keşke herşey kataloglarda reklamlarda v.s yazdığı gibi olsaydı yaw

++

eski PDP ci dostlarım için LCD tavsiyesi(bugün için listem)

1-9009(ama biraz şüphelerim var)
2-9808(sorunsuz bir 9008 de olabilir ama nasıl çıkacak emin olamıyoruz)
3-izleme de olan TCL T8B serisi(bunda ise çok ciddi şüphelerim var)

Samsung/TCL 9x serisi takibimde değildir çünkü aşırı pahalılar,o parayı OLED e veririm ancak

OLED TR için direk LGE alternatif de Philips 8/9 serileri
++

M Çevrimdışı

mister

Yeni Üye
14 Haz 2022
44
33
Beyler TCL panelleri unutun sürekli alternatif olarak öne sürülse bile her şeyiyle sorunları
çok fazladır!

yazılım
donamım
genel çalışma
nokta hareketli değerleri(çoğu yalan dolan katalog verileridir)
servis+MH

kısaca tüm markalar sıkıntılı olsada TCL bu konuda açık ara 1.numaradır

ANCAK paraya kıyıp 9xx serisi alırsanız bunların bir kısmı sorun olmaz!
kurduğum bir kaç 9xx serisi oldu,benim gibi kıl birisi beğendiğine göre herkes kesin
beğenir diyoruma,ama bu sadece direk 9x serisi içnidir diğerlerini ben adlarını bile almam
üstelik Avrupada/USA en ucuz panel TCL ama TR de nerdeyse en pahalısı

9x serisi çok güzel ama o paralara yaklaşık OLED varken neden TCL gibi bir marka alınsın?
ya da direk Samsung alın

milleti yalan/yalnış bir TCL TV lere sankim yönlendirme yapılıyor gibi geliyor bana!
ama fiyatı çok ucuz yani tatlı rakamlara filan olsa amenna diyeceğim yani USA/Avrpada böyle
satılan bir marka TR de Philips/Samsung/LGE parasına satılıyorsa burada bir sorun var demek dir!

Avrupa/USA "ucuz" diye alınan markalar

TCL
HiSense
Vizio
Mi

TR de sadece şimdilik TCL var ve herifler kendilerini Sony veya Samsung gibi sanıyor
ona göre fiyat çekiyor

uzak durun bu markadan ama illa alacağım diyen adam olursa o zaman ucuz tatlı rakamlara bulursanız
alın

Not;bu sene 2024 model T serisi çıktı(8 den bahsediyorm) sanırım C745 muadili olabilir ve sürpriz yapabilir
diye yazmıştım

T8B kodu 55 ve üstü var galiba çok yeni çıktı ama fiyatı bana göre acı,sizi bilemem
yabancı forumlara ve Alman testlerine filan bakın derim,bizim forumlara takılmayın bu konuda!

TCL 9xx ların yanında belki bu seri alternetif olabilir

++

TPV Philips

9008 ADS-ips panel dir,contrast/black sadece biraz düşük dür ama iyi bir ayarla bu negatif durum tolere edilebiliyor
miniLED çok fazla bir artı sağlamıyor şimdiki yapısıyla panellere ama hiç yok dan iyidir

Piyasada çok fazla IPS var ama bunların için de en iyi ve doğru alternatif 9008 dir

katalog verileri doğrudur,örneğin TCL gibi palavra/sallama verileri yoktur yani neyse o dur!

ama tek sorn IPS lerin baclit sorunu oluyor,bu da paneli izlerken işkenceye dönüşüyor,bulutlanma,homojernite bozukluğu
DSE v.s her türlü sıkıntı çıkıyor ve herifler bunu "normal" kabul ediyor,bence işin bok tarafı işte bu dur

TPV de TCL gibi sıkıntılı bir üreticidir,TR yapılanması bana göre hala sıkıntılı,OLED ler de bile sorun çıkarıyorlar
onun için ben de TR de sadece LGE OLED aldırıyorum,Philips 9x serisi OLED ler çok çok iyi ama Servis durumları
sakat ve hiç güvenmiyorum,LGE ise bu konuda kesinlikle en iyisi(ama kullanıcı hataları hariç tabiki,zira çok fazla
olmasa bile kullancılar da hata yapıyorlar,herkes için değildir bu OLED paneller)

9008 yerine 9308 ler hepsi VA paneldir:ok
bunlar 2023 modeldir ama hala bulunuyor yakında bitebilir fiyatlarıda fena sayılmazlar

Resim kalitesi piyasanın en iyisidir Philips tamamı böyledir ama vivid veya çok canlı sature aşırı yüksek ışıklı
v.s gibi natural dan uzak resim seviyorsanız Philips leri direk eleyin yenine TCL alabilirsiniz o zaman daha doğru
tercih ise Samsung da olabilir 85/90 serileri gibi pahalı ama hepsinden biraz daha iyidir

9009 lar bu sene VA dır 144Hz ise işin marketing kısmıdır!! yani bunu yemeyin
TCL de var ama yine yemeyin

XBox/PS5 kullanıyorsanız belki onda bile farkedemezsiniz,yani 144Hz takılmayın sakın buna

Philips ler her şart da her seviyede "Motion" olarak en iyisi dir,Sony/Samy/TCL v.s dahil en iyisi
Philips dir!
ister 50Hz lik ister 100Hz lik panelleri olsun bu konuda kesinlikle en iyisidir:ok

ANCAK burada bir arkadaş var,bu kişi PDP ci gördüğüm kadarıyla ve bazı sorduğu sorular için cevabım olumsuz olacaktır
doğal olarak yani Pio veya Pany PDP kullanmış bir adam ne aradığını veya neyin ne olduğunu en iyi bilen adamdır!

o derin siyah çalışması cart-curt olayları filan olmaz kardeşim LCD ler de! bunu unut bir kere
ya da siyah sahnelerin doğru çalışması yine olamaz LCD ler de,kapkara sahne görürsün ve işi bilmiyorsan
""yaw siyahlar amma süpermiş"" arkadaş dersin,ama Pany/Pio cu adam ülen bu ne biçim siyah çalışması der hemen

OLED ler de dahil buna!! siyahlar süper,sadece süper ama detay çalışması bir PDP gibi değildir,kimse dalgaya düşmesin
sonra OLED aldrırıyorsun diye bana cart-curt etmesin,dünya kadar kişiye aldırdım ama hep bu uyarıları yapıyorum
çünkü bunların hemen hepsi eski Pany/Pio PDP kullanan adamlar yani işi bilen kişilerdir!

sonuç olarak Natural resim+siyah sahnelerin çalışmasını iyi bilenler için değil LCD OLED bile zor olur yaw

örneğin bir PDP ye bağlayın Bluray cihazını bir de LCD ye bağlayın,bazı LCD ler ağlıyor!
OLED yine kurtarıyor ama LCD ler başta Sony olmak üzere bu sefer de 24fps de falso yapıyorlar!

24fps ler hala LCD lerde sorun(4k olanlarda) Bluray bağlayınca sıkıntı çıkıyor Philips dahil Sony dahil

not;24fps data gelirse ayarlardan varsa şu seçenek direk buna çeviriniz; "23.976hz" o zaman düzelir

ext.cihaz varsa o zaman panelden değilde o cihazdan 23.976 yapın

Motion ayarını ellemeyin OFF yapın!!

Blooming tarzı ışık hüzmeleri v.s her panel de oluyor PDP gibi değildir yine bu olay
ayrıca penelin Backlight/Bright ayarını düşüreceksiniz Contrast da biraz indireceksiniz

panel miniLED olması bir şeyi değiştirmiyor hatta bana göre teknik olarak biraz bozuyor
ben bu konuda en iyi yine de kötünün iyisi olarak Philips diyorum

144Hz/miniLED/yok şu kadar NIT değeri v.s bunların çoğu "marketing" dir

keşke herşey kataloglarda reklamlarda v.s yazdığı gibi olsaydı yaw

++

eski PDP ci dostlarım için LCD tavsiyesi(bugün için listem)

1-9009(ama biraz şüphelerim var)
2-9808(sorunsuz bir 9008 de olabilir ama nasıl çıkacak emin olamıyoruz)
3-izleme de olan TCL T8B serisi(bunda ise çok ciddi şüphelerim var)

Samsung/TCL 9x serisi takibimde değildir çünkü aşırı pahalılar,o parayı OLED e veririm ancak

OLED TR için direk LGE alternatif de Philips 8/9 serileri
++
şöyle; 144hz ile bilgisayarı kullanırken film açtığında judder mi ne o olmuyor yani 23hz gibi çalışıyor. bidaha 23hz ayarlaman gerekmiyor. 120hzde de bu geçerli ama 144hz daha yüksek sonuçta. varsa böyle bir imkan değerlendiririm. muhtemelen overclock yapılıyordur ekrana 144hz için, panelin doğal yenileme hızı 120hzdir.

yani burda hangisi tatmin eder az çok anladınız olayı. 9009 şüphelerim var demişsin...

9008; 120hz, subwoofer yok, IDS+VA panel, titan os.
9009; 144hz, subwoofer yok, VA panel, titan os.
9308; 120hz, subwoofer var, VA panel, smart tvsi yok gibi, + 6000TL daha pahalı,

böyle bir tablo var. buradan ne çıkarmalıyız şimdi?

Geri
Üst Alt