B Çevrimdışı

BeratKeskin

Yeni Üye
6 Tem 2018
14
30
İzleme alışkanlığı olarak karar verebilirsin. Şu anda LCD ve oled arasındaki başlıca seçim bu oluyor. Oled in rafine görüntüsü kontrastı hareket netliği tartışılmaz. LCD lere göre
Anladım hocam. Sizin seçiminiz ne olur. 65 inch ve OLED olmayacak derseniz 50-60k arasına hangi cihazı alırsınız?
Aynı bütçe ile OLED olsun derseniz muhtemelen 55 inch olacak hangi modeli alırsınız?
Hem OLED hem 65 inch olsun derseniz 70k ya çıkarırsanız bütçenizi hangi modeli alırsınız hocam?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Anladım hocam. Sizin seçiminiz ne olur. 65 inch ve OLED olmayacak derseniz 50-60k arasına hangi cihazı alırsınız?
Aynı bütçe ile OLED olsun derseniz muhtemelen 55 inch olacak hangi modeli alırsınız?
Hem OLED hem 65 inch olsun derseniz 70k ya çıkarırsanız bütçenizi hangi modeli alırsınız hocam?
Philips LCD lerini elerim. Üst düzey mini LED i dahil , ucuz olmadığı sürece tercih etmem.
Ben TV yi akşamları izlediğim için. Gün boyu açmam. Sadece akşamları izlerim. Işık sorunum yok. Haber kanalı gibi statik ogeli yayinlarida pek izlemem.
Bu aliskanligama göre oled bana en uygun.
LG nin ve Samsung
C3
S90C
Listeme koyarım. Bunlardan birini alırdım

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,373
kardeş RTings palavra sitedir!
Para yerler ama "parasını verip alıyoruz panelleri" derler bu küllüm yalandır!
Samy den para yemiyorlar ama Sony den güzel para yiyorlar,yani burada hedefi biraz saptırmışsın:kiskis

OLED düşmanıdır bu site!! değerlerin bazıları çok genel olduğu için kıvıramazlar ama
yok ekran şöyle yanıyor yok böyle retention oluyor diye senelerdir yalan atıp duruyorlar!
sürekşi bir "CNN" ekran yanmasını millete yedirirler,ülen gavat bu paneli alıp da sürekli sabit/akan
yayınları kim izliyor:haha1
bir tane ibne kılıklı sefil vardı o gitti yerine bir kız geldi sadece sallıyorlar!

kısaca konu hk. bilgi sahibi veya prof. ya da genel panel bilgisi olanlar böyle Sitelerle artık
alay ediyorlar!

Ben son 5 senedir dünyanın Oled panelini aldırdım insanlara! 2 kişi hariç ki bunların da gerekçelerini
yazmıştım hiç bana dönen olmadı! eski Pio PDP lerin oranına yakın dönmeler oluyor sadece!
TF/DH gi,bi iktirik forumara takılırsan seni yolsa çevirirler,bak uyarayım kardeşim

++
OLED panel alacaksın ama bunun kurallarına riayet edeceksin bu kadar basit,yani atla deve değil
50/60 kağıt ülen bu para LCD ye filan verilmez şaşırmayın ya da daha büyük ekran LCD lere hiç verilmez

ama ben kural sevmem ona buna dikkat etmem basar gaza giderim diyorsan o zaman senin işin OLED le olamaz
bu kadar basit!

Ayrıca ne TCL markası yaw buna para vermek şayet beleş rakama gibi olursa OK dir
845 palavra nın allahıdır! 745 deki değerler resim kalitesi olarak çok daha "doğrudur"
ben bir kaç tane 805/855 kurdum yine bildiğin palavra,zaten adam Sony 65" 90K serisinin üstüne
gidip TCL 855 almış:haha1
1 ay sonra ise geri gönderdi bir arkadaşına yerine gisip ona LGE den 65G3 aldık şimdi bir Sony ye bakıyor bir de
G3 panele!

ama illa daha ucuz yollu olmalı dersen ve illa da TCL olur dersen 745 o zaman doğru tercih olur!
ama ucuz yollu olursa,montaj hataları en yüksek bunlarda,teknik kalite kötü(her seviyesinde)yazılımları sıkıntılı
A dan Z ye her yeri falso bu markanın yaw uzak durun TCL den

not;TCL den en üst 9xx serileri OK dir sadece:ok

++

Samy 85C/D iyidir ama fiyatına göre mal kesinlikle değildir!
90x serisi de öyle ben bu rakamları bu saat den sonra LCD lere gömmem!
Samy olacaksa yine de 85/90 OK dir+

TPV de 8808/9308 tavsiye etmem! ama ucuz yollu ve tatlı rakamlara alınırsa o zaman OK dir
TPV den çoğu 65" leri VA geliyor buna dikkat edin yoksa ips/ADS gelir nomalde
bilenine anlayanına "gider" sadece bu paneller! yoksa uzak durun örneğin ben de arıyorum beleş
fiyata bunlardan olursa! yani TPV tatlı fiyata alınır,TCL ben kapının önünden bile geçirmem
Samy her zaman alınabilir ama heriflerin üst seriler de fiyatları bana göre tam manyak

++

bir Not ekliyeyim herkes için;uyarın vatandaşları

biz buna Türkçe çakallık diyoruz

1-ilk çakalık gerçek mana da Sony den çıktı TV aleminde sonra hepsi çakal oldular
ne için;olmayan bir sistemi varmış gibi göstererek(donanımsal)

örneğin 4K Tv lerin ilk günleri(2012/13 dönemi)paneller aslında FHD idi ama teknik olarak bunu
yazılımla biraz aştılarsa da bu paneller 1080p idi!!

2-sonra 3D paneller çıktı yine 1980/2 idi gerçek de! insanlara yedirdiler bir güzel!

3-şimdiler de 2.1 donanımsal diyorlar çoğu palavra! en fazla 2.0a

3-şimdiler de en son çıkan "DLG"(dual line gate) bu da tam palavra beyler
panel aslında donanımsal harbi 60Hz dir(bu çakallığı en güzel ve çokça TCL yapıyor)
paneli satarken bazı yerler de 100/120 diye satıyorlar ama küllüm yalan be

60Hz>>>DLG hoop 120Hz oluveriyor

veya daha ilerisi ise 120Hz>>>> hooop 240Hz oluyor

144Hz lere hiç girmiyorum hemen hepsi yazılım düzeltmesi ya da aslında hiç yok
ama Katalog verilerinde reklamlarda v.s bolca var 144Hz
ya da TPV de HSR H bilmem neye hiç girmiyorum ama TPV bu işte en başarılı olanı laf aramız da
4- bunu şimdilik yazmıyorum,kısaca çakallık işleri hiç bitmiyor

Donanımlara bakıyorum adeta sürünüyor ama yazlımla uçuyor ama çakılıyor sonra!

not;ben bu çakallığın özellikle 144Hz veya DLG v.s işini 2021 de bir panelim vardı 50/8805 bunu dünyaca meşhur
yani kendi ifadesiyle ödüllü bir Gamer adama satmıştım!! herif Ukraynalı ve hala bizim burda oturuyor
herifin evinde son model Sony ve Samy paneller de var ama benden bunu almıştım PS4/5 için!
üstelik panel de 50Hz yani 50/60!!
anlatmştı bana örneklemeler ile olayı:kiskis

"yazılımları biz yapıyoruz" demişti bana! bunu ben biliyordum zaten hem Rus hem de Ukraynalı lar olarak
ama Ukrayna Team leri bu konuda en iyisi,Sony dahil bu markalara! herkese adres teslim yazılım yapıyor bu herifler
ama TPV için bana net cevap vermedi çünkü sadece TPV ye çalışmıyorlar zira kendileri yapıyormuş ki bence
çok başarılı oluyorlar bu konuda TPV bildiğim kadarıyla Alman/Polanya karışık bir ekibi var TPV nin!

++

o forumda böyle yazıyorlar yok Rtings de şöyle sonuçlar çıkmış v.s v.s diye kanmayın bu sallama veya marketing türü
bilgilgilere,ben işin en dibindeyim yaw,zaten kendim pro.ISF v.s olan birisiyim,ama bunları hiç yemiyorum:uyku
pazarın manyak büyüklüğü+insanların aşırı bilgisiz-bilinçsiz v.s olması+bir çok kişinin yalanyalnış dolduruşları ki
bunların da çoğu marketing türü işlerdir.... sonuç paranızı kapıyorlar!!

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Aslında 8808'i bazı mesajlarda görünce eklemiş bulundum. C845'in Q80D'den önde olmasına şaşırdım QN85C nin benzeri diye bazı mesajlarınızı görmüştüm bu yüzden.
Q80D Samsung'un amiral gemisi değil, C845 ise amiral gemi olarak değerlendirilebilir. Bir tanesi Full Array Led, 100 küsür karartma bölgesi var.

Diğeri ise 576 karartma bölgesine sahip Mini Led ve daha parlak. Samsung'un avantajı markadan kaynaklı daha iyi yerel karartma algoritması ve görüntü işleme özellikleri. Samsung ucuz olsaydı onu alın derdim ama TCL ucuzsa TCL alırım. Tabi ben 2K fazla vereyim almışken Samsung alayım da diyebilirsiniz, bu da gayet normal.

845'in bana göre en büyük falsosu blooming'in fazla olması, ışık kontrolü Samsung kadar iyi değil.

OLED olmasin ve 65 inch olsun dersek bu c845, q80d, pml9308 sıralaması en mantıklı sıralama mıdır yoksa sizlerin araya sıkıştıracağı model var mıdır?
Bu biraz kişisel tercihe bağlı. Benim sıralamam bu şekilde, diğer arkadaşların sıralaması farklı olabilir. Daha ucuza TCL 65C745 hatta yeni model 65C755 de mevcut. Veya risk almaya gerek yok deyip Q80D ile devam edebilirsiniz.

Burada karşılaştırma videoları var, bu kanalın incelemeleri güzel oluyor,
TCL C845 vs C755

C755 İnceleme Videosu
TCL C755 İnceleme

TCL vs Hisense
TCL C755 vs HISENSE U7N

@Samurai hocam LG dışına çıkma dedin ama spesifik ve etken bir sebebi var mıdır? Rtings kafamı kurcalıyor aslında
Konu Oled olunca bu işin atası LG diyorum ben. Samsung önermememin sebebi görüntü kalitesi değil, uzun vadede dayanıklılık konusu. Rtings'in yaptığı testlerde LG dışındaki panellerde yıpranma çok oluyor, daha önce paylaşmıştım.

Günde 18 saat kullanım ile 6 ay sonraki görüntü aşağıdaki gibi,
Soldaki LG G3 - Sağdaki Samsung S95C
Oled_6_Aycb3da1e9377113d4.jpg

Tamam, Samsung daha parlak görüntü veriyor ama sanki gaz ayarı fazla açılmış LPG gibi. Uzun vadede panel ömrünü kısaltıyor.

Şimdi, yukarıda paylaştığım teste şöyle itirazlar geliyor; işte test yapılırken canlı mod kullanılıyor, parlaklık sonuna kadar açılıyor diye. Tamam ama HDR film izlemek veya oyun oynamak istediğinizde zaten parlaklığın maksimumda olması lazım. Sahneye göre parlaklığı tv kendisi ayarlıyor. Yani gündüz sahnelerinin yoğunlukta olduğu filmlerde zaten parlaklık üst düzeyde oluyor.

Bir de siz ne kadar görüntüyü canlı moda alsanız da Oled cihazlar kısa bir süre sonra parlaklığı otomatik olarak kısıyor. Tam ekranda bir süre sonra parlaklık 150 nitlere kadar düşüyor.
C4_vs_QN85D_HDR951eae7c49b0f4df.jpg

İkinci itiraz da şu oluyor; ''Ben bilmem kaç tane kişiye Oled aldırdım ama hiç yanık olmadı veya hiç negatif geri dönüş gelmedi.'' İyi de ne zaman aldırdın ve o cihaz kaç saat kullanıldı ? Zaten çoğu Oled tv 3. yıldan sonra sıkıntı çıkarmaya başlıyor. Günde 3 saat kullanımda zaten bir şey olması mümkün değil, hele bir 5.000 saat kullanılsın cihaz ondan sonra bak.

Biraz uzun oldu ama, şöyle toparlamak isterim;
* Sadece akşamları kullanacaksanız ve ağırlıklı olarak film izleyecekseniz Oled alın.
* TV salonda kullanılacaksa; sabahları Müge anlı, öğlen çocuk için çizgi film, öğleden sonra dizi veya sırf odada ses olsun diye tv çalışacaksa... Yani kısacası gündüz saatleri tv genellikle açık olacak ve normal uydu kanalları izlenecekse Oled'den uzak durun. Alttan kayan yazılar ve üst köşelerdeki kanal logoları statik görüntü olduğu için tehlike.

* NOT: Film için Oled harika fakat gündüz için biraz karanlık kalabilir, karanlık ortam için mükemmel. Oyun için de bana karanlık gelmişti fakat o zaman bu kadar parlak Oled cihazlar yoktu. 3-4 yıl önce CX Oled kullanma deneyimim olmuştu, 2021 yılı olması lazım. Witcher oynadım ve bana çok karanlık gelmişti,

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,373
Şöyle bir bilgi aldım ve biraz araştırdım ve yaklaşık 3 ay dır zaten TCL/Avrupa bölümü bazı yeni modeller
(bana göre kesinlikle yeni değiller) piyasaya çok acilen sürdü ve ciddi ucuz Avrupada!

benim bahsedeceğim konu, TCL "T"6/7/8 serileridir ve bunlar güyya Avrupa için "Amazon Exclusive" olarak çıkmış ve
zaten yaklaşık 3 aydır da satılıyor bunlar orada!

"Exclusive" marka/seri-model eskiden beri zaten vardır çoğu Markalar da

T6 değil de 7 vasat 8 de premium olarak lanse edilmiş!
Amazon.com.tr göremedim,Avrupa amazon olarak da araştırma yapmadım,Avrupalı kullanıcılar oldukça
bilinçli ve mal dan da anlarla! T8B olarak geçen modeli bayağı iş yapar bulunmuş!

konu hk. ne teknik ne de yapısal v.s bilgim henüz yoktur,umarın palavra TCL hikayesi çıkmaz bu defa:hmm
kötü olan ise HiSense çok daha iyi ve her şartda daha başarılı olsa da herifler TR de yoklar!

sorun soruşturun özellikle bu T8B panelini sağa-sola;hoş kağıt üstü değerleri hep uçuyor ama
yinede dikkat edelim

bu arada yeni model diye çıkardıkları C655PRO yine tam palavra bir panel!! 745 yerine bunu gazlayacaklar galiba
755/855 ler de işler yine karışık ve dahi palavra!

S Çevrimdışı

solent

Yeni Üye
24 Kas 2018
5
32
Arkadaşlar bana 32 inç 4,5 bin civarında TV lazım epeyden puana göre almaya çalışıyorum ama en yüksek ve uygun puan alanın hiç rağbet almadığını farkettim

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,373
Ş şerif.

Hocam Wireworld bizim future da vardır diğer en üst segment kablolar
flat olanlara gerek yok,ayrıca duruma göre bağlantı esnasında yön sıkıntısı çıkıyor bunlar!
benim furure indirim sürem çoktan doldu bir ara bana %25 kadar disc. veriyorlardı:hoba1
şimdilerde ise TL nin rezil hali+G.V lerin geldiği nokta derken rakamlar ciddi uçtu

buradaki spec. bilgilerin hepsi %100 doğrudur!! yani neyse o dur,diğer çakma siteler
veya Çin li Ali veli gibi filan değildir

ben bunu seçtim sana;

Not;fiber-optic gerekmez! bunun için mesafe çok fazla olduğu zaman gereklidir örneğin 10m/20m hatta 100m gbi!
hatta 10m da bile gerekmez "marka" bir HDMI ile!
++

UHD-BD den önce bununla çıkıyorsun AVR ye,ilk etap da RAW seç-video için
bir süre izle sonra bana alo dersin

ikinci etap da elindeki kablo Oled panel ile AVR arasına yeterlidir ama dediğim spec. ler tutsun yani harbi değerler olsun
fake-marketing v.s sallama değerler olmasın yeter ayrıca elindeki o Paugge bu konuda OK dir:ok

ya da üstteki kablodan 2 tane al tam takım olsun
senin ünitene göre ilk kablo 2m gereklidir ama 2.kabloyu 1m.seç

++

o arkadaşının AVR si için bence ilk olarak Muhterem beyle görüş,selamımı söyle indirim yapacaktır
ama bu herif acaip titizdir kendisi bile ellemez cihazlarını,özel panelci soft eldiveni kullanıyor yaw:hihi
o dediğin mağazayı da iyi bilirim yaw onları boşver kardeşim,enayi alıcı nasılsa buluyorlar kendilerine

Murat bey Almanyaya gitti ama Sony LED yerine OLED panelle döndü,bin defa söyledim ona OLED diye
adam takılmış LCD diye yaw,sanırım işleri daha bitmedi haftaya dönüyor İstanbula sana msg atarım
ararsın gider incelersin paneli

++

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Arkadaşlar bana 32 inç 4,5 bin civarında TV lazım epeyden puana göre almaya çalışıyorum ama en yüksek ve uygun puan alanın hiç rağbet almadığını farkettim
Çok zor hocam, 4-5 bin'in artık hiç hükmü kalmadı neredeyse, kulaklık bile alamıyorsun. Onvo vb. cihazlar bulabilirsiniz ancak. Şöyle Samsung var, Full HD o da.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Çok zor hocam, 4-5 bin'in artık hiç hükmü kalmadı neredeyse, kulaklık bile alamıyorsun. Onvo vb. cihazlar bulabilirsiniz ancak. Şöyle Samsung var, Full HD o da.
Aynen katılıyorum. Bu boyda 4k olmasının TV yayın izleyenler için faydası olmaz. Kaynak için bu noylarda full HD idealdir

L Çevrimdışı

leventt

Yeni Üye
26 Ağu 2024
5
27
merhabalar yeni TV alacağım için bazı önerilere ihtiyacım var. TVye en yakın koltuk mesafesi 2.7 metre, oda içerisinde 3-3.2 metrelere kadar çıkıyor. 55” mi 65” mi almalıyım karar veremedim.

Diğer sorum da oled, qled, 4k uhd baya araştırdım ancak karar veremedim. Çok fazla tv kullanan biri değilim. Maç izlemek, netflixten bir şeyler izlemek ve ps5 oynamak için kullanacağım, hafta içi günlük kullanımım 1-2 saat hafta sonu da 2-3 saati geçmez ortalama olarak. Oled fiyatları da yüksek olduğu için değer mi yoksa qled, uhd modellerinden mi önerirsiniz? Direkt marka/model önerisine de açığım

Geri
Üst Alt